Królestwo Mostu

Okładka książki Królestwo Mostu Danielle L. Jensen
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Królestwo Mostu
Danielle L. Jensen Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Królestwo Mostu (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Królestwo Mostu (tom 1)
The Bridge Kingdom
Galeria Książki
2020-01-15
2020-01-15
Data 1. wydania:
2019-08-13
fantastyka literatura młodzieżowa fantasy królestwo miłość szpieg konflikt
Inne

Wyróżniona opinia i

Królestwo Mostu

przeczytanych książek 1285 napisanych opinii 1241

Kiedy księżniczka Maridriny, Lara, zostaje poślubiona królowi Ithicany w imię sojuszu, pokój między ich krajami jest ostatnią rzeczą, jaka jest jej celem. Młoda królowa to tak naprawdę wyrachowany zabójca oraz szpieg, a jej zadaniem jest dokonanie niemożliwego – pozyskanie zaufania i wszystkich tajemnic niezbędnych do zdobycia mostu, nad którym panuje lud Arena, kontrolując tym samym handel z sąsiednimi krajami. Wszystko to w imię dobra ciemiężonych i głodujących w jej państwie poddanych. Szkolona i uczona nienawiści przez piętnaście lat, piękna i bezwzględna, nie cofnie się przed niczym, aby wykonać powierzone zadanie. Jedyny problem polega na tym, że młody król ma niewiele wspólnego z demonem, o jakim jej mówiono, a sytuacja Królestwa Mostu również znacząco odbiega od wizji, jaka została jej wpojona. Coś tu zdecydowanie nie jest tak, jak być powinno i ktoś mocno kłamie… Tylko kto i dlaczego?

Jensen znów to zrobiła! Stworzyła historię wciągającą od pierwszych stron i, mimo iż na pierwszy rzut oka schematyczną, pomiędzy rzeczy oczywiste wplotła zaskakujące wątki, postaci i zwroty akcji zupełnie niespodziewane. Główna fabuła skupia się wokół konfliktu handlowego i politycznego, w którym zgrabnie, lecz nienachalnie wpisuje się motyw ‘enemies to lovers’. Do tego intrygujący świat tajemniczego i niebezpiecznego Królestwa Mostu jest pomysłowy i opisany tak dobrze, że czuć przez strony duszną wilgoć tropikalnej dżungli, porywiste sztormy i gwałtowne burze targające nie tylko światem na zewnątrz, lecz też tym wewnętrznym bohaterów. Jedyną rzeczą, która mnie tu bolała, był brak mapy, do której wielokrotnie chciało się sięgnąć.

Plus za głównych bohaterów z głowami na karku – są skupieni na swoich misjach, stawiają na pierwszym miejscu królestwa i ich mieszkańców, kalkulują… No sami przyznajcie, to rzadkość. Uczucie między nimi rodzi się stopniowo, a oparte jest o czyny, decyzje, wartości i ciągłą obserwację, a nie w jednej chwili przez kipiące pożądanie, choć i ono się tu chwilami pojawia. Zresztą mam wrażenie, że to właśnie drobne gesty i postawy pokazują, jak ta dwójka, wbrew logice i temu, co sami myślą, zbliża się do siebie. Dodajmy do tego różnorodność postaci drugoplanowych i mamy barwne otoczenie tego hipnotyzującego świata.

Nie będę Wam więcej zdradzać, żebyście tak jak ja mogli czerpać przyjemność z tej wbrew pozorom niebanalnej i dobrze poprowadzonej historii. Historii ukazującej, do czego prowadzi nienawiść, chciwość i manipulacja. A zwykle nie jest to nic dobrego… Książka zaś wciąga tak bardzo, że od razu zapewnijcie sobie II tom w zasięgu ręki! Ja nie mogłam ani nie chciałam się oderwać.

Przyszła pora zapoznać się z twórczością Danielle L. Jensen :D
Największą, jedyną, zaletą był świat zbudowany przez autorkę. Zazwyczaj długie i szczegółowe opisy są dla mnie męczące, a tu? Klimat królestw, mostu, wysp, morza, był dosłownie wyczuwalny; oczyma wyobraźni widziałam te dżungle, czułam wilgoć w powietrzu, deszcz na skórze, naprawdę coś pięknego. Jeszcze nie spotkałem książki, która tak urzekłaby mnie samym wykreowanym światem, opisami. I tu się kończą plusy historii :|
Bohaterowie nie wywarli na mnie w sumie żadnego większego wrażenia i nie wiem jak mam ich opisać, po prostu byli. Relacja między Larą a Arenem jest określana jako relacja hate-love - ja tego nie czułam kompletnie, ani nienawiści, ani miłości, zwyczajnie na początku się nie lubili, a później się polubili :)
Akcji torchę było, było kilka fajnych zdarzeń, ale też nie wywarły na mnie żadnych większych emocji, a często w ogóle tego nie robiły. Pomysł był, ale zabrakło mi tej iskry, która trzyma nas w napięciu przy scenach akcji ;p
Książka choć średnia, to przyjemnie się ją czytało i było można przy niej odpocząć przez ten brak iskry, więc w sumie są dwa plusy :P I na pewno zakończenie tego tomu sprawia, że chce się sięgnąć po drugi tom.

Przyszła pora zapoznać się z twórczością Danielle L. Jensen :D

Świetna, wciągająca książka ! Dawno się tak nie zatraciłam w żadnej historii. Nie mogę się doczekać kolejnej !

Jako beznadziejnie zakochana w motywie "from enemies to lovers" czytelniczka, nie mogłam ominąć tej pozycji. Miałam wobec niej spore oczekiwania, które zostały podsycone już po pierwszym rozdziale, który utwierdził mnie w przekonaniu, że ta książka mnie zachwyci. Mamy tu klasyczną buntowniczkę i faceta, który choć z początku podchodzi do niej z dystansem, wkrótce zaczyna coraz bardziej się do niej przekonywać. Czy są nieśmiertelne teksty typu: "kto ci to zrobił"? Są. Czy są sceny łóżkowe napisane tak, że przechodzą po plecach lekkie ciary żenady? Owszem. Czy zakończenie można zgadnąć już w połowie książki? Tak. Czy polecam tę książkę? Jeśli nie nastawicie się na oryginalny, niepowtarzalny i przyprawiający o bicie serca romans ani na barwny, fantastyczny świat przedstawiony, a będziecie mieli ochotę na spędzenie miłego czasu z niewymagającą historią, którą czyta się szybko i przyjemnie, to jak najbardziej. Chętnie sięgnę po kolejną część.

Dorosły czytelnik musi pamiętać, że jest to literatura młodzieżowa, więc nie ma się co nastawiać na nie wiadomo jakie zaskoczenie. Jednak nie odbiera to przyjemności czytania. Ciekawa, wciągająca książka fantasy z wątkiem romantycznym.

Nie sądziłam, że mnie aż tak wciągnie. Akcja dzieje się szybko, wartko i bez zbędnych dłużyzn. Atmosfera jest interesująca, opisy fajnie wprowadzają w świat przedstawiony. Bohaterowie ciekawi, niejednowymiarowi.
Ogólnie muszę przyznać, że miło spędziłam czas z tą książką.

Ogólnie muszę przyznać, że miło spędziłam czas z tą książką.

Niby typowe hate to love, jednak nie typowe... Od pierwszych stron wciąga niesamowicie, trochę przewidywalna, ale przyjemna lektura. Od razu pokochałam Lare i Arena.
Nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejną część. Polecam!

Nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejną część. Polecam!

Słuchane jako audiobook i chyba dzięki temu udało się wytrwać do końca. Opowieść dosyć...płytka, banalna i przewidywalna. Typowy harlequin dla nastolatków. Spodziewałam się fantastyki a fantastyczne w książce motywy to jedynie takie, że postaci i miasta są wymyślone.
No słabo, naprawdę słabo.
Język prosty i na pewno samą książkę czytało by się szybko. Na plus skromna ilość opisów zbliżeń, choć oczywiście nie obyło się bez nich. Żenujących i przyprawiających o wzdrygnięcie z zniesmaczenia i sprawiających ten wręcz słyszalny gest przewracania oczu. Ponoć jest druga część, ale nie zamierzam sięgnąć raczej. Chyba, że minie tyle lat bym zdążyła zapomnieć.

No słabo, naprawdę słabo.

Pierwszy rozdział był totalnie zaskakująćy i sprawił, że chciałam od razu przeczytać więcej! Dobra ksiażak fantasy z wątkiem romantycznym - lekka, przyjemna- warto zabrac ze sobą na wakacje. Na pewno siegnę po częśc drugą.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta pozycja. Nie spodziewałam się niczego wielkiego, a jednak wciągnęłam się kompletnie. Utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że przeczytam wszystkie opowieści autorki. Mam za sobą już Trylogię Klątwy, a Królestwo Mostu okazało się jeszcze lepsze, przyjemniejsze oraz bardziej zaskakujące. Książka nie przynudza, a bohaterowie okazali się niezwykle barwni. Rozumiałam ich postępowanie oraz poszczególne zachowania. Jednocześnie napięcie towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej strony. Nie jest to może coś, co zmieni wasze życie, ale z pewnością umili czas wolny oraz wywoła przy tym różne emocje. Zakończenie tak mnie wbiło, że niemal od razu zabrałam się za drugi tom. Niech Danielle L. Jansen pisze nam jak najwięcej <3 Trafia do grona moich ulubionych autorów