Czerwony świt

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Nina Warwiłow (tom 3)
- Seria:
- Ze Strachem
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2020-02-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-02-26
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380499775
- Tagi:
- literatura polska
20 marca 2015 roku cała Polska wpatruje się w niebo i podziwia zaćmienie słońca. W tym czasie w swoim lofcie na warszawskiej Pradze umiera Sara Kosowska – wzięta aktorka młodego pokolenia. Policja podejrzewa morderstwo. Sprawą zajmuje się komisarz Nina Warwiłow, która niedawno wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Nie będzie jednak miała łatwego zadania. Przyjaciele ofiary plączą się w zeznaniach, jakby celowo chcieli zmylić tropy. Nina musi też odnaleźć tajemniczą nieznajomą, która w chwili śmierci Sary była w jej mieszkaniu. A wszystko to w błyskach fleszy, bo media śledzą każdy krok policji…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Przyjaciel czy morderca?
Mimo tego chwilowego odprężenia Nina walczyła jednak z denerwującym, deprymującym uczuciem. Przez skórę czuła, że ze sprawą Sary Kosowskiej jest coś nie tak. Coś brzydkiego kryło się pod powierzchnią.
Jędrzej Pasierski jest już dobrze znany czytelnikom. Głównie za sprawą powieści kryminalnych, których główną bohaterką jest komisarz Nina Warwiłow. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się trzeci tom serii, zatytułowany „Czerwony świt”.
Wiedziałem, że muszę go koniecznie przeczytać. Dlaczego? Otóż pisarz i jego bohaterka przekonali mnie do siebie w „Roztopach”, które również miałem przyjemność recenzować. Jednak „Czerwony świt” znacznie różni się od tamtej powieści. Przede wszystkim wydarzenia rozgrywają się nie w małych Bukowcach, ale w Warszawie. Na Pradze umiera znana aktorka Sara Kosowska. Okazuje się, że kobieta została zamordowana. Śledztwo prowadzi komisarz Nina Warwiłow.
Policjantka nadal zmaga się z problemami osobistymi. Jej związek runął, samotnie wychowuje córeczkę i jeździ do szpitala, do ciężko chorego ojca. Paradoksalnie to właśnie w szpitalu nawiązuje z nim pewną więź i poznaje fakty z jego przeszłości.
Tymczasem śledztwo okazuje się dość skomplikowane. W mieszkaniu była piątka znajomych. Sara została zamordowana. Kto jest sprawcą? Komu zależało na śmierci aktorki? Szybko okazuje się, że przyjaciele ofiary nie kwapią się do współpracy z policją. Z czasem na jaw wychodzą skrywane sekrety i wzajemne animozje.
Czy Nina Warwiłow rozwiąże ten węzeł gordyjski? Czy znajdzie mordercę? Nie ułatwia tego z całą pewnością medialny szum, jaki wzbudziła śmierć Sary.
Jędrzej Pasierski po raz kolejny napisał dobry kryminał z Niną Warwiłow w roli głównej. Lubimy tę bohaterkę i w jakiś sposób się z nią utożsamiamy. Samotna kobieta, mająca wiele problemów, ale bardzo dobra policjantka. O tym, że autor nie oszczędza swojej bohaterki, po raz kolejny przekonamy się w zakończeniu powieści. Nina po raz kolejny stanie na życiowym zakręcie.
Jednak uczciwie powiem, że według mnie „Czerwony świt” jest minimalnie gorszy od „Roztopów”. Czegoś w tej powieści zabrakło. Czego? Dla mnie za mało było Niny i za mało tła obyczajowego, tak świetnie wykreowanego w „Roztopach”. Mimo tych niuansów lekturę powieści polecam wszystkim fanom komisarz Niny. Ja już czekam na kolejne z nią spotkanie.
Wojciech Sobański
OPINIE i DYSKUSJE
Kolejna rewelacyjna powieść kryminalna. Wciągająca i zapętlona intryga, z zaskakującym rozwiązaniem.
Kolejna rewelacyjna powieść kryminalna. Wciągająca i zapętlona intryga, z zaskakującym rozwiązaniem.
Pokaż mimo toKolejna dobra książka autora. Mimo, iż Roztopy i Kłamczuch są najlepsze, tą też dobrze się czyta.
Kolejna dobra książka autora. Mimo, iż Roztopy i Kłamczuch są najlepsze, tą też dobrze się czyta.
Pokaż mimo to#3 podkomisarz Nina Warwiłow
#3 podkomisarz Nina Warwiłow
Pokaż mimo toKsiążka wciągająca, słucha się przyjemnie. Nieco gorsza od poprzednich części. Fabuła trochę chaotyczna ale całość robi dość dobre wrażenie. Polubiłam Ninę od pierwszego tomu i myślę, że posłucham też kolejnych tomów.
Książka wciągająca, słucha się przyjemnie. Nieco gorsza od poprzednich części. Fabuła trochę chaotyczna ale całość robi dość dobre wrażenie. Polubiłam Ninę od pierwszego tomu i myślę, że posłucham też kolejnych tomów.
Pokaż mimo toWysoko oceniam cały cykl. Wciągnął mnie niezwykle. Zarówno ta, jak i pozostałe książki są precyzyjnie skonstruowane. Może ktoś zarzucić, że rytm zwrotów akcji jest w wszystkich tomach schematyczny... Dobrze, jest, ale dzięki ich fabularnemu zróżnicowaniu ten schemat nie przeszkadza, Przynajmniej mnie w lekturze nie przeszkadzał. Poza tym niezwykłe jest jak świetnie autor opisuje kobiece emocje. Może lepiej czytelniczki ocenią, ale dla mnie, "typowego" faceta, często wobec tych emocji bezradnego to jest odkrywcze. Poważnie! Co mi przeszkadzało - "product-placementowe" opisy warszawskich pubów, ale może wynika to z mojej "boomerskiej" metryki.
Wysoko oceniam cały cykl. Wciągnął mnie niezwykle. Zarówno ta, jak i pozostałe książki są precyzyjnie skonstruowane. Może ktoś zarzucić, że rytm zwrotów akcji jest w wszystkich tomach schematyczny... Dobrze, jest, ale dzięki ich fabularnemu zróżnicowaniu ten schemat nie przeszkadza, Przynajmniej mnie w lekturze nie przeszkadzał. Poza tym niezwykłe jest jak świetnie autor...
więcej Pokaż mimo to,, Czerwony świt'' to moje trzecie spotkanie z komisarz Niną Warwiłow.
Audiobook rozbudził moją ciekawość jak ta historia się potoczy od pierwszych przesłuchanych minut także ciężko było się oderwać od tej lektury.
Świetnie pisze Jędrzej Pasierski, dobrze poprawodzona fabuła, całość robi wrażenie....
Gorąco polecam ♥️♥️♥️
,, Czerwony świt'' to moje trzecie spotkanie z komisarz Niną Warwiłow.
Pokaż mimo toAudiobook rozbudził moją ciekawość jak ta historia się potoczy od pierwszych przesłuchanych minut także ciężko było się oderwać od tej lektury.
Świetnie pisze Jędrzej Pasierski, dobrze poprawodzona fabuła, całość robi wrażenie....
Gorąco polecam ♥️♥️♥️
No więc nadszedł w końcu Czerwony świt. Trzeci tom serii z Niną Warwiłow, która wyszła spod pióra Jędrzeja Pasierskiego pod okiem fachowców z wydawnictwa Czarne. Choć Czarne specjalizuje się w zupełnie odmiennych klimatach, rozumiem jego zainteresowanie tym kryminałem. Jest poprawnie skonstruowany. Mamy wąskie grono bohaterów i jedno przestępstwo. Autor nie kombinuje zbytnio z fabułą, żeby ją poplątać i przy okazji nasiekać nikomu niepotrzebnych stron. Wujek Polański mógłby zrobić z tego fajny film, mówiąc krócej.
Wątki obyczajowe to mocny plus. Autor pozwala nam zajrzeć w sprawy osobiste głównej bohaterki, która jest postacią bardzo realistyczną. Widzimy ją jako świeżo upieczoną matkę i policjantkę, która myśli i zachowuje się jak każdy człowiek z krwi i kości. Największym problemem większości książek z tego gatunku jest właśnie to, że autorzy próbują grubą krechą nakreślić swoich detektywów. Jest taki Igor Brudny na przykład z książki Przemesława Piotrowskiego, który w moim przekonaniu jest sztuczny jak jego nazwisko. Chcesz mieć brudnego bohatera, daj mu na nazwisko Brudny i połowa pracy za tobą. Tak to działa mniej więcej w tym przypadku i dla mnie to po prostu tandeta, na którą nabrać się mogą tylko najmniej wymagający czytelnicy. Ja siebie uważam za trochę bardziej wymagającego, więc doceniam subtelny portret Niny Warwiłow. Pod tym względem Jędrzej Pasierski jest po stokroć lepszym pisarzem niż Piotrowski i smuci mnie fakt, że Polacy wolą tego drugiego.
W moim odczuciu Pasierski wygrywa też pod względem stylistycznym. Czerwony świt nie ocieka chamstwem ani beznadzieją spotęgowaną na maxa czy wulgaryzmami. To również cecha wielu kryminałów zaprojektowanych pod dyktando mamony, myślę. Wydawnictwo Czarne widać nie interesuje się zyskiem za cenę godności, więc serię z Niną Warwiłow czyta się przyjemnie i z uwagą. Wierzy się w to wszystko i podczas lektury nie chce się rzygać. To bardzo dobrze świadczy o autorze. Czerwony świt to jak dotąd najlepsza część serii i z entuzjazmem sięgnę za kolejne.
No więc nadszedł w końcu Czerwony świt. Trzeci tom serii z Niną Warwiłow, która wyszła spod pióra Jędrzeja Pasierskiego pod okiem fachowców z wydawnictwa Czarne. Choć Czarne specjalizuje się w zupełnie odmiennych klimatach, rozumiem jego zainteresowanie tym kryminałem. Jest poprawnie skonstruowany. Mamy wąskie grono bohaterów i jedno przestępstwo. Autor nie kombinuje...
więcej Pokaż mimo toMuszę się Wam przyznać , że zacząłem czytać serię z Niną Watwiłow od "Gniazda" , które było niespójne i dość przeciętne . "Czerwony świt" to inna liga . Akcja rozwija się logicznie , policjanci tworzą sensowne hipotezy , choć nie zawsze trafne . Wszak rzeczą ludzką jest błądzić . Niektórzy czytelnicy mogą wytypować trafnie mordercę , jednak w kryminałach istotne jest również dochodzenie do prawdy .
Co do głównej postaci , to Nina z "Gniazda" nie zawsze kierowała się rozumem (eufemizm) , była impulsywna i nieobliczalna . Tu jest bardziej opanowana i stonowana . Autor z umiarem dodaje wątki osobiste pani komisarz i pokazuje ją w roli matki i córki .
Dodajmy do tego dobry styl pana Jędrzeja Pasierskiego i z przyjemnością mogę ją ocenić na 7 .
Polecam również wersję audio w interpretacji pana Zadury .
Muszę się Wam przyznać , że zacząłem czytać serię z Niną Watwiłow od "Gniazda" , które było niespójne i dość przeciętne . "Czerwony świt" to inna liga . Akcja rozwija się logicznie , policjanci tworzą sensowne hipotezy , choć nie zawsze trafne . Wszak rzeczą ludzką jest błądzić . Niektórzy czytelnicy mogą wytypować trafnie mordercę , jednak w kryminałach istotne jest...
więcej Pokaż mimo toTo już trzecia spotkanie z panią komisarz Niną Warwiłow i to nadal jest jedna z moich ulubionych polskich serii kryminałów. Nina wraca do dużego miasta i rozpoczyna śledztwo wśród piątki przyjaciół. Daleko temu do stylu Agathy Christie, ale mamy tutaj koncepcję zamkniętego grona podejrzanych, co nie tylko ułatwia śledzenie, ale dodaje dreszczyku emocji w domniemywaniu, czy to któryś z nich, czy może ktoś z zewnątrz.
Lubię te książki, bo są konkretne - przez większość czasu mamy tutaj śledztwo i to bez zbędnych pogaduszek psychologicznych. Świat i relacje bohaterów są brudne i optymizmu tutaj nie uświadczysz. Ale jednocześnie nie jest "za brudno" i nie ma tak, że bohaterowie są wręcz groteskowo przedstawiani jako złe i niejednoznaczne postacie. Jedyny wybieg od śledztwa to życie osobiste Niny, w tym jej relacja z ojcem. Na szczęście, nie ma tego za dużo, a to, co jest, czyta się dobrze, choć bardzo smutno.
To po prostu świetny kryminał. I to kryminał-kryminał, a nie kryminał psychologiczny.
To już trzecia spotkanie z panią komisarz Niną Warwiłow i to nadal jest jedna z moich ulubionych polskich serii kryminałów. Nina wraca do dużego miasta i rozpoczyna śledztwo wśród piątki przyjaciół. Daleko temu do stylu Agathy Christie, ale mamy tutaj koncepcję zamkniętego grona podejrzanych, co nie tylko ułatwia śledzenie, ale dodaje dreszczyku emocji w domniemywaniu, czy...
więcej Pokaż mimo toW tej części Nina jest samotna, ale przynajmniej jakoś sobie radzi. Z dzieckiem, bo niestety z życiem prywatnym nadal nie. W zamkniętym mieszkaniu nagle umiera aktorka. Oprócz jej byli tam jej brat z dziewczyną i dwóch kolegów. Policja wykrywa otrucie. I dowiaduje się, że przez chwilę była tam jeszcze jedna, zupełnie obca osoba. Po pewnym czasie ginie kolejna osoba z przyjaciół aktorki, a na jaw wychodzi ich wspólny mroczny sekret. Ciekawa książka, którą bardzo szybko się czyta. Motyw znany w kinie i literaturze, ale i tak wciąga. Jedyne co denerwuje to niestabilność Pani komisarz. Rozumiem, że w polskiej literaturze komisarz musi być zawsze samotny, z problemi, ciężką przeszłością i trudnym charakterem. Ale czy to oznacza, że komisarz kobieta musi być humorzastą niepoukładaną babą z syndromem ciągłego napięcia przed miesiączkowego? Wypadałoby, żeby chociaż była stabilna psychicznie jeśli już musi mieć rozwalone życie.
W tej części Nina jest samotna, ale przynajmniej jakoś sobie radzi. Z dzieckiem, bo niestety z życiem prywatnym nadal nie. W zamkniętym mieszkaniu nagle umiera aktorka. Oprócz jej byli tam jej brat z dziewczyną i dwóch kolegów. Policja wykrywa otrucie. I dowiaduje się, że przez chwilę była tam jeszcze jedna, zupełnie obca osoba. Po pewnym czasie ginie kolejna osoba z...
więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to