Dom bez klamek

Okładka książki Dom bez klamek Jędrzej Pasierski Patronat LC
Okładka książki Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski Wydawnictwo: Czarne Cykl: Nina Warwiłow (tom 1) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Nina Warwiłow (tom 1)
Ze Strachem
Czarne
2018-06-06
2018-06-06
kryminał literatura polska policjantka przemoc szpital psychiatryczny śledztwo trauma wspomnienia zabójstwo zło

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Polskie kryminalne podwórko

932 55 94

Mój pierwszy audiobook Jędrzeja Pasierskiego i napewno nie ostatni 😉

Już od pierwszych słuchanych minut czułem że to będzie dobry wybór. Kryminał przede wszystkim bardzo dobrze napisany, lektura intryguje od samego początku a im dalej tym było lepiej.
Książka warta przeczytania lub przesłuchania, szybko się
pochłania kolejne rozdziały.

Mój pierwszy audiobook Jędrzeja Pasierskiego i napewno nie ostatni 😉

Książka warta przeczytania lub przesłuchania, szybko się
pochłania kolejne rozdziały.

Naprawdę dobry kryminał. Historia misternie ułożona, ciekawe wątki, wyraziste postaci.
Miałam 2 podejścia do książki, bo początek mnie nie wciągnął, ale cieszę się, że dałam książce drugą szansę.

Książkę czytałam na dwa razy. Początek mnie nie wciągnął, nie mogłam zaangażować się w historie więc odłożyłam lekturę z myślą, że jeszcze do niej wrócę. I tak zrobiłam, a podejście nr dwa okazało się bardziej udane.
Fabuła zaczęła mnie pochłaniać, byłam ciekawa jak to wszystko się rozwiąże. Muszę jednak przyznać, że miałam problem z nadążeniem za pomysłami autora. Ciężko było mi zapamiętać kto jest kim i jaką rolę odgrywa w tej historii. Myliłam wątki i nazwiska. Zakończenie choć zaskakujące to nie zachwyciło. Moim zdaniem to dobry średniak w swoim gatunku.

Ciekawy pomysł, wciągająca akcja. Dialogi bardzo konkretne, bohaterowie komunikują się krótko i na temat. Żadnych dłużyzn. Daję 6+

Kolejny autor, który pisze świetne kryminały. Czasem się zastanawiam jak Wy to robicie, że Wasze historie się nie powtarzają? Każdy z Was ma swój styl i sposób pisania. Oczywiście nie każdy trafia do mnie, ale ostatnimi czasy coraz rzadziej się to zdarza. I tak na warsztat wskoczyła twórczość Jędrzeja Pasierskiego. Dużo dobrego czytałam o jego książach, dlatego postanowiłam to sama sprawdzić. I w taki oto sposób trafiłam na jego debiutancką książkę ,,Dom bez klamek ". A o czym ona jest? Jak to o czym? O zbrodni, którą musi rozwiązać pewna piękna pani podkomisarz Nina Warwiłow.

Pewnego grudniowego ranka na oddziale psychiatrycznym w szpitalu w Waseliskach, pielęgniarka znajduje martwego pacjenta, który został brutalnie zamordowany. Dochodzenie prowadzi podkomisarz Nina Warwiłow. Na jej polecenie obserwacją zostaje objęty cały oddział, zarówno pacjenci jak i personel medyczny. Oddział zostaje odcięty od świata. Policja uważa, że morderca jest na oddziale. Tylko kto to może być? Medycy, dla których zdrowie pacjentów jest najważniejsze? Czy może ktoś z pacjentów, pod wpływem choroby mógł zabić? Tego właśnie musi dowiedzieć się podkomisarz Warwiłow.

Nina szuka mordercy i najważniejszego, motywu tej zbrodni. Nie jest to łatwe zadanie, bo wiele osób nie chce, by prawda wyszła na jaw. Jednak podkomisarz Warwiłow jest twardą babką, która uparcie dąży do prawdy. Jej upór doprowadzi ją w przeszłość, gdzie jak się okaże współczesne wydarzenia znajdą swój początek. A sama przeszłość pełna jest mrocznych tajemnic, przemocy i zła.

To naprawdę świetny debiut. Akcja rozpoczyna się od samego początku. Potem w miarę jak podkomisarz Warwiłow poznaje coraz więcej faktów, akcja przyspiesza, by na końcu eksplodować. Zakończenie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się takiego rozwiązania.

Początkowo trudno było mi się wbić w fabułę. Jednak kiedy poznałam styl autora i samą bohaterkę, poszło już sprawnie. Polubiłam Ninę. Bezkompromisowa, uparta babeczka z charakterem. Swoją drogą to ciekawe, że to mężczyzna stworzył taką barwną kobiecą postać. Przecież musiał wejść w umysł kobiety, a to nie łatwe zadanie. Udało się i tu należą się mu gratulacje. Zobaczymy jak będzie rozwijała się dalej postać Niny, bo to przecież początek jej przygód.

Przede mną kolejne tomy serii, Was także zachęcam do czytania tej serii, ponoć każdy kolejny tom jest lepszy. Wkrótce to sprawdzę. Kto czyta ze mną?

Ostatnie wieczory spędziłam z Niną Warwiłow i tropiłem zabójcę.

Jak dla mnie w tym kryminale jest wszystkiego za dużo - widać, że autor miał pomysł i ma wyobraźnię i chciał wszystko od razu pokazać. A można byłoby to spokojnie trochę porozdzielać.

Na pewno miejsce zbrodni - szpital psychiatryczny - to dobry wybór. Sporo tam tajemniczych postaci i miejsce, w którym nie ma klamek.

Ciekawie też jest w przypadku bohaterów - nie są tłem, a ich historie są skomplikowane. Oczywiście szczególnie pani podkomisarz i jej życie osobiste.

Najbardziej wkurzałam się na fakt jak policjantka traktowana jest przez swoich kolegów - niestety, szowinizm pełną krasą. Chwilami miałam ochotę nawrzeszczeć na tych wrednych i uważających się za pępek świata mężczyzn. Wrr…

Dodatkowo jest tutaj poruszona kwestia kondycji polskich szpitali psychiatrycznych - a to ważny temat. Przede mną reportaż z Czarnego - Głośnik w głowie, więc niedługo poszerzę swoją wiedzę.

To dobrze skonstruowany kryminał, ale bez specjalnej fascynacji i zachwytu z mojej strony.

Ale… Nina Warwiłow ze swoją przeszłością i problemami z teraźniejszością, zaciekawiła mnie. I pewnie przeczytam kolejny tom - chciałabym też przekonać się w jakim kierunku podążył autor.

Ostatnie wieczory spędziłam z Niną Warwiłow i tropiłem zabójcę.

Na półkach: , , , , ,

Naprawdę dobrze wypadł ten kryminał! Już dawno nie słuchałam żadnej książki z tak dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem. Na pewno sięgnę po kolejne części.

Książka odsłuchana, genialny lektor i napewno dzięki niem cała historia nabiera smaczków.
Udany debiut literacki, sięgam po kolejne części.

Udany debiut literacki, sięgam po kolejne części.

Bardzo dobrze się czyta/słucha. Sięgnę na pewno po następne części. Polecam!

Bardzo dobrze się czyta/słucha. Sięgnę na pewno po następne części. Polecam!

"Dom bez klamek" Jędrzeja Pasierskiego to dość dobry debiut kryminalny, który ma w sobie pewien potencjał. Autor osadził akcję powieści z dość nietypowym miejscu, bo w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym, stąd też nietypowi bohaterowie, a zarazem nieprzewidywalni podejrzani o morderstwa. No tak- liczba mnoga, ponieważ zabójstw jest więcej i niestety nikt nie może się tutaj czuć bezpiecznie. Z jednej strony każdy z pacjentów jest potencjalną ofiarą, z drugiej zaś możliwym brutalnym mordercą
Komu ufać? Kogo się wystrzegać? Tutaj nic nie jest pewne.
Kolejny plus właśnie za tych charyzmatycznych i nieobliczalnych bohaterów. Pewny siebie ordynator oddziału, "szaleni" pacjenci, sympatyczny pan prokurator, no i oczywiście cała gromada policjantów od tych aroganckich, poprzez ciepłego i troskliwego komendanta, aż do niezawodnego Chodkowskiego oraz zdeterminowanej Warwiłow. Ta ostatnia musi się tutaj mierzyć z typowo stereotypowym traktowaniem kobiet, ojcem alkoholikiem, swoim eks oraz wszystkimi, co jest z nim związane.
Ten, kto czytał ten kryminał, wie ilu jest tutaj bohaterów, którzy mogą n się mylić, wprowadzając nieco chaotyczny. I to mi trochę przeszkadzało. Jednak największy minus za żmudną akcję oraz wiele monotonnym opisów, które towarzyszyły nam przez znaczną część tej historii. Historii, która dopiero pod koniec nabierała wyrazu, odpowiedniego tempa i nieprzewidywalności.
Szkoda, bo całość zapowiadała się ciekawie i intrygująco, a tak to męczyłam tę książkę przez tydzień. Książkę, która ani mnie nie przyciągała, ani nie odpychała.

Jędrzej Pasierski Dom bez klamek Zobacz więcej
Jędrzej Pasierski Dom bez klamek Zobacz więcej