Ronja, córka zbójnika

Anna Węgleńska
dzieci lindgren ronja zbójcy
1919 ocen 163 opinii

1919 ocen

Świetna książka - czytałam dzieciom i sama płakałam. Ale czego uczy ciężko powiedzieć w dwóch słowach.

"Ronja, córka zbójnika" jest książką dla dzieci... Jednak zdecydowałam się po nią sięgnąć, bo miałam na półce, a nigdy nie czytałam.
Miło się zaskoczyłam. Mądra historia, o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu... Fajny klimat, odległych czasów, gdy ludzie nie mieli obecnych urządzeń technologicznych czy pożeraczy czasu. Życie w zgodzie z naturą i to, jak wiele możemy robić nie...

Zaczyna się od sceny porodu w burzy! Piękna książka, którą moga czytać też dorośli o procesie dojrzewania, budowania niezależnej tożsamości od rodziców i budzącej się miłości, która przynosi zmiany dla całej rodziny. W przeciwieństwie do "Dzieci z Bullerbyn" tę książkę można spokojnie podsunąć nastolatkom na progu dojrzewania.

Dla dzieci 8+ (może 7+ gdy rodzic czyta i omija pewne zdania). Niesamowita, jedna z lepszych powieści dla dużych dzieci. Był żal, gdy nastał koniec. Przygody odważnej dziewczyny, która "uważa żeby nie wpaść do rzeki" przeskakując mokre kamienie, bo "nie da się uważać, żeby nie wpaść do rzeki, chodząc ścieżkami w lesie" :)

Zawsze uważałam, że jest lepsza niż "Dzieci z Bullerbyn".

Opowiedziana przez Astrid Lindgren historia niewątpliwie wzbudza wiele różnych emocji – przede wszystkim bawi, porusza, zmusza do refleksji, pokazuje jak cudowny jest otaczający nas świat i ile można robić nie mając współczesnych elektronicznych gadżetów – Ronja i Birk wszak spędzali całe dnie biegając boso po lesie, bawiąc się czym popadnie, nawet zwykłymi szyszkami – w...

Astrid Lindgren już zawsze będzie mi się kojarzyła z "Dziećmi z Bullerbyn", którą to książeczkę uwielbiam od dzieciństwa. Jak się okazuje jej książki kochają czytelnicy na całym świecie, tylko czy mają świadomość, jak wiele tytułów jeszcze nie znają? Historia o córce zbójnika powstała, gdy ja byłam niemowlęciem - jak podobała mi się moja równolatka w nowoczesnym...

Jak cudownie mieć dzieci i dzięki nim znów sięgnąć po ulubione książki mojego dzieciństwa .
Jako rekomendacje napiszę co dziś rano ( po 6) pięcioletnia córka powiedziała mi na ucho.
"Mamo!!! Mamo!!! Nie Spij. Czas czytać Ronje. Czekałam za długo - calutką noc"
Za kilkanaście lat ciężko będzie zrozumieć młodym taka literaturę i umiłowanie natury ale póki czas czytajcie...

życzę wszystkim dzieciom życia w takiej bliskości z naturą

Mimo że dla dzieci, bardzo mi się spodobała. Nie jest zbyt dziecinna. Przyjemnie się czytało, ciekawa fabuła oraz bohaterowie. Fantastyczne stworzenia wydają się trochę od czapy, ale mimo to są pomysłowe i sprawiają, że książka jest bardziej interesująca.

Dyskusje

2 941