Dzieci zapomniane przez Boga

Piotr Kuś
Literatura angielska horror Londyn
Inne

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Okładka książki Dracul J. D. Barker, Dacre Stoker
Dracul J. D. Barker, Dacre...
Okładka książki Przeklęty. Historia domu Smurlów Robert Curran, Ed Warren, Lorraine Warren
Przeklęty. His... Robert Curran, Ed W...

Wyróżniona opinia i

Dzieci zapomniane przez Boga

przeczytanych książek 3453 napisanych opinii 1094

Silnie oddziałująca na wyobraźnię historia, monstrualnie odstręczająca, klimatyczna. Chyba nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się przeczytać czegoś podobnego. Jeśli książka potrafi wzbudzić tak silne emocje, abstrahując już od samej tematyki aborcji, uważam, że jest to dobra książka. Z pewnością nie dla każdego, ale sympatycy American Horror Story: Freak Show czy The X-Files będą zadowoleni.

Kolejna część z serii przygód detektywów Patel i Paedoe. Tym razem wydarzenia paranormalne to nie fikcja, nikt nie porusza za sznurki, nie ma z kogo zdjąć maski. Funkcjonariusze mają stoczyć pojedynek z prawdziwą wiedźmą, która włada magią. Ale nie tylko.
Tematyka książki może być triggerem dla osób, które doświadczyły utraty dziecka. W pierwszej połowie książki można wręcz odnieść wrażenie, że aborcja jest piętnowana przez autora, ale dopiero słowa Louise przypominają nam, że to nie jest prosta sprawa. Ciało i życie kobiety, które staje się mniej warte, dopóki kobieta jest w ciąży. Po urodzeniu już nikt się nią nie interesuje. Postać czarownicy nie szanuje życia innych kobiet. W historii mamy też mocny zwrot akcji, który jest kolejnym dowodem na egoizm i samolubny charakter Adelizy, która mogłaby być uosobieniem prawicowego środowiska zmuszającego kobiety do rodzenia wbrew ich woli, traktującego je jak inkubatory i nic więcej.
Jedyna moja uwaga odnosi się właściwie do tłumacza, którego działań nie rozumiem. Spolszczone zostały niektóre imiona i słowa (pakistańskie zdanie, Dżoja, Dżamila). W jednym zdaniu mamy wymienioną trójkę bohaterów: "-Jerry, Gemma i Dżamila". Wszystkie trzy imiona czytany tak samo, a jednak spolszczone zostało jedno. Ot, drobnostka, która mnie wyprowadzała nieco z równowagi, zdania wyglądają brzydko, a można zostawić w oryginale, dodać asterisk i uwagę, jak coś czytać, co jest wciąż zabiegiem w wielu książkach. Wybiórcze spolszczenie tworzy takie właśnie potworki.

Dużo dzieje się w książce,, Dzieci zapomniane przez Boga ". Mamy tu płody po aborcji, zjawy zdeformowanych dzieci, okaleczonego mężczyznę czarownicę z XIX wieku.... Podoba mi się to, że książka łączy w sobie kryminał z horrorem, jest mroczna i czasami odrażająca, no ale takie są horrory Mastertona. Mnie książka przypadła do gustu, to typowy Masterton w starym, dobrym stylu.

Kolejny tom cyklu "Wirus" wyrywa z butów, w przeciwieństwie do poprzedniego. Jest tu naprawdę ciekawa intryga, chociaż zakończenie według mnie zostało napisane na "odwal się" albo po prostu Mastertonowi zabrakło sensownego pomysłu. Są oczywiście detektywi Patel i Pardoe, chociaż postać pani sierżant wypada tym razem nieco blado przy cynicznym partnerze. Jest również parę fajnych drugoplanowych postaci, które można z miejsca polubić. No i jest nieścisłość w postaci sierżanta Bristowa z komisariatu w Tooting, który przecież w poprzednim tomie został rozszarpany przez nawiedzone ciuchy podczas oblężenia wspomnianego wyżej komisariatu... I że nagle zmartwychwstał? No proszę!

Czy ty się właśnie zastanawiasz, czy przeczytać książkę o małych niedorozwiniętych płodach o wyglądzie owoców morza, wchodzących do damskich majtek? Jeśli tak, to nie martw się! Eutanazja jest legalna w Holandii i Szwajcarii

Mam mieszane uczucia po tej lekturze. Autor nie wywołał u mnie dreszczyku jak kiedyś, za to zostawił mnie z pewnym zniesmaczeniem? Sama nie wiem jak nazwać to uczucie. Czytając książkę nie mogłam pozbyć się wrażenia, że pisanie o okropnie zdeformowanych i abortowanych płodach, które zostały odrzucone przez swoje matki a przecież każde życie jest święte ma jakiś ukryty cel, jakiś podtekst. Być może się mylę ale jeśli nie to chyba znielubię autora. Zakończenie słabiutkie.

Lepsza od części pierwszej. Tutaj już nie było śmiesznie. Było mrocznie. Spokojnie można przeczytać jako osobną książkę, bez znajomości poprzedniego tomu.

Druga i moim zdaniem najlepsza część trylogii Wirus. Tym razem Masterton poruszył bardzo kontrowersyjny temat aborcji. Niesamowite opisy.

⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

Pierwsza książka w obecnym roku :)

Zastanawiam się jak ocenić ? Początek był dosyć nudny a akcja rozkręcała się w ślimaczym tempie .Natomiast końcówka sprawiła ,że ciężko było się oderwać .Mieszane uczucia co do całej tej paranormalnej ,kryminalnej historia w której też znajdziemy wątek humorystyczny !

Czasami się zastanawiam skąd autor bierze te pomysły 🤪 każda książka mnie zaskakuje jeśli mowa o nadprzyrodzonych rzeczach czy wierzeniach xd

⭐⭐⭐⭐⭐↔️🔟

Pierwsza książka w obecnym roku :)

Czasami się zastanawiam skąd autor bierze te pomysły 🤪...

Poziom utrzymany. Mocne 6

Poziom utrzymany. Mocne 6