Styczniowe odcinki magazynu „Prolog“

LubimyCzytać
31.01.2020

Styczniowe odcinki magazynu „Prolog” to rozmowy z Pauliną Wilk i Krzysztofem Zajasem oraz dyskusja dotycząca „Podróży Cilki”. A także przeprowadzany w policyjnym polonezie wywiad z Michałem Fajbusiewiczem, twórcą programu telewizyjnego „997”.

Styczniowe odcinki magazynu „Prolog“

Magazyn „Prolog” ukazuje się co środę na kanale Legimi w serwisie YouTube. Przy okazji rozmów z pisarzami można w nim znaleźć cytaty z opinii użytkowników lubimyczytać.pl i wystawioną przez nich średnią ocenę danego tytułu.

Reklama

Poszczególne odcinki „Prologu” znajdziecie również w naszym cotygodniowym newsletterze redakcyjnym – „Abstrakcie”.

Nie obejrzałeś poprzednich odcinków? Nic straconego!

Zapraszamy na przegląd wszystkich styczniowych odcinków magazynu „Prolog”. O czym ze swoimi gośćmi rozmawiali prowadzący literacki program Agnieszka Błaszczyk i Kuba Frołow?

Pierwszy odcinek w 2020 roku poświęcony został miastom. Zarówno tym z przyszłości, jak i tym, które istnieją już teraz. Przyczynkiem do dyskusji był reportaż Pauliny Wilk „Pojutrze. O miastach przyszłości”, w którym autorka zabiera czytelników w podróż po miastach starających się zmierzyć z problemem nowoczesności. Dodatkowo prowadzący „Prolog” Kuba Frołow opowiada o „Mieście Archipelag” Filipa Springera oraz „Zachłannych” Magdaleny Żelazowskiej, dwóch innych książkach mierzących się z tematyką miast, tym razem polskich, i żyjących w nich mieszkańców.

Kolejne wydanie „Prologu” to rozmowa dotycząca światowego bestsellera, jakim jest „Podróż Cilki” Heather Morris, kontynuacja „Tatuażysty z Auschwitz”. Hanna Grudzińska z Wydawnictwa Marginesy uważa, że historia opowiedziana przez Morris prostymi zdaniami, bez specjalnych ozdobników, chwyta za serce. Wyjaśnia również, dlaczego w wydawnictwie długo zastanawiali się, czy najnowsza powieść Morris powinna być nazywana kontynuacją cyklu.

Tematem przewodnim 77. odcinka „Prologu” był powracający w książkach motyw przyjaźni. Przedstawiany w sposób bardzo różnorodny – od wątku siły przyjaźni, na którą zawsze można liczyć, nawet jeśli w tle jest krwawa, kryminalna zagadka („Wiatraki” i „Skowyt nocy”, czyli „Trylogia pomorska” Krzysztofa A. Zajasa), poprzez opowieść o najsłynniejszej serialowej paczce przyjaciół, aż po historię przyjaźni między człowiekiem a psem („Przyjaciel” Sigrid Nunez). Nie zabrakło również miejsca na relację, jaką stworzyli między sobą Jaskier i Geralt, bohaterowie wiedźmińskiego cyklu Andrzeja Sapkowskiego.

Ostatni, wczoraj opublikowany „Prolog” to rozmowa z Michałem Fajbusiewiczem, autorem kultowego programu telewizyjnego „997” i bohaterem wywiadu rzeki przeprowadzonego przez Magdalenę Omilanowicz.

Reklama

Fajbusiewicz opowiada o kulisach tworzenia swojego programu i przypomina, jaki wpływ na społeczeństwo miał jego telewizyjny program. Zdradza również, ile spraw zostało rozwiązanych dzięki telewizyjnemu „997”.

Fotografia otwierająca: Kadr z Prologu #75

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2550
4
31.01.2020 09:16

Zapraszamy do dyskusji.


3848
3610
31.01.2020 17:15

Mam tv z internetem, sobię bardzo poglądami


zgłoś błąd