Szeptacz

2019-04-20
Paweł Wolak
Inne

Oficjalne recenzje i

Zaginione dzieci i szepty w ciemności

Link do recenzji

841 1 249

Po ogromnej kampanii marketingowej i wielu pochlebnych opiniach, przedstawiających tę historię jako budzącą emocje podobną do klimatu kreowanego przez Kinga, byłam bardzo zaciekawiona książką i sięgnęłam po nią dopiero kiedy pierwszy kurz jej popularności opadł. Niestety, nie jest to atmosfera jak u Kinga i chociaż historia jest ciekawa, a dodatkowo bardzo wciągająca, nie podejrzewam, żebym długo o niej pamiętała.

Szeptacz to znany osadzony w więzieniu morderca dzieci, działający w przeszłości w przerażający sposób. Jak każdy wielki przestępca, wzbudza nie tylko strach, ale i zainteresowanie niektórych osób, zatem po jakimś czasie jego legenda ożywa i to jest początkiem tej historii. Motyw powtarzalności w aranżowaniu przestępstw jest popularny w kryminałach, podobnie jak motyw przeprowadzki i pozornie strasznego domu, w którym pojawiają się głowni bohaterowie, czyli ojciec i syn. Zaczęło się zatem mocno banalnie, jednak klimatycznie, momentami nawet mrocznie.
Później pojawił się motyw problemów rodzinnych, nieporozumień na linii ojciec - syn oraz wyobcowania chłopca w społeczeństwie. Autor korzysta z popularnych wątków, mieszając je ze sobą, jednak niestety w dość przewidywalny sposób.

Książka faktycznie momentami wzbudza niepokój i ciężko oderwać się od lektury. Przeczytałam ją właściwie od razu, bez dłuższych przerw, zainteresowana zakończeniem i rozwiązaniem całej historii. Nie jestem akurat fanką rozwiązywania zagadek w oparciu o zastosowane tutaj metody, cenię sobie raczej skrzętne budowane przez cały czas tło wydarzeń, ale zakończenie było emocjonujące plus pojawiły się dwa nagłe zwroty akcji. Teoretycznie zatem odnalazłam tutaj wszystko to, co mogłoby stanowić świetny kryminał, jednak nie było to na tyle wyróżniające się z masy obecnie wydawanych książek tego rodzaju, żebym zapamiętała ją na dłużej. Moim zdaniem to przeciętna książka napisana jednak sprawnie pod kątem budowanie atmosfery i klimatu opowieści.

Szept nieszablonowości

Prawa do wydania powieści „Szetacz” (autor: Alex North) sprzedano do dwudziestu pięciu krajów. Z kolei prawa do ekranizacji zapewnili sobie bracia Russo, którzy są twórcami filmów z serii „Avengers”. Podczas lektury poznajemy pisarza, który nazywa się Tom Kennedy. Bohater nie może poradzić sobie z nagłą śmiercią żony. Tęsknota jest szczególnie dotkliwa, gdy nie może znaleźć wspólnego języka ze swoim synem. Przeprowadzają się do miasteczka, które nazywa się Featherbank. Okazuje się jednak, że miejsce to ma swoją mroczną przeszłość. Pewnego dnia syn Toma mówi, że ktoś czaił się pod oknem i wzywał go cichym głosem.

Książka stanowi nie tylko niezwykle ciekawą i nieszablonową pozycję na rynku literackim, ale również studium ludzkiej osobowości. A właściwie ludzkich osobowości, bo żaden z głównych bohaterów nie został pominięty. Autor stopniowo ukazuje, co ich kształtowało. Człowiek rodzi się, jako pusta kartka. To, jak wygląda jego życie pozostawia trwały ślad w charakterze i sposobie bycia. To również formuje jego obawy i pragnienia. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Życie jest swoistą podróżą, która nie jest czarno-biała. Pełna jest odcieni szarości i niespodziewanych zwrotów akcji. Pomimo to brakowało mi bardziej szczegółowej analizy osobowości tytułowego bohatera, czyli Szeptacza. Niewątpliwie został on przedstawiony, jako jedna z najbardziej tajemniczych postaci. To oczywiście miało też swoje zalety i niosło niepewność, co wydarzy się dalej.

Ponadto stopniowo czytelnik dowiaduje się, co łączy ze sobą bohaterów, a ich kreacja okazuje się nieprzypadkowa. Alex North dozuje informacje, wywołując napięcie, które sprawia, że nie można oderwać się od książki, zastanawiając się, co będzie dalej. Rozdziały są stosunkowo krótkie, a w każdym z nich pierwsze skrzypce gra inny bohater, z którym poznajemy określone wydarzenia.

Całość to swoistą przeplatanka spojrzeń na aktualne wydarzenia poszczególnych postaci. Jednak jeden zabieg zwraca szczególną uwagę. Narracja w rozdziałach z punktu widzenia Toma Kennedy’ego jest pierwszoosobowa, ale tylko i wyłącznie w przypadku tego bohatera. W przypadku pozostałych czytelnik miał do czynienia z narracją w osobie trzeciej. Zasadność tego zabiegu jest zastanawiająca. Może autor identyfikował się z postacią pisarza? A w przypadku pozostałych bohaterów było to traktowane, jako historie zasłyszane? A może przez ten zabieg pisarz informuje nas, kto tak naprawdę jest bohaterem pierwszoplanowym? Nie mógł być nieścisłością, czy błędem, ponieważ był stosowany w całej powieści konsekwentnie.

Praktycznie każdy z poszczególnych rozdziałów kończy się w momencie kulminacyjnym lub takim, w którym coś niepokojącego się dzieje. To zabieg stosowany nie tylko w literaturze, ale również w filmach, czy serialach. Sprawia on, że trudno oderwać się od książki, filmu, czy serialu. Autor opanował jego stosowanie do poziomu mistrzowskiego.

„Szeptacz” jest z pewnością godny polecenia. Stosowane przez autora zarówno zabiegi konstrukcyjne w tekście powieści, jak i sama fabuła sprawiają, że książka prezentuje się nieszablonowo. Czytało się szybko, aż za szybko. Pojawia się także motyw fascynacji mordercami ujęty w sposób nie tak często spotykany.

Szept nieszablonowości

Genialna książka.
Tom wraz z synem po śmierci żony przeprowadza się do małej miejscowości, aby zacząć nowe życie. Dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że kiedyś seryjny morderca, o pseudonimie Szeptacz, zabił kilkoro małych chłopców, a dziś, po ponad 20 latach nagle ginie kolejny chłopiec...
tymczasem Jake, jego syn, dziwnie się zachowuje. Rozmawia z nieistniejącą dziewczynką, opowiada o chłopcu ukrywającym się w podłodze i recytuje niepokojący wierszyk. Czy uda się uratować zaginionego chłopca? Czy syn Toma jest w niebezpieczeństwie?

Genialna książka.
tymczasem Jake, jego syn, dziwnie się zachowuje. Rozmawia z nieistniejącą...

Ta historia trochę mnie rozczarowała. Widziałam pełno recenzji, że Szeptacz to straszna opowieść, która sprawia, że włos jeży się na głowie. Chyba dlatego spodziewałam się czegoś w stylu horrorów Kinga. Podobieństw za bardzo się nie dopatrzyłam, może wątek dziecka i jego przyjaciółki, której nikt nie widzi, trochę nasuwa skojarzenia kingopodobne, ale to raczej wszystko 😊 Nie było źle, ale nie porwało - czyli historia z niewykorzystanym potencjałem 🙃

Mocno przeciętna.

Mocno przeciętna.

Początek książki mnie nieco nużył, ale później było już tylko lepiej i lepiej. Trochę bałam się czytać tę książkę wieczorami, co już mówi o niej wiele. Kiedy lektura wywołuje u czytelnika ciarki i strach, to wiadomo, że jest dobra.

Ok historia na dwa wieczory. Może bez wielkiego wow, ale momenty miała :).

Ok historia na dwa wieczory. Może bez wielkiego wow, ale momenty miała :).

Do „Szeptacza” podchodziłam z naprawdę dużymi oczekiwaniami. Wysokie oceny na lubimyczytać, popularność na Instagramie i ogólne zachwyty nad książką sprawiły, że z góry wzięłam tę powieść za pewnik. Niestety to jest kolejny raz, kiedy bestseller okazał się dla mnie mało satysfakcjonującą przygodą. Liczyłam na pełen emocji, wciągający thriller, od którego nie będę mogła się oderwać.
W „Szeptaczu” zabrakło moim zdaniem elementów zaskoczenia, plot twistów i szybkiej akcji, którą tak uwielbiam w thrillerach. Momentami czułam się niestety jakbym czytała książkę obyczajową o trudnych relacjach ojca z synkiem. Ani razu nie poczułam dreszczyku emocji, a każdy kolejny rozdział czytałam z coraz mniejszym zaangażowaniem.
Dużym minusem jest też to, że książka jest do bólu przewidywalna, praktycznie od początku wiedziałam co będzie jej punktem kulminacyjnym. I liczyłam, że przynajmniej ten punkt kulminacyjny wzbudzi we mnie jakiekolwiek emocje, ale autor tak bardzo to wszystko spłycił i skrócił, że nie zdążyłam poczuć nic.
Kolejny raz mam nauczkę, że nie warto iść za modą i z dużymi oczekiwaniami podchodzić do głośnych hitów książkowych. Po tej powieści z dużą rezerwą będę sobie wybierać kolejne popularne książki, bo jak widać popularność nie idzie w parze z jakością.

Czytanie tej książki było dla mnie sinusoidą emocjonalną😅. Na początku, po usłyszeniu wielu bardzo dobrych opinii, ustawiłam poprzeczkę oczekiwań wysoko-za wysoko. Czekałam na coś WOW, przez co nie prześpię całej nocy, ale nie doczekałam się. Na początku. Potem jednak akcja zaczęła nabierać tempa i coraz bardziej i bardziej wciągałam się w lekturę. Do tego stopnia, że faktycznie czytałam przez pół nocy! A kiedy dobrnęłam już do ostatnich rozdziałów, uznałam że naprawdę jest bardzo dobra i zmieniłam swoje zdanie o niej w 98%. Podsumowując, polecam😅💙