Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian

Okładka książki Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian Margaret Heffernan
Okładka książki Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian
Margaret Heffernan Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Seria: TED Books biznes, finanse
biznes, finanse
TED Books
Beyond measure. The big impact of small changes
Grupa Wydawnicza Relacja
2019-09-25
2019-09-25
Karol Łaciok, Edyta Masełko-Łaciok

Boże, ta książka jest o tak wielu rzeczach, że rzucane naokoło ogólniki po prostu dobijają. Fajnie, że autorka ma tak duże doświadczenie w pracy z potężnymi korporacjami, ale po przeczytaniu tych wszystkich nazw firm mam wrażenie, że niczego się nie dowiedziałem. Z tego materiału dałoby się zrobić ze 3 porządne książki. Ze źródłami i pogłębieniem tematów. A tak mamy tego potworka...

Zacznę od początku: książkę kupiłam ponieważ jedna Pani (wykładowczyni) prowadziła przedmiot kultura organizacyjna. Nic nie rozumiałam dopóki nie kupiłam tej książki. Tak kultura w firmach to jest coś co można zastosować i zapewne w Polskich firmach również. Tam gdzie pracownicy są najważniejsi. Mogą być prezesi, dyrektorzy, kierownicy, ale pytanie co oni zrobiliby bez pracowników? No myślę, że nic ... Warto, aby ludzie na tak zwanych wyższych szczeblach to docenili ... polecam książkę, która jest pięknie wydana.

Jak wielkie znaczenie mogą mieć nawet najmniejsze zmiany? Margaret Heffernan, liderka biznesu, w książce "Niemierzalne" pokazuje jak nagromadzenie drobnych, codziennych przemyśleń i nawyków tworzy i podrzymuje odpowiednią kulturę pracy. Jak istostny jest sposób mówienia, słuchania, prowadzenia dyskusji, myślenia i uważnego patrzenia. Każdy nas może każdego dnia stawiać jeden mały krok, by stać się lepszą wersją siebie. Droga do sukcesu jest wybrukowana pomyłkami, ale osiągnięcie celu jest warte przebytej drogi. Bo czy pokonywane przez nas trudności byłyby coś warte bez marzeń i ciężkiej pracy? To właśnie drobne działania prowadzą do ogromnych zmian.

"Oczekuj wielkich rzeczy, a istnieje spora szansa, że się wydarzą."

Autorka na podstawie swoich doświadczeń przedstawia, że modyfikacje potrafią być wręcz niezbędne zarówno w przypadku osób na stanowisku sprzątaczek, jak i międzynarodowych korporacji. Na podstawie różnych firm z całego świata ujawnia, w jaki
sposób udało im się przekształcić na wielką skalę poprzez wprowadzanie stopniowych zmian.

"Każdy z nas tkwi na swoim polu szachownicy."

Opowiadając z dowcipem i humorem, Heffernan udowadnia, że często małe zmiany mają największe i najbardziej trwałe skutki. Świetnie pokazuje to historia pewnej organizacji, która zwiększyła swoje przychody o 15 milionów dolarów, wprowadzając zaledwie krótką przerwę na kawę. Jak i też sposób przekształcenia konfliktu w kreatywny katalizator.

"Półgodzinny spacer może okazać się bardziej produktywny... niż przesiadywanie w pracy do późna."

"Niemierzalne" zdecydowanie należy do lektur wartych uwagi. Czas poświęcony na czytanie tej książki z pewnością nie będzie czasem straconym.

Początek nowego roku to okres, w którym myślimy o zmianach. Każdemu znane jest hasło"nowy rok - nowy ja", chociaż osobiście za nim nie przepadam i zauważyłam też, że ostatnio zaczyna być używane w kontekście raczej prześmiewczym. A poza tym na samych noworocznych postanowieniach najczęściej się kończy. Łatwo jest coś powiedzieć, łatwo zaplanować, ale gorzej ze zrealizowaniem. Książka "Niemierzalne" dotyczy właśnie zmian, choć bardziej w kontekście kultury stanowiska pracy, zarządzania organizacją, osiągania celów, które dana firma założyła. Jej autorka posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie nadzorowania przedsiębiorstw i kierujących nimi osób, które postanowiła wykorzystać, publikując niniejszą lekturę. Choć książka podejmuje ważny temat, nie zostałam do końca przekonana...

Mam znów zastrzeżenia do stylu pisania; to zauważalne już w kolejnej pozycji z serii #TED. Nie wiem, z czego to wynika, aczkolwiek bardzo przeszkadza w odbiorze tematu i sprawia, że nie mogę z czystym sumieniem danej książki polecić. Wydaje mi się, że stylistycznie czuję się przytłoczona, a główna idea gdzieś w tym wszystkim zanika.

Niemniej jednak pozycja "Niemierzalne" zwraca uwagę na wiele aspektów istotnych w kontekście pracy (zwłaszcza tej korporacyjnej!) i ukazuje, jak na pozór oczywiste bądź błahe zmiany mogą zmienić organizację. Problematyka konfliktów w firmie, kwestie wielozadaniowości i produktywności, empatia czy zrywanie z rutyną - te i wiele innych tematów porusza autorka, prowadząc nas przez kolejne strony. Dość ciekawym urozmaiceniem tej pozycji są kolorowe grafiki (ilustracje, schematy),które zwracają uwagę na najważniejsze zagadnienia.

“Niemierzalne" -niewielkich rozmiarów, ale bardzo ciekawa pozycja - to jedna z najnowszych książek z serii TED Books, które w Polsce ukazują się nakładem wydawnictwa Relacja.
Chyba każdy, kto korzysta z internetu, natknął się choćby przypadkiem na jeden z wykładów TED (Technology, Entertainment and Design – Technologia, Rozrywka i Design) z licznych organizowanych na całym świecie konferencji, których celem, jak głosi motto fundacji, jest “popularyzacja idei wartych propagowania”. Swego czasu oglądałam te filmiki pasjami, dlatego też bardzo zainteresowała mnie ta pozycja. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z TEDem, koniecznie zajrzyjcie na YouTube’a. Zakres dziedzin i tematów prezentacji jest tak szeroki, że nie będzie tu przesadą użycie stwierdzenia, że dosłownie każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Założeniem serii TED Books jest to, żeby każda z pozycji była wystarczająco długa, żeby przedstawić jakiś koncept ale jednocześnie na tyle krótka, żeby można było przeczytać ją za jednym zamachem. Dłuższe niż artykuł w czasopiśmie, lecz krótsze niż tradycyjne książki, TED Books, stanowią kontynuację TED Talków w bardzo przystępnej formie i poręcznym formacie. Nie jest to po prostu transkrypcja konkretnych wystąpień, raczej ich rozwinięcie.

Autorka książki “Niemierzalne”, Margaret Heffernan, wypowiadała się w ramach TEDa kilkukrotnie, ale wykładem bezpośrednio powiązanym z książką jest “Czemu powinniśmy skończyć z hierarchią w pracy”, dostępny również w polskiej wersji językowej.

Warto obejrzeć i warto przeczytać. Już samo nazwisko autorki może być gwarancją ciekawych treści. Heffernan to inspirująca kobieta- przedsiębiorca, dyrektor generalny, wykładowca, ale jednocześnie “swojska” osoba, mówiąca i pisząca bez zbędnego zadęcia czy poczucia wyższości.

W książce “Niemierzalne” porusza tematykę efektywnego ale też empatycznego zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Pozornie może się wydawać lekturą mało odkrywczą, bowiem większość zawartych w niej treści to rzeczy, które powinny być oczywiste i wynikać ze zdrowego rozsądku. Jednak niestety, jak pokazuje praktyka, jednocześnie są to kwestie w biznesie często spychane na dalszy plan na rzecz tego, co mogą objąć raporty. Jako osoba pracująca w korporacji, zauważam to codziennie.
Książka ta, co zresztą już na wstępie podkreśla autorka, nie dostarczy wam prostej recepty na szybką zmianę, nie zaoferuje też żadnych uniwersalnych trików. Ma na celu zainspirować do myślenia, do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia a ostatecznie do podjęcia kroków do zmian.

Jak wskazuje tytuł, autorka podkreśla wagę tego, czego nie są w stanie objąć żadne raporty, wskaźniki, KPI czy SLA - tego, czego nie można zmierzyć, co czasem wydawać by się mogło błahostką, jak np. Interesowanie się prywatnym życiem pracowników, stworzenie w firmie przestrzeni, gdzie można się spotkać i porozmawiać czy po prostu słuchanie i bycie otwartym na pomysły. Drobne rzeczy, które mogą przynieść olbrzymie pozytywne zmiany i przekuć się na mierzalne efekty.
Zdecydowanym plusem książki jest oparcie się na konkretnych przykładach, choć niektórym może przeszkadzać, że nie są one omawiane szczegółowo, lecz zaledwie wspomniane. Jest krótko, zwięźle, na temat ale też na luzie, podobnie jak w TED Talks. Mnie najbardziej przypadł do gustu rozdział o transformowaniu konfliktów zamiast ich unikania - jest to coś, co można wykorzystać nie tylko w pracy, ale przełożyć na życie prywatne, różnice zdań zarówno między współpracownikami jak i bliskimi osobami, odpowiednio poprowadzone, mogą być krokiem naprzód i zawsze warto mieć to na uwadze.
Autorka porusza również kwestie empatii, zachowania równowagi między pracą a czasem wolnym, zapewnienia sobie odpoczynku (tak bardzo oczywiste jednak coraz trudniejsze we współczesnym świecie),prowadzenia rozmów z różnymi ludźmi, poszukiwania inspiracji czy mitu wielozadaniowości.

Na pewno świetna dla każdego, kto pracuje w dużych przedsiębiorstwach, gdzie kultura pracy bywa bardzo, czasem za bardzo, ustrukturyzowana . Chyba najwięcej korzyści może przynieść osobom decyzyjnym bądź takim, którzy sami prowadzą swój biznes, ale i szeregowy pracownik znajdzie w niej kilka pomysłów na to, jak uczynić swoje miejsce pracy bardziej przyjaznym miejscem. A jest o co się starać, bo wg autorki w pracy spędzamy aż 100 tysięcy godzin naszego życia. Idealna lektura na Nowy Rok jako źródło inspiracji!

Książka liderki biznesu - Margaret Heffernan „Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian” pokazuje, jak firmy mogą budować idealne miejsca pracy oraz powodować wielkie przeobrażenia wprowadzając zaledwie niewielkie zmiany polegające, m.in. na: konstruktywnej dyskusji, obserwacji otoczenia i słuchaniu innych.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

„Niemierzalne” Margaret Heffernan to jedna z wielu książka serii TED Books. Są to krótkie lektury wypełnione wiedzą z różnorodnych dziedzin. Zasada jest prosta: najpierw oglądasz prelekcję na stronie TED, a potem uzupełniasz wiedzę o temacie czytając książkę. Zajmuje to jeden wieczór, a korzyści w postaci poszerzenia horyzontów są ogromne. Ja zawsze czuję się mądrzejsza po tych lekturach.
„Niemierzalne” traktuje o wielkim znaczeniu małych zmian, które wpływają na rozwój firm i powstawanie przyjaznych miejsc pracy. Duża część z nas pracuje w korporacjach, więc ten temat jest jak najbardziej na czasie. Myślałam, że treść lektury będzie bardzo nastawiona na suche mechanizmy rządzące firmami, a okazało się, że jest cudownie psychologiczna i zwraca uwagę głównie na społeczny aspekt pracy. Bo to nie firmy mają pomysły, ale ludzie.
Jak myślicie, która grupa lepiej wykona trudne zadania: ta złożona z przeciętnych jednostek, czy ta z najbardziej wybitnych? O dziwo to właśnie przeciętniaki radzą sobie lepiej, bo „supergwiazdy” dążą do własnego sukcesu kosztem grupy. I właśnie tak samo jest w korporacjach – firma złożona z samych indywidualistów będzie radziła sobie gorzej od tej, gdzie stawia się na pozytywne relacje, współpracę i równy udział każdego pracownika.
Autorka zwraca uwagę na kilka ciekawych aspektów, które łatwo wprowadzić w swoje codzienne pracownicze życie, a które przyniosą korzyść nam, firmie i współpracownikom. Chociażby konflikty. Lubicie się kłócić? Okazuje się, że konflikt może mieć pozytywną siłę. Tymczasem większość z nas obawia się emocji swoich i innych, zwłaszcza tych negatywnych. Wielkie umysły wcale nie muszą myśleć podobnie, to dialog dostarcza bogactwa doświadczeń. Co jeszcze ma znaczenie? Uczenie się na błędach (jest firma, która ma księgę błędów - czytają ją potem nowi pracownicy, żeby uczyć się na porażkach innych) kapitał ludzki (nie trzeba się przyjaźnić, ale znać się, ufać i szanować),uważne słuchanie, jednozadaniowość, brak zmęczenia, możliwość skupienia. Pozornie proste rzeczy a wiele zmieniają dla pracownika i firmy.
Jak zwykle w serii TED Books temat podany jest w zwięzły sposób i urozmaicony pięknymi ilustracjami. Zero lania wody, sama esencja wiedzy.
Autorka przytacza wiele przykładów otwartych i kreatywnych przedsiębiorstw. To fascynujące jak małe zmiany i proste pomysły nastawione na rozwijanie potencjału jednostek i relacje społeczne mogą przynosić tak duże zyski!
Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego zabranianie picia kawy przy biurku wpływa na poprawę wsparcia społecznego, kiedy jest najwięcej wypadków samolotów i co ma wspólnego spacer z kreatywnością to zapraszam do lektury. Powinien ją przeczytać każdy szef i pracownik, bo w pracy spędzamy mnóstwo czasu, a drobne zmiany możemy z dobrym skutkiem zacząć od siebie, zwiększając tym samym komfort pracy i swój ogólny dobrostan.

„Niemierzalne” to kolejna książka z serii #TED odnosząca się do pracy. W końcu wg autorki w pracy spędzamy aż 100 tysięcy godzin naszego życia, więc jest to istotna jego część. Tym razem tematyką przewodnią jest szeroko pojętą kultura pracy. Co tak naprawdę wpływa na sukces firmy? Jak zorganizować przedsiębiorstwo żeby wszystkim dobrze się pracowało a jednocześnie aby maksymalizować efektywność? Na to nie ma jednej konkretnej recepty, bo wpływ mają na te zagadnienia te właśnie drobne i niemierzalne rzeczy.
To właśnie kultura pracy jest tym niemierzalnym, nieuchwytnym gołym okiem czynnikiem, który wpływa na wyniki naszych działań; to szereg zachowań, decyzji a nawet codziennych nawyków, które wnoszą do firmy wszyscy pracownicy, wszystkich szczebli. Jest zmorą szeroko rozumianego kierownictwa, bo trudno nią zarządzać a jednocześnie można ją ukształtować przez z pozoru drobne zmiany które nic nie kosztują. Wpływ na efektywność ma dobra atmosfera w pracy, zaufanie do współpracowników, otwarte dzielenie się wiedzą i pomysłami, ale też konstruktywna krytyka i umiejętność przyznawania się do błędów. Nie oszukujmy się, takie zarządzanie wymaga przede wszystkim mądrego i otwartego szefa, który potrafi słuchać i wyciągać wnioski. Od dobrej atmosfery zależy dobra współpraca a kreatywność wymaga też czasu na odpoczynek. To, co niemierzalne to równowaga między pracą, odpoczynkiem, życiem prywatnym i spojrzeniem z innej perspektywy na swoją pracę. To, co niemierzalne jest tak naprawdę istotą dobrej współpracy i samorealizacji w pracy, jest może nawet najważniejszą rzeczą jaką firma może nam dać żebyśmy się czegoś nowego nauczyli i rozwijali.
Jestem ciekawa kto z Was może się tym pochwalić w swojej firmie? A może widzicie jak rozwiązać pewne problemy? Nie boicie się odezwać? Zaproponować coś nowego? Jak to u Was wygląda?

Projekt TED jest mi znany od lat i wielokrotnie zdarzało mi się słuchać wywiadów dotyczących wielu różnych kwestii - psychologii, prowadzenia biznesu, pedagogiki. Kiedy więc dowiedziałam się o serii książek, które wydawane są pod szyldem TED, niezwykle się ucieszyłam, bo czułam, że będą to pozycje wartościowe.

"Niemierzalne" zdecydowanie należy do lektur wartych uwagi, jednak z kilkoma uwagami. Nie sądzę, by osoby pracujące jedynie na etacie wyciągnęły z niej tyle, ile osoby mające swój własny biznes bądź osoby wysoko postawione w korporacjach. Mam to szczęście, że prowadzę własny biznes, więc ta lektura była dla mnie naprawdę niezwykle interesująca i dająca do myślenia.

W skrócie - Margaret Heffernan pokazuje jak kolosalne znaczenie dla prowadzenia firmy i zarządzania ludźmi ma wprowadzenie niewielkich zmian. I mówiąc "niewielkich" naprawdę ma na myśli drobne gesty - interesowanie się życiem (również prywatnym) swoich pracowników, urządzanie im przestrzeni do rozmów podczas obiadu czy porannej kawy, bycie otwartym na pomysły nie tylko zaufanych osób w firmie, ale także stażystów. To wszystko w dłuższej perspektywie może przynieść zaskakująco pozytywne efekty.

W książce znajdują się odpowiedzi na pytania o to, dlaczego empatia jest niezwykle ważna przy budowaniu kreatywnego i efektywnego zespołu, w jaki sposób pozwolić dobym pomysłom na "wpadanie" nam do głowy (bo z pewnością nie przez przesiadywanie w biurze po kilkanaście godzin!) czy dlaczego wielozadaniowość to mit. Autorka pokazuje także, że odpowiednie podejście do konfliktów może okazać się niezwykle pozytywnym i pożądanym zjawiskiem, które daje ogromne możliwości rozwoju.

Jeśli jesteście w firmie osobami decyzyjnymi i macie pod sobą grupę - nawet niewielką - pracowników, ta książka jest dla Was. Jest w niej naprawdę sporo interesujących wniosków i wiele rozwiązań, które w bardzo prosty sposób mogą rozwinąć Waszą współpracę z pracownikami.

"Niemierzalne" zdecydowanie należy do lektur wartych uwagi,...

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2019/11/margaret-heffernan-niemierzalne-wielkie.html

• M
  • Chcę przeczytać, nie posiadam