Szczypta nienawiści

Okładka książki Szczypta nienawiści
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Cykl: Epoka obłędu (tom 1) Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2019-09-19
Wojciech Szypuła

74/2022
Szlag jasny mnie trafia, kiedy czytam, że na ekranizacje pseudotolkienowskich “Pierścieni władzy” przeznacza się budżet kilkukrotnie większy od “Gry o tron” a potem zalewa mnie krew, gdy oglądam tę produkcję, w której zupełnie tych pieniędzy “nie widać”, całkiem jakby za jej powstawanie odpowiadali nasi politycy z wiadomej partii łacno wyprowadzając na konta żon większą część tej kwoty.

Ale najbardziej mierzi mnie, że w ogóle produkuje się takie gnioty, zamiast sięgać po gotowe, genialne historie, aż proszące się o wysokobudżetową ekranizację.
Bo takie jest właśnie uniwersum stworzone przez Abercrombiego w trylogii “Pierwsze prawo” i jego kontynuacja w kolejnym trójksięgu “Epoka obłędu”.

“Szczypta nienawiści” rozpoczyna się w niespełna trzy dekady od rozstania z bohaterami poprzedniej serii. Aktorzy tamtych wydarzeń zatem się postarzeli, dzieci dorosły. Świat wokół się zmienia.
Niezmiennie trwa walka o władzę, toczy się krwawy konflikt Unii z Północą, skarbiec zieje pustką. Oznaką nowych czasów jest postępująca industrializacja, powodująca niepokoje społeczne. Te z kolei doprowadzają w obrębie Unii do zamieszek, a w końcu – do powstańczego zrywu zbrojnego.
Następuje eskalacja problemów: do północnej wojny dochodzi jeszcze pożar wewnątrz kraju.

Na tym tle rozgrywają się przeżycia grupy bohaterów miotanych powiewami wiatrów historii. I jak to u Abercrombiego: wszystko rozgrywa się pośród szczęku broni, tętentu koni, wrzasków rannych i zawodzeń konających.
A także: w zamkowych komnatach, gdzie wielcy tego świata decydują o losie ludzi, miast i krain, przesuwając palce po mapach splamionych rozlanym winem i zabrudzonych tłuszczem z baranich udźców.
Powieść to zatem znów bardzo dynamiczna, Autor nie pozawala się nudzić.
Narracja skrzy się od mocnych dialogów, bohaterowie walczą tu nie tylko na miecze, ale także na słowa.
Zauważam też śmielszą niż dotąd erotykę – postępowaniem bohaterów kieruje już nie tylko pragnienie władzy, ale poddają się z upodobaniem naturalnym żądzom.

Siedemset z okładem stron kapitalnej prozy fantasy. Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy.

74/2022

Nie przepadam za klasyczną fantastyka - dla mnie to jedno i to samo, rycerzyki, królowie, krwawe bitwy, pełne patosu mowy i teatralne dialogi. Ale nie tu. Prawie 700 stron czystego funu, intryg, humoru, barwnych opisów, ale nie rozwlekłych, tylko takich trafiających w punkt by wykreować plastyczny obraz w głowie. Groza rewolucji i tego, co do niej prowadzi, bez opowiadania się po zadnej ze stron, żadnych antagonistów, protagonistów, po prostu postacie. Żywy język i podśmiechiwania z patosu. Wybitna pod każdym względem.

Pisane przez Abercrombiego fantasy jest bardzo przyziemne, mało w nim magii, a prym wiodą intrygi i zbrojne konflikty, co nie każdemu czytelnikowi się spodoba. Jeśli jednak jest się zaznajomionym ze stylem pisania autora i się go ceni, to po lekturze na pewno nie będzie się rozczarowanym. Tym bardziej, że pierwszy tom trylogii "Epoka obłędu" w bardzo interesujący sposób rozwija świat przedstawiony, dodając do niego masę nowych, intrygujących elementów. Podobać mogą się również nawiązania autora do historii naszego świata i twórcze wykorzystywanie przeszłych wydarzeń (vide Rewolucja Francuska).

Naprawdę bardzo miło było wrócić do uniwersum "Pierwszego Prawa". Tym bardziej, że Joe Abercrombie nie stracił nic ze swojego twórczego pazura. Jego fantasy nadal jest porywające, fabuła niezwykła angażująca, a bohaterowie, o któryś pisze, świetnie zarysowani (godne uwagi są absolutnie wszystkie postaci - pierwszo-, drugo- i dalszoplanowe). Bardzo dobra, a być może nawet świetna powieść.

Autor ujął mnie już poprzednią serią. Tu jest jeszcze mocniej i dosadniej. Postacie są teoretycznie negatywne, składające się z samych wad a opowieść budowana jest tak iż mimo niedoskonałości bohaterów sekundujemy im. Mnóstwo intryg i knowań, walk o władzę . Czytając często łapię się na myśli iż te polityczne kulisy są kropka w kropkę jak współcześnie. Autor wkracza na grząski grunt i oby z niego wybrnął z twarzą. Są książki ,które się czyta z przyjemnością to nie ten przypadek. Te książki wciągają mocno i trzymają w niepewności w którym kierunku potoczy się dalej opowieść. Gorąco polecam niezdecydowanym.

Świat poszedł do przodu... ale jakość J.A. dalej ta sama! Samo dobre, przenikliwe i wymuskane... lecimy z kolejnym tomem :)
Also: korekta tego tomu dała totalnie d..., błędy, literówki, aż oczy bolą.

Also: korekta tego tomu dała totalnie d..., błędy, literówki, aż oczy bolą.

Nie będę się tutaj jakoś rozpisywał więc po prostu daję 7. Moim zdaniem jest to dobre wprowadzenie do następnych tomów.

Nowa trylogia jest tak dobra tylko dzięki istnieniu pierwszej, ale o mój boże! Abercrombie tak dobrze poprowadził dynamikę między nowym a starym pokoleniem, jeszcze ten twist w zakończeniu. Zdecydowanie przebija ,,Ostrze''.

Co tu dużo pisać, kolejny świetny tom z cyklu Pierwsze Prawo. Tym razem akcja dzieje się już w nowej, przemysłowej rzeczywistości - robotnicy, wyzysk, sporo analogii do sytuacji XIX wiecznych przemian społecznych i gospodarczych. Jak zawsze u Abercrombiego - wnikliwie, ironicznie i bez nadziei, że będzie lepiej. Bo przecież nie jest, prawda..?

Przeszło rok minął od ukończenia przeze mnie trylogii Pierwszego Prawa i zaczynając przygodę z kolejną serią Abercrombie'go nie miałam pojęcia, że te dwie serie będzie łączyć kilka wybitnych postaci znanych z poprzedniego cyklu. Długa przerwa jednak zrobiła swoje i po tak długim czasie nie jestem w stanie przypomnieć sobie co ważniejszych osobistości z wyjątkiem pewnego charyzmatycznego arcylektora Glokty -a teraz już eminencji- postaci, która wryła mi się w pamięć i w poprzedniej serii absorbowała najwięcej mojej uwagi. Z przypomnieniem sobie reszty postaci mam spory kłopot stąd trochę żałuję, że nie złapałam za "Epokę Obłędu" od razu po ukończeniu PP. Niby można ten cykl czytać bez znajomości poprzedniego ale uważam, że znajomość PP skutecznie wzbogaci wrażenia z czytania "Epoki obłędu".

Od ostatnich wydarzeń w świecie PP mija 30 lat. To niejako powtórka z tego, co nam autor serwuje w trylogii Pierwszego Prawa. Starzy bohaterowie nadal gdzieś tam są ale pierwsze skrzypce wiedzie tutaj ich potomstwo. Mało się tutaj (jak na razie) dzieje co może sugerować, że pierwszy tom jest tylko takim preludium do nakreślenia całej opowieści, wstępnym rozstawieniem pionków na szachownicy i przyczynkiem do późniejszego rozpędu całej akcji. Może i rzeczywiście można odnieść wrażenie lekkiego przynudzania ale cięty i ironiczny humor Abercrombie'go trochę nadrabia te braki fabularne. I tym razem moja uwaga w większym stopniu została skupiona na postaci Savine dan Glokty (to chyba dziedziczne😉), której wątki śledzę że zdecydowanie większą uwagą niż całej reszty postaci.

Pomimo paru potknięć językowych (tłumacz się chyba rozłożył, albo znowu korekta czegoś nie wychwyciła), Abercrombie robi kapitalną robotę i nie schodzi poniżej pewnego poziomu.
Klasa sama w sobie.

Orso,Młody Lew to zapamiętam. Grube fantasty,gdzie były bitwy.Dużo na topory . Fabryki.Myślę,że mogę dalej czytać /