Berdo

Inne

Wyróżniona opinia i

Berdo

przeczytanych książek 5660 napisanych opinii 1053

Bieszczady. Piękna i smutna książka. Trudna relacja ojca z synem. Polecam.

Bieszczady. Piękna i smutna książka. Trudna relacja ojca z synem. Polecam.

Bardzo udany debiut Pani Anny Cieślar. Piękna opowieść o trudnej relacji ojca z synem a w tle surowy klimat Bieszczad. Dodatkowo przepiękna okładka książki która odzwierciedla klimat który każdy znajdzie w środku siegając po tą książkę

Anna Cieślar do swojej książki, jako bohaterów, zaprosiła ludzi, dla których życie nie było łaskawe. Takich, którymi było pod górkę, nic nie szło gładko, przez to stali się w takim czy innym stopniu okaliczeni uczuciowo. Większość nazwałałaby ich wykolejencami. Tłem tej opowieści są Bieszczady. Pełnią tu jednak tylko rolę symboliczną. Wszyscy wiedzą, że to właśnie w tych okolicach schronienie znalazło wiele osób, którym w wielomiejskim życiu było nie po drodze. To podkreśla charakter bohaterów opowieści Anny Cieślar. W takim środowisku wzrasta sześcioletni Radek wychowany przez ojca tytułowego Berdo - łowcy wilków,. Mówiąc wprost, Berdo to kłusownik dostrczający zwierzęce trofea bogatym kolekcjonerom, bez żadnych oporów. To czym będziemy się w tej książce ekscytować, to przeżycia Radka, nie zawsze pierwszoplanowe, ale bardzo wyraziste. Powiedziałabym, że to jego dzieciństwo w tym trudnym środowisku staje się osią opowieści Anny Cieślar. Dorosłych bohaterów trudno polubić, trudno się zgadzać z ich zazwyczaj lekkomyślnymi i nierozsądnymi decyzjami. Tak zwanym porządnym ludziom trudno zrozumieć decyzję ludzi , których życie okaleczyło uczuciowo. Nie było to chyba celem autorki. Bez względu na nasze osobiste odczucia i stosunek do bohaterów książka jest przejmująca, trudna i bardzo emocjonująca.

Brutalna i wciągająca historia trudnej i skomplikowanej relacji między ojcem a synem. Cieszę się, że została umiejscowiona w przepięknych Bieszczadach, natomiast uważam, że byłaby przydatną i pełną dobrych rad lekturą dla wielu ojców, którzy zostali wychowani na "twardego faceta, który nie płacze" oraz dla wrażliwych synów, aby mogli wzajemnie zrozumieć swoje emocje i zachowania.

Wyzwanie LC 2021 na listopad. #Książka o tematyce przyrodniczej/ekologicznej.
***
Bardzo poruszająca książka. Pełna głębokich znaczeń, chociaż napisana prostym językiem. Swoim stylem idealnie oddaje prostotę przekazu i surowe piękno górskiej scenerii, w której osadzona została historia głównych bohaterów.
Polecam.

Wyzwanie LC 2021 na listopad. #Książka o tematyce przyrodniczej/ekologicznej.
***
Polecam.

Na półkach: , , , , ,

WYZWANIE CZYTELNICZE VIII 2021
Książkowy debiut

Okładka zapowiadała tak wiele…
A w tej bieszczadzkiej historii - Bieszczad niestety niewiele, prawie wcale.
Nie umiałam polubić i przekonać się do głównego bohatera.
Sama opowieść wydawała się chaotyczna, nieprzekonująca i niewiarygodna.

WYZWANIE CZYTELNICZE VIII 2021
Książkowy debiut

Okładka zapowiadała tak wiele…
A w tej bieszczadzkiej historii - Bieszczad niestety niewiele, prawie wcale.
Nie umiałam polubić i przekonać się do głównego bohatera.
Sama opowieść wydawała się chaotyczna, nieprzekonująca i niewiarygodna.

Opowieść trochę tania, gra na dobrze sprawdzonych schematach. Ale całościowo, jak na debiut, bardzo dobrze się to czyta.

Fabuła: 9

Styl: 7
Przyjemność z lektury: 9
Okładka: 8

OCENA: 7,8

Wyobrażam sobie, że autorce dobrze by szło pisanie młodzieżówek. Bardzo rzewnie, wprost. Cukiereczek bieszczadzki ze sklepu z pamiątkami. Nie moje klimaty. Tym, co lubią ładne historie, po których szkli się oczko, bardzo polecam.

Poruszająca powieść o miłości pomiędzy ojcem a synem. Trudna historia, osadzona w Bieszczadzkich lasach. Kłusownik polujący na leśną zwierzynę, niespodziewnie sam staje się obiektem polowania, rozpaczliwie ratując siebie i syna ucieczką przez lasy. Świetny debiut literacki. Powieść mocna, szorstka a jednocześnie podszyta kobiecą czułością.
Pod wpływem tej książki zatęskniłam za dziką naturą Bieszczad, chyba czas spakować plecak.....

Pod wpływem tej książki...