Pilny na tropie. Tajemnica Canaletta

Oficyna 4eM
2020-02-26
2020-02-26
przygoda

Ta książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak poprzednia część ,,Skarb Getta". Jestem trochę rozczarowana , sądziłam , że będzie fajnie się czytało, wertowało kartki, a tu proszę.
Średnio polecam, chyba, że ktoś chce się zanudzić na śmierć 🫤

Średnio polecam, chyba, że ktoś chce się zanudzić na śmierć 🫤

Świetna książka przygodowa dla młodzieży, gdzie mogą w przystępnej formie poznać historię, przeżyć ekscytującą przygodę i poznać niesamowitych przyjaciół.
Rozrywkę będę również mieli dorośli.

Rozrywkę będę również mieli dorośli.

Pilny znów wyrusza w detektywistyczną przygodę. Tym razem towarzyszą mu obaj synowie, a tajemnicze wydarzenia powiodą odkrywców do Rzymu. Drugi tom wydaje się być jeszcze lepszy niż „Skarb getta”.

Książkę rozpoczyna dramatyczna sytuacja, jaka przytrafia się bohaterom na wyciągu narciarskim. Wkrótce z radia dowiadują się o kradzieży drogocennego obrazu autorstwa Canaletta z Warszawskiego Zamku Królewskiego. Przedstawiał on włoski krajobraz. Sprawa intryguje jeszcze mocniej dlatego, że rodzina Pilnych powróciła do mieszkania w Polsce, a więc do zdarzenia doszło na „ich” terenie.

Następnie Rafał dostaje telefon z New York Timesa, aby rozpoczął dziennikarskie śledztwo. Oczywiście chęć pomocy deklarują synowie, Max i Tymek. To zaledwie początek przygody, gdyż zawodowe obowiązki powiodą podróżników aż do Włoch, gdzie będą obserwować wyścig klasycznych, starych samochodów. I przy okazji obejrzą miejsce uwiecznione na skradzionym obrazie na żywo. Czy uda im się rozwiązać zagadkę zniknięcia malowidła?

W książce znajdziemy pewne podobieństwa do poprzedniego tomu. Ponownie mamy nastoletnią bohaterkę obeznaną z tematem niczym ekspert, która pomaga w poszukiwaniach. Przeszkadza w nich zaś, podążając za Pilnymi i podejrzanie się zachowując, nie „gorylowaty” kark, a przebiegły „szczurowaty” wąsacz. I tym razem mamy do odnalezienia pewien przedmiot.

Tyle, że w „Skarbie getta” chodziło raczej o wartość sentymentalną, w tym tomie zaś o drogocenny obraz, wyceniony na konkretną kwotę. I ponownie autor przemyca pod płaszczykiem przygodowej powieści dużo wiedzy historycznej i z równą pasją opisuje zabytki Rzymu, co wcześniej Warszawy.

Opowieść w „Tajemnicy Canaletta” jest przedstawiona trochę bardziej „na bogato”, atmosfera jest iście turystyczna. Zabrakło mi trochę na kartach kobiet. Pojawiają się one, ale w mało znaczący sposób, są jakby tłem. Wyraźnie brakuje mocnego, kobiecego bohatera w tym męskim, zmotoryzowanym świecie przedstawionym w książce.

Tym razem autor umieścił w niej sporo współczesności. Młode postacie chętnie wrzucają pamiątkowe fotki na Instagram, porozumiewają się zaś także przez komunikator internetowy. Zapisy ich rozmów możemy śledzić pomiędzy wydarzeniami dziejącymi się w powieści.

Całkowicie pominięta została mama chłopców. W ogóle na kartach się nie pojawia. Dostrzec można za to pewną nieścisłość/ciekawostkę. W poprzedniej części Tymek decyzją ojca pojechał na Florydę pluskać sie w basenach, gdyż był zbyt mały na wakacyjne poszukiwania. W tym tomie akcja dzieje się kilka miesięcy później a najmłodszy Pilny świetnie sobie radzi i nie jest bynajmniej ciężarem, a raczej pomocą dla ekipy.

Adam Michejda znów świetnie wykonał swoją prace, pisząc ciekawą i klimatyczną książkę młodzieżową. I choć trochę naiwna, dla dorosłego czytelnika przewidywalna, to przyjemna i lekka. A przedstawionej atmosfery wakacyjnego wyścigu w pięknych Włoszech, mógłby mu pozazdrościć niejeden pisarz dla dorosłych. Ze swojej strony, gorąco polecam i ostrzę sobie pazurki na trzeci tom! Oby poziom się utrzymał.

-----------------------

Wiatr we włosach, iskry błyskające wesoło w oczach i pewność, że o to właśnie wkraczasz na ścieżkę, która zaprowadzi cię właśnie tam, gdzie przygoda już na ciebie czeka. Zew wyzwania, mgła tajemnic i bystry umysł będący w stanie dotrzeć do każdej poszlaki. O to Pilny na tropie.
Rafał na co dzień jest dziennikarzem, ma już jednak niemałe sukcesy w rozwiązywaniu zagadek. Wraz ze swoimi synami Maxem i Tymkiem wybiera się w góry. Podczas przechadzki po Hańczowej, redaktor Pilny dostaje telefon z Manhattanu. Rozmówcą okazuje się nie kto inny jak Arnold Stern z New York Timesa. Mężczyzna chce, by Pilny napisał artykuł o kradzieży, której dokonano na Zamku królewskim. Zaginiony obraz autorstwa Bernarda Bellotta zwanego Canalettem jest niezwykle cenny.

W poszukiwania materiałów do artykułu i rozwiązanie zagadki skradzionego dzieła dołączają synowie Pilnego. Pierwsze kroki kierują do Włoch, na wyścig Mille Miglia. To jedno z większych wydarzeń w kraju obfitujące w piękne klasyczne samochody i piękne miejsca, przez które wiedzie trasa wyścigu. Czy w tak ciekawych warunkach, rozwiązanie zagadki stanie się prostsze?

O to odkryłam powieść, do której mogłabym wracać miliony razy i choć zaczęłam przygodę od tomu drugiego, to nie przeszkodzi mi w nadrobieniu zaległości i oczekiwaniu kolejnych odsłon pracy Pilnego i jego synów. Co mnie tak zachwyciło?

-----------------------

To moja druga przygoda jeśli chodzi o literaturę tego autora. Jakiś czas temu czytałam książkę „Pilny na tropie. Skarb Getta”. Książka pana Adama bardzo mi się spodobała dlatego postanowiłam przeczytać kolejną jego pozycję.
Słynny redaktor Rafał Pilny przebywa z synami w górach kiedy dowiaduje się, że na Zamku Królewskim skradziono bezcenny obraz Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.
Kiedy Rafał jest na spacerze po Hańczowej, dostaje telefon z Manhattanu. Arnold Stern z New York Timesa, ten sam, który dzwonił do Pilnego zaraz po rozwiązaniu zagadki „Skarbu getta”, proponuje Pilnemu zrobienie dla jego gazety materiału o kradzieży.
W rozwiązanie zagadki kradzieży obrazu włączył się syn Pilnego, Tymek i robi wszystko żeby pomóc ojcu.
Pilny oraz jego synowie udają się do Włoch na wyścig Mille Miglia, gdzie nie zabraknie klasycznych samochodów oraz pięknych miejsc.
Książka ma bardzo ciekawą szatę graficzną. Na każdej stronie znajdziemy strzałki, które kojarzą mi się właśnie z tytułowym tropem. Gdzieniegdzie możemy znaleźć obrazki, dzięki którym łatwiej nam sobie wyobrazić daną scenę.
Polecam książkę wszystkim fanom wątków detektywistycznych, ale nie tylko. W książce każdy znajdzie coś dla siebie.
Polecam.

Książka przygodowa dla młodszej młodzieży. Ten piękny wiek dawno mam za sobą, ale nadal czasami sięgam po literaturę młodzieżową. Moja dusza jest ciągle młoda i spragniona przygód. ☺
"Tajemnica Canaletta" jest już drugą częścią serii "Pilny na tropie" autorstwa Adama Michejdy. Pierwszej nie czytałam, ale nadrobię niebawem. Zawsze lubiłam książki, które oprócz akcji i przygody przynosiły nową wiedzę. I właśnie tak jest w tej książce, jakby przypadkiem zdobywamy wiedzę o malarstwie, z ciekawością oglądamy obraz Canaletta, szukając szczegółów o których mowa w tekście, poznajemy geografię Włoch, dowiadujemy się o najpiękniejszym wyścigu świata -Mille Miglia. A wszystko to w niezwykle miłym towarzystwie redaktora Rafała Pilnego i jego synów, oraz barwnych postaci poznawanych przez nich w podróży. Z warszawskiego Zamku Królewskiego w tajemniczy sposób znika obraz Bernarda Bellota zwanego Canalettem. Pilny i jego synowie poruszeni zuchwałą kradzieżą zaczynają poszukiwania, które zawiodą ich do Włoch. Akcja jest wartka, nie pozwala się znudzić lekturą. Polecam młodszym i starszym. Ja spędziłam miły wieczór z tą książką. Dziękuję autorowi serdecznie.👍😊

Uwaga mali i duzi, Adam Michejda kolejny raz stworzył niesamowitą opowieść, która na pewno umili wam czas. Krótko – ahoj przygodo! Rzućcie wszystko i jedźcie w Beskidy albo do Włoch.

Kilka dni temu miałam przyjemność przeczytać drugą część serii Pilny na tropie. Ta historia, tak jak i pierwszy tom „Skarb getta”, zauroczyła mnie od pierwszych stron.

Tym razem dziennikarz Rafał wraz z synami, Maxem i Tymkiem, zabiorą się za rozwiązywanie zagadki kradzieży obrazu, który zniknął z komnat warszawskiego zamku.

„A czy dwójka młodych ludzi totalnie zakręconych na punkcie warszawskich wedut, jak nazywa się miejskie pejzaże, będzie w stanie nam pomóc?”

Ta zuchwała kradzież stanie się tłem do wyśmienitych przeżyć kilkorga bohaterów bowiem do ekipy Pilnych dołączą przesympatyczne postacie, które urozmaicą fabułę. A o kim mowa, tego sami już się musicie dowiedzieć, sięgając po tę lekturę.

Śledztwo reporterskie zrabowania krajobrazu weneckiego mistrza Canaletta zaprowadzi ich do Włoch, gdzie czytelnik, wspólnie z naszymi śmiałkami, weźmie udział w najpiękniejszym wyścigu świata Mille Miglia. Mało znane mi dotąd wydarzenie, rajd zabytkowych samochodów, zorganizowany wśród pięknej scenerii, nawet dla takiego amatora motoryzacji, czyli mnie, spowodował, że w mojej krwi zaczęła płynąć benzyna :) A nawet zaczęła wrzeć, kiedy na chwilę powróciłam w odwiedzony przeze mnie kilkanaście lat temu przepiękny półwysep Sirmione.

„Wszyscy jesteśmy równi, wszyscy tak samo rywalizujemy, wszyscy jesteśmy rajdową rodziną.”

"Tajemnica Canaletta" łączy w sobie fikcję literacką z wydarzeniami ze świata realnego. Jest intrygującą powieścią naszpikowaną historią i ciekawostkami, gdzie autor nawet lekcje z geografii potrafi połączyć w przyjemne z pożytecznym. Jest również opowieścią o ciepłych relacjach we współczesnym świecie, w którym dziś podstawowym narzędziem porozumiewania się służą nam komunikatory internetowe.

Zafascynowana okładkami tej serii, ilustracjami w książkach, stylem autora, lekkim humorem i perypetiami nie tylko młodych bohaterów znów będę wyczekiwać kolejnego tomu.

Autorowi dziękuję za zabawę. So have fun!

Tym razem dziennikarz...

Redaktor Rafał Pilny dostaje propozycję, o jakiej inni mogą tylko pomarzyć. Mężczyzna ma napisać artykuł, na temat kradzieży obrazu Bernarda Bellotta nazywanego Canalettem, do słynnego "New York Timesa". Sprawa ta przerodzi się w prawdziwe dziennikarskie śledztwo, podczas którego Pilnemu towarzyszyć będą młodzi pomocnicy. Sama akcja rozgrywać się będzie w malowniczych Włoszech w trakcie jednego ze słynniejszych wyścigów starych pojazdów - Mille Miglia, gdzie na bohaterów czekać będzie niejedna przygoda.

"Tajemnica Canaletta" to dla mnie pierwsze spotkanie z autorem i spokojnie mogę zaliczyć je do udanych. Adam Michejda przedstawił nam bardzo ciekawą przygodową powieść dla młodzieży, którą w zasadzie można przeczytać jednym tchem. Historia wciąga i z każdą koleją stroną powoduje, że czytelnik coraz bardziej angażuje się w prowadzone przez bohaterów śledztwo odrywając tym samym myśli od wszystkiego wokół.

Fajnie przeprowadzona narracja i prosty, niewymagający wielkiego skupienia język sprawiają, że czyta się ją dość szybko i przyjemnie. Malownicze tło i ciekawe postaci przyczyniają się do pozytywnego odbioru książki. Na dodatkowy plus zaliczyć można to, że została ona bardzo ładnie wydana. Z całą pewnością mogę polecić tę historię wszystkim poszukiwaczom przygód ;)

Adam Michejda powraca z kolejną książką dla młodego czytelnika (i nie tylko) z historią w tle). Książka pierwsza, czyli „Pilny na tropie. Skarb getta”, sprawiła, że przeniosłam się myślami do czasów podstawówki i gimnazjum, kiedy to biegałam do biblioteki po kolejne części o „Panu Samochodziku” a z tą serią mam same dobre wspomnienia. I dzięki autorowi mogłam znowu poczuć się jak dziecko, które nie ma żadnych problemów, nie musi się martwić o przyszłość. Tym razem Michejda połączył dwa wątki — malarstwo z szybkimi samochodami.

Po rozwiązaniu „Skarbu Getta” Rafał Pilny wraz z synami nie będą się nudzić. Z warszawskiego Zamku Królewskiego zniknie obraz Bernarda Bellotta zwanego Canalettem. New York Times zleci Rafałowi przeprowadzenie małego dochodzenia w tej sprawie. Pilny podejmie się niezwykłego śledztwa i nie będzie sam, towarzyszyć mu będą jego dwaj synowie, którzy mają wyjątkowe pomysły. Sprawa obrazu zaprowadzi naszych bohaterów aż do Włoch, trafia m.in. na najpiękniejszy wyścig świata – rajd Mille Migilia, będą też na górskich szlakach i znajdą się w Rzymie. We Włoszech spotkają pewnego ekscentrycznego milionera, influencerkę modową czy sympatyczną panią z córką aż z Ameryki. Czy Rafał Pilny i tym razem rozwiąże zagadkę?

Obecna sytuacja niestety nie pozwala na podróże, ale od czego są książki! Dzięki książce „Pilny na tropie. Tajemnica Canaletta” mogłam znaleźć się w pięknych Włoszech, wraz z bohaterami zgubić na górskich szlakach, podziwiać widoki. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie także samochody, które brały udział w rajdzie Mille Migilia. I to wszystko w kilka godzin! Skoczyłam z moich Mazur prosto do Włoch, za to uwielbiam książki! A dzięki tej książce mogłam jeszcze przy okazji nauczyć się historii! Przyznaję szczerze, że malarstwo nigdy nie było moim konikiem, nie interesowałam się obrazami i malarzami. Musiałam też wygooglowac sobie, kim był ten słynny Canaletto i cóż to za słynny obraz skradziono z Zamku Królewskiego w Warszawie. I myślę, że młodzi czytelnicy będą mieć frajdę, gdy wraz z bohaterami będą prowadzić śledztwo. Pomysłowość synów jest godna pozazdroszczenia, a samo śledztwo prowadzone będzie też w sposób wirtualny, bo o obrazie młodzi bohaterowie dyskutować będą na jednym z modnych komunikatorów. Podobał mi się pomysł analizowania tego obrazu. Autor zadbał też o to, by młody (i ten starszy także) czytelnik się nie nudził, są tutaj liczne zwroty akcji i nasi bohaterowie będą mieli co robić, bo ciągle będzie coś się działo. Polecam wszystkim tę przygodową książkę z kryminalnym wątkiem w tle.

Świetna opowieść o tajemnicy skradzionego obrazu oraz o kolejnych przygodach Rafała Pilnego. Położona w malowniczych Włoszech akcja sprawia, że czytelnik momentami aż zakochuje się w tej książce.

Luźno napisana książka jest wspaniałą rozrywką na nudny dzień. Czyta się ją naprawdę świetnie i z wielkim zaciekawieniem, a historia opowiadana w czasach współczesnych i wątek z social media sprawiają, że książka jest wprost idealna dla młodzieży.

Uważam, że zaciekawiłaby nie tylko wielkich fanów literatury, ale także amatorów.

• Recenzenckie
  • Young Adult