Bibliotekarka z Auschwitz

2020-02-26
Data 1. wydania:
2012-01-01
Marta Szafrańska-Brandt
historia wojna Holokaust wspomnienia bibliotekarka książki biblioteka Dita Kraus Fredy Hirsch
Inne

Okładka książki Inspektor Rudi i Chin Cy Kor. Tajemnica zaginionej mumii Antonio G. Iturbe, Alex Omist
Ocena 6,0
Inspektor Rudi... Antonio G. Iturbe, ...

Oficjalne recenzje i

Dita. Bibliotekarka z obozu

Link do recenzji

496 70 384

Cudowna, poruszajaca serce opowieść o losach malutkiej Dity i więźniów Auschwitz.

Ta książka mnie bardzo zainteresowała ponieważ jak ludzie traktowali książki aby je mieć i stworzyć właśnie w Auschwitz bibliotekę jestem pod wrażeniem. Książka jest bardzo rewelacyjna do przeczytania. Polecam 🤗

Chyba najlepsza z tych co czytałem o tematyce obozów koncentracyjnych III Rzeszy. Autor zręcznie przeplata historie nie koncentrując sie wyłącznie na postaci główniej Dity i samym życiu w tym koszmarze. Fantastyczne wtrącenia o książkach, ich znaczeniu, glębi, czymś czym interesuje się każdy członek LC.Aż wstawie kilka cytatów! Można w niej znaleźć bardzo istotne szczegóły jak np. kolor oczu Mengelego. Mimo trudnej tematyki czytało się płynnie, warsztat autora interesujący i przystępny. Jednym słowem WARTO!

Nie sposób ocenić tematyki, bo to pozostaje poza oceną współczesnego człowieka, który nie jest sobie w stanie wyobrazić obozowej rzeczywistości. Oceniam ją poprzez pryzmat drżenia serca...łzy. Książka niewątpliwie porusza i jest warta przeczytania.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, przez co książka wydaje się bardzo autentyczna. Tematyka obozowa jest ciężka i przygnębiająca dlatego zawsze porusza czytelnika. Choć nie jest to perełka wśród książek o tematyce obozowej, to na pewno warto po nią sięgnąć.

Charakter powieści sprawia że książkę czyta się dość lekko i szybko. Autor umieścił obok siebie różne wydarzenia nie mające w rzeczywistości ze sobą związku, książka nie stanowi szczególnej wartości pod względem historycznym, jest to raczej rozrywka. W rozdziale 24 autor w bardzo uproszczony i spłycony sposób opisał historie zawartą w „Ucieczce z Auschwitz” Alfreda Wetzlera. Prawdziwego obrazu tragedii więźniów obozów koncentracyjnych szukać należy w literaturze faktu. Wartościowe są ostatnie rozdziały aneksu, pokazujące jak potoczyły się powojenne losy Dity.

Średnio napisana książka, chwilami nudna. Historia wstrząsająca i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Podchodziłam do niej jednak kilkukrotnie z przerwami, by móc ją dokończyć. Na pewno czytałam lepsze książki o podobnej tematyce.

Książka, która zostanie ze mną na zawsze. Warto ją przeczytać

Książka, która zostanie ze mną na zawsze. Warto ją przeczytać

Jeśli chodzi o życie w Auschwitz, chyba już żadna lektura mnie nie zaskoczy. Pomysł zaś na opisanie losów czeskiej Żydówki-bibliotekarki na pewno był czymś nowatorskim. Uważam, że autorowi udało się oddać grozę obozowej rzeczywistości oraz heroizm wszystkich zaangażowanych w coś więcej niż własne przeżycie. Powieść wydaje mi się jednak nieco rozwleczona, tak że pod koniec czytania odliczałam strony do końca. Warto jednak tę książkę przeczytać, bo wszystko co oparte na faktach, uważam za ważne.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Trochę głupio mi wytykać jej wady, biorąc pod uwagę o czym ona jest. Momentami potwornie mnie nudziła, do tego stopnia, że musiałam ją odkładać na bok. Z drugiej strony zaś w niektórych miejscach sama siebie przyłapywałam na tym, że się wciągałam. Za dużo przytłaczających opisów i za mało fabuły. Te elementy sprawiły, że mój odbiór tej lektury spadł, jednak nie mogę jej odebrać tego, jak bardzo jest ważna i potrzebna. Warto mieć i rozszerzać swoją wiedzę na te tematy. Mocne 6/10.