Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów

Okładka książki Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów Anthony David
Anthony David Wydawnictwo: Znak zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Into the Abyss: A Neuropsychiatrist's Notes on Troubled Minds
Znak
2020-10-14
2020-10-14
Jacek Konieczny
literatura faktu reportaż

Książkę można wsunąć w kilka dni. Jest napisana w sposób lekki do czytania i bardzo wciągający. Zawiera opisy kilku bardzo ciekawych przypadków neuropsychiatrycznych, które są dobrze i prosto wyjaśnione nawet dla laika :)

Polecanko!

Polecanko!

Autor z lekki kompleksem Boga prezentuje ciekawą perspektywę lekarza psychiatry na różne przypadki. Na tą opowieść składają się opisy zza bram szpitala psychiatrycznego, życia rodzinnego pacjentów lub błądzeniu w diagnozie. Daje 7 ze względu na swoje oczekiwania co do książki. Autor niewiele poświęca czasu samym mechanizmom powstania "zaburzeń" na poziomie neuronalnym. Jest tutaj więcej opisów samego leczenia. Nie pogłębiłem więc swojej wiedzy na tyle ile bym chciał.

Jest to moja pierwsza przeczytana książka z tematyki neuropsychiatrii, i naprawdę nie żałuję wyboru, ponieważ nie zawiodłam się. Czytało mi się tak lekko tą książkę, jakby była zwykłą powierzchowną powieścią, a jednak niosła w sobie szereg wiedzy i tajników naszego mózgu.
Od zawsze interesował mnie ludzki umysł, więc gdy tylko zobaczyłam tytuł książki zawierający słowo "otchłań" - wiedziałam, że będzie to idealna lektura dla mnie.
Sam autor książki w bardzo przyjemny i łatwy w zrozumieniu sposób opisuje przypadki pacjentów, z którymi miał do czynienia w swojej karierze zawodowej; a każdy przypadek zawiera w sobie głębszą prawdę życiową i rozterkę, przy której czytelnik mógł znacznie więcej rozkminić.
Polecam zatem tę książkę osobom, które nawet nie mają styczności z neurologią, lub po prostu chcieliby pogłębić swoją wiedzę w tym kierunku. Ta książka będzie świetna na sam początek wgłębienia się w dział medycyny neuropsychiatrycznej.

Książka ukazująca ciekawe przypadki medyczne pod względem psychiatrycznym, z którymi spotkał się autor. Bardzo dobrze napisana, wszystko dokładnie wyjaśnione.

Zestaw 8 przypadków(bo jeden z rozdziałów zawiera je dwa),które mogą być nazywane "beznadziejnymi". Lektura ciekawa, choć styl pisania jest lekko rozczarowujący. Opowieści nieraz poprzeplatane wtrąceniami na inne tematy, które odwracają uwagę od opisywanego w danym rozdziale przypadku. Mi to nie leżało, dlatego książka nie jest według mnie z tych, które się szybko przeczyta (mimo, że objętościowo nie jest wielka). Niestety po ocenach spodziewałam się efektu wow, którego tu nie znalazłam. To nie zmienia jednak faktu, że opisane przypadki są zaskakujące i ciekawe.

Wynudziłam się przy tej książce. Niby temat bardzo ciekawy ale autor pisze w tak beznamiętny sposób, że zadawałam sobie pytanie: po co ja to czytam?

„Ludzie pogrążeni w głębokiej depresji nie płaczą zbyt często. Ten etap mają już za sobą.”
W tematyce mojego ulubionego tematu, czyli tajemnic ludzkiego umysłu. Książka autora Anthonego Davida, który jest psychiatrą klinicznym. Jest to studium siedmiu przypadków, które przedstawiają osobnego pacjenta. Opisuje kilka trudnych i niestandardowych historii chorobowych osób trafiających pod jego opiekę, takich jak skrajna depresja (katatonia),jadłowstręt, utrata pamięci, depersonalizacji, schizofrenii oraz ich wpływu na życie pacjentów i ich rodzin. Nie wszystkie kończą się happy endem. Na przykład jak wyleczony pacjent może popełnić samobójstwo. Zaczynamy od diagnozy – i o to właśnie chodzi - trafne zdiagnozowanie pacjenta, co nie jest proste w przypadku chorób psychicznych i neurologicznych. Jak w psychiatrii i neurologii stosowane są takie metody jak: terapia elektrowstrząsami, przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Wnioskując, funkcjonowanie mózg jest nadal niezbadanym, nieprzewidywalnym procesem w naszym ciele. Tytułowe spojrzenie w otchłań – to według mnie przepaść między lekarzem a pacjentem, który pomimo rozległej i specjalistycznej wiedzy o działaniu mózgu, dostępu do zaawansowanych urządzeń i metod, nie zawsze jest w stanie zrozumieć i uratować człowieka.

Ta i inne recenzje u mnie na profilu: https://www.instagram.com/lavender.mystery/

Patrick przeżył zderzenie z ciężarówką, chodzi, mówi, ale jego mózg działa niepokojąco inaczej. Patrick sam nie wie co jest nie tak -może umarł, a może podmienili mu świat, jak spał. Ktoś zamienił jego zonę na obcą kobietę.
Nastolatka nie rusza się i nie komunikuje ze światem i właściwie nie wiadomo dlaczego.
Młody chłopak traci możliwość poruszania rękami i nogami, właściwie bez żadnej konkretnej przyczyny.
Kobieta nie odczuwa głodu i prawie wcale nie je.
Wyleczony, wydawałoby się, pacjent popełnia samobójstwo.

Autor pokazuje jak medycyna, i oczywiście lekarze, starają się pomóc w takich nieoczywistych, zagadkowych przypadkach.
Ciekawie, a jednocześnie bardzo lekko napisane.

Młody chłopak traci możliwość poruszania rękami i nogami,...

Potrzebne mi było parę podejsc do tej książki, ale w końcu mnie bardzo wciągnęła i czytało mi się ją gładziutko. Dobrze napisana i ciekawa, solidna, co tu dużo mówić.

Ciekawe przypadki, nieoczywiste symptomy, skojarzeniowe leczenia. Konsekwencje organizmu, na pewne działania np. podduszenia, zatrucia itp.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe

Anthony David Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów Zobacz więcej