Gad. Spowiedź klawisza

reportaż
Wielka Litera
2019-10-02
2019-10-02
korupcja literatura faktu manipulacja przemoc przemyt przestępca reportaż seks więzienie
Inne

Oficjalne recenzje i

Bez znieczulenia

Link do recenzji

719 1 155

Mocno mi się dłużyła.

Mocno mi się dłużyła.

25 lat mieszkałem na przeciwko więzienia we Wronkach nie mając pojęcia co dzieje się za kratami. Po wyjściu w wojska nawet chciałem tam iść do pracy, cóź dobrze, że nie poszedłem. Jeden błąd się wkradł, ale to pewnie tylko dlatego że wyszło to zpewne po wydaniu książki. Tak, była afera z narkotykami ale jeden ze strażników został niesłusznie aresztowany.
Swoją drogą chodziłem z nim do podstawówki....

Swoją drogą...

Wysłuchałam audiobooka. Poza tym ,że książka sama w sobie jest interesująca to głos Janusza Chabiora... O mamo ! Kocham wszystkie książki z nim w roli lektora. Jego głos to niewątpliwie wartość dodana.

Świetny reportaż. Odkłamuje przekoloryzowany obraz znany nam z symetrii, ale rownież szokuje. Bardzo ciekawe, napisane w fajnym stylu. Polecam audioboka. Zachrypnięty, nieco zkacowany głos lektora świetnie pasuje do tematyki więziennictwa.

Książka raczej dla ludzi znających temat. Polecam głównie tym, którzy nie chodzą na co dzień sfrustrowani systemem ;)
Czyta się szybko, rozdziały krótkie i treściwe.

Czyta się szybko, rozdziały krótkie i treściwe.

Tylko i wyłącznie audiobook czytany przez Pana
Janusza Chabiora.
Lektor naprawdę świetnie wczuwa się w rolę aż ma się wrażenie iż opowiada o swoim własnym życiu.

Tylko i wyłącznie audiobook czytany przez Pana
Janusza Chabiora.

Po przeczytaniu tej książki zacząłem bardziej doceniać swoją bezstresową ( w porównaniu z zawodem klawisza) pracę w korpo.

Książka wciągająca od pierwszych chwil, ujawnia tajniki służby więziennej za kulisami, rzuca światło na codzienne zmagania z systemem.
Bardzo mi się podobała, pisana historią konkretnych ludzi, świetnie do mnie trafiła. W niektóre rzeczy trudno aż uwierzyć, co dzieje się za murami.

Książka bardzo dobra, rzetelna i przedstawiająca faktyczny obraz. Sam pracowałem za murami jako strażnik więzienny, jednak odszedłem ze służby bardzo szybko. Wnioski i konkluzje autora na końcu książki są takie, że do służby w służbie więziennej idą ludzie zdesperowani bez pomysłu na życie harować za marny grosz, niszcząc sobie przy tym psychikę. Moje spostrzeżenia na ten temat są trochę inne, pracując tam zauważyłem bardzo dużo młodych osób pełniących służbę w dobrych warunkach. Zarobki również są na dobrym poziomie, nikt raczej na nic nie narzeka. Książka napisana była jednak kilka lat temu i na szczęście powoli, powoli praca w SW zmienia się i myślę, że idzie ku lepszemu, choć do ideału wciąż długa droga.

Książka w formie rozmów z pracownikami więzienia ukazuje rzeczywistość za murami. Dostajemy informację z "pierwszej ręki" od ludzi, którzy codziennie wchodzą za kraty, są otoczeni przez zwyrodnialców, morderców, gwałcicieli i resztę patologicznych mieszkańców. Rozmówcy opowiadają jak wygląda dzień w więzieniu, jak ono działa, jak żyją osadzeni ale też zdradzają jak wygląda ich praca, jakie mają obowiązki, odpowiedzialność, na co mogą liczyć ze strony "pracodawcy". Okazuje się, że ci ludzie ryzykują swoje życie niewiele dostając w zamian- niskie płace, zero wsparcia czy pomocy (psychologicznej , zdrowotnej), państwo ich przeżuwa i wypluwa. Pouczające doznanie.
Książka jest kapitalnie napisana- autor kieruje rozmówców na odpowiednie tematy by dowiedzieć się jak najwięcej ale nie wpływa na nich, nie ingeruje, nie wtrąca się. Bardzo ciekawa pozycja. Polecam!