rozwińzwiń

Miecz królów

Okładka książki Miecz królów Bernard Cornwell
Okładka książki Miecz królów
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojny Wikingów (tom 12) powieść historyczna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Wojny Wikingów (tom 12)
Tytuł oryginału:
Sword of Kings
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2019-12-09
Data 1. wyd. pol.:
2019-12-09
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381350174
Tłumacz:
Anna Dobrzańska
Tagi:
Uhtred Bebbanburg saxon stories wojny wikingów englaland aethelflead last kingdom
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
276 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
869
685

Na półkach: ,

Walka o tron

Na poziom beletryzowanych powieści historycznych wpływa łatwość z jaką autor potrafi odwzorować realia danej epoki. Oczywiście postaci, przebieg fabuły z często towarzyszącą jej znaczną dynamiką wydarzeń, czy też po prostu interesujący nas okres historyczny będą miały wpływ na odbiór danej powieści. Jednakże najważniejsze wydaje się te uczucie, gdy świat wokół nas przestaje istnieć a my bezwzględnie pochłonięci jesteśmy wydarzeniami, których granica między fikcją a faktami jest bardzo cienka. Cóż, udaje się to nielicznym, lecz na pewno do tego grona można zaliczyć Bernarda Cornwella, którego twórczość jest swego rodzaju fenomenem.

Osoby znające twórczość Bernarda Cornwella na dźwięk jego imienia szybko przywołają charakterystyczne elementy stylu i twórczości. Natomiast tym, którzy go nie znają pokrótce można napisać, że z pieczołowitością oddaje realia danej epoki, bohaterowie są z krwi i kości, choć czasem przebija się podstawowy podział na tych dobrych i złych, tych wierzących w dawne ideały, czy też zasady, tych którym honor nie jest jedynie słowem, trochę romantyczno-idealistyczne myślenie, ale jakże potrzebne w naszym świecie. Po za tym czytelnicy spragnieni epickich scen batalistycznych, zwykłych pojedynków czy też różnego rodzaju forteli i strategii nie będą zawiedzeni.

Wybijającym się cyklem w twórczości autora a raczej zgodnie z „duchem” fabuły sagą są „Wojny Wikingów”. Trzynastotomowa saga opisująca losy fikcyjnego bohatera Uhtreda na tle prawdziwych wydarzeń na przełomie IX i X wieku, gdzie w trudach kształtował się kraj, który znamy pod nazwą Anglia. Choć przy takiej ilości tomów, zdarzały się także te słabsze, lecz zadziwiające jest, że Bernard Cornwell potrafi utrzymać wysoki poziom od początku serii. Niczym początkowe tomy, tom dwunasty „Miecz Królów” przepełniony jest jednymi z najciekawszych i emocjonujących wydarzeń a zdanie powolny przebieg wydarzeń, praktycznie nie istnieje.

Uhtredowi nie jest dane długo cieszyć się spokojnym życiem w Bebbanburgu. Gdy znikają dwie łodzie rybackie, a morze wyrzuca ciało torturowanego sternika jednej z nich, wojownik przeczuwa, że to nie był zwykły rabunek. Wyruszając w poszukiwaniu winnych, nie spodziewa się, że znów zostanie wplątany w wojnę między dwoma pretendentami do tronu, a jego wybory mogą zadecydować o losach przyszłego królestwa.

Na przestrzeni tych dwunastu tomów czytelnik miał okazję obcować z głównym bohaterem na dobre i na złe. Zmiana dokonywała się na naszych oczach – od młokosa, po buńczucznego młodzieńca, poprzez wprawionego wojownika, oddanego ojca, wreszcie cieszącego się sławą i uznaniem a także pewnym postrachem lorda z Północy. W „Mieczu Królów” Uhtred postrzegany jest przez postronnych jako starzec, lecz nadal poprzez gorącą krew wpada w kłopoty, jednak lata doświadczeń pozwalają na szukanie drogi wyjścia z każdej sytuacji. Choć ciało czasem niedomaga to nadal tkwi w nim wojownik stający w pierwszym rzędzie muru tarcz. „Wojny Wikingów” to nie tylko Uhtred to również fikcyjne ale także prawdziwe postaci drugoplanowe, które zostały odmalowane na kartach powieści z niezwykłą pieczołowitością.

Czegóż to w dwunastym tomie nie było? Od początku dzieje się dużo a autor nie zwalnia tempa, co czasem czynił w poprzednich tomach, przez co „Miecz Królów” pod względem tempa akcji przypomina zwłaszcza te pierwsze. Pościgi, pojedyncze potyczki, złowieszcze znaki, próby wykiwania przeciwnika, knowania, fortele, uwięzienie, sytuacje na pierwszy rzut oka bez wyjścia oraz sekundy dzielące od całkowitej porażki. Na koniec, jak zawsze u Cornwella, decydująca bitwa, która tym razem zdecyduje o losie nie tylko Uhtreda i jego pobratymców, ale również da odpowiedź kto ostatecznie zasiądzie na tronie.

Gdybyśmy mieli doszukać się pewnej zbyt dużej dozy fantazji ze strony autora to nasze oczy skierowałyby się na niezwykłą żywotność głównego bohatera. Uhtred w każdym tomie doznawał większych lub mniejszych ran, lecz w tomie dwunastym przychodzi mu cierpieć więcej niż wcześniej. Być może Cornwell pofolgował sobie w tej kwestii, tworząc bohatera na wzór mitycznego herosa, który zawsze wychodzi obronną ręką z każdej sytuacji, mimo poniesionych ran. Cóż, wierni czytelnicy tej sagi już dawno przymknęli oko na tę kwestię, bo przecież gdyby było inaczej nie cieszylibyśmy się przygodami Uhtreda a przecież od samego początku czekamy na ostatni z dwóch ostatecznych celów powieści.

Pierwszym było odzyskanie ojcowizny przez Uhtreda, które dokonało się w dziesiątym tomie. Drugim jest całkowite zjednoczenie wszystkich królestw i powstanie Anglii. Został ostatni tom, trzy z czterech królestw zjednoczyły się pod panowaniem jednego władcy, zostało ostatnie będące domem głównego bohatera. Czy Uhtred doczeka marzenia króla Alfreda o zjednoczonej Anglii? Czy będzie świadkiem zjednoczenia, które jednocześnie będzie upadkiem jego domu? Cóż, odpowiedzi są w ostatnim tomie.

Podsumowując, można napisać, seria nadal trzyma wysoki poziom a dwunasty tom jest kondensacją wszystkich dobrych składowych poprzednich tomów. Jednym słowem wart polecenia.

Walka o tron

Na poziom beletryzowanych powieści historycznych wpływa łatwość z jaką autor potrafi odwzorować realia danej epoki. Oczywiście postaci, przebieg fabuły z często towarzyszącą jej znaczną dynamiką wydarzeń, czy też po prostu interesujący nas okres historyczny będą miały wpływ na odbiór danej powieści. Jednakże najważniejsze wydaje się te uczucie, gdy świat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
410
101

Na półkach:

Jest to jak na razie najsłabsza cześć powieści. Moim zdaniem to tak od 10 tomu jest słabiej, ale 12 tom to już napisany na siłę. Coś się tam dzieje ale moim zdaniem już nie ma tego czegoś co sprawiało, że czas się nie liczy tylko to co jest na następnej stronie.

Jest to jak na razie najsłabsza cześć powieści. Moim zdaniem to tak od 10 tomu jest słabiej, ale 12 tom to już napisany na siłę. Coś się tam dzieje ale moim zdaniem już nie ma tego czegoś co sprawiało, że czas się nie liczy tylko to co jest na następnej stronie.

Pokaż mimo to

avatar
110
24

Na półkach:

Książka cały czas trzyma wysoki poziom i wciąga od początku do końca. Jest jednak jedna rzecz która mnie zaczyna zastanawiać. Jak to jest, że praktycznie mamy już trzecie pokolenie bohaterów, a główny bohater wciąż żyje i ma się dobrze 🤔

Książka cały czas trzyma wysoki poziom i wciąga od początku do końca. Jest jednak jedna rzecz która mnie zaczyna zastanawiać. Jak to jest, że praktycznie mamy już trzecie pokolenie bohaterów, a główny bohater wciąż żyje i ma się dobrze 🤔

Pokaż mimo to

avatar
260
257

Na półkach: , , ,

Bitwa pod Cripplegate, "bramie kalek" zakończona zwycięstwem wojsk Aethelstana, kończy spór o pierwszeństwo zajęcia tronu zjednoczonych królestw. Uhtred tak bardzo poniżony przez okrutnego Waormunda pokonuje go w pojedynku pod wspomnianą bramą. Źródła historyczne nie określają w jaki sposób zmarł czy zginął Aelfweard, przyrodni brat wspomnianego Aethestana. Northumbria pozostaje niezależna, Uhtred Niegodziwy wraca do swojego Bebbanburga.
Polecam, kolejna z części przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w 2023 roku.

Bitwa pod Cripplegate, "bramie kalek" zakończona zwycięstwem wojsk Aethelstana, kończy spór o pierwszeństwo zajęcia tronu zjednoczonych królestw. Uhtred tak bardzo poniżony przez okrutnego Waormunda pokonuje go w pojedynku pod wspomnianą bramą. Źródła historyczne nie określają w jaki sposób zmarł czy zginął Aelfweard, przyrodni brat wspomnianego Aethestana. Northumbria...

więcej Pokaż mimo to

avatar
257
234

Na półkach:

4/10

4/10

Pokaż mimo to

avatar
194
60

Na półkach:

Historia Uhtreda w najlepszej formie. Jedna z ciekawszych pozycji w cyklu.

Historia Uhtreda w najlepszej formie. Jedna z ciekawszych pozycji w cyklu.

Pokaż mimo to

avatar
199
196

Na półkach:

Saga zbliża się ku nieuchronnemu końcowi. Tom XII (!!!!) nie wnosi nic nowego do historii, poza sporem o tron po śmierci Edwarda, który doczeka się krwawego finału. Mimo iż niezła, to wydaje mi się, że jest to najmniej interesująca książka z całego cyklu.

Saga zbliża się ku nieuchronnemu końcowi. Tom XII (!!!!) nie wnosi nic nowego do historii, poza sporem o tron po śmierci Edwarda, który doczeka się krwawego finału. Mimo iż niezła, to wydaje mi się, że jest to najmniej interesująca książka z całego cyklu.

Pokaż mimo to

avatar
622
239

Na półkach: , , , ,

Fabularnie dwunasty tom sagi o Uhtredzie, jest najsłabszy z całej serii. Mocno czuć już zmęczenie materiału u autora. Aż chciałoby się sparafrazować słynną kwestie Kmicica z "Potopu" - "Kończ Waść, wstydu oszczędź".
Pozostał jeszcze finał, który, mam nadzieję, zamknie tę historyczno-przygodową epopeję w wielkim stylu, bo jest to po prostu kawał świetnej literatury.

Fabularnie dwunasty tom sagi o Uhtredzie, jest najsłabszy z całej serii. Mocno czuć już zmęczenie materiału u autora. Aż chciałoby się sparafrazować słynną kwestie Kmicica z "Potopu" - "Kończ Waść, wstydu oszczędź".
Pozostał jeszcze finał, który, mam nadzieję, zamknie tę historyczno-przygodową epopeję w wielkim stylu, bo jest to po prostu kawał świetnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
430
51

Na półkach:

Mega przygoda, z pełną parą.
Ciężko się oderwać.
Mógłbym odjąć z pół gwiazdki za spoilerowanie autora o przyszłości bohatera. Co nie zmienia faktu, iż jestem zauroczony serią.
Aż się smutno człowiekowi zrobiło, że coraz bliżej do końca serii.

Mega przygoda, z pełną parą.
Ciężko się oderwać.
Mógłbym odjąć z pół gwiazdki za spoilerowanie autora o przyszłości bohatera. Co nie zmienia faktu, iż jestem zauroczony serią.
Aż się smutno człowiekowi zrobiło, że coraz bliżej do końca serii.

Pokaż mimo to

avatar
135
121

Na półkach:

Przedostatni tom Wojen Wikingów nie zachwycił, głównie dlatego, że nie zaskoczył. Za dużo u Uthreda odzywek, jakby był główną postacią amerykańskiego kina akcji, ogólnie jeden z nudniejszych tomów. Sceny walki, sceny ogólnie batalistyczne oczywiście nadal jak najdalej na plus.

Przedostatni tom Wojen Wikingów nie zachwycił, głównie dlatego, że nie zaskoczył. Za dużo u Uthreda odzywek, jakby był główną postacią amerykańskiego kina akcji, ogólnie jeden z nudniejszych tomów. Sceny walki, sceny ogólnie batalistyczne oczywiście nadal jak najdalej na plus.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    379
  • Przeczytane
    337
  • Posiadam
    118
  • Powieść historyczna
    12
  • Ulubione
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2022
    10
  • Chcę w prezencie
    8
  • Do kupienia
    6
  • Historyczne
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Miecz królów


Podobne książki

Przeczytaj także