Czerwony świt

Okładka książki Czerwony świt Jędrzej Pasierski
Okładka książki Czerwony świt
Jędrzej Pasierski Wydawnictwo: Czarne Cykl: Nina Warwiłow (tom 3) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Nina Warwiłow (tom 3)
Ze Strachem
Czarne
2020-02-26
2020-02-26
literatura polska

Przyjaciel czy morderca?

Trzecie spotkanie równie pozytywne jak poprzednie. Jędrzej Pasierski napisał serię godną uwagi i polecenia każdemu wielbicielowi kryminałów. Rozwiązywanie zagadek z Niną Warwiłow wciąga niczym układanie puzzli- kiedy dopasujesz pierwszy kawałek, musisz bezwarunkowo dojść do końca.

Ebook,nawet lubię Wawriłow

Ebook,nawet lubię Wawriłow

Już dawno nie zdarzyło mi się przeczytać trzech kryminałów pod rząd, zazwyczaj stanowią przerywnik od czytanej w ostatnim czasie literatury faktu (literatura górska, reportaż) czy biografii. powieści ostatnio z rzadka, raczej klasyki niż nowości.
tymczasem wsiąkłem w cykl Pasierskiego po całości. sięgnąłem ze względu na "Roztopy" (bo Beskidy) ale zachowałem kolejności i tak po raz trzeci spędziłem czas z Niną. tym razem moja Praga i mój Grochów - choć wychowałem się na warszawskiej Chomiczówce to tamte rejony są mi bliskie, z Pragi Północ pochodzi mama i dlatego nigdy nie bałem sie tamtych rejonów, także w latach dziewięćdziesiątych, kiedy faktycznie nie było tam miło. to była podróż sentymentalna a przy okazji kawałek dobrego kryminału z dobrym o dziwo zakończeniu. Bo ten gatunek miewa z tym problem, rzadko kiedy, wyłączając mistrza Herculesa odczuwam satysfakcję po rozwiązaniu zagadki. Tym razem miałem ochotę zapalić tuż po, choć przecież nie palę :) daję mocną siódemkę

Bardzo przyjemny spacerek po warszawskiej Pradze, jak ktoś lubi te klimaty, to pojawią się i Sonata, i Soho, Szmulki i Kamionek, Mińska i Grochowska, i po prostu dobrze jest. Grupa przyjaciół szykuje się na oglądanie zaćmienia słońca, i podczas wspólnego świętowania umiera najjasniejsza gwiazda tego grona. Ciekawy dobór bohaterów, dosyć autentycznie uchwycone współczesne kariery, aspiracje czy problemy pokolenia dwudziestokilkulatków, dobrze sie czyta, choć między nimi może jest zabójca. Komisarz Warwiłow jak jest jak zwykle silną kobietą, choć musi ogarniać i niełatwe sprawy osobiste, i walczyć o swoją pozycję z przeważnie męskim gronem policyjnym, tym niemniej ma policyjnego nosa i nie daje się. Intryga jednak jest bardzo złożona, tropy ciagle mylą, a zakończenie trochę przekombinowane. Ale mimo, że to trzeci tom serii - wciąż mam ochotę czytać dalej.

Książka ciekawa. Rozwiązanie zaskakujące, bo kiedy już spodziewałam się zakończenia, następuje zmiana rozwiązania. Bardzo zaskakujące. Lekko denerwująca główna bohaterka, ale nie w roli pani komisarz, tylko w życiu osobistym i w podejmowanych przez siebie decyzjach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Czerwony świt" Jędrzeja Pasierskiego to trzeci tom serii z komisarz Niną Warwiłow.

Tętniąca życiem Warszawa staje się areną kolejnej zbrodni. Śmierć znanej aktorki Sary Kosowskiej rzuca cień na spokój miasta. Nina Warwiłow, doświadczona komisarz, staje przed zagadką śmierci młodej i odnoszącej sukcesy celebrytki, która została znaleziona martwa w swoim luksusowym apartamencie. To właśnie od tego momentu zaczyna się śledztwo. Niestety problemy osobiste pani komisarz wciąż ciążą nad nią jak gilotyna, a pobyt ojca Niny w szpitalu i poznanie jego tajemnic tylko pogłębia jej dylematy.

Autor przedstawia nam wielu bohaterów, którzy mogą być potencjalnymi sprawcami zbrodni. Ich powiązania, tajemnice i ukryte motywacje sprawiają, że czytelnik sam zaczyna snuć teorie i podejrzewać każdego.
Mieszkanie, w którym zginęła aktorka, skrywa wiele sekretów, a potencjalni podejrzani nie spieszą się z pomocą. Zagadka stalkera, który nękał ofiarę, dodaje tajemniczości i wciąga jeszcze głębiej w fabułę.

Wartość tej powieści tkwi w mistrzowsko skonstruowanej intrydze, która wciąga czytelnika w gęstwinę zagadek.

W tej części dalej poznajemy Ninę Warwiłow, która stała mi się bliska pomimo swoich osobistych problemów. To odważna, zdeterminowana i zdolna policjantka, której losy obserwowałam z zapartym tchem. Autor jej nie oszczędza, co czyni ją jeszcze bardziej autentyczną.

Ta część znów mnie wciągnęła i trzymała w napięciu. Zdecydowanie warto dać się ponieść w wir warszawskiego śledztwa.

Dla fanów serii z Niną Warwiłow, to obowiązkowa lektura.

Przedni kryminał z Niną Warwiłow, mającą już na koncie sukcesy w rozwiązaniu sprawy Setnika i morderstwa lekarki w Bukowcach.
Akcja osadzona jest w warszawskiej dzielnicy Praga, gdzie mieszka i pracuje bohaterka. Fabuła intrygująca, ze zwrotami akcji. Tym razem nie w cichej beskidzkiej wioseczce, a w tętniącej życiem stolicy.
Wielu bohaterów czytelnik może uznać za potencjalnych sprawców zbrodni, mają oni swoje ,,szkielety w szafie", konszachty, powiązania. A autor podrzuca na żer kilka alternatywnych wątków.
Sara Kosowska, młoda, odnosząca sukcesy w filmie celebrytka, bawi się nocą w klubie ze swoją świtą (wliczając brata),po czym nad ranem impreza przenosi się do jej luksusowego apartamentu. Dziewczyna wypija kawę, usypia na sofie- po czym imprezowicze nie mogą już jej dobudzić. Najprawdopodobniejszą przyczyną śmierci było otrucie.
Sprawa jest w rękach pani komisarz Warwiłow, wspieranej przez niezawodnego aspiranta Chodkowskiego (zdaniem autora to ,,zdolny i pracowity policjant bez patologii na koncie, przy tym świetnie gotował").
Pod komisariatem kłębią się przedstawiciele z prasy i telewizji, a Nina drży przed ewentualnymi przeciekami ze śledztwa do mediów.
Nina uzyskuje od znajomych denatki informację, że była ona nękana przez stalkerkę. Ta wysyłała do niej groźby z anonimowych kont.Teraz zadaniem policji jest odnaleźć ukrywającą się prześladowczynię Sary.
Poza tym w trakcie śledztwa wychodzi na jaw, że zmarła celebrytka przed śmiercią korzystała z pomocy psychologa w związku z nieciekawą kondycją psychiczną. A dodatkowo w ścisłej tajemnicy przed przyjaciółmi kontaktowała się w pewnej sprawie z prawnikiem. Te okoliczności nasuwają pytanie, czy śmierć kobiety nie była samobójstwem.
Sprawa nie tkwi w miejscu, a wkrótce policja ma do wyjaśnienia kolejną śmierć- osoby z kręgu znajomych Sary.
Dlaczego stalkerka uwzięła się na ofiarę?
Jakie tajemnice miała Sara przed bratem i przyjaciółmi? A jakie oni przed nią?
Czy śmiertelne potrącenie chłopca w oddalonym Duchowie w Walentynki ma coś wspólnego z tą sprawą?
Zachęcam do przeczytania, uważam ten tom za jeden z najlepszych autorstwa Pasierskiego.

Wielu bohaterów czytelnik może uznać za...

Po dłuższym czasie wróciłam do komisarz Niny Warwiłow i jej kryminalnych zagadek. W tej części Nina staje przed zagadkową śmiercią celebrytki. Czy komisarz rozwikła trudną zagadkę śmierci Sary Kosowskiej, czy znajdzie winowajcę? Powieść ogólnie podobała mi się, wciągnęłam ją w dwa dni. Zastosowane plot twisty zaskakiwały i nie pozwalały dla czytelnika zbyt szybko rozwiązać sprawy warszawskiej celebrytki. Kryminał raczej lekki i łatwy w odbiorze, polecam.

Nina Warwiłow tym razem prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa aktorki młodego pokolenia. Podczas zaćmienia słońca grupa przyjaciół kończy nocną zabawę w mieszkaniu Sary. Młoda kobieta po wypiciu kawy nagle umiera. Oprócz przyjaciół w mieszkaniu była jeszcze spotkana przez nich w lokalu dziewczyna. Zeznania przyjaciół ofiary komplikują sprawę. Nina musi działać szybko i w świetle fleszy. Sprawa śmierci młodej aktorki wzbudza zainteresowanie mediów. Prywatne życie pani komisarz też powoduje wiele stresu.

To już moje trzecie spotkanie z Niną Warwiłow i trzecie udane. Jędrzej Pasierski pisze z werwą, ciekawie przedstawiając bohaterów, inteligentnie wijąc narrację. Trochę tu ludzkich losów, trochę miotania głównej bohaterki, a całość tworzy przyjemną lekką powieść, współczesną i żywą. Dobra to rozrywka, niezobowiązująca i nie głupia. Było miło :)