Bibliotekarka z Auschwitz

- Tytuł oryginału:
- La bibliotecaria de Auschwitz
- Data wydania:
- 2020-02-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-02-26
- Data 1. wydania:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 509
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308070062
- Tłumacz:
- Marta Szafrańska-Brandt
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- historia wojna Holokaust wspomnienia bibliotekarka książki biblioteka Dita Kraus Fredy Hirsch
- Tytuł oryginału:
- La bibliotecaria de Auschwitz
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2020-02-26
- Liczba stron:
- 509
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308070062
- Tłumacz:
- Marta Szafrańska-Brandt
- Tagi:
- historia wojna Holokaust wspomnienia bibliotekarka książki biblioteka Dita Kraus Fredy Hirsch
Oparta na historii czeskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życiem, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu. Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w "fabryce śmierci", w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką, szmugluje je między barakami, co noc znajduje dla nich nowe kryjówki, kładąc na szali własne życie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Dita. Bibliotekarka z obozu
Podobnie jak dowódca oddziałów powstańczych, które chwytają za broń, aby walczyć z wojskami najeźdźcy, wskazuje na prostego wieśniaka i mówi: Będziesz pułkownikiem, Hirsch uroczyście wskazał tego dnia, w zrujnowanym baraku, na Ditę, mówiąc: Będziesz bibliotekarką.
Obóz koncentracyjny Auschwitz to było prawdziwe piekło na ziemi. Tym straszniejsze, że w rolę diabła wcielali się ludzie. Ludzie, którzy zadawali niewyobrażalny ból i cierpienie drugiemu człowiekowi.
Czy w tym piekle, jakim był obóz, mogła istnieć biblioteka? Czy możliwe jest, aby któryś z więźniów był bibliotekarzem? Czy wyobrażamy sobie w Auschwitz tajną szkołę dla dzieci? Czy coś takiego było w ogóle możliwe w tym morzu cierpienia i śmierci?
Osobiście absolutnie nie umiem sobie tego wyobrazić. Ja – miłośnik książek – nie potrafię wyobrazić sobie, że w Auschwitz, gdzie codziennie ginęli ludzie, ktoś dla paru książek ryzykował życie. Nie umiem sobie wyobrazić, że w Auschwitz istniała biblioteka, która dla niektórych więźniów była dosłownie wszystkim.
Recenzowałem już książkę, która poruszała wątek obozowej sztuki. Tym razem czas na równie niezwykłą powieść. Mam tutaj na myśli dzieło hiszpańskiego pisarza Antonia G. Iturbe pod tytułem „Bibliotekarka z Auschwitz”. Powieść została oparta na prawdziwej historii więźniarki Dity Kraus, a w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Obok tej książki naprawdę trudno przejść obojętnie. Akcja powieści rozpoczyna się w styczniu 1944 roku w Auschwitz-Birkenau. Poznajemy Ditę, młodą dziewczynę, której zostaje powierzona niezwykła misja. Zostaje ona bibliotekarką. W bloku 31, innym niż wszystkie, funkcjonuje tajna biblioteka dziecięca. Od tej pory to Dita będzie zajmować się kilkoma rozlatującymi się książkami. Książkami, które staną się dla niej wszystkim.
Jednocześnie autor naprawdę z rozmachem kreśli obozową codzienność. Z każdą stroną coraz bardziej zagłębiamy się w skomplikowane obozowe życie. Ta książka nie jest tylko o Dicie. To napisana z rozmachem powieść, której bohaterami są niezliczone postacie. Od obozowych kapo do członków ruchu oporu. Kobiety, dzieci, mężczyźni. Co jedli, jaką nadzieją się karmili w tym nieludzkim miejscu?
Wreszcie: jak potoczyły się losy Dity, jej rodziny i przyjaciół?
„Bibliotekarka z Auschwitz” to bardzo poruszająca powieść, z której jednocześnie możemy się naprawdę sporo dowiedzieć. Na jej kartach pojawia się wiele znanych postaci, z owianym złą sławą słynnym doktorem Josefem Mengele na czele. Pamiętajmy jednak, że jest to oczywiście powieść i jako taka rządzi się swoimi prawami.
Wspomnę jeszcze o stylu i języku autora. Jego sposób opowiadania sprawia, że obcujemy z naprawdę piękną literaturą. Kreacje bohaterów, dialogi, opisy – wszystkie te elementy są naprawdę na wysokim poziomie. Wiele zdań chcielibyśmy zapamiętać, są tak głębokie i trafnie opisują rzeczywistość. Iturbe również bardzo pięknie pisze o książkach, o tym, czym tak naprawdę są i jaką funkcję pełnią w naszym życiu. Książka w żadnym wypadku nie nuży, skłania natomiast do refleksji i zadumy. Polecam wszystkim jej lekturę.
Wojciech Sobański
Popieram [ 1 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 819
- 310
- 60
- 25
- 22
- 20
- 11
- 10
- 9
- 9
Cytaty
Książki są bardzo niebezpieczne, skłaniają do myślenia".
W ciągu całej historii ludzkości wspólne dla wszystkich dyktatorów, tyranów, despotów, czy to Aryjczyków, czy Murzynów, Azjatów, Arabów, Sło...
RozwińW tym mrocznym miejscu, w którym ludzkość znalazła się we własnym cieniu, obecność książek stanowiła wspomnienie czasów mniej ponurych, spok...
Rozwiń
Opinie [57]
Bardzo dobra powieść na podstawie biografii Dity Kraus i życia w obozie rodzinnym, która miała powierzoną misję ukrywania i dysponowania niewielkim zbiorem kilku książek na bloku 31, w którym stworzono na pozór szkolę dla dzieci - jedyną normalność w bezwzględnym i okrutnym Auschwitz. Nie spotkałam się dotychczas z informacją, że w takim piekle jakim był obóz koncentracyjny...
więcejW minionym roku minęło 75 lat od oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji rynek wydawniczy "zalewają" powieści o obozowej rzeczywistości. Krytycy literaccy zarzucają, że w większości z nich, potworna „fabryka śmierci” stanowi jedynie komercyjną scenografię dla fabuły. Bagatelizowana, czy wręcz podważana jest też ich wartość poznawcza.
więcejDla mnie, mimo...
jest naprawdę sporo wartościowej literatury obozowej, ta może nada się dla wejścia w temat dla 12-latka, ale moim zdaniem jest to wyjątkowa szmira, niesmacznie nabita emfazą.
Pokaż mimo toWspaniałe dzieło, które porusza wszystkie struny w naszym wnętrzu. W moich odczuciach Pan Antonio G. Iturbe po prostu świetnie pisze. Historię "Bibliotekarki z Auschwitz" po prostu trzeba przeczytać. Opowiada ona o Dicie Adlerowej, żydowskiej dziewczynce z Czech, która po ciężkich przejściach w gettcie trafia do obozu koncentracyjnego. W wszechobecnym chaosie i...
więcej"Powieści uzupełniają życie o to, czego mu brakuje."
więcejBardzo emocjonalnie podeszłam do tej książki, a to za sprawą dwóch ważnych powodów; sama jestem bibliotekarką z pasją oraz całe dorosłe życie zgłębiam historie obozu w którym pozostał na zawsze mój dziadek, mający wówczas 27 lat i dwuletniego syna -czyli mojego ojca.
Moja opinia jest bardzo subiektywna, więc ją pominę...
Czym jest ta książka? Bolesnym przypomnieniem nam czym była wojna, a dokładnie jej drugie oblicze. To bezwzględne wykorzystanie siły i władzy wobec słabszych, chorych, niewinnych, zwykłych, przerażonych ludzi.
więcejBrak słów aby opisać emocje towarzyszące tej książce, tym wielu historiom, które jeszcze do dziś nie wszystkie ujrzały światło dzienne. A które naznaczyły tak wielu....
Czy osiem rozlatujących się książek może tworzyć bibliotekę a dziewczyna opiekująca się nimi może być bibliotekarką? Tak. Choć to nielogiczne i mało prawdopodobne. Jednak wojna i obozowa rzeczywistość Auschwitz rządziły się zupełnie innymi prawami. W wielkiej tajemnicy, w piekle wojny, w bloku rodzinnym działała szkoła, gdyż jak mawiał szef bloku Hirsch: „Ilekroć ktoś...
więcejTa pozycja mnie rozczarowała. Stosunkowo często sięgam po literaturę związaną z Holocaustem, więc może dlatego... Czytając "Bibliotekarkę z Auschwitz" miałam nieodparte wrażenie, że jest to pierwsze spotkanie autora z tym tematem. Raziły mnie rozbudowane próby tłumaczeń rzeczy rzeczywistych, które wg mnie stanowią wiedzę powszechną. Miałam też poczucie, że wiele spraw nie...
więcejCzy w 32 rozdziałach na 468 stronach plus kilku w ramach zakończenia można we wspaniały i przejmujący sposób opowiedzieć historię pielęgniarki książek? Tak, można… To książka bardzo wzruszająca, skłaniająca do refleksji nad czasami II wojny światowej oraz współczesnymi. Czy my mamy prawo narzekać? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, co to jest GŁÓD, ŚMIERĆ, BRUD, SMRÓD,...
więcejMoim zdaniem książka jest wspaniała.
więcejKsiążka jest oparta na faktach i dlatego uważam, że właśnie tego typu teksty powinny być uznane jako lektury szkolne w klasach 7+. W dzisiejszych czasach młodzież często bagatelizuje lub też wyśmiewa temat I i II wojny światowej oraz obozów koncentracyjnych. Taka pozycja pomogłaby jednak otworzyć im oczy na to co przeżywali ludzie.
W...