Jeszcze będziemy szczęśliwi

Sine Qua Non
2019-06-19
2019-06-19
Magdalena Sulik
chłopak dziewczyna literatura dla młodzieży literatura włoska poszukiwanie powieść dla młodzieży spotkanie tajemnica uczucie zaginięcie
Inne

Samotność...pierwsza miłość...znikniecie...poszukiwania ukochanego...ale i siebie samej...bardzo ciekawa zagadka do której rozwiązania dochodzimy razem z bohaterka bardzo powoli...ale to właśnie ten czas jest potrzebny...żeby poskładać wskazówki ktore sa nam podrzucane. A!...i uwielbiam Pana Bovego!!...Bardzo intrygująca historia..a elementy filozoficzne i językowe..dodaja tej pozycji smaczek:)polecam bardzo gorąco. Fajna przygoda.

„Po prostu są pewne rzeczy, które możesz powiedzieć tylko tym, którzy je zrozumieją. To właśnie dlatego tak mało mówimy o tym, co dla nas ważne”.

„Jeszcze będziemy szczęśliwi” książka, którą z czystym sercem mogę nazwać najlepszą młodzieżówką, jaką do tej pory czytałam.

Po przeczytaniu opisu z tylnej okładki przyznaję, pomyślałam, że to będzie przepełniona schematami, banalna młodzieżówka o zakochaniu, bezpodstawnych kłótniach, głupich zachowaniach nastolatków... Och, jakże się myliłam.

„-Prawdziwi szaleńcy, moja droga, to ci, którzy widzą tylko to, co mają przed oczami".

Nie znajdziemy tu pędzącej akcji, ciągłych zaskoczeń, fabuły, która nieprzerwanie lgnie do przodu strącając sen z oczu czytelnika. Natomiast znajdziemy tu chwile oddechu i wgłębimy się w refleksje głównej bohaterki.

W niniejszej powieści ważne są dialogi. Zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wolno płyniemy pomiędzy filozoficznymi rozmowami bohaterów i głębokimi przemyśleniami.

Jest to opowieść o miłości. Jednak nie mamy tu nagłego wybuchu namiętności, drobnych gestów między partnerami, pocałunków. Jest ona nakreślona, ale w tak subtelny, delikatny sposób, że książki nie można nazwać romansem. Autor zajmuje się rozmyślaniem nad miłością, odkrywaniem siebie oraz tej drugiej osoby czy też dokonywaniem decyzji, które mogą decydować o przyszłości tej relacji, aniżeli opisywaniem jej między dwójką zakochanych.

„Poznałam go i w magiczny sposób zaczęłam czuć, że nie mogę bez niego żyć.”

Pewnie każdy z was miał kiedyś wrażenie, ze coś co się dzieje w jego życiu jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe i wydaje mi się, że ta myśl może być „przewodem” książki. Myśl ta bowiem towarzyszy głównej bohaterce przez prawie cała fabułę. Treść jest przepełniona emocjami, ponieważ w dużej mierze jest opisem tego, co dzieje w głowie Gioi.

Autor opisuje niewiele relacji. Jedną z nich jest relacja między Gioią, a profesorem filozofii, gdzie dobór przedmiotu wcale nie jest przypadkowy. Słowa nauczyciela wcale nie są głównej bohaterce obojętne, a poruszane przez niego motywy filozoficznie idealnie splatają się z fabułą i nieraz stanowią dobrą życiowa radę lub wskazówkę.

Drugim głównym bohaterem jest Lo, którego można nazwać jedną wielką tajemnicą, która popycha akcje do przodu.

„W sercu każdego światła jest mrok.”

„Jeszcze będziemy szczęśliwi” to publikacja dająca do myślenia. Nie jest pusta, pozbawiona sensu. To powieść o mroczniejszych stronach dojrzewania, o odnajdowaniu siebie w skomplikowanym otaczającym nas świecie. O znalezieniu swojego miejsca.

"Jeszcze będziemy szczęśliwi" Enrico Galiano
Debiut włoskiego nauczyciela literatury, powieść dla młodzieży, którą, dobrze się czyta w każdym wieku, a to ze względu na niebanalnych głównych bohaterów. Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Gioia, dziewczyna która odstaje od reszty rówieśników. Za to bardzo lubi rozmawiać z nauczycielem filozofii, codziennie zadaje mu jedno pytanie a on stara się na nie odpowiedzieć. Lubi robić zdjęcia niebanalne, które są jej odskocznią od życia tak jak kolekcja słów które nie dają się przetłumaczyć na inne języki, są unikatowe dla danego języka, nie ma znaczenia z jakiego kraju pochodzą ;ważne że są. Ma niezwykły dystans do ludzi i świata, na pewno nie pomaga jej w przełamaniu tej bariery jej sytuacja rodzinna,ukochana babcia która nie mówi i jest przykuta paraliżem do łóżka,mama która nie pracuje i zagląda do kieliszka,mimo że jest po rozwodzie, ciągle wracają do siebie z byłym mężem który jest brutalem i damskim bokserem. Mimo tego wszystkiego to naprawdę bardzo ambitna i rozsądna dziewczyna, która żyje swoim życiem,dba o naukę, wrażliwa i pełna emocji. Jak na swój wiek naprawdę dojrzała osóbka.
Gioia poznaje tajemniczego Lo, obydwoje są nieco do siebie podobni- oboje są wrażliwi, mądrzy i bardzo dojrzali jak na swój wiek, każde z nich ma swoje problemy , nie są to zwykłe problemy wieku nastoletniego. Gioia ma dosyć duże problemy w domu, do tego jest gnębiona w szkole- ale się nie poddaje,pod tym względem też nie jest zwykłą nastolatką. A Lo hmmmm, też ma problemy z ojcem czy rzeczywiste czy to tylko jego postępująca choroba. To wszystko ich łączy, ich odrębność od reszty rówieśników, zostają parą, zaczynają dla siebie coraz więcej znaczyć.
Jak ma postąpić Gioia, jakiego dokonać wyboru, czy złamać obietnicę aby pomóc? Wie że w ten sposób straci to co dla niej teraz najważniejsze, ale nie potrafi postąpić inaczej.
Ta powieść nie jest banalną powieścią dla młodzieży, to pełna mądrości powieść, naprawdę warto po nią sięgnąć,to nie tylko książka, którą się czyta dla zabicia czasu, to książka z przesłaniem, pełna emocji i nadziei. No i przede wszystkim świetni bohaterowie bez których ta powieść nie była by tyle warta co jest. Bohaterowie i ich mądrość życiowa w tak młodym wieku to po prostu niespotykany ewenement, nie sposób nie pokochać Goi, nie sposób nie polubić pana od filozofii czy zaprzyjaźnić się z właścicielką baru. Do tego jest napisana bardzo przystępnym językiem. Przeczytałam ją w jeden dzień mimo, że to 423 strony, nie potrafiłam jej odłożyć i nie dowiedzieć się jak skończy się ta historia.
Polecam wam bardzo gorąco,ja jestem tą książką zauroczona.

"Jeszcze będziemy szczęśliwi" Enrico Galiano

Rzadko czytam literaturę młodzieżowa. I jestem zła na siebie, że od wielkiego dzwonu po nią sięgam.
Musicie przyznać że sama okładka jest świetna i (nie) stety tym się kierowałam kupując egzemplarz. 🙈 Nie zawiodłam się ponieważ po przeczytaniu opisu zaciekawiła mnie fabuła.
Nie ukrywam że przeraziła mnie na początku ilość stron bo jest ich ponad 420. Od momentu w którym zaczęłam ją czytać pragnęłam by nigdy się nie skończyła.
Musiałam ochłonąć po tej książkę, ponieważ była genialna. Tak to jest dobre słowo. Była świetnie napisana a bohaterowie barwni. Polubiłam się z wielkością postaci.
Przy żadnej innej książce nie zużyłam tyłu zakładek, ale tutaj inaczej się nie da. Tyle świetnych cytatów, pięknych słów, przemyśleń z przesłaniem. Więc zaczynając czytać tą historię przygotujcie sobie dobry zapas znaczników. 👏

W połowie powieści zaczęłam się domyślać jak potoczą się dalej losy bohaterów ale autor tak mnie wywiózł w pole że zakończenie mnie złamało. Autentycznie nie byłam w stanie nic powiedzieć bo nie spodziewałam się tego.
Nie spodziewalam się tyle bólu, tyle cierpienia i tęsknoty..

Znajdziemy w tej powieści śmieszne fragmenty. Mnie rozśmieszyła sytuacja gdy główna bohaterka Gioia zasypała pytaniami Lo gdyż miała na to tylko 3 minuty 🙈
Nietypowe zainteresowana bohaterów są kolejnym plusem. Czy znacie kogoś kto zbiera kamienie do słoika z ważnych dla niego miejsc?

Jestem w szoku że jest to pierwsza książka autora. Jeśli tak mają wyglądać debiuty to poproszę o dostawę książek 🥰
Znajdziemy tutaj bardzo emocjonująca historie dwóch nastolatków.
Musicie ją przeczytać.
Jestem pewna że u każdego wzbudzi emocje, (możliwe że dość skrajne) W moim przypadku rozpętała ich masę.

Mogę pisać o niej w nieskończoność ( Zresztą nie zmieściłam się z treścią w poście więc to o czymś świadczy) I tak samo mogłabym o niej czytać.
Szczerze mogę powiedzieć, że ta książka skradła moje serce ♥️.
Ta cudowna powieść znajduje się na szczycie moich ulubionych utwór bezapelacyjnie.

Zdecydowanie wyrosłam już z literatury młodzieżowej, w związku z tym czuję, że patrzę na tę książkę już nieco przez pryzmat wieku.
I mam mieszane uczucia. Z jednej strony mamy powoli rozkręcający się romans ze wszystkimi elementami - przystojnym nieznajomym, który skrywa pewną tajemnicę; oraz powieść poruszającą trudne poniekąd zagadnienia - przemoc domową, problemy tożsamościowe, zaburzenia psychiczne. Napisaną przystępnym, ale pomysłowym i wyróżniającym się językiem.
Z drugiej strony z nut powieści bije pewien stereotyp i zakłamanie: oto mamy główną bohaterkę, która w wielu aspektach różni się od otoczenia. I zamiast pokazać, że mimo tego może być 'zwykłym' i cudownym człowiekiem, podkreśla się, że jej innność wynika z tzw. patologii (alkoholizm w rodzinie, szykanowania, wymyśleni przyjaciele) - w jakim świetle stawia to indywidualistów? I czego uczy czytającej takie książki młodzieży?
Autor powieści nie uniknął też innych stereotypów - skoro bohaterka jest 'inna' to musi mieć rude włosy (jak w większości książek fantasy, skoro ma się wyróżniać) i musi być brzydka (przynajmniej w mniemaniu otoczenia).
Z innych pozytywów: pisarz korzysta w powieści ze swojej bogatej wiedzy w zakresie literatury, pięknie wkomponowuje w jej treść mity, baśnie, poezję, treści kultury popularnej, zagadnienia filozoficzne (pan Bove). I przedstawia piękny przegląd zagranicznych słów bez polskiego odpowiednika, zupełnie jak pani Plebanek w publikowanych w Wysokich Obcasach felietonach z serii "Słownik wyrazów obcych".

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

❤Książka opowiada historię Gioi oraz Lo. Siedemnastolatka poznaje chłopaka pewnego dnia, późną nocą w barze. Lo ma ze sobą słoik kamieni i gra w rzutki. Postanawia pożyczyć jej bluzę i tak rozpoczyna się historia nieoczekiwanego spotkania, zniknięcia i tajemnica do rozwiązania. Co skrywa chłopak, komu Gioia powinna zaufać i uwierzyć?

❤Za równo główni bohaterowie jak Ci drugoplanowi są świetnie wykreowani. Od wyglądu przez cechy charakteru i zachowanie. Bohaterem który mnie urzekła jest Pan Bove - nauczyciel filozifii.

❤Cała fabuła ciekawa, choć czytałam dość sporo młodzieżówek, to ta nie wydała mi się schematyczna czy banalna. Jedna z lepszych w ostatnim czasie przeczytanych w tym gatunku.

❤Świetny pomysł z przytaczaniem słów w innych językach, które są "nieprzetłumaczalne".

❤Kolejna świetna rzecz to opisy lekcji filozofii, zadań pojawiających się podczas niej. Pierwsza z nich, z ciastkami (kto czytał ten wie😉) świetna. Zapamiętam na długo!

❤Przez pierwsze 50-60 stron książka nie za bardzo mi się podobała. Narracja trzecioosobowa w czasie teraźniejszym "przeszkadzała", utrudniała mi czytanie. Jednak dalej, jak się już przyzwyczaiłam to się bardzo wciągnęłam. Pozycja ma dość krótkie rozdziały, więc czyta się ją dość szybko.

❤"Rzeczy ważne trzeba pojmować i codziennie wkładać trud, by ich nie zapomnieć"

❤Jak najbardziej mogę ją polecić! Miłego czytania!

❤Za równo główni bohaterowie jak Ci...

Bardzo ciekawa książka. Jeden z wątków przewidziałam, ale drugiego już zupełnie nie. Miłe zaskoczenie, bo myślałam, że będzie przeciętnie. Jedynym większym minusem jest główna bohaterka, która przez większość czasu mnie irytowała. Mimo tego historia jest tak interesująca i styl pisania przyjemny, że nie przeszkadzało mi to aż tak bardzo. Zdecydowanie polecam.

Niesamowity klimat, napięcie i atmosfera tajemnicy. W pewnych momentach sama nie byłam pewna co do tego co jest prawdą a co nie. Jest w tej książce i ogólnie historii coś niepowtarzalnego. Coś co odróżnia ją od innych młodzieżówek jakie miałam okazję czytać. Ciężko to wytłumaczyć ale ta historia wydaje się inna, skłania do wielu przemyśleń. Pozwala na to, by na chwilę stanąć i zastanowić się nad tym co nas otacza. I oczywiście ogromny + za bohaterów i przede wszystkim wyjątkową postać nauczyciela od filozofii. Czytajcie, bo naprawdę warto. Do niektórych jej fragmentów na pewno będę wracać, świetny język.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się czym jest miłość i co w niej się naprawdę liczy, ta książka jest dla was.

Gdyby wszystkie książki młodzieżowe były takie, z czystym sercem poleciłabym je każdemu dorosłemu. "Jeszcze będziemy szczęśliwy" zdecydowanie jest jedną z tych powieści, które mogłabym polecić wszystkim, niezależnie od wieku.
Co prawda, nie ma tu co liczyć na ciągłą akcję, fabułę, która lgnie do przodu jak szalona i mnóstwo sytuacji, które powstrzymywałyby czytelnika od snu. Nie, tutaj przede wszystkim mamy dialogi, również te wewnętrzne, które ciężko nazwać monologami. W tej książce raczej spokojnie płyniemy razem z fabułą, sycąc się filozoficznymi rozmowami oraz przemyśleniami głównej bohaterki.

Gioia to wyróżniająca się na tle innych nastolatka. Nazywają ją Smutas. Jej najlepsza przyjaciółka mieszka w jej głowie, a za idealnego rozmówcę ma swojego nauczyciela od filozofii. Nie ma co liczyć na przynależność do swojej grupy rówieśniczej. Dopiero, gdy spotyka tajemniczego Lo, jej życie nabiera tempa i barw. Wtedy zaczynają się jej największe przemyślenia i najtrudniejsze wybory. Rozpoczyna się pierwszy w jej życiu romans. I w większości romansów jest to nagły wybuch namiętności, intymności, pełno małych gestów między partnerami, tutaj tego nie ma. Jest to zaznaczone, ale tak subtelnie, że nie da się tej książki nazwać romansem. Owszem, mówi ona o miłości, jest to jej temat główny, ale raczej zajmuje się rozmyślaniem nad nią aniżeli okazywaniem jej między dwójką zakochanych. Odkrywaniem siebie oraz tej drugiej osoby. Dokonywaniem decyzji, które mogą zaważyć nad całą tą relacją.

Mogę polecić ją każdemu, kto lubi czasem odpocząć od szybkich akcji, posiedzieć nad książką z refleksją i spojrzeć na różne rzeczy z różnych perspektyw.

Co prawda, nie ma tu co liczyć na...

Najlepsza młodzieżówka jaką czytałam

Najlepsza młodzieżówka jaką czytałam