Fabryka lalek

2020-02-12
Data 1. wydania:
2019-05-02
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
XVIII wiek sztuka miłość obsesja

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Historia pewnej obsesji

Link do recenzji

575 15 61

Fabryka lalek Elizabeth Macneal pojawiła się w mojej biblioteczce całkiem przypadkowo, bo jako zeszłoroczny prezent urodzinowy. Muszę przyznać, że okładka mnie jakoś nie przyciągała, sam tytuł również nie wydał mi się interesujący. Ale w końcu nadszedł jej czas i… zaskoczyłam się totalnie, nie tego się spodziewałam - i to jedno z tych pozytywnych zaskoczeń :D

Nasza główna...

Od pierwszych stron pochłonęła mnie bez reszty, nie mogłam przestać myśleć co będzie dalej. Świetny język, opisy sprawiają, że ma się wrażenie bycia w tej książce, przeżywania owej historii.
Jedyne zastrzeżenie mam do końcówki, która moim zdaniem była za szybka, brakuje dokończenia pewnych wątków.
Niemniej, bardzoooo polecam. :)

Książka bardzo wciągająca. Liczyłam na inne zakończenie co spowodowało u mnie ogromny żal. Książka z tych w które się „wchodzi” i uczestniczy we wszystkich losach bohaterów.

Książka wysłuchana w audiobooku. Wciągająca historia rozgrywająca się w połowie XIX wieku w Londynie. Bohaterką powieści jest Iris młoda kobieta, która nie chce żyć zgodnie ze sztywnymi regułami jakie obowiązują w czasach w jakiś żyje, chce kochać i być kochaną, chce też malować. Gdy wydaje się, że jej marzenia się spełniły pojawia się Silas, dziwny typ, który żyje...

podczas czytania czułam klimat "Pachnidła"

Przejmująca i wciągająca powieść obyczajowa o smaku rasowego thrillera psychologicznego.
"Fabryka lalek" to jedno z tych bardzo pozytywnych zaskoczeń. Polecam.

"Fabryka lalek" to książka, która zaintrygowała mnie od samego początku. Doświadczymy tutaj różnych smaczków i dziwności XIX wieku.

Na uwagę zasługuje język powieści - plastyczny i barwny, ale jednocześnie oddający brudne realia tamtych czasów. Bardzo doceniam naturalistyczne podejście autorki. Miałam poczucie, że mogę dotknąć opisywanych bohaterów i poczuć zapachy danych...

Opowieść jest warsztatowo przyzwoicie skonstruowana. Wątki się przeplatają płynnie, standardowe rozdziały są wymieszane z korespondencją, postacie nie są płytkie, a ich zachowania potrafią zaskoczyć. I co ważne, występuje tu całkiem sporo postaci drugoplanowych, o czym we współcześnie pisanych książkach często się zapomina.

Akcja rozwija się w ciekawych, choć dość...

Książka jest napisana ciekawym stylem, czułam się tak, jakbym przeniosła się do Londynu w XIX wieku. Nie dziwię się, że jest porównywana do "Pachnidła", bo tutaj również mamy dziwaka owładniętego obsesją na punkcie kobiety. Ale czy tylko on ma obsesję? Prawie każdy z bohaterów ma coś na sumieniu albo kieruje się swoimi żądzami.
Po raz pierwszy od bardzo dawna...

Bardzo przyciągnęła mnie w tej książce ładna okładka, która dość sporo różni się od treści książki. Kto nie lubi mrocznych, czasami dość mocnych wątków, nie spodoba się ta książka. Ja mogę powiedzieć jedno powieść jest ciekawa opisane w niej wątki są o miłości, niezależności, wolności, obsesji, dziwnych fascynacjach o psychozie. Polecam.

• 2020
  • 2020
  • Audiobook
  • 2021
  • E-book
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Fabryka lalek