Mały Książę

Okładka książki Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry
Okładka książki Mały Książę
Antoine de Saint-Exupéry Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Perły Literatury Młodzieżowej literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Perły Literatury Młodzieżowej
Le Petit Prince
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-01-01
2015-01-01
Barbara Przybyłowska
Mały książę klasyka przyjaźń miłość wierność literatura młodzieżowa

Książka wybitna 🩵 Tak krótka, a tak mądra i pełna miłości

Książka wybitna 🩵 Tak krótka, a tak mądra i pełna miłości

Cieszę się, że przeczytałam tę książkę ponownie (czytałam lata temu w szkole). Jest krótka ale niezwykle treściwa, skłania do przemyśleń. Dobrze pokazuje wartości jakimi najczęściej kierują się w życiu ludzie. Potrafi wzruszyć ale daje też przy tym wiele ciepła.

Ogólnie to nawet dobra książka, ale nie trafiła w mój gust.

Ogólnie to nawet dobra książka, ale nie trafiła w mój gust.

"Mały Książę" objawił mi się po latach jako śliczna filozoficzna baśń o samotności i obumieraniu. I o bezradnym poszukiwaniu szczęścia pośród nieszczęśliwych. Saint-Exupéry próbuje opowiedzieć, jak gorzka jest nasza egzystencja i jak tę gorycz godzić z platońskimi tęsknotami, z tym, co dobre, piękne, prawdziwe.

Najważniejsze jest to, czego nie widać, co spostrzegamy wzrokiem serca, wyobraźni... Rzeczom i miejscom nadaje znaczenie to, co w nich ukryte: domowi – skarb, pustyni – studnia, gwiazdom – najdroższa istota, która na jednej z nich przebywa.

Mały Książę wędruje, pyta i się dziwi… Spotyka ludzi i zwierzęta – króla, pijaka, geografa…, nieoswojonego lisa i mądrego węża (żmiję).

Czy jednak odnajduje sens? Co się z nim dzieje na końcu? Co powinno wydarzyć się z nami? Jaki będzie nasz powrót do miejsca, skąd wyruszyliśmy? Tyle pytań i tyle tajemnic… Baranek, pustynia, róża…

Najważniejsze jest to, czego nie widać, co spostrzegamy...

"Mały Książę" jest to książka, która daje do myślenia.
Treść zawarta w tej lekturze jest przez każdego interpretowana inaczej.
Ja sama czytając ją na różnych etapach swego życia odbieram przesłania w niej zawarte inaczej i to jest piękne.
Ja polecam i jeszcze nie raz po nią sięgnę.

"Mały Książę" jest to książka, która daje do myślenia.
Treść zawarta w tej lekturze jest przez każdego interpretowana inaczej.
Ja polecam i jeszcze nie raz po nią sięgnę.

Pozycja obowiązkowa czy to dla małego, czy dużego czyelnika

Pozycja obowiązkowa czy to dla małego, czy dużego czyelnika

książka, którą jest ze mną od dzieciństwa, niesamowicie ważna i do której regularnie wracam sentymentem. Poruszająca ważne tematy, które powinien przerobić każdy z nas.

Rewelacyjna i mądra

Rewelacyjna i mądra

Kocham tą książkę warto zaznaczyć że ona może wam się przydać do egzaminu ósmoklasisty, ma piękne cytaty i piękną fabułę, moja jedna z ulubionych książek i lektor do których wracam już od dawna i mam nawet kilka wydań

Zupełnie inaczej się czyta w dorosłości - bardzo mądra książka

Zupełnie inaczej się czyta w dorosłości - bardzo mądra książka