Obcy powiew wiatru

Okładka książki Obcy powiew wiatru
Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal Cykl: Saga nadmorska (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Saga nadmorska (tom 1)
Pascal
2019-04-04
2019-04-04
literatura polska saga rodzina wojna

Zaczęłam ją czytać chwilę temu, patrzę, a tu już 50 stron przeleciałam... Wciąga jak nie wiem co. Lubię powieści historyczne, akcja tej dzieje się w latach 1939-1949 i opowiada losy wielopokoleniowej rodziny, którą dotknął dramat przesiedlenia. Dał mi do myślenia już od pierwszych stron, zważywszy na aktualną sytuację migracyjną w Polsce, wątek masakry w Woli Ostrowieckiej i kilkukrotnie wracałam do cytatu: "Bardzo się tego bała. Że pewnego dnia ktoś znów zapuka do jej drzwi i powie: Tu już nie jest Polska, nie jesteście u siebie."
Niewątpliwie, po zaledwie 50 stronach wiem już, że jest to książka z gatunku tych, których nie sposób odłożyć.

Okładka mnie zwiodła i wzięłam, jak powiedziałaby pramatka Ewa. :) Przeczytałam większość pierwszego tomu i przejrzałam dwa pozostałe. Losy bohaterek bardzo mnie przygnębiły. Znikąd nadziei. A może to ja nie umiałam jej odkryć. Na dziś - to nie dla mnie. Świadomie jednak nie daję oceny - książka nie zawiniła, że spotkałyśmy się w niewłaściwym momencie. Choć całkiem możliwe, że czas gdy sięgałam po powieści głęboko smutne, mocne thrillery i ociekające krwią kryminały bezpowrotnie minął. Już nie ta odporność. :)

"Obcy powiew wiatru" to pierwsza część sagi nadmorskiej. Akcja powieści toczy się w latach 1939-1949, czyli w trudnych i smutnych czasach. Główną bohaterką jest Marcjanna Zielczyńska, która dopiero co zdała maturę i ukończyła szkołę z wyróżnieniem, jednak nadal zastanawia się co dalej zrobić ze swoim życiem, które do tej pory było beztroskie. Zastanawia się nad pójściem na studia, jednak brak jej odwagi do podjęcia takiej decyzji. Aby dać sobie czas do namysłu wyjeżdża do dziadków do Woli Ostrowieckiej, skąd pochodzi jej mama. Po powrocie do rodzinnego Lubomla poznaje Ignacego - pierwszą, wielką miłość. Niestety rozpoczyna się II wojna światowa, która nagle i brutalnie zmieniła życie całej rodziny. Z potworną traumą rozpoczynają wszystko od nowa w nadmorskiej miejscowości. To powieść inspirowana losami Kresowiaków, którzy w tym czasie doświadczyli wielu złych rzeczy - rzeź, wywózki, przesiedlenia. Fakty historyczne przeplatają się z fikcją literacką. Powieść czyta się bardzo szybko, ciężko się od niej oderwać. Cały czas chce się wiedzieć co dalej i dalej.. Książka pełna jest emocji, za co uwielbiam Panią Majcher. Serdecznie polecam i ruszam do biblioteki po drugi tom. ❤

Pierwsza część sagi bardzo mnie zawiodła. Zabrakło mi w niej emocji, nie wzruszyła mnie, nie wciagnela historia. Losy Polakow zamieszkujacych Wołyń zostały potraktowane bardzo powierzchownie, postacie sa nijakie i papierowe.

Pierwszy tom sagi nadmorskiej mam za sobą i muszę przyznać, że warto było.
Historia Marcjanny rozpoczyna się w 1939 roku na Wołyniu. Dziewczyna właśnie zdała maturę i wybiera się na wieś do dziadków mieszkających w Woli Ostrowskiej. To ostatnie beztroskie wakacje. Później zaczynają się trudy wojny. Człowiek człowiekowi staje się wilkiem. Przyjaciele przestają być przyjaciółmi, gdyż różnią się narodowością. Tylko rodzina Zielczyńskich trzyma się razem.
Życie nie oszczędza Marcjanny. Najpierw sowieci wywożą w nieznane rodzinę jej przyjaciółki Pauliny. Później chłopak bliski jej sercu zostaje wcielony do armii i już z wojny nie wraca.
Gdy kończy się wojna Wołyń przestaje być Polską i rodzina za wszelką cenę usiłuje wyjechać w miejsce, które po wojnie będzie zwać się Polską.
To wielowątkowa powieść, w bardzo realistyczny sposób przedstawione nie tylko losy bohaterów ale też i wojna. Zdecydowanie polecam!

Pierwszy tom sagi nadmorskiej mam za sobą i muszę przyznać, że warto było.

Bardzo fajna pozycja, polecam

Bardzo fajna pozycja, polecam

Na półkach: , , , , ,

Kolejna piękna i wzruszająca powieść,którą pochłonęłam w jeden dzień.
Opowiada historię życia 20-letniej Marceliny i jej rodziny pochodzących z Kresów w okresie II wojny światowej.
Autorka oprócz codziennych zmagań z związanych z wojną porusza tu także temat rzezi na Wołyniu,wywózki na Sybir oraz przymusowego przesiedlenia na ziemie odzyskane przez Polskę.Pokazuje też wielką siłę kobiet,które wraz z wybuchem wojny stają na wysokości zadania i zrobią wszystko ,by ocalić siebie i rodzinę.
Oczywiście nie zabrakło też wątków miłosnych-jest tu pierwsza młodzieńcza miłość,miłość zakazana i przede wszystkim miłość rodzicielska.
Jest to powieść pełna miłości,wzruszeń,a także bólu,okrucieństwa i żalu.
Cieszę się ,że wypożyczyłam wszystkie III tomy na raz,bo już mogę zabrać się za kolejny.

Kolejna piękna i wzruszająca powieść,którą pochłonęłam w jeden dzień.

Wspaniała historia rodziny na tle II wojny światowej, klimatyczna, skłaniająca do refleksji..klasyczny obyczaj.

"Obcy powiew wiatru" to przepiękna i poruszająca powieść autorstwa Magdaleny Majcher i pierwsza część "Sagi Nadmorskiej".
Książka ta obejmuje lata 1939-49 i opowiada nam losy Marcjanny Zielczyńskiej i jej rodziny. Marcjanna jest młodą dziewczyną u progu dorosłości, która właśnie zdała maturę i żyje beztrosko w Lubomlu, marzy o miłości, planuje swą przyszłość a wakacje spędza u swych dziadków na wołyńskiej wsi. Niestety życie rodziny Zielczyńskich zmienia się drastycznie w momencie wybuchu II Wojny Światowej. Ziemia Wołyńska przechodzi z rąk do rąk i co chwilę zmienia się władza: z polskiej na ukraińską, następnie na niemiecką, potem na rosyjską. A każda taka zmiana pociąga za sobą tragiczne konsekwencje. Jesteśmy też świadkami zbrodni wołyńskiej, której ofiarami staje się zamieszkała w Woli Ostrowieckiej część rodziny Marcjanny.
Wraz z końcem wojny Zielczyńscy podejmują trudną decyzję o wyjeździe z Kresów i osiedleniu się na poniemieckich terenach należących teraz do nowej Polski. Po długotrwałej i niezwykle ciężkiej podróży obfitującej w tragiczne wydarzenia, część rodziny dociera do Ustronia Morskiego, gdzie postanawiają zamieszkać i rozpocząć nowe życie.
"Obcy powiew wiatru" to wzruszająca historia, która pokazuje jak tragiczne były losy Kresowiaków zmuszonych do opuszczenia swych domów i poszukiwania nowego miejsca na ziemi.
Książkę czyta się szybko, jest ona świetnie napisana i choć nie poczułam jakiejś szczególnej więzi z główną bohaterką, to jednak bardzo przejęłam się jej losami, a tułaczka jej rodziny jest naprawdę dramatyczna. Po przeczytaniu tej książki nie pozostaje nic innego jak tylko rozpoczęcie drugiej części sagi i zapoznanie się z historią Gabrieli, czyli córki Marcjanny.

Historia Marcjanny i jej rodziny, akcja w książce obejmuje raptem 10 lat, ale jest tak bogata w wydarzenia, że można by obdarować nią kilka osób. Ta dekada to między innymi dojrzewanie głównej bohaterki, która niejako na naszych oczach staje się młodą kobietą. Jednak czas, w którym przyszło jej żyć jest brutalny, nieludzki. Oprócz pierwszej miłości spotyka ją ogrom nieszczęść. Nie mogłam się oderwać :) z niecierpliwością czekam, aż zacznę czytać 2 tom tej sagi. polecam gorąco!

Magdalena Majcher Obcy powiew wiatru Zobacz więcej