Żółty ptak śpiewa

powieść historyczna
Aleksandra Wolnicka

Wyróżniona opinia i

Żółty ptak śpiewa

Przeczytałem jakiś czas temu, w niewielkim odstępie czasu "Żółty ptak śpiewa" i "Tego Ci nie powiedziałam", czyli książki o dość zbliżonej tematyce i ta druga pozycja zdecydowanie bardziej mi się podobała. "Żółty ptak śpiewa" to dobra powieść, ale nie wzbudziła we mnie tak dużych emocji jak "konkurencja".

Akcja powieści dzieje się w Polsce podczas drugiej wojny światowej, gdzie dwie Żydówki Róża oraz Szira - matka i córka ukrywają się w stodole przed Niemcami. To dzięki ogromnej miłości pomiędzy nimi, mogą...

Opowieść o relacji matki i córki ...
Miłość, oddanie i trudne wybory
A w tle muzyka
Książka warta uwagi i szkoda , że tak szybko się ją czyta

Piękna historia matki i córki w czasach Holokaustu, choć z jakiegoś powodu nie wzbudza szczególnie głębokich emocji.

Gdy przeczytasz 3 rozdziały, już wiesz czego się spodziewać - sentymentalnego happy endu.
Ale czyta się szybko. Ujdzie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Walka w krzyczącym milczeniu.
Siedziałam pod kocem, z kubkiem herbaty pod ręką, moi najbliżsi przy mnie, w ciepłym domu... Czytając tą książkę zdajemy sobie sprawę ile mamy.
Poruszająca lektura. Polecam.

Historia jakich wiele.

Po przeczytaniu ostatniej strony jedyne co mam w głowie to myśl ‘Co to za piękna książka była’. Historia naznaczona ucieczką przed nazistowskimi rozkazami, ukrywaniem się w nieludzkich warunkach, życiem w dziczy niczym zwierzę i bardzo smutną rozłąką. Niejedna opowieść jest dowodem na to, że człowiek zniesie wiele w imię miłości, ‘Żółty ptak śpiewa’ nie jest wyjątkiem, a...

Od dawna nie przeczytałam tak dobrej książki nawiązującej do drugiej wojny światowej.
Ta niezwykła opowieść przesycona jest tęsknotą i muzyką rozbrzmiewającą w myślach niezwykle utalentowanej żydowskiej dziewczynki oddzielonej od matki. Ból po stracie najbliższych, przymus ukrywania się, utrzymywania w tajemnicy swojego pochodzenia - to wszystko staje się bardziej znośne...

"Żółty ptak śpiewa to powieść o tęsknocie dziecka za matką i matki za dzieckiem. O pragnieniu, żeby odzyskać najbliższą osobę, zostać usłyszanym, odnaleźć drogę do domu."

Tak autorka napisała o swojej powieści, powieści, która wywołuje nieskrywane głębokie emocje, której fabuła zrodziła się z zasłyszanych opowieści z przeszłości, od matek, które musiały dokonać trudnego,...

Dyskusje

• 2020