Zimowa Jutrzenka

literatura obyczajowa, romans
Świat Książki
2019-10-30
2019-10-30
literatura obyczajowa literatura polska odmiana losu podróż poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne rozstanie zdrada
Inne

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Niby łatwo i szybko się ją czytało, ale jakby czegoś w niej brakło. Po skończeniu czytania ma się wrażenie, że wszystkie wątki (Marcela, Hardej, tajemnicy babci Anieli) pozostały niedokończone.

Niestety historia kompletnie nie dla mnie i bardzo się zmęczyłam w trakcie lektury. Opis i pieczątek sprawił, że nastawiłam się na ciepłą, świąteczną opowieść. Niestety tego nie dostałam. W trakcie lektury strasznie się nudziłam i ledwo dotrwałam do końca (tylko dlatego, że nie lubię przerywać książek w połowie). Musiałam sobie też zrobić w międzyczasie przerwę na inną lekturę.

Książka miała być dla mnie lekką lekturą na zimowe wieczory. Owszem czytało się szybko, ale książka mnie rozczarowała. Przede wszystkim banalna i mało realna fabuła, owszem rozumiem zamysł opieki zmarłej babki nad bohaterka, z którą ta była mocno związana, ale sposób ujęcia tego wątku jest tak nieprawdopodobny, że bardziej nadaje się do literatury fantasy, a nie obyczajowej. Raziło mnie nadużywanie słowa magia w wszystkich możliwych formach i odmianach. Książkę przeczytałam szybko, ale chyba po to żeby ją jak najszybciej skończyć i przejść do kolejnej a nie z powodu zafascynowania nią.

Życie Joanny legło w gruzach. Jej wieloletnie małżeństwo rozpadło się z dnia na dzień. Coraz gorzej radzi sobie w pracy i nie potrafi już normalnie funkcjonować. Musi jednak stanąć na nogi, by zająć się swoją małą córką Hanią.
Z pomocą przychodzi jej stary pierścień należący do Anieli, zmarłej babki głównej bohaterki, i pewna mała mazurska wioska, w której kiedyś mieszkała jej rodzina.

✨ Ta historia ma być baśnią dla dorosłych, wypełniać czytelnika magią, zachęcać tajemnicą i powoli odkrywać przed nim karty dramatycznej przeszłości bohaterów.
Niestety się nie udaje.
W tej książce absurd goni absurd. Główna bohaterka jest nie do zniesienia. Zdecydowanie zbyt duża część książki poświęcona jest na użalanie się Joanny, opisy jej fatalnego samopoczucia, zagubienia. Na wydarzenia z opisu powieści czytelnik musi się naczekać. Sporo tu zbędnych zdarzeń, które do niczego nie prowadzą, a ich wątek nie jest opisany na tyle dobrze, by sam w sobie był przyjemny w odbiorze.
Najbardziej interesująca mnie historia - dotycząca babki Anieli i jej dramatycznej przeszłości spisanej na kartkach pamiętnika - została spłycona i szybko zamknięta. A naprawdę miała potencjał.

✨ W tej książce wszystko można rozwiązać “siłą kobiecości”, energią z kamieni czy “wzięciem się w graść”. Z zapowiedzianej baśni zrobiła się trochę bajka dla dzieci, w której wszystko jest możliwe, jeśli ma się dobre chęci.

✨ Jeśli ktoś (ja) mimo wszystkich tych minusów liczył chociaż na wprowadzenie się w świąteczny nastrój, to również nic z tego - owszem, akcja dzieje się w okresie zimowym, jest nawet opis Wigilii przygotowywanej przez główną bohaterkę, ale świątecznej atmosfery tu ze świecą szukać.

Jeśli chodzi o plusy to doceniam motywacyjną stronę książki: bohaterka podnosi się po ciężkich przeżyciach, szuka własnego ja, dąży do tego, by żyć tak, jak sama tego chce, a nie jest to łatwe. Podobał mi się też klimat mazurskiej wsi; małej społeczności, w której każdy może na siebie liczyć, i srogiej zimy, tak przeze mnie uwielbianej.
Staram się zawsze dostrzegać dobre rzeczy w książkach, a na te złe przymykać oko, ale Zimowa Jutrzenka zawiodła mnie tak jak żadna inna lektura. Niestety nie polecam.

[recenzja znajduje się także na moim ig: cojatutajczytam]

Etapy książki:
1. Początek jak dla mnie rewelacyjny. Czuć było to prawdziwe emocje.
2. Środek zwyczajny. Nic szczególnego się nie działo. Tempo bardzo wolne. Wątki, które miały być zaskakujące były takie sobie.
3. Zakończenie nijakie. Trochę jakby napisane na kolanie. Odniosłam wrażenie, że autorka nie miała już pomysłu na zakończenie i gonił ją termin, więc napisała coś w ogromnym pośpiechu. Szaleńcze tempo.

Czy czuć święta w tej książce? Ja ich nie czułam.

Etapy książki:
1. Początek jak dla mnie rewelacyjny. Czuć było to prawdziwe emocje.

#832 - Zimowa jutrzenka - Adrianna Trzepiota - Wydawnictwo Świat Książki
#392/52/2021

Książka ma 352 strony. Swoją premierę miała dnia 30.10.2019 roku. Jest to idealna powieść na okres świąteczny.

"Zastanawiałam się, co powinnam zrobić, aż przypomniały mi się słowa Tadeusza Mazowieckiego, że jeśli nie wiesz, jak masz się zachować, to zachowaj się przyzwoicie."

Książka przenosi nas do bajecznego krajobrazu zimy z odrobiną magii. Czyta się ją szybko, jest idealna na zimowe wieczory, więc sięgnęłam po nią w dobrym momencie i tak ją Wam też polecam.

#832 - Zimowa jutrzenka - Adrianna Trzepiota - Wydawnictwo Świat Książki
#392/52/2021

Książka...

Zachęciła mnie przygoda z wilkiem....no i na tym koniec.

Zachęciła mnie przygoda z wilkiem....no i na tym koniec.

Przy tak wysokiej ocenie i dobrych recenzjach nastawiałam się na coś zgoła innego. Tak płytkiego gniota już dawno nie miałam w swoich rękach. Na rynku jest wiele ciepłych historii, które dzieją się w okresie świątecznym, naprawdę nie warto sięgać akurat po tą. Okrutnie mnie wymęczyła podczas czytania, aż nie mogę zdecydować co było najgorsze. Te nienaturalne dialogi? Ta próba połączenia świata rzeczywistego z nadnaturalnym? Próba totalnie nieudana i spłycona, jeśli mam być szczera. Czy wątki skupiające się na relacji babki-matki-córki, które można było dużo ciekawiej przedstawić? Nastawiałam się na coś przyjemnego, a dostałam historię tak banalną, nienaturalną i irytująco-pierdzącą jakiej już dawno nie miałam okazji czytać. NIE POLECAM

Książka lekka i przyjemna. Idealna na zimowy wieczór.

Książka lekka i przyjemna. Idealna na zimowy wieczór.