Jaclyn Hyde

2021-06-30
Adrian Tomczyk

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo dobra i przyjemna książka nie mam na jej temat innych głębszych przemyśleń.

Na półkach: , , , , ,

Jaclyn Hyde to niepozorna trzynastolatka. Spośród innych dzieciaków wyróżnia ją zawsze schludnie ułożona fryzura, czyste, wyprasowane, dobrze dobrane ubranie i miłe zachowanie. A gdy przypatrzymy się bliżej widzimy, że jest zawsze przygotowana do lekcji, ma nienaganny porządek w pokoju i szafce szkolnej, jest pilna, uważna, zawsze nauczona.
Po prostu jest perfekcyjna w każdym calu. Ale pozory mylą…

Jaclyn chce uchodzić za uczennicę i córkę idealną i robi wszystko, aby inni tak o niej myśleli. Nie dopuszcza do siebie niepowodzenia, tego, że coś pójdzie jej gorzej czy uzyska słabszą notę. Zresztą, wszyscy są przyzwyczajeni do genialności i nieomylności Jaclyn.

Kiedy zbiegiem okoliczności ucieka jej ukochany królik, babeczki czekoladowe na urodziny koleżanki się przypalają, a wulkan budowany na konkurs naukowy wybucha i zalewa cały garaż, Jaclyn wpada w panikę i próbuje zatuszować swoje pomyłki. Gdy nadarza się okazja by stać się ideałem, człowiekiem bez skaz, korzysta z niej natychmiast.

Ale czy istnieją na świecie perfekcyjne osoby, nie mające żadnych niedoskonałości, działające bez uchybień?
Chyba w każdym z nas drzemie druga natura, odbiegająca od tej, którą staramy się pokazywać zazwyczaj światu. Każda Jaclyn ma swoją drugą, gorszą odsłonę, złośliwą, leniwą, niechlujną Jackie.

Książka pokazuje, że owszem, należy się starać dawać z siebie jak najwięcej, wyżej sięgać, ale nie za wszelką cenę. Każdy ma prawo do niedoskonałości czy gorszych dni, kiedy nic nie idzie tak jak powinno. Przez to nie stajemy się kimś gorszym, a raczej bardziej ludzkim.

Dobra pozycja dla młodszej młodzieży, która szuka ideałów, często mierzy się z oceną rówieśników, nauczycieli i rodziców. Jaclyn Hyde pokazuje, że należy mieć do wszystkiego dystans i brać życie takim, jakim jest.

Po prostu jest perfekcyjna w...

Niestety nic specjalnego. Ani mnie nie zachwyciła, ani mi się jakoś bardzo nie podobała. Ot książka do przeczytania na raz. Sama Jaclyn była dobrze wykreowana jak na książkę dla dzieci w tak krótkiej formie. Mi średnio przypadła do gustu, ale może dzieciom bardziej się spodoba.

Jaclyn Hyde jest córką idealną. Ma same 5 w szkole, jest miła i uczynna. Jednak kiedy pewnego dnia razem z przyjaciółkami : Fatimą i Paige goniąc królika wchodzą do tajemniczej posiadłości nieżyjącego od lat naukowca coś się zmienia. Jaclyn bowiem postanawia sporządzić pewną miksturę która odmieni jej życie na zawsze.

Historię doktora Jekylla i pana Hyde'a kojarzą niemal wszyscy, nawet jeśli nigdy nie czytali książek. To jedna z tych historii (podobnie jak choćby opowieść o Frankensteinie), które są chętnie wykorzystywane przez popkulturę w najróżniejszej formie - literackiej, filmowej, w sztukach plastycznych, muzyce czy teledyskach. Nie mam nic przeciwko temu, co więcej - bardzo lubię się tym różnym ujęciom przyglądać, ponieważ ciekawi mnie, czy pozornie "ograny" motyw da się jeszcze przedstawić w sposób świeży czy inspirujący. I dlatego tak chętnie sięgnęłam po książkę dla dzieci "Jaclyn Hyde" Annabeth Bondor-Stone i Connora White'a.

Autorzy podjęli się przełożenia motywu Jekylla i Hyde'a na grunt książki dla dzieci i wtłoczyli go w historię trzynastoletniej bohaterki całkiem udanie. Opowieść wydaje się dość prosta i - dla znających oryginał - dość schematyczna, ale powinna przemówić do młodego odbiorcy. Jej zaletą jest przede wszystkim wartka akcja pełna humoru i zwrotów, zwłaszcza kiedy już pojawia się Jackie.

Książka ma niezbyt rozbudowaną fabułę, co oznacza, że nie przytłacza objętością. To właśnie może zachęcić do lektury czytelników, którzy czytują nieco mniej. Poza tym to czyni z niej dobrą lekturę na wakacje, którą można włożyć w plecak i zabrać ze sobą w podróż.

Co nie znaczy, że książka - w swej rozrywkowej formie - nie podejmuje też innych niż akcja i przygoda zagadnień. W swojej drugiej warstwie jest bowiem Jaclyn Hyde opowieścią o... perfekcjonizmie. O presji, jaką nakładamy sami na siebie, o potrzebie ukrywania porażek i słabości. Jaclyn bowiem tak bardzo przyzwyczaiła się do bycia perfekcyjną, że nie dopuszcza do siebie jakiejkolwiek myśli o porażce. Wbrew pozorom to właśnie Jacke uświadomi jej, że czasem trzeba sobie odpuścić.

"Jaclyn Hyde" jest w moim odczuciu uroczą, ciekawą, zabawną historią o potworze doskonałości, o presji, przyjaźni i rodzinie - opartą na motywach klasycznej historii R.L. Stevensona pt. "Doktor Jekyll i pan Hyde". Bez niepotrzebnych wątków, z wartką akcją, powinna podobać się młodszym nastolatkom, choć jest odrobinę schematyczna. Wojtek uznał, że to udana lektura, więc i ja ją rekomenduję.

Od kiedy przeczytałam opis książki "Jaclyn Hyde" czułam, że muszę zapoznać się z nią bliżej. Motyw opowiedzenia na nowo znanej historii doktora Jekylla i pana Hyde'a i to jeszcze w formie przestępnej dla młodszych fanów literatury wydawał mi się bardzo ciekawy. Czy książka sprostała moim oczekiwaniom?

Jaclyn jest dziewczyną idealną w każdym calu. Zdobywa najlepsze oceny, zawsze na urodziny piecze babeczki dla rówieśników, chodzi na masę zajęć dodatkowych, z których stara się wyciągać jak najwięcej. Za tą fasadą kryją się jednak jej obawy, że nie jest wystarczająca. Kiedy więc zdobywa przepis na Miksturę Perfekcji nie waha się ani chwili, by jej skosztować. Szybko jednak okaże się, że to co brała za remedium na jakiekolwiek porażki dostarczy jej więcej kłopotów, niż przypuszczała...

Książka jest bardzo krótka i myślę, że idealnie nada się do przeczytania na jedno posiedzenie po ciężkim dniu. Relaksuje i wciąga, ale jednocześnie można wynieść z niej ważną lekcję: nie ma ludzi idealnych, każdy popełnia błędy, ale to dobrze. Dzięki nim możemy wzrastać, rozwijać się i uczyć. Często na młodych jest wywierana presja bycia perfekcyjnym uczniem i to może być dla nich destrukcyjne, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że tego typu historie powstają.

Książka szczególnie może przypaść do gustu młodszym czytelnikom, gdyż język pisania jest bardzo lekki i prosty, a sama historia nieskomplikowana. Starsi, którzy w książkach szukają głębi, nie znajdą jej tutaj za dużo, ale dobrą rozrywkę już jak najbardziej. Dzięki niewielkiej objętości akcja nie ma przestojów, ciągle dzieje się coś, co nie pozwala nam odłożyć lektury na później.
Motyw musicalu o historii miasteczka, w którym mieszkają postacie w powieści był naprawdę świetny i zabawny, a bohaterowie są ciekawie wykreowani i naprawdę można polubić ich i kibicować im w osiąganiu celów.

Jeśli szukacie przyjemnej książki dziecięcej/ middle grade ta będzie dobrym wyborem dla dorosłych i dzieci. Angażuje i niesie za sobą przesłanie, a dodatkowo pozwala wrócić myślami do czasów dzieciństwa. Ze swojej strony mogę ją bardzo polecić.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zygzaki za możliwość zrecenzowania tej pozycji.

Jaclyn jest dziewczyną idealną w każdym calu. Zdobywa najlepsze oceny,...

"Nie musisz być przecież idealna pod każdym względem. "Owszem muszę", pomyślała Jacklyn, ale nie powiedziała tego na głos."

Trzynastoletnia Jaclyn, to perfekcjonistka, która zawsze ma wszystko dopięte na ostatni guzik. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych i jest przekonana, że ciężką pracą i odpowiednim nastawieniem, można osiągnąć wszystko, nawet to, co wydaje się niemożliwe.

Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia goniąc za swoim królikiem, przypadkowo trafia do mieszkania szalonego naukowca. Dzięki tajnym zapiskom naukowca, udaje się jej stworzyć miksturę. Okazuje się, że zmienia ona dziewczynce zupełnie osobowość i z poukładanej nastolatki, zamienia się w szaloną i zbuntowaną dziewczynkę.

Czy mikstura perfekcyjności pozwoli Jaclyn spełnić marzenia? A może właśnie ona sprawi, że dziewczyna przejdzie pełnią metamorfozę, która odmieni ją już na zawsze?

Trudy nastoletniego życia. Niesprawiedliwość nauczycieli z jaką można się spotkać, a także szukanie własnej drogi. Zabawna historia niezwykłej dziewczynki, o niesamowitej determinacji i sile charakteru. Kolejna niesamowita propozycja od @wydawnictwozygzaki idealna dla nastolatków, jak również nieco młodszych dzieci. Ja i moje dziewczynki byłyśmy zachwycone. Fantastyczna historia ‼️

Kolejna książka od wydawnictwa Zygzaki która jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Szybko się ją czytało, a sama fabuła była ciekawa. Książka opiera się na historii Doktora Jekyll i pana Hyde, z którą od dawna chciałam się zapoznać i dzięki tej książce mam na nią większą ochotę. Super książka na jeden dzień, przyjemna i będziecie się fajnie bawić przy niej, nawet będąc starszym czytelnikiem.

po więcej recenzji zapraszam tu https://www.instagram.com/secret_chapter/

Bardzo ciekawa książka dla dzieciaków. Czyta się szybciutko i przyjemnie. Niesie bardzo ważne przesłanie, że wcale nie trzeba być ideałem, żeby być najlepszą wersją siebie :))

Na półkach: , , , ,

Początek szedł mi jak po grudzie. Trochę to było dla mnie wszystko zbyt oczywiste i przysłowiowo waliło po oczach. Jednak znalazł się jeden element, który mnie zaskoczył! I to zdecydowanie podniosło ocenę

Dodaj cytat z książki Jaclyn Hyde