Jaclyn Hyde

Zygzaki
2021-06-30
2021-06-30
Adrian Tomczyk

Książka zarówno dla młodych jak i dla starszych czytelników. Jest bardzo krótka więc czyta się ją naprawdę szybko. Podobała mi się relacja między główną bohaterką, a jej przyjaciółkami. Pomysł ciekawy i dobrze opisany, akcja dzieje się przez cały czas niemal. Niestety ukazanie dorosłych pozostawia dużo do życzenia. Zakończenie naprawdę mi się podobało, fajnie że Jaclyn wyciągnęła pewne wnioski z całej tej sytuacji.

4/5 ⭐
Książka jest bardzo ciekawa i interesująca. Podoba mi się, chętnie bym ją przeczytał jeszcze raz. Dałbym 10/10, gdyby nie okładka i długie rozdziały. Wiem, że autorkę stać na więcej, skoro napisała tak wybitnie przemyślany tekst. Polecam!

4/5 ⭐

2052

Mój zryty mózg zamiast cieszyć się lekturą (bo jest całkiem fajna i zabawna),cały czas krzyczał: gdzie są rodzice? Co jest nie tak z tymi dorosłymi? Jakim cudem ta dyrektorka w ogóle zarządza szkołą, a nie siedzi w pierdlu za znęcanie się?! Także nie, nie kupiła mnie, bo zachowania tu przestawione są naprawdę niepokojące i nawet wyjaśnienie tego wszystkiego nie zamazało tego efektu. Raczej mnie to rozczarowało, bo w ogóle się nie przejęłam.

Fajnie się zaczęła, ale z czasem zaczęła mnie męczyć. Doceniam przesłanie tej książki, bo jest naprawdę potrzebne, zwłaszcza w tych czasach, ale kompletnie nie kupuję sposobu, w jaki zostało to przedstawione.

Dziś przychodzę do Was z recenzją kolejnej świetnej książki dla starszaków i młodzieży.

Jaclyn to chodzący ideał. Świetnie się uczy, ma nienaganne maniery, mnóstwo zainteresowań, do tego jest niezwykle błyskotliwa, zorganizowana i troszczy się o wszystkich dookoła. Nie tylko pamięta o urodzinach kolegów z klasy, ale zawsze piecze dla nich pyszne ciasteczka według tajnej rodzinnej receptury.

Wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy Jaclyn przygotowuje Miksturę Perfekcji, korzystając z notatek lokalnego szalonego naukowca.

Szybko odkrywa, że w trudnych momentach kontrolę przejmuje nad nią Jackie, jej jakby potworne alter ego, które lubi sprowadzać na ludzi kłopoty.

Czy Jaclyn uda się pozbyć Jackie? Czy uratuje przed nią przyjaciół i całą szkołę? I czy dalej będzie wieść życie idealnej nastolatki?

"Jaclyn Hyde" to bardzo błyskotliwa książka o wartkiej akcji, którą wręcz połknęłam. Nie tylko jest ciekawie napisana, ale porusza też ważne tematy. W tym przypadku jest to zmaganie się z presją otoczenia, próba sprostania oczekiwaniom, która może być zgubna, bowiem tłamsi nasze wewnętrzne ja i sprawia, że bardzo trudno poradzić sobie z porażką.

To ważna lektura, która w oryginalny sposób, za pomocą świetnej historii, uświadamia, że porażka, błąd są elementem życia, nauki i rozwoju. Oraz że zawsze, ale to zawsze najwyższe jest to, by pozostać sobą.

Polecam!

Książka przyjemna, niestety dorośli to porażka.

Książka przyjemna, niestety dorośli to porażka.

Czytało się ją szybko i przyjemnie. W książce jest dużo dobrego humoru, wiele zwrotów akcji, nieprzewidywalnych wydarzeń i pouczającej treści. Poruszono temat oczekiwać rodziców wobec dzieci, a w konsekwencji dożenię pociech do ideału i spełnienia oczekiwań rodziców - za wszelką cenę. Czy tak powinno być?

Nastoletnia Jaclyn musi być idealna tak jej starsza siostra. Angażuje się w życie szkoły, zdobywa bardzo dobre oceny, w domu dba o porządki i opiekę na zwierzątkiem, nawet piecze ciasteczka. Znajomi, nauczyciele i rodzice uważają, że jest idealna. Ale czy tak jest? Niezupełnie. Dziewczynka ukrywa przed wszystkimi swoje porażki. Boi się powiedzieć o nich swoim rodzicom. Gdy odkrywa Miksturę Perfekcyjności zamierza ją zarzyć. Jak zadziała na dziewczynkę ten eliksir? Czy skończą się jej porażki? A może wynalazek przysporzy jej więcej problemów?

Nastoletnia Jaclyn musi być idealna tak jej starsza siostra....

Chociaż nie przepadam za literaturą dziecięcą to bardzo spodobał mi się zamysł tej historii. Myśl przewodnia również okazała się ciekawa: niebezpieczeństwo dążenia do perfekcjonizmu wydaje się morałem idealnym zarówno dla młodszego jak i starszego czytelnika. Jednak wykonanie zupełnie zniszczyło coś co mogło być naprawdę świetną książką. Postacie są zupełnie nieprzekonujące, a całość jest napisana bardzo topornie i absurdalnie przez co niezwykle trudno pokonywało mi się kolejne rozdziały.

„Jaclyn Hyde” to książka dziecięca, która nawiązuje do jednego z moich ulubionych klasyków -„Doktor Jekyll i Pan Hyde”. Bardzo ciekawa byłam, jak motywy z tego klasyku zostaną przeniesione na literaturę dziecięcą, więc pełna nadziei sięgnęłam po tę pozycję.

W tej książce poznajemy trzynastoletnią Jaclyn. Dziewczynkę, która za wszelką cenę chce być idealna w każdej dziedzinie. Kiedy splotem przypadków wpada w jej ręce przepis na miksturę perfekcji, postanawia ją przyrządzić i wypić. Eliksir sprawia, że Jaclyn osiąga idealne efekty, ale zmienia również jej zachowanie i sprawia, że robi rzeczy, których normalnie nigdy by nie zrobiła. Sprawia, że na zewnątrz wychodzi jej alter ego - Jackie.

Bardzo podobała mi się koncepcja na tę książkę, jednak wykonanie już nie. Było zbyt.. abstrakcyjnie. Lubię dziwne książki, ale tutaj poziom absurdu mnie jednak pokonał. Dodatkowo, w pierwszą połowę książki dość ciężko było mi się wgryźć. Dopiero później rozpoczęła się pełna zwrotów akcja. Większości bohaterów nie polubiłam, a nawet irytowali mnie przez większość książki. Jedyną rzeczą, która wybija się mocno na plus jest ciekawe przesłanie. Ta książka pokazuje jak trudna jest presja bycia perfekcyjnym i że warto czasem przyznać się do własnych słabości. Porażka to nie koniec świata, a czasami trzeba najzwyczajniej w świecie odpuścić.

Podsumowując, dobry morał, jednak książka jest schematyczna i dla mnie po prostu średnia. Nie zapamiętam jej na dłużej. Nie jestem grupą docelową, więc może dzieciom/młodszej młodzieży bardziej się spodoba, ale mam wrażenie, że jest jednak wiele lepszych książek kierowanych do tych odbiorców.

Książka nawiązuje do historii doktora Jekylla i pana Hyde'a, której nie znam, ale zamierzam się z nią zapoznać w najbliższym czasie, bo po przeczytaniu wersji dziecięcej jestem jej ciekawa.
Tym, na co najbardziej zwróciłam uwagę jest postać dyrektorki, która była bardzo nierealistyczna. Jak to możliwe, że nikt - ani nauczyciele, ani rodzice - nie zauważył jej zachowania w stosunku do uczniów? Niby na koniec wszystko się wyjaśniło, jednak uważam, że dało się to lepiej przedstawić.
Mimo tego, książkę czytało się bardzo przyjemnie, była dla mnie dobrą rozrywką. Przede wszystkim niesie ważny morał, ale pokazuje też piękną przyjaźń pomiędzy Jaclyn, Paige i Fatimą.

Pewnie każdy z Was słyszał o historii doktora Jekylla i pana Hyde’a. Tu mamy wersję dla dzieciaków. Wyobraźcie sobie jaka zmiana zachodziła u dorosłego człowieka a tu mamy dziewczynkę która staje się swoim przeciwieństwem 😱🙈🤫
Trzynastoletnia Jaclyn jest idealna we wszystkim. Wspaniała koleżanka ,pilna uczennica, najwspanialsza córka pod słońcem 🤩 Zmiana następuje pod wpływem magicznej mikstury dziewczynka przemienia się w złośliwą i niemiłą Jackie😈
Czy dziewczynka poradzi sobie ze złośliwa wersja siebie? A może w drugą stronę ideal przestanie istnieć?
Zabawne pełna zwrotów akcji i komicznych akcentów. A tak naprawdę przesłanie jest by być sobą i cenić przyjaźń 💖

• Dziecięce

Dodaj cytat z książki Jaclyn Hyde