Anioł z Auschwitz

2019-08-14
Data 1. wydania:
2014-10-28
Mateusz Grzywa
II wojna światowa nazizm Auschwitz miłość przeżycie
Inne

To, że obozy koncentracyjne były straszne jest oczywiste. W jednym z takich obozów a konkretnie w Auschwitz znajduje się Christopher który jest odpowiedzialny za oddział zwany "Kanada". Jednak w porównaniu do reszty pracowników obozu praca jest dla niego ciężkim przeżyciem. Jedynym powodem pojawienia się w tym właśnie miejscu jest wybranka jego serca Rebecca.
Zanim jednak protagonista został SS-manem poznajemy go na wyspie Jersey gdzie jako małe dziecko poznał Rebecce. I tak zaczęła się rozwijać przyjaźń a następnie miłość którą przerwała wojna...
Książka jest krótka lecz dobrze zostało streszczone wiele lat z życia Christophera, jego rodziny oraz Rebeccki a poza tym jest wzruszająca i pokazuje okrutny obraz wojny oraz obozów zagłady.

Zanim jednak...

Ciekawa

Ciekawa

Na półkach: , , , ,

Chyba znudziły mi się powieści o obozach i te różne inne "inspirowane"... Ta książka nie była może zła (nie tak jak "Dziewczynka z Sobiboru" na przykład :D ) ale i tak... strasznie to naiwna historyjka. Wyczuwam tu "syndrom bohatera" ;) to taka moja robocza nazwa na przemożną chęć odegrania jakiegoś bohaterstwa w realiach holocaustu. I rozumiem to, naprawdę, napisałem coś kiedyś nawet o podobnym tytule :D tylko znowu: mnie by było wstyd dać to komukolwiek do przeczytania, bo to jest takie właśnie żenująco naiwne... Albo chociaż czy tym bohaterem nie mógłby być ktoś, kto nie jest taki nieskazitelnie dobry? Czy nie można przynajmniej opisać człowieka, który byłby człowiekiem tamtych czasów z krwi i kości i tylko po prostu zrobił coś dobrego albo się zmienił albo coś? To by było realniejsze i bardziej interesujące. Ile można czytać o bohaterach, którzy niemal mdleją z przerażenia tym co widzą? Zupełnie jakby ich akurat ominęła propaganda nazistowska - no ok, tu jeszcze można w to uwierzyć jako że bohater nie wychował się w Niemczech, ale w tym kontekście to z kolei cała historia jest trochę grubymi nićmi szyta. W ogóle fragment o ich dziecięcych i nastoletnich latach na Jersey jest właściwie całkiem dobry i to była najlepsza część książki. Ale i tak: czy nie można by nakreślić bohatera, który nie byłby całkiem dobry, a mimo to dałby się polubić?
No to jak już się poczepiałem, to teraz plusy: rozwinięcie historii i powojenne losy są właściwie dość oryginalne. Książkę też słuchało się dość dobrze i nie nudziła (choć przesadnie też nie porywała).

(słuchana: 14-15.02.2022)
3+/5

"Anioł z Auschwitz" to historia dwojga kochających się młodych ludzi, których drogi skrzyzowaly się gdy byli jeszcze dziećmi. Christophera i Rebeki nie mogli rozdzielić ani jej wyrodni rodzice, ani wplywowy narzeczony. Ich spokój zaburzyl wybuch II wojny światowej oraz najazd nazistów. Żydowskie pochodzenie Rebeki, spowodowało że zostaje wywieziona z wyspy Jersey, która zamieszkiwali. Aby ratować swoja ukochaną Christopher zgłasza się do szeregów SS i rozpoczyna służbę w Auschwitz, gdzie nie tylko musi ukrywać swoje prawdziwe oblicze ale przede wszystkim musi walczyć o własną duszę.
Jak potoczą się losy Christophera i Rebeki?
Ja wsiaknelam w ta książkę maksymalnie...

Wyspa Jersey, Christopher i Rebecca, dwoje kochających się, młodych ludzi. Nadchodzi rok 1940, wyspę zajmują oddziały niemieckie. Rebecca zostaje wywieziona z Jersey wraz z innymi Żydami, a Christopher z rodziną jest deportowany do Niemiec, do swojego ojczystego kraju. Mężczyzna robi wszystko by odnaleźć ukochaną. Zaciąga się do oddziałów SS i zaczyna pracę w obozie w Auschwitz. Jednak czy ją odnajdzie i ile będzie w stanie dla niej poświęcić? Czy ich miłość przetrwa trudy wojny i czy będą znowu razem? Do literatury wojennej i obozowej podchodzę bardzo ostrożnie i wolę jednak czytać książki, które są oparte na faktach. Ale ta wstrząsająca historia pomimo, że jest tylko fikcją literacką, na długo pozostanie w mojej pamięci. Wywołała we mnie mnóstwo emocji, łzy, smutek, złość, a momentami..... mimo trudnego tematu, nawet radość. Bo czy taka historia nie mogła wydarzyć się na prawdę? Czy wśród Niemców byli tylko źli i okrutni ludzie? Przeczytajcie bo pomimo wszystko, na prawdę warto. A ja już zaczynam poszukiwania kolejnej książki tego autora "Biała róża, czarny las"

Nie czytając opisu książki, myślałam, że to będzie książka o doktorze Mengele. A tu jednak coś innego, w stylu Tatuażysty, tylko odrobinę gorsze. Myślałam, że będzie to nurząca lektura, zwłaszcza, że już przeczytałam kilka podobnych historii. A tu jednak, szybko się czytało. Czyli nie było złe,

Nie będę oceniać tej pozycji pod kątem historycznym - w takie historie chce się jednak wierzyć, by nie zatracić wiary, że ludzkość nie jest zła do szpiku kości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowita historia, szkoda że to tylko fikcja. A może właśnie dobrze?

Niesamowita historia, szkoda że to tylko fikcja. A może właśnie dobrze?

Piękna opowieść, fikcja literacka, która pewnie miała swoje odniesienie w realnej historii. Sama opowiedziana historia człowieka jakim był Christopher jest wzruszająca i wstrząsająca. O tym jak dwoje kochanków stoi po dwóch stronach barykady. Gdy przychodzi im się rozstać ona dowiaduje się, że stał się złym człowiekiem, on wiedział, że zrobi wszystko, by znowu znaleźć się u boku swojej ukochanej. Nawet jeśli ceną za to będzie zaciągnięcie się do SS, był gotów na poszukiwanie Rebbeki. Christopher w obozie spotyka się z surowością, nieugiętymi zasadami co do Żydów, ale stara się zrobić maksymalną ilość czynów, które choć trochę przedłużą ich życie. Wielokrotnie decyduje się na podjęcie ryzyka ocalenia osób, które miały trafić do obozu zagłady. Ratuje dzieci, by nie musiały ginąć... Wykorzystuje wszystkie dostępne środki, by wrażliwość w nim przezwyciężyła z narastającym w koło złem.
A jeśli chodzi o miłość... Cóż, prawdziwa zawsze się odnajdzie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opowiada niezwykłą historię Christophera i Rebekki, którzy mieszkają razem na brytyjskiej wyspie Jersey. On z pochodzenia jest Niemcem, a ona Żydówką. Poznają się jako dzieci na plaży. Rebekka ma trudne dzieciństwo, a Christophera wychowuje tylko ojciec. Spędzają dużo czasu ze sobą już jako nastolatkowie, aż któregoś dnia Rebekka postanawia wyprowadzić się z toksycznego, pełnego przemocy domu. Kontakt między młodymi zostaje przerwany na długi czas, do dnia kiedy Rebekka pojawia się w domu Christophera w towarzystwie narzeczonego.
Koniec końców do ślubu nie dochodzi, ponieważ to co łączyło kiedyś młodych wraca ze zdwojoną siłą, Rebekka zrywa zaręczyny i postanawia być z Christopherem. Od tego czasu ich życie byłoby sielanką, gdyby nie to, że jest rok 1940 a na świecie trwa druga wojna. Wyspę Jersey zajmują oddziały niemieckich nazistów, Rebekka zostaje wywieziona z wyspy wraz z innymi Żydami, a Christopher z rodziną jest deportowany do swojego ojczystego kraju, do Niemiec.
Związek tych dwojga znowu czeka ciężka próba. Christopher będzie robił wszystko by odnaleźć Rebekke, dlatego postanawia zaciągnąć się do pracy w obozie Auschwitz jako SS. Czy odnajdzie tam Rebekke? Ile będzie w stanie poświęcić w imię miłości do ukochanej? Czy miłość zwycięży i będą znowu razem?
Książkę czyta się bardzo przyjemnie mimo tematyki obozowej, rozdziały są krótkie, dlatego szybko umykają. Z racji tego, że historia to fikcja literacka, nie przeżywałam jej tak mocno jak innych książek o obozach opartych na faktach. Zakończenie było dla mnie takie trochę nijakie, ale może właśnie o to autorowi chodziło, by czytelnik już sobie sam dopowiedział co mogło być dalej.
Polecam serdecznie