Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię

Okładka książki Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię Michael J. Benton
Michael J. Benton Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Dinosaurs Rediscovered: The Scientific Revolution in Paleontology
Prószyński i S-ka
2020-06-05
2020-06-05
2019-05-07
Andrzej Hołdys
Dinozaury

Napisana troszkę ciężkim językiem, ale podejście stricte naukowe 10/10. Jeśli ktoś interesuje się nowinkami technologicznymi XXI wieku i paleontologią, to lepszej pozycji nie znajdzie.

Ideał książki popularnonaukowej, nie tylko dla laików i fanów prehistorii. Bardzo polecam!

Dinozaury, moja dziecięca miłość :) Fajnie było wrócić do tego tematu. W książce znajdziemy usystematyzowaną wiedzę, wszystko jest napisane bardzo przystępnym językiem, bez przynudzania. Są obrazki ;)
Naprawdę bardzo ciekawa.

Naprawdę bardzo ciekawa.

Książka o dinozaurach, a może bardziej o tym jak wyglądały odkrycia, badania pozwalające poznać świat za czasów dinozaurów.

Autor przedstawia co naukowcy wiedzą o dinozaurach oraz jak do tego doszli za pomocą badań, hipotez, odkryć paleontologicznych. Jak powstały dinozaury, jak żyły, jak się poruszały, ewoluowały, jak wyglądały, jak wyginęły.

Do tego sporo grafik z charakterystyką poszczególnych dinozaurów czy też wykresów i schematów.

Nadaje się na pierwszą książkę o dinozaurach. Niektóre rozważania były dla mnie trochę nużące, ale całość bardzo przyjemna.

Do tego sporo grafik z...

Świetne kompendium aktualnej wiedzy o dinozaurach dla każdego zainteresowanego tym tematem.

"Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię" to książka popularnonaukowa autorstwa Michaela Bentona, profesora z University of Bristol w Wielkiej Brytanii. To właśnie ona (od razu po filmie "Park Jurajski') rozpoczęła moją miłość do prehistorii i marzenie o byciu paleontologiem. Tytułowa rewolucja naukowa to odkrycie sinozauropteryksa, skamieniałości malutkiego teropoda, który zmienił postrzeganie ludzkości na ubarwienie dinozaurów. A jakiego koloru były dinozaury? Pewnie gdyby zapytano się o to dzieci, odpowiedziałyby, że zielonego i/lub brązowego. A prawda jest taka, że do momentu odkrycia wspomnianego dinoptaka, naukowcy nie mieli pojęcia jakiego dokładnie ubarwienia były prehistoryczne gady. Oczywiście, istniały spekulacje, oparte na znanych nam od dawna danych, takich jak środowisko w mezozoiku, ale to wszystko. Sinozauropteryks, tak jak pięknie zilustrowano go na okładce, był rudy i miał ogon w paski.
Książka Bentona jest świetnym źródłem informacji i na pewno do niej wrócę w mojej ściśle związanej z paleontologią przyszłości.

Jeden z szacownych profesorów autora książki na studiach odbywanych przez niego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powiedział na wstępie swoim studentom coś co spowodowało gremialne opadnięcie ich szczęk. Stwierdził bez ogródek, że to co ich dzisiaj uczy to są najprawdopodobniej bzdury i że czas zweryfikuje to wielokrotnie w przyszłości. Wspomniany czas pokazał jak mądry i przenikliwy był to człowiek. A to co odkrył przed nami względem poczciwych dinozaurów możecie dowiedzieć się z tej książki. Warto po nią sięgnąć gdyż nauka i metody naukowe tak poszybowały w ostatnim czasie, że nasza dzisiejsza wiedza o tych zwierzętach opiera się na twardych ustaleniach empirycznych a nie, jak w przeszłości, głównie domniemaniach. Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę. Sporo w niej faktów, ustaleń, wyjaśnień metod badawczych. Znajdziecie tu bardzo ciekawe konfrontowanie stanu obecnej nauki z tym co uważano onegdaj, jak i informacją jak długo i dlaczego tak uważano. Naprawdę warto. Polecam!

"Dinozaury odkryte na nowo" to ciekawa książka mówiąca może mniej o samych tytułowych gadach, a więcej o procesie ich poznawania. O tym gdzie spekulacje zastępowane są konkretniejszą wiedzą. Jak postęp naukowy rozwija paleontologię.
Same dinozaury przybliżone nam są zazwyczaj przy pomocy krótkiej notki, zawierającej grafikę i podstawowe informacje - nazwę, wielkość, miejsce odkrycia skamielin.
Czyta się przyjemnie, dzięki sensownemu podziałowi na rozdziały (i podrozdziały). Kolejnym plusem jest uzupełnienie grafikami - mapki, zdjęcia, wykresy, które nie dość, że są ciekawym przerywnikiem, to są wyraźnie powiązane z tym o czym akurat czytamy.

Jeśli szukacie idealnego przykładu, jak powinna się prezentować książka o nauce dla laików, oto jest.
Naukowe fakty podane w sposób lekki i zrozumiały, a jednak z wielką dokładnością.
Co to jest kladystyka?
W jakim miesiącu asteroida zwiastująca zagładę dinozaurów uderzyła w ziemię?
Jakiego koloru były dinozaury?
Czy sześciotonowy kurczak miałby szanse chodzić?
Czy Jurassic Park ma szansę zaistnieć?

Na te i inne pytania autor odpowiada w sposób bardzo lekki, łatwy i przyjemny, prowadząc laików krok za krokiem do odpowiedzi :)

Co to jest kladystyka?
W jakim miesiącu asteroida zwiastująca zagładę dinozaurów uderzyła w ziemię?
Jakiego koloru były dinozaury?
Czy sześciotonowy kurczak miałby szanse chodzić?
Czy Jurassic...

Dinozaury to moja stara-nowa miłość 😍 Stara, bo już jako dziecko zachwycałam się tymi stworzeniami. Nowa, bo niedawno z ogromnym zapałem do nich wróciłam 💚
A od czego zacząć kolejny rozdział przygody z nimi, jak nie od poznania nowinek z paleontologicznego świata?
"Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię" to bardzo ciekawa pozycja. Wyczytamy w niej, między innymi, skąd wiadomo jaki kolor miały dinozaury i czy posiadały pióra, nowe ustalenia dotyczące momentu, w którym opanowały cały ówczesny glob i sposób w jaki wymarły. A wszystko to napisane prostym językiem i porządnie wytłumaczone!
Jeśli interesują Was dinozaury zachęcam do przeczytania 😊

• Popularnonaukowe
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię