Sieć Alice

2020-04-15
Data 1. wydania:
2017-06-06
Nina Dzierżawska
II wojna światowa I wojna światowa inspirowana faktami konspiracja niebezpieczeństwo powieść sensacyjna romans szpieg zemsta
Inne

OCENA 6/10 - DOBRA

Muszę przyznać, że trochę się zawiodłam. Spodziewałam się powieści historycznej, a wyszła bardziej obyczajowa. Mimo, że były przedstawione okrucieństwa wojny i ogrom cierpienia to w ogólnym odczuciu książka wydaje mi się być zbyt lekka. Charlie odebrałam jako niedojrzałą dziewczynę, która nadużywa określenia "drobny kłopot". Postać Eve mnie zaciekawiła, jednak bardzo zawiodłam się na Lili. Jest to postać historyczna, a w książce była postacią drugoplanową. A przecież to ona jest królową szpiegów. Chętnie dowiedziałabym się o niej więcej i szkoda, że akcja nie była oparta wokół niej. Podejrzewam jednak, że to dlatego, że autorka nie chciała jej "wchodzić do głowy" i wymyślać, co myślała o innych, sobie, jak się tak naprawdę czuła. Czy rzeczywiście umiała zawsze improwizować, czy nie przejmowała się za bardzo śmiercią, czy jednak to była jej maska, a w środku pragnęła końca wojny, cierpienia i życia w ciągłym strachu przed odkryciem prawdziwej tożsamości i zakończeniu szpiegostwa. Książka też uświadomiła mi to, że w czasie wojny nie doceniano kobiet-szpiegów, że często musiały ukrywać swoje prawdziwe metody działania. Motyw zemsty, postać Rene udana. Przeplatanie się roku 1915 i 1947, ich powiązania również. Jednak powieściową "współczesność" trochę popsuła postać Charlie- nie za bardzo ją polubiłam. Akcja nie była też tak szybka i pełna wydarzeń, jak oczekiwałam.

OCENA 6/10 - DOBRA

Poprzednio przeczytana przeze mnie książka Kate Quinn "Łowczyni" zrobiła na mnie duże wrażenie i pochłonęła mnie od pierwszej strony, sięgnęłam więc po kolejną powieść tej autorki. "Sieć Alice" jednak trochę mniej mnie wciągnęła. Nie można jej odmówić jednak ciekawej fabuły, a autorce dobrego rozeznania w temacie I i II wojny światowej i realiów życia przedstawicieli różnych społeczności.

Świetna powieść. Polecam

Świetna powieść. Polecam

Bardzo dobra książka w której historyczne, prawdziwe zdarzenia przeplatają się z fikcją, która mogłaby się zdarzyć. Świetnie się czyta, bardzo dużo akcji, emocji, ciekawi bohaterowie, dobra książka, nawet dla tych, którzy nie lubią książek historycznych.

Wielkie wow! Tyle emocji, tragedii, wzruszeń, kobiecej odwagi i siły.
Uwielbiam pióro pani Kate Quinn.

Wielkie wow! Tyle emocji, tragedii, wzruszeń, kobiecej odwagi i siły.
Uwielbiam pióro pani Kate Quinn.

Książka jest bardzo dobra pod każdym względem. Historia przeplata prawdziwe wydarzenia i postaci z fikcją literacką. Dzięki temu dostajemy powieść, którą czyta się dużo lepiej, niż (w większości) biografię, a można się z niej sporo dowiedzieć.
Książka jest napisana lekko i przede wszystkim z klasą. Widać to zwłaszcza przy wątkach romansów. Niestety w literaturze często zamiast historii miłosnej dostajemy coś w stylu taniej telenoweli. Albo co gorsza wulgarnych i prostackich opisów, psujących cały klimat książki. W tym przypadku opis romansu na piątkę.
Naprzemienne ułożenie rozdziałów o Eve i Charlie też w porządku. Co prawda książki przeplatające wątki z dwóch linii czasowych są ostatnio bardzo modne, jednak tu powielenie tego schematu mi nie przeszkadzało. Rozdziały były optymalnej długości, wystarczające żeby się wciągnać w historię, ale nie na tyle długie żeby zapomnieć o drugim wątku.
Bardzo podobał mi się epilog, gdzie możemy dokładnie prześledzić, które wątki i postaci są prawdziwe, co zostało zmienione, a co dodane.
Dlaczego więc po tylu zachwytach daję 8, a nie 10? Zabrakło mi "tego czegoś". Czytałałam książkę z ciekawością, ale bez emocji. Po prostu przeczytałam i mi się podobała. Nie zrobiła natomiast trzęsienia ziemii w mojej głowie. Jednak oceniam ją na tyle wysoko, że od razu po lekturze zabrałam się za "Kod Róży".

Po lekturze "Kodu róży" postanowiłam przeczytać wszystkie książki Kate Quinn. "Sieć Alice" spełniła moje oczekiwania. Wojna, szyfry, szpiedzy, fikcja połączona z faktami - idealne zestawienie.

„Sieć Alice” to powieść zgrabnie splatająca historyczne postacie i wydarzenia z wyobraźnią literacką autorki. Tytułowa Alice to Louise de Bettignies, brytyjska szpieg działająca pod pseudonim Alice Dubois w czasie I wojny światowej na terenie Francji. Kobieta wolna duchem, inteligentna, bezkompromisowa, błyskotliwa i bardzo odważna. I to w czasach, gdy „chłopcom wolno było więcej, a dziewczynki nie mogły nawet marzyć o własnej drodze.” Współcześnie odchodzi w niepamięć to, że kobiety podczas I wojny światowej odegrały kluczową rolę w ruchu oporu i szpiegostwie w okupowanych przez Niemców częściach Europy Zachodniej – i o tym między innymi jest ta książka. A także o strasznej cenie jaką za to płaciły.

Fabuła prowadzona jest dwutorowo – w okresie I wojny światowej i w roku 1947. Śledzimy losy dwóch kobiet: Eve Gardiner oraz Charlotte St. Clair.

W dwa lata po zakończeniu II wojny światowej nastoletnia Charlotte wyrusza wraz z matką z USA do Europy, by pozbyć się pewnego… Problemu, owocu jej młodzieńczej lekkomyślności. Tak naprawdę, jest zdeterminowana, aby odnaleźć swoją ukochaną kuzynkę Rose, która zaginęła podczas wojennej zawieruchy. W Londynie trafia do domu życiowo złamanej Eve Gardiner i rozpoczyna niesamowitą podróż 30 lat wstecz. Okazuje się bowiem, że losy Eve i kuzynki Charli mają pewien punkt wspólny – jest nim restauracja we francuskim Lille i jej właściciel monsieur Bordelon.

Jak zawsze w literaturze inspirowanej faktami cenne było dla mnie poznanie historii. W tym przypadku francuskiej wioski Oradour-sur-Vayres, w której 10 czerwca 1944 r. SS wymordowało niemalże wszystkich mieszkańców (ponad 600 osób). Opis dokonanej tam zbrodni przedstawiony jest w powieści na podstawie relacji jedynej ocalałej kobiety Madame Marguerite Rouffanche. Do dziś miejsce to zostało nienaruszone – nie odbudowane, stanowi pomnik-wspomnienie wojennego okrucieństwa hitlerowskich Niemiec.

Quinn mistrzowsko tka historię, która jest dynamiczna i z pozoru zawiła. Bohaterowie są finezyjnie wykreowani, stają się bardzo bliscy czytelnikowi, a motywy ich postępowania tak przejmująco… ludzkie. Jest tu miłość, dążenie do prawdy i chęć pomszczenia zła i odkupienia winy. Choć ta powieść nie porwała mnie tak jak „Kod róży” tej samej autorki, to myślę, że miłośnicy fikcji opartych na autentycznych wydarzeniach historycznych z przyjemnością spędzą czas z tą lekturą. Quinn po prostu ma dobre pióro.

bookowyzagajnik.blogspot.com

#siećalice nie do końca stanęła na wysokości zadania. Piękna historia opisana na jej kartach, daje nam ogromny zastrzyk emocji. W literaturze wojennej najbardziej lubię retrospekcje, powroty do przeszłości i poznawanie historii z tamtej perspektywy powoduje u mnie szybsze bicie serca. Bohaterki, które należały do szpiegowskiej Siatki Alice są bardzo charakterne i ciężko byłoby o nich zapomnieć. Siła tych kobiet, wiara w swój kraj, dla którego się poświęciły oraz ogromny hart ducha sprawiają, że przez książkę się po prostu płynie.
Jednak tak jak na początku pisałam, nie do końca stanęła na wysokości zadania. Wszystko dlatego, że może czytałam w niewłaściwej kolejności, zaczynając od pozycji któreś wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Sieć Alice była fajna ale już nie sprawiła, że czułam tą historię w samych koniuszkach stóp. Nie sprawiła, że miałam dreszcze. Bardzo dobrze napisana historia ale czegoś mi w niej zabrakło. Tego magicznego składnika który sprawia, że książka powoduje emocjonalne turbulencje a my nie chcemy jej kończyć, mogąc trwać w tej rzeczywistości bez pośpiechu (pośpiech był ale leniwie moglibyśmy tego nigdy nie kończyć).

"Sieć Alice" to pierwsza powieść historyczna pióra Kate Quinn osadzona w pierwszej połowie XX wieku. I muszę przyznać, że opowieść naprawdę robi wrażenie. Szczególnie po przeczytaniu posłowia, w którym okazuje się, że połowa historii opowiedzianych w tej książce jest prawdziwa! Dwie główne bohaterki, Evie i Charlie, to oczywiście postacie fikcyjne, które pełnią funkcję szkieletu powieści, jednak większość tych, których je otacza (szczególnie Evie w 1915 roku) już fikcyjna nie jest. Autorka w ten sposób odkrywa przed nami część historii, o której jakoś nigdy specjalnie głośno się nie mówiło. Skupia się na historii kobiet - szpiegów, które odegrały całkiem istotną rolę w I wojnie światowej, a szczególnie na sieci szpiegowskiej Alice, która była najlepiej i najsprawniej działającą machiną szpiegowską w tamtych czasach.

Warto też zaznaczyć, że tło społeczne pierwszej połowy XX wieku jest tu też świetnie oddane, szczególnie jeśli chodzi o rolę kobiety w społeczeństwie. Poza tym to bardzo wciągająca, ciekawa i opisana z wielkim wyczuciem historia o odwadze, sile kobiet, walki o swoje, a także o miłości, przyjaźni, rozczarowaniu, bólu, stracie i zemście. To też oczywiście świetny obraz psychologiczny postaci.
Czytałam "Łowczyni" tej autorki, i dlatego sięgnęłam po tę książkę.