Wypalona mama

Okładka książki Wypalona mama
Sheryl Ziegler Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Mommy burnout
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2019-09-04
2019-09-04
Agnieszka Cioch
Psychologia Poradnik Macierzyństwo Wychowanie

Dobra książka dla mam zmęczonych macierzynstwem :) Polecam

Dobra książka dla mam zmęczonych macierzynstwem :) Polecam

Świetna, polecam wszystkim mamom, wypalonym i nie! Smutne, że tak dużo kobiet nie ma nikogo z kim mogłyby szczerze porozmawiać o ciemnych stronach macierzyństwa...

Świetna, choć niezbyt skorzystam z rad w niej zawartych (a właściwie jednej, która wg autorki jest lekiem na całe zło - "wygadaj się przyjaciółce"). Niemniej jednak jest to książka dość przygnębiająca, bo mój wniosek jest taki, że właściwie to każda mama jest "wypalona"... choć może to jednak trochę pocieszające....

Książka nazywa stan, w jaki mogą wpaść matki, próbując sprostać zbyt wysoko stawianym sobie wymaganiom na rodzicielskiej drodze. Dużo tu historii przykładów do czego można się doprowadzić, jeśli staramy się jako matki zrobić za dużo. Macierzyństwo to trudne doświadczenie, wymagające na różnych poziomach - fizycznym, emocjonalnym, psychicznym. Ziegler pokazuje jak zapobiegać wypaleniu w tym obszarze, bo dobra kondycja matki, to też dobra kondycja całej rodziny. Myślę, że każda mama może tu znaleźć jakieś cenne sugestie. Warto sięgnąć, zwłaszcza wtedy, gdy dochodzimy w swoim życiu do momentu, że "zwyczajnie mamy dość".

Któraś mama czytała?
Nikt z nas nie jest idealny. Ale czemu się do ideału nie zbliżyć? 😋

Książka,w której poznasz historie matek, które wielokrotnie chciały wyjść, zamknąć drzwi i wrócić za 3 dni. 😉

Autorka zajmuje się wypaleniem macierzyńskim. Czy coś takiego istnieje? Jak diagnozują je lekarze? Czy jest szansa temu zapobiec?

Każda mama kocha swoje dziecko bezwarunkowo. I to prawda, że szczęście można sobie urodzić. Jeśli jednak masz chwile słabości i masz gorszy dzień, to pamiętaj, że jest jeszcze tata... A on doskonale potrafi spełnić się w swojej roli. Męczeństwo dla zasady to nic dobrego 👎

Ja żałuję tylko, że dzieci tak szybko rosną 🥺

Któraś mama czytała?
Nikt z nas nie jest idealny. Ale czemu się do ideału nie zbliżyć? 😋

Każda mama kocha swoje dziecko...

"Większość mam ma jakieś problemy.

Większość z nas martwi się o pieniądze,rachunki,czynsz,czesne.

Większość z nas sądzi, że mogłybyśmy bardziej się starać.

Większość z nas płacze co najmniej raz w tygodniu.

Większości z nas przydałaby się jakaś terapia.

[...] Wszystkie potrzebujemy pocałunków, przytulania i wsparcia innych matek".

~~~

Nie lubię poradników, jednak stwierdziłam, że że względu na bardzo bliską mi tematykę, muszę przeczytać.

Książka pokazuje wiele problemów współczesnych matek. Chyba głównym z nich jest dążenie do perfekcji. Wydawałoby się, że to świetnie, że próbujemy być idealne, zaspokajać potrzeby bliskich, troszczyć się o rodzinę,pracować. Na dłuższą metę wpędza nas to w poczucie winy i frustruje, gdyż nie uda się zrealizować wszystkich punktów z listy. Mimo że robimy tak wiele,to ciągle za mało. Zmęczenie, poczucie winy,natłok obowiązków i milion rzeczy do zrobienia oddala nas od męża i dzieci,a przecież nie taki był plan. Pretendujemy do miana najlepszej matki kosztem naszych dzieci,dla których to wszystko robimy.

Książka poszerzyła mój punkt widzenia,jeśli chodzi o macierzyństwo i znalazłam tam kilka cennych rad. Chociaż nie cieszę się tym,że ktoś inny ma gorzej, to dobrze wiedzieć, że ze swoimi problemami nie jest się samemu i inne mamy mają podobnie.

Bardzo podoba mi się, że autorka pisze w taki sposób, że nie ocenia matek i rodzin,które były jej pacjentami,a jedynie pokazuje dany problem i pomaga go rozwiązać. Dzięki temu książka nie wpędza w poczucie winy,tylko pokazuje, że każdy problem da się rozwiązać i naprawić rodzinne relacje.

Mimo że książka przedstawia raczej gorzki obraz macierzyństwa to polecam z całego serca! Gdy czytałam "Wypaloną mamę" często sobie myślałam "tak jak ja,to ja,to ja". Dzięki niej poznałam punkt widzenia innych matek i sama sprawdziłam czy jestem wypaloną mamą.

"Większość mam ma jakieś problemy.

Większość z nas martwi się o pieniądze,rachunki,czynsz,czesne.

Większość z nas sądzi, że mogłybyśmy bardziej się starać.

Większość z nas płacze co najmniej raz w tygodniu.

Większości z nas przydałaby się jakaś terapia.

[...] Wszystkie potrzebujemy pocałunków, przytulania i wsparcia innych matek".

~~~

Nie lubię poradników, jednak...

Bardzo ciekawa pozycja dla "wypalonych" mam. Kim one są? Pewnie stanowią większość z nas w którymś okresie macierzyństwa. Ķsiążka stanowi przeciwwagę dla nierealnych wymagań rodzicielskich jakie stawiamy samym sobie. Social media i inne matki kreują portrety supermatek, którym trudno sprostać. Zieger stawia na tworzenie sieci wzajemnego wsparcia,dbałości o relacje przyjacielskie, czas dla siebie i odpuszczanie partnerom. Szczerość w rozmowach o problemach przede wszystkim. Bardzo polecam! Zbiór życiowych historii oraz patentów na radzenie sobie z trudnościami.

Rewelacyjna. Polecam wszystkim mamom.

Rewelacyjna. Polecam wszystkim mamom.

W trakcie moich poszukiwań książek/poradników na temat wychowania i macierzyństwa natknęłam się na pozycje Wypalona mama Sheryl Ziegler. Podtytuł jest bardzo zachęcający.
Matki w różnym etapie swojego matczynego życia mają dość. Mogą mieć dość już kiedy dzieci są małe, ale również później, kiedy dzieci są już nastolatkami. Mogą mieć za dużo obowiązków i stresów. Niestety takie złe samopoczucie matki wpływa destrukcyjnie na dzieci. Hasło: szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko nie wzięło się znikąd.
Sheryl Ziegler w bardzo przystępny sposób opisuje zagadnienie wypalenia macierzyńskiego. Podaje konkretne przykłady jak wypalenie matki wpływało na całą rodzinę.
Pokazuje też jak ważna dla każdej matki jest sieć wsparcia i kontakty z innymi matkami. Niejednokrotnie odwołuje się do pojęcia "wioski". Nawiązując do powiedzenia że do wychowania dziecka potrzeba całej wioski.
Polecam tę publikację nie tylko dla mam które mają już problemy ze swoimi dziećmi ale też dla tych które chcą się dowiedzieć jak temu zapobiec i w jaki sposób odzyskać radość z macierzyństwa.

W koncu pozycja ktora ukazuje prawdziwe oblicze macierzynstwa bez tej calej zaklamanej otoczki lukru, rzygania tecza i pierdzenia fiolkami! GORACO POLECAM!

Dodaj cytat z książki Wypalona mama