Kometa nad Doliną Muminków

Tove Jansson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Muminki (tom 2) literatura dziecięca
Kometen kommer
2020-02-19
Teresa Chłapowska
Muminki Włóczykij Ryjek mała Mi

Kolejna dobra część <3

Wspaniała lektura na wieczory z moją małą Zuzulą. W tym tomie widzimy jak Muminek z Ryjkiem (najgorszym trzęsipupą ) przebywają daleką drogę w poszukiwaniu wiadomości o komecie zbliżającej się do Doliny Muminków. Podczas drogi dwójkę przyjaciół spotykają wspaniałe przygody i poznają kolejnych przyjaciół z którymi powracają do domu.

Piękne ilustracje, czuć ogromny postęp autorki w porównaniu do pierwszego tomu. Wspaniały powrót do dzieciństwa ❤️ do tej pory oglądałam tylko bajkę.
Postawiłam sobie za cel przeczytać całą serię i nie żałuję. Bawiłam się wspaniale. Uzbieram całą kolekcję 😁

Jako dziecko zaledwie liznęłam świat Muminków poprzez wyrywkowo oglądane donranocki, więc jest to świeże odkrycie. Wspaniałe odkrycie. "Kometa" to wspaniała powieść fantastyczna - spójny podobny do naszego świat zamieszkały przez różne niesamowite istoty.
Archetypowi bohaterowie, którzy mają zalety i wady, pokazują czytelnikowm swój świat opisując go z dziecinną prostotą i...

Choć Muminków nie trzeba nikomu przedstawiać, nie każdy zdaje sobie sprawę jakie życzliwe są to stworzenia. Mimo że inne postacie w książce zachowują się różnie, są smutne, kapryśne, humorzaste lub bezmyślne, to życzliwość Muminków nie kończy się nigdy. Bije od nich ciepło, serdeczność i cierpliwość, których możemy się uczyć, niezależnie od naszego wieku.

Pełną recenzję...

Chociaż treść książki poznałem 30 lat temu, to z przyjemnością sobie przypomniałem.

'Kometa nad Doliną Muminków" to przygodowa książka dla dzieci ale też psychologiczne studium czasów zagłady :-) Piszę to oczywiście z przymrużeniem oka ale jestem pełna podziwu dla autorki, że podjęła taki temat w książce dla najmłodszych i dodatkowo tak pięknie odmalowała portrety psychologiczne Muminka, Panny Migotki, Ryjka, Włóczykija i innych. Mój syn śmiał się na głos!...

Na półkach: , , , , , , , ,

Jest w Muminkach coś, co sprawia, że je kocham - bezwarunkowo i stale. I - co widzę i czuję z biegiem lat - im jestem starsza, tym bardziej je cenię, uwielbiam i ubóstwiam wręcz. Czytanie tomów z ich przygodami winno być zapisywane na e-receptach i dawkowane każdemu, kto ma jakikolwiek problem. Od depresji, braku akceptacji, czy nie tolerancji samego siebie w tym świecie,...

Tove Jansson i seria o Muminkach to dla mnie jeden z literackich zachwytów 2020 roku. Muminki jako dziecko poznałam tylko w wersji bajkowej, w telewizji. Teraz sięgnęłam do wspólnej lektury z dziećmi sięgając po tomy przypadkowo (nie sprawdzałam wcześniej że rzeczywiście mają swoją kolejność ) I jak dotąd Kometa nad Doliną Muminków jest moim ulubionym. choć tak naprawdę...

Serię o Muminkach wspominałam zawsze jako jedną z najlepszych mojego dzieciństwa. Teraz jako dorosła osoba nadal ją doceniam, a w wersji apokaliptycznej to totalne cudo!

Dyskusje

3 396