Światło ukryte w mroku

Patronat LC
Sharon Cameron Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura piękna

Mocna, bezpardonowa, wprost. To co zrobiliśmy dla narodu wybranego nigdy nie zostało docenione w takim stopniu jak należy. NIestety taka jest sprawiedliwość dziejowa.

Powieść „Światło ukryte w mroku” miała swoją premierę niedawno, bo w marcu tego roku. Jest to historia oparta na faktach i mówi o wojennym życiu sióstr Podgórskich, Stefanii i Heleny. A właściwie o ciągłym lęku o życie własne i Żydów, których urywały w swoim domu, pod samym nosem Niemców.

Akcja toczy się głównie w Przemyślu, w latach 1942 – 1944. Stefania pracuje u państwa...

Na półkach: , , , , ,

"Mιᥲłᥲm ιdᥱᥲᥣᥒᥱ dzιᥱᥴιństᥕo, którᥱgo szᥴzᥱrzᥱ ᥒιᥱᥒᥲᥕιdzιłᥲm"

Niezwykle przekonująca powieść o donośnym strachu i permanentnym poczuciu zagrożenia, które trzeba zdusić w zarodku by można było żyć. Żyć tak by się nie poddać.

Bardzo dobrze napisana historia o codziennym starciu z udręką wojny.
Mimo trudnej tematyki narracja prowadzona jest lekko i spokojnie, a chwilami...

Powiedzieć o tej powieści- piękna- to mało, powiedzieć - wzruszająca- to truizm. Nie chce się rozpisywać o fabule bo już wiele osób to zrobiło. Dla mnie najbardziej szokujące w tym wszystkim nie jest to co się wydarzyło, to było oczywiste. Najbardziej szokujący jest brak wdzięczności i uhonorowania po latach. Smutne i niestety prawdziwe.

Zawsze cieżko jest napisać o czymś, co jest straszne i przerażające że jest piękne. Książka Pani Cameron niewątpliwie jest piękna, napisana świetnym stylem, czyta się bardzo szybko bo powieść niesamowicie wciąga. To co opisuje jest straszne i chciałabym myśleć, że tak okropne czasy nie powtórzą się nigdy.

Światło ukryte w mroku to powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich, które w czasie wojny niejednokrotnie ryzykowały własnym życiem, ukrywając w domu Żydów. Jak wielkie serce ma człowiek, który w tak okrutnych czasach nie myśli tylko o tym aby samemu przetrwać, ale stara się ocalić jak najwięcej istnień bez względu na konsekwencje?
_
Czytałam te książkę z...

Syn Stefanii Podgórskiej pisze, że historia opisana przez autorkę jest wierna prawdziwej historii i to oświadczenie skłoniło mnie, by do niej sięgnąć.

Najpiękniejsze historie pisze życie, najokrutniejsze też.
Do najpiękniejszych czynów jest zdolny człowiek. Do najgorszych zbrodni również.
Życie potrafi zaskoczyć, człowiek tym bardziej.

Dlatego warto poznać prawdziwą...

"Światło ukryte w mroku" to jedna z najbardziej poruszających powieści tego roku. Historia sióstr które ukrywały z narażeniem życia zbiegów przyprawia o gęsią skórkę. Nie odstępowała mnie na krok atmosfera napięcia i strachu, strachu o bycie wykrytym, strachu o życie własne i swoich bliskich.

Jakoś nie mam dosyć tych wojennych historii. Czytam i czytam i dość nie mam. Zabrzmi to może jak głupia reklama ale jak narazie "Światło ukryte w mroku" podobało mi się najbardziej. Chyba przedstawia tez jedną z najbardziej poruszających historii. Wspaniała książka.

„Światło ukryte w mroku” to powieść, która wiernie oddaje prawdziwą historię. Autorka przeprowadziła bardzo gruntowne i skrupulatne badania, a także szereg rozmów z bliskimi Stefanii, przede wszystkim z jej synem Edem Burzmińskim, z Heleną Podgórską-Rudziak, odwiedziła miejsca, w których toczy się akcja powieści, ale to chyba pamiętnik Stefanii był największym źródłem...

• 2020
  • Chcę w prezencie