Cud nad Potomakiem. Amerykańskie zwycięstwo w wojnie o niepodległość

Okładka książki Cud nad Potomakiem. Amerykańskie zwycięstwo w wojnie o niepodległość John Ferling
John Ferling Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2019-06-27
2019-06-27
wojskowość powszechna wojna o niepodległość USA

Pozycja której brakowało i pozycja którą po prostu trzeba przeczytać. Samą książkę czyta się jak powieść, myślę, że nie mam nic do dodania więcej, niż to, co napisali już inni czytelnicy, jeżeli chodzi o zalety książki.

Jedyną wadą jaką ma ta książka, to to, że może zbyt późno rozpoczyna się narracja. Przed przystąpieniem do lektury oczekiwałem jakiegoś opisu herbatki bostońskiej i całego ciągu zdarzeń, który doprowadził do Rewolucji Amerykańskiej. Ten wątek jest wyjaśniony jednak bardzo skrótowo (paradoksalnie, już bardziej nad przedstawieniem przyczyn Rewolucji Amerykańskiej skupił się D. Baugh w książce o wojnie siedmioletniej, gdzie punktował niejednokrotnie kwestię "innego" traktowania milicji amerykańskiej przez Anglików, które to było niewątpliwie praprzyczyną całej awantury która wynikła w latach 70. XVIII wieku) i przyznam się szczerze, iż po prologu miałem spory niedosyt, którego absolutnie nie czułem na dalszych etapach lektury. Od Lexington mamy do czynienia z rzetelnym, plastycznym i szczegółowym opisem chwalebnej drogi amerykańskich osadników ku niepodległości.

Książka napisana świetnie, posiadająca mnóstwo wiadomości, opisujaca dokładnie wojnę. Autor naprawdę się spisał! Ocena jednak z mojej strony jest taka niska za samą wojnę, ktora była po prostu nudna. Bardzo mała dynamika zdarzen, konflikt niesamowicie rozciągnięty nie obfitujacy w spektakularne bitwy. Genialnych dowódców jak na lekarstwo, niestety.

Epicka monografia prawie 9-letniego konfliktu, który położył podwaliny pod przyszłą potęgę USA. Świetnie napisana, umiejętnie godzi wysoki poziom merytoryczny z wartką narracją. Czytelnik wędruje z autorem od ogółu do szczegółu i z powrotem, nie tracąc żadnego istotnego aspektu militarnego, politycznego, społecznego i gospodarczego tej wyczerpującej wojny. Od strategii konstruowanych w komforcie londyńskich gabinetów Ferling płynnie przechodzi do gotowania zupy z głowy wiewiórki i skórzanych butów na biwaku w dzisiejszym stanie Maine. Analitycznemu podejściu do zmagań militarnych towarzyszy podkreślenie bezlitosnego, nieludzkiego charakteru wojny. To wielki plus, bo za często historycy wojskowości sprowadzają wojnę do rywalizacji abstrakcyjnych chorągiewek na mapie.

Bite 730 stron tekstu pozwala prześledzić zarówno te najbardziej znane momenty wojny (Lexington, Concord, Bunker Hill, Trenton),jak i istotne, ale mniej nagłośnione epizody (szczegółowo opisana wojna partyzancka na Południu - nareszcie dowiedziałem się, dlaczego Cornwallis dał się tak łatwo zamknąć w Yorktown). Czasem trafią się literówki, innym razem liczba dygresji odautorskich wywołuje poczucie zagubienia, podobnie jak liczba ważnych postaci o nazwisku Lee. Jedyny rzucający się w oczy minus tej książki to zbyt ogólnikowe potraktowanie przyczyn wojny i sytuacji w koloniach w latach 1763-1774, ale nie można mieć wszystkiego. Książka imponuje rozmachem i objętością, a mimo to wiele kwestii zostało właściwie tylko zasygnalizowanych, zachęcając do dalszych poszukiwań (np. rola Indian). Bardzo warto!

Jest to jedyna na polskim rynku wydawniczym kompletna historia amerykańskiej wojny rewolucyjnej i za to należą się wydawcy słowa wielkiego uznania. Od strony merytorycznej to po prostu porządna anglosaska historiografia, którą czyta się bardzo dobrze, a miejscami - szczególnie gdy z lotu ptaka zniża się by pokazać konkretnych ludzi czy potyczki - wręcz z zapartym tchem.

A teraz dziegieć. Zarzuty można mieć do strony edytorskiej i technicznej. Jest masa literówek, na jednej z kart tytułowych po oczach wali "Battle Cry of Freedom: The Civil War Era" (ki diabeł?!),zaś sam druk wygląda jakby wyszedł z najtańszej drukarki atramentowej. Poza tym sarkastyczne brawa dla wydawcy za fantazjowanie przy tłumaczeniu tytułu. "Almost a Miracle" wypadałoby przetłumaczyć wiernie po pierwsze dlatego, że to cytat z Waszyngtona, a po wtóre stanowi klamrę tej opowieści. Po co komu ten Potomak? Przecież tam z 10 innych rzek większą rolę odegrało.

A...

"Cud nad Potomakiem" to jedna z tych świetnych książek, które otwierają oczy na pewne kwestie i po które należy sięgnąć. Do tej pory uważałem amerykańską wojnę o niepodległość za konflikt nudny, trochę śmieszny, chociaż pokryty warstwą sentymentalizmu ze względu na postacie Pułaskiego i Kościuszki. Jak zwykle okazało się, że ludzkie spojrzenie jest fałszywe i krótkowzroczne, a sama wojna zasługuje na najwyższą uwagę. Bo była to wojna specyficzna, ale również ciekawa z punktu widzenia Europejczyka. Można w niej odnaleźć dużo ciekawych zdarzeń, wiele barwnych postaci, które John Ferling przedstawia na łamach swojej książki, są bohaterowie, są i zdrajcy, są geniusze, chociaż większość generalicji to prostacy, którzy raz mają szczęście a raz pecha. Z punktu widzenia wojskowości jest intrygująco, dlatego, że konflikt obfitował w oblężenia, wojnę podjazdową, desanty, a sporo wydarzeń działo się również na morzu. Niektóre z działań jak rajdy Johna Paula Jonesa na Wyspy Brytyjskie wzbudziły moją szczerą sympatię i podziw. John Ferling rok po roku na ponad 700 stronach opisuje te wydarzenia. Poza stroną militarną, autor szeroko komentuje również działania dyplomatyczne oraz politykę wewnętrzną walczących stron. Przyjemny jest również układ książki, gdyż pierwszym rozdziałem opisującym dany rok jest omówienie planów oraz decyzji jakie zapadały w gabinetach przywódców. Poza tym Ferling podejmuje wiele różnych tematów, przedstawia sytuację jeńców wojennych, rolę kobiet na wojnie, czy życie obozowe i problemy z zaopatrzeniem podczas leż zimowych. Jeśli miałbym wskazać minusy tej fascynującej lektury, to z pewnością dałoby się lepiej wyjaśnić przyczyny wojny, chociaż rozumiem, że książka była przeznaczona dla amerykańskiego czytelnika. Dla polskiego odbiorcy pewne kwestie i wydarzenia jak wprowadzenie ustawy stemplowej czy bostońska herbatka mogą być niejasne i powinny być szerzej opisane, choć oczywiście trudno tutaj wieszać psy na autorze. Trzeb również podkreślić znakomite wydanie zawierające 40 ilustracji oraz 20 map.

• Wojskowość powszechna
  • Konflikty w Ameryce Północnej XVIII i XIX w.
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Do kupienia
  • Posiadane nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Cud nad Potomakiem. Amerykańskie zwycięstwo w wojnie o niepodległość