Olive powraca

Nominacja w plebiscycie 2019
Elizabeth Strout Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Olive Kitteridge (tom 2) literatura piękna
Olive, Again
2019-10-16
2019-01-01
Ewa Horodyska
Wielka Litera
choroba córka kobieta literatura amerykańska matka miłość do rodziny powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność szpital uczucie wspomnienia
Olive, Again
Olive Kitteridge (tom 2)
literatura piękna
2019-10-16
Ewa Horodyska
Inne

Kontynuacja Olive Kitteridge, powieści nagrodzonej Pulitzerem. Na podstawie pierwszej części został nakręcony mini serial przez HBO.
Cudowna książka o pozornie nudnym miasteczku i nudnym życiu jego mieszkańców. Ale to wszystko jest wciągające i prawdziwe. Autorka w piękny sposób pokazuje jak życie Olive zmienia się z biegiem lat, jak się starzeje i jak zmienia się jej...

Dobrze było spotkać się znowu z Olive i mieszkańcami miasteczka Crosby, choć było to słodko-gorzkie spotkanie. Elizabeth Strout jak nikt potrafi w niezwykle ciepły sposób pokazać ludzkie rozterki i sekrety, dojrzewanie, starość, samotność. Mistrzostwo.

Na półkach: , , , , , ,

Bałam się tej kontynuacji, jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Mam nawet wrażenie, że historia dalszych losów mieszkańców Crosby podobała mi się bardziej, niż pierwsza część. Olive jest wciąż sobą, choć widoczne są minimalne zmiany w jej usposobieniu. Główna bohaterka pozostaje złośliwa, szczera do bólu, a przy tym pomocna, gdy wymaga tego sytuacja. Tylko jedno z...

Druga część historii Olive. Nadal jest zimna i szczera do bólu przez co jej obserwacje są bardzo prawdziwe. Nie ma tu słodkości, ale prawdziwe sprawy.

Kontynuacja portretu prowincjonalnej amerykańskiej społeczności, choć znów skupia się wokół wiekowej już Kitteridge, to właściwie opowiada o starości, jako zwykłym etapie życia. W "Olive powraca" Elizabeth Strout przygląda się rozliczeniom z życiem głównej bohaterki. Nie jest ona oczywiście w tym sama. Jej znajomi niedołężnieją, odchodzą, przez co odciskają swoje piętno na...

Elizabeth Strout jest geniuszem, jeśli chodzi o najłatwiej się czytającą prozę, która jednocześnie jest głęboka, pokazuje człowieka takiego, jakim jest, a nie chciałby być, daje niebanalne refleksje o życiu
W drugiej części Olive znów to dostajemy w mistrzowskim wydaniu. bardzo udana kontynuacja - świetny pomysł na kontynuację bestsellera z tymi niby-opowiadaniami...

"...nie potrafiła już sobie obciąć paznokci u stóp, nie tak jak kiedyś: była zbyt tęga i stara, żeby ustawić stopy dostatecznie blisko, a nie znosiła (.....) tak okropnie wyglądających paznokci. Wtedy Jack zaproponował: "Umówmy cię na pedicure", a Olive przyjęła to tak, jakby nie wierzyła, że coś podobnego jest możliwe." (str. 184)

Czekałam na tą książkę Elizabeth...

Miło było znów spotkać Olive, tę przedziwną kobietę, pełną skrajności.
Ta książka to gratka dla fanów twórczości Strout. Spotykamy bowiem na kartach bohaterów z innych powieści autorki: Braci Burgess czy Amy i Isabelle.

Bardzo lubię Olive. Lubię o Niej czytać :-)

Ta Strout to niezła spryciara! Ja, która nie lubi opowiadań, łykam jej historie o mieszkańcach Crosby, które sprzedaje nam pod przykrywką opowieści o Olive Kitteridge, jak młody pelikan. Autorka otwiera drzwi chyba wszystkich domów w mieście i wymiata spod dywanów ich brudy prosto na ulicę, zgrabnie łącząc wszystkie wątki za pomocą głównej postaci Olive.
A co u Olive? -...

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • 2019
  • Legimi
  • Przeczytane w 2019
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Olive powraca