rozwińzwiń

2020-04-15
Data 1. wydania:
2017-06-06
Nina Dzierżawska
II wojna światowa I wojna światowa inspirowana faktami konspiracja niebezpieczeństwo powieść sensacyjna romans szpieg zemsta
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

uwielbiam książki tej autorki oparte o prawdziwe i fascynujące postaci, odkrywa ukrytych i cichych bohaterów i przedstawia postaci wybitnych kobiet, jak zawsze świetne przygotowanie merytoryczne i ciekawie opisana fabuła

Książka niesamowicie wciągająca, ciekawa, momentami porażająca. Pokazuje trudne czasy I wojny światowej i czas po II wojnie. Oba te okresy łączy ze sobą postać głównej bohaterki Eve Gardiner. Podczas I w.św. była szpiegiem w siatce Alice, a po wojnach jest wrakiem, kobietą, która leczy rany i próbuje poradzić sobie z traumami.
Do drzwi Eve puka młoda kobieta, która podczas II w.św. straciła kontakt z kuzynką i wierzy, że Eve pomoże jej ją znaleźć. Zaczyna się historia kobiet, która nie może być rozwiązana bez opowiedzenia przeszłości. Książka ta to wspaniała podróż, mnóstwo emocji i tych pozytywnych, ale w większości smutku o bólu. Polecam

Do drzwi Eve puka młoda kobieta, która podczas...

Na półkach: , , , ,

Super książka, trzymająca w napięciu i z zaskakującymi zwrotami akcji.

Super książka, trzymająca w napięciu i z zaskakującymi zwrotami akcji.

Ostrzyłam sobie na tę książkę "pazurki", ale po jej lekturze stwierdzam, że nie była znów tak znakomita.
Dużo podobieństw do książek poruszających tematykę wojenną czy powojenną, a i główna bohaterka wydała mi się jakaś taka mało żywotna.

Fenomenalna powieść. Czytałam z zapartym tchem. Pasjonjące i wciągające były zarówno wątki toczące się podczas I wojny światowej, jak i te w latach 50-tych. Wyraźni bohaterowie, ciekawe historie. Zaczynając lekturę nie zdawałam sobie sprawy, że opiera się w dużej mierze na prawdziwych osobach. Zafascynowała mnie postać Louise de Bettignies i chętnie sięgnęłabym po jej porządną biografię. Polecam :)

Drogi Hollywoodzie, zamiast robić Bonda kobietą lub tworzyć nierealne heroski, niedające się lubić, po prostu weź książki Kate Quinn i je zekranizuj. Nie zmieniaj ras, płci, nie dodawaj poprawności politycznej, tylko skopiuj te książki, a gwarantuje sukces. Takie to proste.

Świetnie opowiedziana historia kobiet walczących na równi z mężczyznami w czasie I wojny światowej. Po "Kodzie Róży" kolejna dobra pozycja od Kate Quinn.

Przeczytałam tę książkę, bo mam zwyczaj kończyć to co zaczęłam. Nie była to jednak zbyt porywająca powieść, na zdecydowanie niższym poziomie niż Kod róży tej samej autorki

Marzy mi się, żeby tą książkę sfilmowano!!! Wciąga od pierwszej strony. Niesamowita historia kobiet-szpiegów, więc zupełnie inna tematyka wojenna. Powiązana z prawdziwymi wydarzeniami. Retrospekcja świetnie się splata z wydarzeniami teraźniejszymi dla młodszej z bohaterek. Dałabym 10 punktów, ale odejmuję za zakończenie-jak na taką książkę zbyt banalne...

Przez dość długi zastój czytelniczy przeczytanie "Sieci Alice" zajęło mi trochę czasu, ale ostatecznie książkę oceniam bardzo pozytywnie. Wciągnęła mnie szczególnie mocno jakoś około połowy, kiedy akcja zaczęła się naprawdę rozkręcać, a elementy układanki powoli wklejać na swoje miejsce.

Charlie to młoda, żwawa kobieta, która jest zmuszana przez rodzinę do usunięcia Drobnego Kłopotu. Podczas podróży na wizytę do Szwajcarii postanawia wziąć los w swoje ręce i odnaleźć Eveline Gardiner - kobietę, która może wiedzieć, co stało się podczas II WŚ z zaginioną kuzynką Charlie - Rose. Okazuje się jednak, że wyobrażenie Charlie o Eve kompletnie mija się z rzeczywistością. Eveline Gardiner jest bowiem osobą, która przeżyła koszmar I Wojny Światowej, a koszmar ten odbił duże piętno nie tylko na wyglądzie, ale także na psychice kobiety.

Muszę przyznać, że z początku nieco trudno było mi wsiąknąć w tę historię, ale po kilkudziesięciu stronach zaczęłam się w niej odnajdywać. Mam wrażenie, że ta książka jest bardziej rzeczywista niż "Kod róży"; w "Sieci Alice" naprawdę poczułam ciężar wojen, które zniszczyły życie tak wielu ludziom. Szczególnie mocno przeżywałam historię Eve, która poświęciła tak wiele, aby zostać szpiegiem i uratować życie niewinnych osób. Trudno było czytać o tym, jakie miejsce kiedyś zajmowały kobiety w hierarchii społeczeństwa i jak ich rola w społeczeństwie była spłaszczana i bagatelizowana, nawet mimo tego, że ryzykowały życiem na rzecz szpiegostwa. Autorka, tworząc swoich bohaterów, nawiązała do wielu postaci rzeczywistych, między innymi do królowej szpiegów - Louise de Bettignies, co sprawiło, że historia wydawała się jeszcze bardziej realna i uchwytna.

Dobrze czytało się też o Charlie i jej przemianie wewnętrznej oraz dojrzewaniu do podejmowania własnych życiowych decyzji. Muszę przyznać, że tutaj żaden bohater nie był kryształowy i bez wad, co również uważam na plus. Oczywiście znalazł się też doszczętnie zły, czarny charakter, który jednocześnie w pewien sposób stanowił element napędzający akcję, ale jego charakter został na tyle dobrze rozrysowany, że jego jednokierunkowość nie raziła tak w oczy.

Bardzo podobał mi się wątek miłości - nie tylko tej romantycznej w postaci kobieta-mężczyzna, ale także takiej przyjacielsko-rodzinnej.

W tej historii nie brakuje dramatów i wewnętrznych dylematów, poczucia straty, poświęcenia dla idei, rozpaczy, żalu i smutku, ale są też humorystyczne, rozweselające fragmenty. Zastrzeżenie mam może tylko do zakończenia, bo to taka przesłodzona, lukrowa polewa na bardzo cierpkim, gorzkim cieście, która zupełnie nie pasuje do całości, ale jednak trochę osładza historię. Przydałoby się nieco mniej cukru i wszystko zgrałoby się o wiele lepiej, rozumiem jednak, że Kate Quinn nie chciała zostawiać czytelnika z czytelniczą depresją, więc ostatecznie wybaczam.

Generalnie - jeśli ktoś ludzi historie z wojną w tle, to polecam. Według mnie "Sieć Alice" wypadła lepiej niż "Kod róży", bo wydaje się bardziej rzeczywista. Okrucieństwo wojny można niemal poczuć przez strony książki, co również nadaje realizmu. Dwie różne historie dwóch różnych kobiet w trakcie dwóch różnych wojen światowych, które jednak mają swój wspólny mianownik.

1 064
  • 2021