Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół

Okładka książki Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół
2019-10-16
2019-10-16
Magda Białoń-Chalecka
pszczoły

Książka jest ogólnie o rodzinie pszczołowatych - dostarczyła mi sporo nowej dla mnie wiedzy, dotyczącej ewolucji pszczół i rozmaitości ich gatunków, wśród których, jak się okazuje, ogromna część wcale nie tworzy znanych nam społeczności, ale prowadzi samotniczy tryb życia. Wśród istniejących obecnie pszczół można zaobserwować także pewne stany pośrednie pomiędzy samotniczym a społecznym trybem życia, co rzuca wiele światła na możliwe etapy pośrednie w ewolucji pszczelich społeczności. Autor obala też pewien mit dotyczący pszczół w Ameryce Północnej, na który można się czasem natknąć (jest on powielony m. in. niestety w serialu animowanym dla dzieci "Magiczny autobus"). Otóż jest taka obiegowa informacja, że w Ameryce nie było w ogóle pszczół, dopóki nie sprowadzili ich ludzie - europejscy osadnicy. Człowiek myśli sobie "wow, jak to możliwe, że na takim ogromnym kontynencie roślinność radziła sobie bez najważniejszych zapylaczy?" No więc prawda jest trochę inna - owszem, ludzie sprowadzili do Ameryki pszczołę miodną, czyli ten jeden konkretny gatunek, który hodujemy w ulach. To nie znaczy, że nie było tam pszczół, bo była ich masa przeróżnych innych gatunków. Nie chcę się już wgłębiać, jakie analogie mi ten mit nasuwa do głowy, każdy może sam to przemyśleć..

Piękna opowieść o szerokim świecie pszczół. Bardzo pouczająca i poszerzająca spojrzenie nie tylko na problemy tych niesamowitych owadów, ale także na sam ich byt. Intymne spotkanie z ich rolą dla naszego świata jak i w ogóle Świata teraz i w jego historii.

Dla wszystkich, którzy podobnie do mnie oszaleli na punkcie hoteli dla owadów i kwietnych łąk. Dla wszystkich, którzy mają jak ja i zgarniętą z kielicha kwiatowego pszczołę poruszająca się przez kilka chwil w zamkniętych dłoniach uważają za źródło jednogo z najprzyjemniejszych wrażeń dotykowych na świecie. Dla wszystkich, którzy są zainteresowani sekretnym życiem pszczół innych niż miodne. Dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak i kiedy powstały zapylające kwiaty pszczoły i jak niemożliwie trudne do uchwycenia w materiale kopalnym jest przejście z pasożytnictwa w wykonaniu os do pszczelego wegetarianizmu. A tak naprawdę to dla każdego!Bzycząca bomba! Rewelacja!

kolejna książka z lipcowego wyzwania

w tym momencie muszę napisać coś mało pochlebnego dla polskich książek przyrodniczych - wcześniejszą książkę w ramach wyzwania napisał polski badacz i była ona nuuuuuuuuuuuudna, bez polotu
tutaj pszczoły opisane są w sposób naukowy, popularnonaukowy, ale także w formie żartów czy anegdot
w książce znajdują się ryciny, fotografie czy rysunki, których zawsze brakuje w polskich wydawnictwach
jest także opisany problem wymierania pszczół i realne sposoby na uratowanie tych niezbędnych dla nas owadów

polecam!

kolejna książka z lipcowego wyzwania

w książce znajdują się ryciny, fotografie czy...

Między czasem poświęcanym na pracę naukową udaję mi się nadrabiać zaległości w czytaniu książek. Kolejną książką po którą sięgnąłem była pozycja: „Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół”. O tym, że owady pełnią ważną rolę w ekosystemie nie należy nikogo przekonywać. Warto również przypomnieć, że jest to najliczniejsza grupa zwierząt na naszej planecie. W książce dowiemy się wielu interesujących rzeczy o historii owadów oraz o tym w jaki sposób wpływają na nasze życia. O tym i o wielu innych rzeczach przeczytamy w tej interesującej pozycji.

Książkę zdecydowanie polecam, zwłaszcza teraz kiedy mamy czas aby nadrobić zaległości w lekturach. Z pewnością jest to kolejna świetna pozycja Wydawnictwa Bukowy Las.

Bardzo przyjemna i jeszcze bardziej ważna książka, bo o ważnych owadach. Jeden rozdział w całości mi tylko nie zupełnie podszedł (o hodowli trzmieli) i wolałbym już tak do końca przekrojowe opracowanie, czyli by autor także więcej poświęcił pszczołom miodowym choć rozumiem jego intencje. Polecam, ratowanie tych zwierząt powinno być dla nas priorytetem, a jak to bywa na ogół świadomość i wiedza to pierwszy krok.

A przychodzę do was z książką, z którą szczerze mówiąc długo zwlekałam. Może dlatego, że po kilku przeczytanych rozdziałach widziałam, że nie jest to lektura dla mnie. Ciekawy jest temat przyrody czy ekologii, ale ta książka poświęcona tylko uwadze pszczół i owadów- nie jest dla mnie czymś interesującym. Czytając tę książkę strasznie się nudziłam, odchodziłam myślami gdzieś indziej. Nie skupiałam się w ogóle na czytanej przeze mnie treści. Były oczywiście takie momenty, które niezwykle inspirowały i ciekawiły. Czy wiedziałeś na przykład, że trzmiele latają ponad wysokością Mount Everest? Ja nie...
Muszę dodać, że ogromnym atutem tej książki są czarno-białe grafiki. Dodają książce charakteru. Mnie jednak ta książka niestety nie porwała, ale wydaje mi się, że będzie ona idealną lekturą dla osób zainteresowanych owadami.

Od pierwszych stron polubiłam styl autora. Konkretny, treściwy ale nie do końca naukowy. Autor najmniej poświęca miejsca pszczołom miodnym, wychodząc z założenia, że o nich wszystko już napisane zostało. I słuszne. Wprawdzie wiedzy nigdy za dużo ale jak można temat potraktować inaczej to why not.
Pszczoły towarzyszą nam od początku dziejów i ta książka właśnie w taką wspaniałą podróż nas zabiera. Początek książki to związane z nimi anegdoty, wierzenie, symbolika. Ale też są nawiązania do sztuki, medycyny, kulinariów itp. itd. Z wielu rejonów świata, z każdej epoki. Później, książka jest uporządkowana w rozdziały, od genezy, przez budowę po specjalne związki z kwiatami, zapylanie czy genetykę, sporo o ekologii. Tematów jest tak dużo, że trudno wszystkie wymienić, przy okazji mnóstwo ciekawostek. Wiedzieliście, że w Himalajach występują trzmiele, które latają wyżej niż Mount Everest? A że za najsmaczniejszy miód uznaje się m.in. ten z nektaru kwiatów kawy? Ja nie. Ale też wielu jeszcze innych rzeczy się dowiedziałam z tej książki. Zapewne po tej lekturze będziecie wiedzieli wszystko o różnicach między pszczołami a osami, to jakby temat przewodni książki, na którym autor opiera swoje opowieści.
Przyznam szczerze, że autor nie był mnie w stanie znudzić. Hanson posiada wielką wiedzę i bardzo chce czytelnika zainteresować tematem.
Dacie wiarę, nawet sprytnie do popkultury nawiązuje. Pisze ciekawie, ze sporą dawką humoru a zamiast naukowych sformułowań stara się używać przyjaźnego czytelnikowi języka (wiadomo, że nie wszystko można). Tekst ubarwia spora ilość czarno-białych zdjęć i rysunków. To jedna z przyjemniejszych książek popularnonnaukowych, jakie miałam okazję czytać.
P.s. Nie odpuszczajcie sobie PRZYPISÓW!

Pszczoły towarzyszą nam od początku dziejów i ta książka właśnie w taką...

Pszczoły – na pierwszy rzut oka niepozorne stworzonka, które niektórym ludziom mogą się wydawać utrudniającymi życie insektami. Szczególnie uciążliwe może się to wydawać w wiosenne i letnie dni podczas pikniku w ogrodzie, czy parku. Niektórym przeszkadzają fruwające dookoła owady, które lubią wpadać do talerza, usiąść na soczystych owocach lub wziąć kąpiel w kubku ze słodką zawartością. Czy to aby na pewno sprawia, że można traktować pszczoły jak intruzów? Czy przypadkiem nie jest na odwrót? Że to właśnie my, ludzie zajęliśmy ich naturalne tereny zmieniając je lub całkowicie niszcząc nie dając im szans na życie? Może, a właściwie na pewno to właśnie ludzkość jest powodem, dla których pszczół jest coraz mniej. Ekolodzy i przyrodnicy biją na alarm – z roku na rok można zauważyć wymieranie tych przyjemnie bzyczących owadów. A co się stanie, jeśli pszczół zabraknie?
Autor książki „Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół” w ciekawy i przystępny sposób przybliża nam nie tak bardzo skomplikowany świat małych, pasiastych stworzeń. Nasi bracia mniejsi pełnią dosyć kluczową rolę w ekosystemie, dlatego należy zastanowić się nad swoim zachowaniem wobec przyrody i środowiska. Thor Hanson jako znany i wybitny biolog prowadzi obserwacje i badania na temat pszczół. W książce przedstawia informacje od strony naukowej na podstawie własnych doświadczeń, ale nie znajdziecie tu górnolotnych sformułowań i trudnego języka. Autor starał się dotrzeć do zwykłych ludzi, dlatego pisze o ważnych rzeczach w sposób prosty i zrozumiały, a zarazem ciekawy. Podczas czytania tej fascynującej książki nie odczułam znudzenia, a raczej poczułam zapach łąki, ciepłe słońce i widziałam oczami wyobraźni polne kwiaty w wyrazistych kolorach czerwieni, fioletu, chabru nad którymi głośno bzyczą pszczoły. Dla mnie był to piękny widok i dla takiej wizji warto było zagłębić się w lekturę „Bzyczących”.
Dla mnie była to ciekawa podróż w głąb natury, a dokładniej głośno bzyczącej natury. Prosty język, interesujące informacje i ilustracje sprawiły, że kiedy myślę o tej książce to widzę słoneczny dzień, dużo zieleni i odgłosy pracowitych pszczółek, które uwijają się najlepiej, jak mogą, aby nasz świat dobrze funkcjonował. Jestem pewna, że ta książka spodoba się miłośnikom przyrody, zwierząt, zdrowego trybu życia i stylu eko. Wartościowa, pełna ciekawostek, a przy tym lekka w lekturze niczym skrzydełka pszczoły. Polecam!

Książka dla każdego pasjonata pszczół i owadów zapylających, ale nie tylko. Każdy powinien ją przeczytać kto choć trochę myśli o przyszłości ludzkości. Polecam.

Dodaj cytat z książki Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół