Okładka książki Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi.
Kacper Pitala Wydawnictwo: Otwarte popularnonaukowa
popularnonaukowa
Otwarte
2021-05-10
2021-05-10

Bardzo przyjemna, szczególnie jeśli lubi się długie wywody odpowiadające na abstrakcyjne i nietypowego pytania.
Bardzo obrazowa i łatwa w odbiorze, nawet jeśli nie zna się fachowego słownictwa dostosowanego do realiów świata fizyki.

Książka jest dobra, ale raczej dla młodych ludzi chcących poszerzyć swoją wiedzę. Ja niestety nie znalazłam nic zaskakującego, nic czego bym nie wiedziała.

Książka porusza wiele nietypowych zagadnień, zwłaszcza dla niedzielnego filozofa / astrofizyka. Czyta się bardzo przyjemnie, tematy niezwykle ciekawe, a do tego w naszej głowie, pełniący rolę narratora, głos Kacpra... 8/10. Polecam! :)

Jest to dobra książka pokazująca że nauka jest ciekawa, wystarczy tylko zacząć zadawać pytania. Mimo wszystko strumień świadomości Kacpra dla mnie lepiej sprawdza się w formie filmów.
Dodatkowo w książce w większości jest to samo co już publikował więc jak ktoś jest fanem to zbyt wiele nowości nie znajdzie.

Nie wiem, z jakiego powodu Autor odczuł potrzebę opisywania spraw, które były już dziesiątki razy opisywane w polskojęzycznej literaturze popularnonaukowej w lepszy i bardziej kompetentny sposób. Jedyne, co wyróżnia niniejszą pozycję, to... więcej nieścisłości i błędów, niż w innych książkach, napisanych przez fachowców. Prócz kilku ciekawostek (np. punkt Nemo, linia Armstronga) nic z tej książki się nie wynosi, o ile wcześniej było się choć odrobinę zainteresowanym zagadnieniami. Nawet dla początkujących proponowałabym inne i lepsze pozycje, których jest naprawdę mnóstwo (i których Autorzy niekoniecznie popisują się wątpliwym poczuciem humoru...)

Książka ciekawa. Jednak czuć duży recykling treści z kanału Kacpra.

Książka ciekawa. Jednak czuć duży recykling treści z kanału Kacpra.

Dorośli często mają takie przeświadczenie, że znają odpowiedzi na większość pytań… ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele dziedzin życia, które dotykają nas bezpośrednio omijamy, nie skupiamy się na ich genezie? W książce „Jak to wyjaśnić” Kacper Pitala pokazuje, że z pozoru proste pytania mogą nas zaskoczyć 😅 bo szczerze? Zastanawialiśmy się kiedyś dlaczego pojęcie jest zielone? Albo czy nasze postrzeganie świata różni się od innych ludzi lub zwierząt? Czy jesteśmy tak samo świadomi otaczającego nas świata? I tu na scenę wchodzi autor, który bardzo przystępnie, obrazowo i z poczuciem humoru wyjaśnia większość nurtujących nas zagadnień 👍🏼

Bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich czytelników, którzy cenią sobie wiedzę na nietypowe zagadnienia. Wiele z przedstawionych faktów bardzo mnie zaskoczyło, kilka z nich zapadło mi w pamięci 😉 całkiem fajna lektura! Polecam

Jestem mile zaskoczona! Sięgając po książkę nie spodziewałam się, że będzie tak bardzo naukowa. Myślałm, że będzie to miła odskocznia i lekka lektura. Jednak jest to pozycja przy której trzeba się zastanowić, nad którą trzeba pomyśleć. Na prawdę bardzo miło się zaskoczyła. Genialna!

Książka w przyjazny laikom sposób wyjaśnia wiele zagadnień związanych właśnie z tą dziedzina nauki. Odpowiada na pytania z pogranicza filozofii, nauki i zwykłej ciekawości. No bo w jaki inny sposób skategoryzować pytania pokroju: “Jak duże jest wszystko?”, “Dlaczego pojęcie jest zielone”, czy “Dokąd zmierzamy?”. Każde z tych pytań jest jest rozkładane na najmniejsze fragmenty i z odpowiednią powagą analizowane, nawet jeśli są największą oczywistością. I to jest fajne. Przejdźmy jednak do pytania… do kogo skierowana jest ta książka? Daleko temu do pracy doktorskiej z dziedziny fizyki kwantowej (i jak dla mnie całe szczęście), dlatego książkę czyta się naprawdę nieźle, szczególnie jeśli tematy popularnonaukowe nie są Wam obce. Ot książka napakowana ciekawostkami, które pozwolą Wam otrzymać osiągnięcie “nerd” na każdej imprezie...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Bardzo lekko się czyta, napisane przystępnym językiem. Ogólnie jeśli ktoś zna tego autora choćby z YT to warto przeczytać. Jeśli komuś podoba się taka forma podania naukowych treści to polecam również Rafał Ohme "emo sapiens" . Czytając tą książkę łapałem się na tym, że przypomina mi tą drugą pod względem przekazywania zawiłych informacji w bardzo prosty i zrozumiały sposób.

Kacper Pitala Jak to wyjaśnić? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi. Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne