Obcy powiew wiatru

Okładka książki Obcy powiew wiatru Magdalena Majcher
Okładka książki Obcy powiew wiatru
Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal Cykl: Saga nadmorska (tom 1) literatura piękna
Saga nadmorska (tom 1)
Pascal
2019-04-04
2019-04-04
literatura polska saga rodzina wojna

Świetnie napisana książka. Widać, że autorka
doskonale sie przygotowała do napisania tej książki i to się ceni.

Świetnie napisana książka. Widać, że autorka
doskonale sie przygotowała do napisania tej książki i to się ceni.

🌼MOJA OPINIA 🌼

Tytuł: "Obcy powiew wiatru"
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
( Książka pochodzi z prywatnej kolekcji)

To pierwszy tom Sagi Nadmorskiej, wywarł na mnie przeogromne wrażenie.To piękna a zarazem wzruszająca historia. Porusza temat dramatycznych przesiedleń tysięcy Kresowiaków. Historia tych wydarzeń związanych z utratą z dnia na dzień najcenniejszego majątku jakim jest spokój i miejsce do życia.

Marcjanna żyje beztrosko - spędza czas z przyjaciółmi i marzy o wielkiej miłości. Kiedy wybucha wojna wszystko się zmienia. Szarość i zło wojennych schematów uczą człowieka kim jest, kim mógłby być i co stracił na zawsze.Dziewczyna musi opuścić swoje rodzinne strony i wyruszyć w podróż w nieznane.Poszukiwanie domu staje się walką o przetrwanie te fizyczne i te we wnętrzu człowieka.

Bardzo pięknie opisana historia,aż chętnie się ją czyta. Napisana prostym stylem. Pełno zmartwień i wzruszeń, które łapaly za serce podczas czytania.
Lubię czytać o ludzkich relacjach które były kiedyś, bo nie oszukujmy się relacje kiedyś a dziś to istna przepaść. Kiedyś ludzie mieli do siebie więcej szacunku. Powieść ukazuje wielką siłę kobiet w czasie wojny. Jestem pełna podziwu dla autorki że potrafiła w tak piękny sposób przedstawić tak tragiczną historię.
Zdecydowanie polecam ❤️

🌼MOJA OPINIA 🌼

Tytuł: "Obcy powiew wiatru"
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
( Książka pochodzi z prywatnej kolekcji)

Cudowna saga. Wciągająca. Napisana prostym, przyjemnym językiem. Polecam każdemu, kto się chce przenieść do innej rzeczywistości.

Jeśli są jeszcze tacy którzy kochają Ukraińców to niech przeczytają tą książkę oni w myśl swoich interesów zawarli by nawet pakt z diabłem,teraz los się od nich odwrócił a oni czują na sobie to co robili nam Polakom,żal mi ich jako ludzi ale nie zmienię zdania że to podły naród

początek historii trzech pokoleń rodzin z Kresów ich podróż przez Polskę do Ustronia

Zaczęłam ją czytać chwilę temu, patrzę, a tu już 50 stron przeleciałam... Wciąga jak nie wiem co. Lubię powieści historyczne, akcja tej dzieje się w latach 1939-1949 i opowiada losy wielopokoleniowej rodziny, którą dotknął dramat przesiedlenia. Dał mi do myślenia już od pierwszych stron, zważywszy na aktualną sytuację migracyjną w Polsce, wątek masakry w Woli Ostrowieckiej i kilkukrotnie wracałam do słów: "Bardzo się tego bała. Że pewnego dnia ktoś znów zapuka do jej drzwi i powie: Tu już nie jest Polska, nie jesteście u siebie."
Niewątpliwie, po zaledwie 50 stronach wiem już, że jest to książka z gatunku tych, których nie sposób odłożyć.

Okładka mnie zwiodła i wzięłam, jak powiedziałaby pramatka Ewa. :) Przeczytałam większość pierwszego tomu i przejrzałam dwa pozostałe. Losy bohaterek bardzo mnie przygnębiły. Znikąd nadziei. A może to ja nie umiałam jej odkryć. Na dziś - to nie dla mnie. Świadomie jednak nie daję oceny - książka nie zawiniła, że spotkałyśmy się w niewłaściwym momencie. Choć całkiem możliwe, że czas gdy sięgałam po powieści głęboko smutne, mocne thrillery i ociekające krwią kryminały bezpowrotnie minął. Już nie ta odporność. :)

"Obcy powiew wiatru" to pierwsza część sagi nadmorskiej. Akcja powieści toczy się w latach 1939-1949, czyli w trudnych i smutnych czasach. Główną bohaterką jest Marcjanna Zielczyńska, która dopiero co zdała maturę i ukończyła szkołę z wyróżnieniem, jednak nadal zastanawia się co dalej zrobić ze swoim życiem, które do tej pory było beztroskie. Zastanawia się nad pójściem na studia, jednak brak jej odwagi do podjęcia takiej decyzji. Aby dać sobie czas do namysłu wyjeżdża do dziadków do Woli Ostrowieckiej, skąd pochodzi jej mama. Po powrocie do rodzinnego Lubomla poznaje Ignacego - pierwszą, wielką miłość. Niestety rozpoczyna się II wojna światowa, która nagle i brutalnie zmieniła życie całej rodziny. Z potworną traumą rozpoczynają wszystko od nowa w nadmorskiej miejscowości. To powieść inspirowana losami Kresowiaków, którzy w tym czasie doświadczyli wielu złych rzeczy - rzeź, wywózki, przesiedlenia. Fakty historyczne przeplatają się z fikcją literacką. Powieść czyta się bardzo szybko, ciężko się od niej oderwać. Cały czas chce się wiedzieć co dalej i dalej.. Książka pełna jest emocji, za co uwielbiam Panią Majcher. Serdecznie polecam i ruszam do biblioteki po drugi tom. ❤

Pierwsza część sagi bardzo mnie zawiodła. Zabrakło mi w niej emocji, nie wzruszyła mnie, nie wciagnela historia. Losy Polakow zamieszkujacych Wołyń zostały potraktowane bardzo powierzchownie, postacie sa nijakie i papierowe.

Pierwszy tom sagi nadmorskiej mam za sobą i muszę przyznać, że warto było.
Historia Marcjanny rozpoczyna się w 1939 roku na Wołyniu. Dziewczyna właśnie zdała maturę i wybiera się na wieś do dziadków mieszkających w Woli Ostrowskiej. To ostatnie beztroskie wakacje. Później zaczynają się trudy wojny. Człowiek człowiekowi staje się wilkiem. Przyjaciele przestają być przyjaciółmi, gdyż różnią się narodowością. Tylko rodzina Zielczyńskich trzyma się razem.
Życie nie oszczędza Marcjanny. Najpierw sowieci wywożą w nieznane rodzinę jej przyjaciółki Pauliny. Później chłopak bliski jej sercu zostaje wcielony do armii i już z wojny nie wraca.
Gdy kończy się wojna Wołyń przestaje być Polską i rodzina za wszelką cenę usiłuje wyjechać w miejsce, które po wojnie będzie zwać się Polską.
To wielowątkowa powieść, w bardzo realistyczny sposób przedstawione nie tylko losy bohaterów ale też i wojna. Zdecydowanie polecam!

Pierwszy tom sagi nadmorskiej mam za sobą i muszę przyznać, że warto było.

• Przeczytane 2019

Magdalena Majcher Obcy powiew wiatru Zobacz więcej