Odyseja Hakima. 1. Z Syrii do Turcji

2019-11-13
2019-11-13
Wojciech Birek
uchodźcy historia współczesna historia

Świetnie narysowana i opowiedziana historia życia młodego Syryjczyka, który ucieka z ogarniętej wojną domową ojczyzny. Autor w prosty sposób pokazuje jak doszło do konfliktu, kto na nim zyskuje i komu zależy na destabilizacji w tym rejonie świata. Przede wszystkim jednak los Hakima jest doskonałą ilustracją tego, jak wojna wpływa na życie cywilów - i jak bardzo niszczy ich marzenia i przyszłość.
Dużo w tej opowieści współczucia i chęci zrozumienia "obcego", urzekła mnie wrażliwość i autora i bohatera książki. Jedyne co mnie razi to wpływ religii na życie Hakima - mimo że nie jest ortodoksyjnym muzułmaninem, to jednak stara się żyć zgodnie z nakazaną obyczajowością. I jak to zwykle w monoteistycznych religiach bywa, jego życie nie jest aż tak obwarowane nakazami i zakazami jak życie jego żony. Ślub w bardzo młodym wieku, dzieci pojawiające się jedno za drugim... Mimo braku perspektyw i trudnej sytuacji ekonomicznej, ważniejsze jest poszanowanie zasad religijnych od racjonalizmu i brania odpowiedzialności za swoje działania. W każdej religii jest dokładnie tak samo, a ta niefrasobliwość najbardziej dotyka życia kobiet. Trudno mi się z tym pogodzić, bo to one cierpią na braku możliwości wyboru i na ciągłym podporządkowaniu się woli męża/ojca czy brata.

Osobiście uważam ten komiks za jeden z ważniejszych, jakie przeczytałem w ostatnich latach. Dlaczego? Zapewne zabrzmi to mocno na wyrost, wręcz radykalnie, ale mimo wielu moich obiekcji w sferze polityki międzynarodowej, do działań Rosji, U.S.A. i Chin oraz kilku innych ważnych państw, "Odyseja Hakima" uświadomiła mi dwie rzeczy. Po pierwsze, że wiele rządów państw, w tym Polski, chciałoby narzucić na swoim podwórku taki reżim i otwarcie do tego dąży. Pandemia jest dla nich zbawienna, bo pozwala przemycić masę niebezpiecznych praw. Wystarczy spojrzeć chłodnym okiem na to co się choćby dzieje w Europie czy U.S.A.. Po drugie, w jak wygodnych żyjemy warunkach, gdzie otwarcie możemy krytykować religię, władzę oraz ruchy społeczne. To znaczy - JESZCZE możemy.

Szerzej nad treścią samej fabuły komiksu opisującej tułaczkę Hakima i jego rodziny z Syrii do Francji, opiszę w drugim materiale. Tutaj chce się bardziej skupić na wydźwięku politycznym tego dzieła. Dzieła niewątpliwie ważnego i potrzebnego, które każdy choć raz powinien przeczytać. Po to aby nie tylko zrozumieć złożoność sytuacji w Syrii, bo ta jest przeraźliwie zagmatwana i krwawa, zresztą jak historia wszystkich krajów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Głównie jednak ku przestrodze.

Dlaczego tak myślę? Bowiem od kilku lat widać jak na dłoni wprowadzanie u nas mechanizmów dyktatorskich. Zakaz śmiania się z pewnych ugrupowań społecznych, zmuszanie po przez system podatkowy ludzi do rodzenia dzieci, nawet jeśli ich na to nie stać, czy radykalne treści serwowane w mediach publicznych. Nie twierdzę, ze poprzednia władza była wolna od korupcji oraz przestępstw różnej maści, ale to co się dzieje od kilku lat w Polsce coraz bardziej nosi znamiona reżimu. A ten zawsze jest krwawy. Wystarczy wspomnieć co się działo w czasach PRL.

Syria ma jednak nieporównywalnie gorzej. Kiedyś kraj, gdzie muzułmanie i chrześcijanie z różnych wyznań potrafili żyć ramię w ramię, jest obecnie ruiną wypełnioną zgliszczami i morzem krwi. Miejscem gdzie różne kraje toczą swoją wojnę mordując cywili w imię czarnego złota i politycznych wpływów. Nic dziwnego zatem, że Syryjczycy uciekają z kraju, bo zwyczajnie chcą żyć. Tak samo jak Polacy w czasach zaborów, gdzie w zasadzie eksterminowano naszą nację. Niestety w tym morzu uciekinierów jest coraz więcej bojówkarzy, pasożytów i ludzi, którym powiedziano, ze w Europie wszystko jest za darmo. Nie da się ich odróżnić od osób uciekających przed wojną. Od ludzi myślących i wykształconych.

Ten aspekt jest genialnie zobrazowany w komiksie. Koneksje polityczne, łapówki, indoktrynacja w szkołach, gdzie tworzy się ludzi posłusznych władzy. Gdzie nie wolno myśleć inaczej niż nakazuje surowy ale zarazem dobry ojciec-dyktator. Gdzie każdy przejaw wolności w sposobie myślenia czy relacji międzyspołecznych jest brutalnie tępiony, powodując skłócanie społeczeństwa przy wykorzystaniu radykalnych grup. Brzmi znajomo?

Dlatego ten komiks, podobnie jak "Maus" uważam za przestrogę. Za realne ostrzeżenie przed tym, co może nadejść, jeśli pozwolimy się podzielić. Skłócić. Bo wtedy utracimy wolność i ludzie sterujący tym wszystkim ostatecznie narzucą nam swoją wolę, a każdego kto będzie śmiał przeciwstawić się systemowi zniszczą.

Bardzo polecam książkę ze względu na poruszany temat. Pochłonęła mnie i moja 10-letnią córkę. Pozwala lepiej zrozumieć dlaczego niektórzy pozostali na terenach gdzie rozgrywala się wojna, a inni ryzykowali i próbowali dotrzeć do Europy przez morze.
Według mnie najsłabszą ad stroną książki są ilustracje. Utrzymanie stosowanej kolorystyki na 10 punktów, ale sama kreska przy przedstawianiu kobiet zupełnie do mnie nie trafia. To jednak już bardzo indywidualne preferencje.

(Zbiorczo 1-3)

Wybitne. Łamie serce, pokazuje siłę ducha, uczy człowieczeństwa, jest świadectwem przeżyć milionów ludzi. Ukazuje miłość rodzica.
Wraz z Hakimem przeżywamy trudy podróży, strach, smutek, grozę, ulgę. A gdy do tego dodamy synka całość wyciska łzy i każe zastanawiać się nad swoim życiem i wyobrażać co by było gdyby.

To powinna być podstawowa lektura dla każdego, kto myśli że imigranci to jednolita masa terrorystów.

Gorzka historia, która jednak unika najgorszych dramatów i zostaje w głowie na długo uwrażliwiając na los drugiego człowieka.

Czytajcie i dajcie czytać znajomym!

(Zbiorczo 1-3)

To powinna być podstawowa lektura dla...

Komiksowe cierpliwe oko - po prostu: bez udziwnień, bez zbędnych zabiegów formalnych. Brakuje tu humoru jak w "Arabie przyszłości", ale to dobrze. To jednak opowieść pisana z ostrożnej, europejskej perspektywy. Widać, że autor włożył dużo pracy w to, aby niczego nie zakrzywić. A mimo tej skrupulatności, komiks czyta się bardzo przyjemnie.

Solidna komiksowa robota, ale czegoś zabrakło. Wiem, że oczekiwanie fajerwerków od dramatycznej opowieści z życia jest zbrodnią, a jednak jest coś co sprawia, że "Arabem przyszłości" się mocno przejąłem, a "Odyseja" gdzieś w połowie zaczęła mnie dosyć konkretnie nużyć

Warto przeczytać aby zrozumieć przez co przechodzą Syryjczycy (nie tylko uchodźcy) i jak zmieniło się ich życie po wybuchu wojny. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

UCIEC OD RZECZYWISTOŚCI

„Odyseja Hakima” to komiks, jakich na polskim rynku nie brakuje. Wystarczy wspomnieć choćby „Araba przyszłości”, serię mocno przypominającą ten album pod wieloma względami albo podróżnicze komiksy Guya Delisle’a, z których całość ewidentnie czerpała. Oczywiście to tylko dwa spośród wielu przykładów, jakich można by w tym miejscu mnożyć. Jaki jest więc sens czytać po raz kolejny coś takiego? A choćby taki, że ta powieść graficzna to kawał świetnego komiksu dla dojrzałych czytelników. Rzecz ważna i warta poznania, bardzo przy tym udana i robiąca jednocześnie naprawdę duże wrażenie.

Życie Hakima nagle się zmienia. Młody Syryjczyk, który nigdy nie spodziewałby się, że może zostać uchodźcą, a jednak. Wybuch wojny, tortury i szaleństwo, jakie ogarnia jego kraj zmuszają go do ucieczki. Do zostawienia domu, bliskich, pracy i wszystkiego, co składało się na jego dotychczasową egzystencję i zaczęcia tułaczego losu. Czy szczęście a przynajmniej spokój uda mu się znaleźć w sąsiedniej Turcji?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/12/odyseja-hakima-tom-1-z-syrii-do-turcji.html

UCIEC OD RZECZYWISTOŚCI

Ciekawy temat, warto było dowiedzieć się kilku rzeczy o życiu uchodźców.

Ciekawy temat, warto było dowiedzieć się kilku rzeczy o życiu uchodźców.

• Komiks
  • Komiks