Dramatyczny wyścig z czasem komisarza Krzyckiego

nextdooralice nextdooralice
25.03.2020
Okładka książki Skowyt nocy Krzysztof A. Zajas Logo Patronat

Kryminałów w Polsce ostatnio bez liku. Głównie tych współczesnych, ale te z rozbudowanym tłem historycznym i psychologicznym wciąż stanowią pewną niszę gatunkową. W pierwszym tomie trylogii pomorskiej Krzysztof A. Zajas nie nastawił nas na szokującą czy pogmatwaną fabułę, ale na znany motyw zbrodni przedstawiony w bardzo świeżym ujęciu. A jak jest w drugiej części przygód krakowskich śledczych, zatytułowanej „Skowyt nocy”?

Krzycki, który ledwie uszedł z życiem po zatruciu cyjanowodorem, oszukuje system opieki szpitalnej i brawurowo ucieka. Ściga się z czasem, którego jest coraz mniej, aby uratować zaginionego przyjaciela – podkomisarza Lucka Bałysia. Nie ma nikogo, na kim mógłby polegać, a jego jedynym wsparciem jest wierna suka Lala. Miejscowa policja bada sprawę brutalnie zamordowanego wójta Kuleszy i babrze się we własnych intrygach, aby jeszcze dodatkowo pomagać zbiegowi w poszukiwaniach Lucka. Na dodatek po piętach depczą mu uwikłani pośrednio w zaginięcie Lucka policjanci i Dudas chcący pomścić śmierć brata. Opis z okładki – „Jest ścigającym i ściganym. Piekielną drogę oświetlają pulsujące czerwone światła turbin wiatrowych w akompaniamencie przeraźliwego psiego skowytu” – idealnie oddaje mroczną atmosferę i wręcz fizycznie duszący klimat pomorskich bagien i lasów.

Nie da się uniknąć porównań z pierwszym tomem. Na szczęście wciąż widać lekkość stylu pisania, naturalność przy tworzeniu tła historycznego i społecznego. Czasy wojenne nas nie przytłaczają, a bunkry i fortyfikacje czy rekonstrukcje historyczne nie zostały przedstawione nachalnie. Dialogi i charakterystykę postaci z pomorskich wiosek czyta się z przyjemnością. Postaci drugoplanowe, jak Dudas, Benek czy Latawiec – każda ma swoją oryginalną osobowość, a ich wewnętrzny świat został wiarygodnie przedstawiony, od psychopatologii po swoiste rozdwojenie jaźni. Nie ma czarno-białych bohaterów. Krzyckiemu nie zawsze się współczuje, tak samo jak nie zawsze lubi się Lucka Bałysia.

Podkreślić należy, bo buduje to specyficzny, inny klimat powieści, że jest tu dużo filozofowania i dylematów moralnych. Krzycki w swoistym amoku, majacząc pod wpływem choroby i osłabienia, jadąc do Berlina czy skradając się słupskimi lasami, „zabawia” Lalę wieloma głębokimi rozważaniami. Są one bardzo uniwersalne i aktualne. „Skowyt nocy” to nie jest prosty kryminał – jest w nim jedno, a nawet dwa dna, niekoniecznie tylko mułu, który widzi Lucek ze swojego piwnicznego okienka. Pozwolę sobie zacytować jeden monolog Andrzeja do Lali, gdy ten rozważał swoje wystąpienie z policji, a który w epoce COVID-19 i akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki jest niezwykle trafny:

– Wiesz, piękna, cholernie mi nie pasuje ta twoja uwaga o policyjnych zobowiązaniach. Normalnie, kurde, nie! W końcu odpowiedzialność jest indywidualna, a nie zbiorowa. Owszem, należąc do wspólnoty, firmujesz zachowania współplemieńców, ale w ostatecznym rachunku o twojej postawie świadczą twoje czyny, nie ich. Lojalność wobec instytucji podlega większej relatywizacji, ze względu na okoliczności oraz prywatne sumienie, wywiedzione z praw moralnych. Że co, że prawa moralne są zbiorowe? W zasadzie tak, ale każdy z nas musi je uznać osobiście. Jeśli ci nie odpowiadają i nie chcesz się do nich dopasować, opuszczasz wspólnotę, i tyle.

„Skowyt nocy” podobał mi się odrobinę mniej niż „Wiatraki” z tego powodu, że akcja prowadzona jest mniej dynamicznie i nabiera rozpędu dopiero w połowie powieści, przynosząc trochę chaotyczną kulminację wyjaśnień różnych wątków na samym końcu. Niemniej to nadal jest literatura najwyższej próby. Przepiękny język autora (w końcu literaturoznawcy) i plastyczność obrazów, jakie maluje czytelnikom, są niespotykane w tak komercyjnym gatunku, jakim jest kryminał. Jestem fanką Krzysztofa A. Zajasa i nie mogę doczekać się kolejnego tomu przygód Krzyckiego i Bałysia, ale zarazem smutek mnie przepełnia na myśl, że to będzie zakończenie trylogii pomorskiej. Trylogii, która moim zdaniem już zapisała się swoją unikalną jakością w historii polskiego kryminału!

Alicja Klebba