Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę

Nick Bilton Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska literatura faktu
American Kingpin: The Epic Hunt for the Criminal Mastermind Behind the Silk Road
Rafał Lisowski
Czarne
cyberprzestrzeń cyberspołeczność gang gang narkotykowy gangster internet literatura faktu narkotyki piractwo internetowe przemoc przestępstwo reportaż USA więzienie
literatura faktu
Rafał Lisowski
Seria Amerykańska

Oficjalne recenzje i

Ciemna strona sieci

[ 2 ] Link do recenzji

Czy wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się państwo?

Literatura faktu w formule narracyjnej. To się czyta cudnie.

Lepsza niż niejedna powieść. Na początku nawet możemy wybrać bohatera, z którym będziemy się utożsamiać i którego emocje będziemy podzielać.

Gdy wybierzemy Rossa, co wrażliwsi pod koniec zapłaczą. Gdy wybierzemy któregoś z przedstawicieli służb...

“Jedną z rzeczy, które rozumiałem na temat prawa, jest to, że prawo ludzkie przypomina prawo natury. Grawitacji nie obchodzi, czy się z nią zgadzasz: jeśli skoczysz ze skały, i tak zrobisz sobie krzywdę”.

Nick Biton barwnie opisuje śledztwo prowadzące do ujęcia Rossa Ulbrichta - twórcy strony Silk Road (“narkotykowego Amazona”). Na sprawę patrzy z dwóch punktów widzenia:...

Po prostu świetna!

Raz, że historia jest wyjątkowo (dla mnie) ciekawa - darknet, narkotyki, bitcoiny etc.
a dwa to jest w świetny sposób poprowadzona. Widać, że autor poświęcił mnóstwo czasu na zebranie materiałów (co zresztą można na koniec przeczytać - sprawdzał nawet jaka była faktycznie pogoda podczas opisywanych wydarzeń!).

Od deski do deski nie mogłem się doczekać...

Niesamowite, że z takiej tony materiałów źródłowych i przy takim przywiązaniu do faktów, powstała tak wciągająca i lekka (ale nie płytka!) książka.

Reportaż opowiada o powstaniu największej strony internetowej, na której można kupić pierwotnie wszelkiego rodzaju narkotyki.

Historia największego internetowego barona narkotykowego zaczyna się od zwykłej idei. Legalne narkotyki- to twierdzenie przyświecało Ross'owi Ulbricht przy tworzeniu strony. Strony, która stała się jego przeklętym imperium, przynoszącym mu...

Był sobie człowiek, który zapragnął wolności. Wolności od nakazów. Wolności od przymusu. Wolności od państwa.

„Kiedy Julia zapytała, co to takiego ten libertarianizm, Ross, zupełnie jej nie oceniając, wytłumaczył: decyzja o wszystkim – począwszy od tego, co robisz ze swoim życiem, a kończąc na tym, co wprowadzasz do własnego organizmu – powinna należeć do ciebie, a nie...

Świetna książka. Kryminał, reportaż. Ciężko uwierzyć.
Do tego bardzo ciekawy wątek polityczny. Libertarianie, Teksas, wolność i spluwa, internet, CIA, wątek społecznego upadku Ameryki i narkotyków.
Polecam czytac to jako cześć Serii Amerykańskiej. Od książek o podbijaniu Zachodu zaczynajac po książki jak Dreamland czy Detroit. Świetna lektura.

Bardzo ciekawy reportaż pokazujący pracę organów ścigania podczas próby odnalezienia założyciela strony, na której można kupować nielegalne towary. Czytelnik dostaje możliwość zapoznania się zarówno z wizją oraz poglądami właściciela strony, jak i z argumentami władz, dla których strona nie powinna istnieć.
Mnie wciągnęło.

Historia miała miejsce stosunkowo niedawno, lecz przyznam że nic o niej nie wiedziałem. Autor w ciekawy sposób podszedł do jej przedstawienia - w formie niemal powieści. Mimo, że w trakcie lektury sięgnąłem po inne źródła o losach głównego bohatera (antybohatera) to i tak do końca książka trzyma w napięciu i pokazuje jak talent, genialny pomysł, mnóstwo włożonej pracy może...

Książki Wydawnictwa Czarne zawsze mnie zaskakują - okres działalności twórcy Silk Road przypada na moje lata nastoletnie i nie przypominam sobie by o tej historii było w Polsce głośno. Niby reportaż, ale czyta się jak dobry kryminał.

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • Reportaż
  • Legimi
więcej mniej

Nick Bilton Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę Zobacz więcej