Zagadka

18.11.2019
Okładka książki Iluzjonista Remigiusz Mróz
Średnia ocen:
Czytelnicy: 6962 Opinie: 468

„Przez pewien czas trwała w zupełnym bezruchu. W głowie musiało układać jej się to samo, co wcześniej w umyśle Edlinga. Przeszłość wróciła. I miała zdefiniować wszystko, co od tej pory zdarzy się w ich życiu”.

Remigiusz Mróz. To nazwisko zna już chyba każdy w Polsce. Pisarz, który wywołuje skrajne emocje. Jedni go uwielbiają, inni przeciwnie. Bodaj jeden z niewielu znanych mi autorów oskarżany o to, że pisze… za dużo książek. Coś w tym jest, wszak sama seria o Chyłce liczy już dziesięć tomów, a Mróz co kilka miesięcy wydaje nową książkę.

Nie powinno więc dziwić, że nakładem wydawnictwa Filia ukazała się właśnie jego najnowsza pozycja, zatytułowana „Iluzjonista”. Jest to dość pokaźna, licząca ponad pięćset stron powieść. Zanim przejdę do recenzji, muszę wspomnieć o „Behawioryście”. To właśnie wtedy poznaliśmy Gerarda Edlinga, byłego prokuratora i specjalistę od komunikacji niewerbalnej. Autor postanowił w swojej nowej książce wrócić właśnie do tego bohatera.

Czy więc „Iluzjonista” jest w istocie „misterną, porywającą i genialną historią”, jak chce Alex Marwood? Czy Mróz może jeszcze zaskoczyć czymś swoich czytelników? Okazuje się, że jak najbardziej.

Wydarzenia w powieści biegną dwutorowo. Pewnego dnia do Edlinga puka prokurator okręgowy Domański. Zostało popełnione morderstwo, a na ciele ofiary ktoś wypalił pytajnik. Gerard jest w szoku. Nie może uwierzyć w to, co przed chwilą usłyszał. Czy to możliwe? Czy to możliwe, że powróciły demony przeszłości?

Po pewnym czasie dla wszystkich jest jasne, że morderstwa mają związek ze sprawą, jaką młody prokurator Edling prowadził w czasach PRL-u. Sprawą bardzo tajemniczą – jej akta uległy zniszczeniu, a świadkowie tamtych wydarzeń giną.

Czy to możliwe, że Iluzjonista powrócił po tylu latach? Między mordercą a Edlingiem rozpoczyna się swoisty wyścig z czasem. Pomaga mu – jak w przeszłości – Małgorzata Rosa. Jak zakończy się ta rozgrywka? W jaki sposób przeszłość rzutuje na teraźniejszość? Czy prawda w końcu wyjdzie na jaw?

Po skończonej lekturze mam nieco mieszane uczucia. Z jednej strony Mróz trzyma formę – buduje skomplikowaną intrygę, mnoży tropy, wciąga czytelnika w szukanie rozwiązania. Czasem wydawało mi się jednak, że powieść jest nieco za długa, a niepotrzebne szczegóły i dygresje spowalniają akcję. Nie można jednak wykluczyć, że taki był zamysł autora. Przyznam się jeszcze do czegoś – moje rozwiązanie było dużo bardziej nieprawdopodobne niż autora.

„Iluzjonista” to dobry wybór na jesienne wieczory. Myślę, że sięgną po niego wszyscy, którzy polubili Gerarda Edlinga.

PS. Czy rozwiążecie zagadkę zadaną przez autora w posłowiu? Mnie się udało, spróbujcie i wy.

Wojciech Sobański