Olive powraca

Okładka książki Olive powraca Elizabeth Strout
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Olive powraca
Elizabeth Strout Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Olive Kitteridge (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
2019-01-01
Data 1. wydania:
2020-01-01
Ewa Horodyska
choroba córka kobieta literatura amerykańska matka miłość do rodziny powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność szpital uczucie wspomnienia
Inne

Opowieść o prozie życia, bardzo zaprzyjaźniłam się z bohaterką i szkoda, że przygoda z tą książką się skończyła

O wiele bardziej gorzka niż pierwsza część, ale nadal dobra.

O wiele bardziej gorzka niż pierwsza część, ale nadal dobra.

Życie jest tylko jedno, a popełnionych błędów nie sposób naprawić. Pozostaje cieszyć się tym co zostało, a przeszłość nie była przecież aż taka zła.

Dobrze się czytało, ale pierwszy tym był moim zdaniem lepszy.
Miałam tu już chyba przesyt charakteru Olive i zaczęłam się zastanawiać co sprawiało, że ludzie wchodzili z nią w relacje.
Nie czuję natomiast, że dostałam odpowiedź na to pytanie.

Dobrze się czytało, ale pierwszy tym był moim zdaniem lepszy.
Nie czuję natomiast, że dostałam odpowiedź na to pytanie.

Olive powraca to kontynuacja Olive Kitteridge,tym razem historia głównej bohaterki jest w okresie po śmierci pierwszego męża Henry'ego którego miłość doceniła dopiero po jego śmierci.W drugiej części Olive wychodzi drugi raz za mąż,w drugiej części pokazane są jej stosunki z synem,gdy sam zakłada rodzinę,ale głównym wątkiem Olive powraca jest starość i problemy z tym związane,które dotyczą głównej bohaterki.Mimo że sama powieść trzyma dobry poziom o życiu dojrzałych osób na przełomie kolejnych lat to jednak druga część jest trochę słabsza.

Ta część podobała mi się nawet bardziej niż pierwsza. Historia miłości, i to niejednej, relacje z synem, z sąsiadami. Olive nie jest idealna i to bardzo dobrze widać, i to jest właśnie ogromna zaleta tej powieści. Widzimy tu prawdziwą kobietę.

Uwielbiam Strout.

Uwielbiam Strout.

Druga część rewelacyjnej Olive Kitteridge okazała się mniej kontrowersyjna i bardziej ułożona. Niemniej miło było zapoznać się z dalszymi losami bohaterki.

Bardzo zżyłem się z Olive. Książka mocno zostaje w pamięci. Starość nie jest jednak taka zła, jeśli się ma taką przyjaciółkę.

Kontynuacja bardzo dobrej "Olive Kitteridge" nie zawodzi. Po raz kolejny do rąk dostajemy powieść nieuchronnie melancholijną, żeby nie powiedzieć - smutną, a jednocześnie prawdziwą. Mamy okazję - będąc w wieku zapewne sporo młodszym - zajrzeć w rzeczywistość człowieka starego, którym i nam przyjdzie kiedyś zostać. A zrobiwszy to, możemy zastanowić się, jaką drogą chcemy do naszej starości dojść.
Ciekawe, choć nie ukrywam, że przygnębiające doświadczenie.

Informacja dla tych, którzy chcieliby zapoznać się szerzej z twórczością E. Strout - jedno z opowiadań mówi o braciach Burgess. Ja jestem już po lekturze tamtej powieści, ale jeśli ktoś miałby ochotę przeczytać i Olive, i Braci Burgess, lepiej zacząć od tej drugiej.

Dodaj cytat z książki Olive powraca