Odyseja Hakima. 2. Z Turcji do Grecji

2020-06-08
Wojciech Birek
komiks uchodźcy historia

Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
Orwell Pierre Christin, Se...
Okładka książki Dziki ląd Sumit Kumar, Ram Venkatesan
Dziki ląd Sumit Kumar, Ram Ve...
Okładka książki Zamek Zwierzęcy 1. Miss Bengalore Jessica Bodard, Felix Delep, Xavier Dorison
Zamek Zwierzęc... Jessica Bodard, Fel...
Okładka książki Człowiek Diego Agrimbau, Lucas Varela
Człowiek Diego Agrimbau, Luc...

Druga część "Odysei Hakima" chwyta za serce. Zaczynamy sobie stawiać te same pytania co bohater książki - czemu go to spotkało? Czemu jego uporządkowane życie uległo takiej destrukcji? Czy można to wytłumaczyć wojną w jego kraju? A może taki scenariusz jest prawdopodobny w życiu każdego człowieka?
Trudno w to uwierzyć, a jednak, to może się zdarzyć każdemu. Destabilizacja możliwa jest w każdym momencie. Pozornie panujemy nad własnym życiem, w rzeczywistości jednak, tylko krok dzieli nas od bycia uchodźcą na rozchybotanym pontonie na Morzu Śródziemnym. Oczywiście, wiele zależy od koloru skóry. Wiele zależy od ilości pieniędzy, jakie posiadamy.
Ta książka pokazuje, jak ogromnie niesprawiedliwy jest rozkład sił na świecie. Niby klasowość i rasizm są przeszłością, w rzeczywistości jednak mają się dobrze. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości cokolwiek mogło się zmienić.
To jedna z książek, która mogłaby być lekturą w polskiej szkole. Mogłaby być, ale nie będzie. Z wielką szkodą dla całego polskiego społeczeństwa.

Trudno w to uwierzyć, a jednak, to może się zdarzyć każdemu. Destabilizacja...

Nienaganne rysunki i oszczędność kolorów tworzą niesamowite tło tej nietypowej historii.

(Zbiorczo 1-3)

Wybitne. Łamie serce, pokazuje siłę ducha, uczy człowieczeństwa, jest świadectwem przeżyć milionów ludzi. Ukazuje miłość rodzica.
Wraz z Hakimem przeżywamy trudy podróży, strach, smutek, grozę, ulgę. A gdy do tego dodamy synka całość wyciska łzy i każe zastanawiać się nad swoim życiem i wyobrażać co by było gdyby.

To powinna być podstawowa lektura dla każdego, kto myśli że imigranci to jednolita masa terrorystów.

Gorzka historia, która jednak unika najgorszych dramatów i zostaje w głowie na długo uwrażliwiając na los drugiego człowieka.

Czytajcie i dajcie czytać znajomym!

(Zbiorczo 1-3)

To powinna być podstawowa lektura dla...

Podróży ciąg dalszy.

Pierwszy tom „Odysei Hakima” wzbudził we mnie podziw do mężczyzny, który rzucił się w niemożliwe i przeżył. Jednak to, był zaledwie wstęp do znacznie bardziej wymagającej walki o przetrwanie.

FABUŁA

Hakin po przybyciu do Turcji choć na trochę może odetchnąć. Jego życie zaczyna się układać. Poznaje kobietę, z którą bierze ślub, szybko okazuje się, że zostanie ojcem. Każdy dzień, choć nie jest łatwy, przynajmniej ma większy sens, bo jest osoba, która czeka na Hakima w domu. Z racji powiększającej się rodziny, potrzebne są też większe zasoby finansowe i Hakim podejmuje się każdej możliwej, dorywczej pracy, aby zarobić cokolwiek na chleb. Mężczyźnie wiele razy udaje się zrobić mały interes, ale parę razy jest też stratny na całą dniówkę.
Ojciec żony Hakima postanawia udać się w podróż do Francji, gdyż twierdzi, że nic dobrego go w Turcji nie czeka, a po jakimś czasie przebywania w nowym kraju, uzyskuje zgodę na przyjazd całej rodziny. Poza Hakimem i jego synem.
Mężczyzna zostaje sam w Turcji z małym chłopcem, któremu musi poświęcić całą swoją uwagę.
Każdy dzień jest dla niego trudny, a informacje, jakie otrzymuje od rodziny wcale nie są pokrzepiające.
Nie widząc innego sposobu, jak nielegalne przepłynięcie morza do Grecji, Hakim rozpoczyna przygotowania i plany do kolejnej trudnej podróży.

OPRAWA GRAFICZNA

Ta część nie różni się od poprzedniczki. Dalej mamy grube tomiszcze, które posiada twardą, solidną oprawę. Kreska autora pozostała niezmieniona, ale zauważyłam, że w tym tomie było znacznie mniej dymków w kadrach, co uważam za ogromny plus. Czasami więcej wyjaśni rysunek, niż słowa. W „Odysei Hakima” ten zabieg sprawdza się wprost wyśmienicie.

OPINIA OGÓLNA

Drugi tom opowiadający przygodę Hakima wcale nie jest łatwiejszym, niż pierwszy. Wprawdzie wiedziałam, że nie będzie to łatwa podróż, ale nie sądziłam, że jeden człowiek musi przebyć taką drogę. Gdzie Fabien Tolumé opowiada tylko o Hakimie, a co zresztą imigrantów, którzy uciekają z kraju owładniętego wojną?
Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Non Stop Comics sięga po takie nietypowe historie opowiedziane na kartach komiksu. Łatwo je przyswoić podczas czytania, ale skłaniają też do przemyśleń o życiu zarówno naszym, jak i innych ludzi. Czasami pomoc możemy znaleźć w osobie, po której najmniej się tego spodziewaliśmy, a czasami okazuje się, że bliscy są gorsi, niż najwięksi wrogowie.
Hakim w życiu poznał niejedno, jednak mam wrażenie, że to dopiero początek jego historii.

Podróży ciąg dalszy.

FABUŁA

Hakin po przybyciu do Turcji choć na trochę może...

"Odyseję Hakima" odbieram jako komiks dokumentalny, który skupia się na sprawie jednej postaci i jej perypetiach. Głównym bohaterem jest tutaj Hakim, syryjski uchodźca, który musi pokonać wiele przeciwności losu, żeby w końcu uwolnić się z opresyjnego państwa i dotrzeć do Europy. Drugi tom odbieram jako dokument w formie komiksu, pokazujący nie tylko perypetie Hakima, ale również innych osób próbujących za wszelką cenę dostać się na Stary Kontynent. To chyba pierwszy tak przystępny materiał przedstawiający cały proceder nielegalnego transportu ludzi przez Morze Śródziemne. Mimo dość kreskówkowej grafiki "Odyseja Hakima" to śmiertelnie poważny komiks, który niestety tylko niekiedy doczekuje się humorystycznych akcentów.

Dzięki mapce na tylnej okładce komiksu wciąż jesteśmy bardzo daleko od końcowego celu podróży Hakima, który sam z siebie, w rozmowie z Fabienem Toulme przyznaje, że najgorsze było wciąż przed nim. Trochę nie mieści się to w głowie, bo po lekturze drugiego tomu zadajemy sobie pytanie, co jeszcze gorszego mogło spotkać tego współczesnego tułacza? Jednocześnie jesteśmy spragnieni dalszej części tej historii w najprostszy z możliwych sposobów narysowanej przez Toulme i zarazem chcielibyśmy, żeby nigdy nie wydarzyła, tak bardzo jest smutna i przejmująca. Jednak paradoksalnie, tytułowy bohater wlewa w nasze serca mnóstwo nadziei, otuchy i podziwu dla hartu ludzkiego ducha i to do tego stopnia, że sami zastanawiamy się, czy bylibyśmy w stanie podołać wyzwaniom, których podejmował się bohater. Cóż, jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że nie musimy tego sprawdzać na własnej skórze. Choć przecież nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę może nam przynieść najbliższa przyszłość.

TUŁACZKA HAKIMA

„Odyseja Hakima” to komiks, który wśród polskich czytelników wywołał sporo zamieszania. Jak inne podobne dzieła, przez część został odebrany bardzo pozytywnie, podczas gdy inni odżegnywali go od czci i wiary, jako kolejne dzieło niemalże propagandowe na tle kryzysu uchodźczego, z jakim zmaga się Europa. Dla mnie jednak to po prostu kawał dobrego komiksu, pokazującego tułaczkę człowieka, dla którego dom stał się piekłem. Świetną biografię uchodźcy, szukającego swojego miejsca w świecie, który nie do końca rozumie, potrafiącą wywołać całkiem sporo emocji.

Życie Hakima nagle się zmieniło. Młody Syryjczyk, który nigdy nie spodziewałby się, że może zostać uchodźcą, nagle znalazł się w piekle. Wybuch wojny, tortury i szaleństwo, jakie ogarnęły jego kraj zmusiły go do ucieczki. Do zostawienia domu, bliskich, pracy i wszystkiego, co składało się na jego dotychczasową egzystencję i zaczęcia tułaczego losu. Szczęścia szukał w Turcji, ale nie jest to ziemia obiecana. Kiedy sytuacja polityczna staje się trudna, a Hakimowi rodzi się syn, mężczyzna decyduje się na niebezpieczny krok: wyruszyć na tratwie do Europy w nadziei, że czeka go tam szczęście i spokój. Ale co rzeczywiście go tam spotka?

TUŁACZKA HAKIMA

7,5 bardzo dobre zarówno kreska jak i sama opowieść