Barwy Mazur

"Życzę wam zgody i tylko zgody, żeby wię­cej was łą­czy­ło, niż dzie­li­ło. Życzę, że­by­ście za­wsze roz­ma­wia­li ze sobą tak, jakby to była wasza ostat­nia roz­mo­wa w życiu. I cier­pli­wo­ści do sie­bie, od­po­wie­dzial­no­ści, mą­drych de­cy­zji."

Takie piękne życzenia w książce nie mogą iść w niepamięć, dlatego zostaną jako cytat :) tyczy się to pary, ale różnie dobrze mogą to być życzenia od siebie dla siebie ❤️

"Barwy Mazur" czyli II i zdecydowanie lepsza od poprzedniczki część.
Jak w poprzedniej części mamy teraźniejszość i 1945 we wspomnieniach. Bolesnych ale pięknych, takich zktire mocno mnie przyciągnęły do siebie, sprawiając, że chciałam więcej i więcej. Miłość siostrzana, Anny i Trudy. Nowe okoliczności i wielka chęć przeżycia.
Współcześnie miłość Julii i Krzysztofa. Zawirowania, zmartwienia i domysły.
To część, którą zdecydowanie polecam!

Moim zdaniem lepsza niż część pierwsza.

Moim zdaniem lepsza niż część pierwsza.

zdecydowanie lepsza niż pierwsza część. Może dlatego, że więcej w niej historii niż poprzednio, nie było tych powtórzeń, Julia zaczęła się zachowywać jak dorosła kobieta :)
trudna historia Mazur.

trudna historia Mazur.

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności". Barwy Mazur to kontynuacja Zapachu Mazur i druga książka w twórczości autorki. Akcja książki toczy się w dwóch okresach dziejowych - współczesnym i osadzonym w czasie II wojny światowej. Autorka pisze bardzo obrazowo więc i tym razem czytając opisywane sceny szczególnie wspomnienia Anny i Trudy wzruszałam się bardzo i nie raz miałam oczy pełne łez i pudełko chusteczek obok siebie. To powieść pełna nadziei na lepsze jurto, a przede wszystkim to opowieść o miłości która jest lekiem na wszystko. To również książka bardzo wzruszająca i ciepła. Na pewno rozkocha w sobie każdego kto po nią sięgnie i pozna losy Trudy, Anny, Julki, Krzysztofa. Polecam z całego serca tą życiową powieść która pokazuje jakimi wartościami warto się w życiu kierować.

Jak cudownie było powrócić do ukochanych bohaterów i poczytać, jak ich losy się toczą. Po "Zapachu Mazur" z niecierpliwością czekałam kiedy przywędruje do mnie druga część w ramach Book Tour.
Każdy kto uwielbia czytać, kto czeka na kontynuację dobrze wie, że kiedy książka wpada w ręce, nikt i nic nie jest ważne. Tak było u mnie, rozsiadłam się wygodnie z herbatką i książką i znikłam dla wszystkich. Udałam się do Trudy, Elzy, Julki i Krzysztofa. W tej części poznałam dalsze losy bohaterów. Dowiedziałam się więcej o życiu Trudy i Anny, odkryłam kolejne bolesne tajemnice, jeszcze raz ich oczyma zobaczyłam zawieruchę wojenną. Wędrowałam z Anną podziemnymi korytarzami. Czułam lęk i strach. Z niecierpliwością przekładałam kartki a kiedy pojawiła się ta ostatnia, żałowałam, ze to juz koniec.
Nie będę się więcej rozpisywać. Po prostu z całego serca polecam Wam powieść. Przeczytajcie sami. Myślę, że nie będziecie żałować czasu, który poświęcicie na lekturę.

Książka bardzo ciekawa, ciężko napisać opinię nie czytający pierwszej części. Nie wiem jak to się wydarzyło, ale tak się stało. Polecam wszystkim, ale zacząć od pierwszej części. Nadrobię zaległości i przeczytam pierwszą część.

Punt widzenia każdego z nas zależy od osobistych preferencji oraz doświadczeń, które stały się naszym udziałem w ciągu całego życia. I tak na przykład Mazury, dla jednych mogą kojarzyć się z całą paletą barw wywołującą miłe skojarzenia, innym zaś tereny te będą narzucać czarno-białe obrazy, ponure myśli i wspomnienia zła, które się tam wydarzyło.
A było go tam dużo, zresztą, nie tylko tam. Okres II wojny światowej to czas, gdy zło rozciągało swe macki nad wyraz szeroko.

"Dzisiejsze Mazury mają tyle barw (...) zieleń traw, błękit nieba, złoto zbóż, czerwień maków. A czy wiesz, moje dziecko, jaki kolor ma strach?"

"Barwy Mazur" to druga część serii Małgorzaty Manelskiej, opisująca dalsze losy Julki. To także kolejne powroty do przeszłości, do miejsc, do których nie chce się wracać nawet wspomnieniami. Jednak, takie zmierzenie się z tym co było, spojrzenie na wydarzenia z dawnych lat z innej perspektywy, może być naprawdę oczyszczające. Czasem potrzeba dużo czasu, żeby zamknąć za sobą jakiś etap życia. Bywa, że dopiero u schyłku swych dni człowiek uświadamia sobie pewne rzeczy, które wcześniej od siebie odsuwał.

"Jeśli stąd nie wyjedziemy, nieustannie będziemy zaszczuwani i nagabywani."

"Zapach Mazur" przedstawiał nam okres wojenny oraz dzieciństwo Anny i Trudy, natomiast w"Barwach Mazur" poznajemy szczegółowo historię ich wczesnej młodości w trudnych latach powojennych. Kobiety były Niemkami mieszkającymi na odzyskanych terenach polskich i choć nikomu nie wadziły, to już z samej nazwy skazane były na wzgardę społeczeństwa. Mimo tego, że żyły na swoich ziemiach, na tych, na których się urodziły, to wraz z całą swoją rodziną traktowani byli jak intruzi.

"Moja rodzina jest idealnym przykładem na to, że wojna odziera ludzi z uczuć, wyrzutów sumienia, wyzwala w nich najbardziej dzikie instynkty, uczy bezwględności (...)"

Okres II wojny światowej dostarczył nieuzasadnionego bólu i cierpienia wielu ludziom. Choć historia, o której czytamy na kartach książki Małgorzaty Manelskiej jest fikcyjna, to jak zauważa sama autorka w uwagach końcowych, mogła mieć również miejsce w rzeczywistości. Pisarka nie pisze o zachowaniach oderwanych od rzeczywistości, lecz bazuje na przeżyciach wielu ludzi, którym dane było poznać krwawe oblicze wojny. Wobec tego, lektura tej książki tym bardziej porusza najczulsze struny ludzkiej duszy.

"Nie mógł pojąć, dlaczego przez chwilę było to dla niego takie ważne."

Poza obrazami powojennej Polski "Barwy Mazur" dają nam również szereg innych rzeczy. Wykreowane przez pisarkę postaci popełniają błędy, tak jak my gonią za rzeczami materialnymi, by po niewczasie zorientować się jak liche były ich mrzonki. To nauczka dla nas, przestroga przed własnymi pragnieniami, które niejednokrotnie mogą nas zwieźć na manowce. Pokazując biedę i niedostatek powojennego okresu, "Barwy Mazur" uczą nas pokory względem życia i zmuszają do przewartościowania własnego kanonu postępowania.

"Niech jej opowieść będzie przestrogą dla młodych, którzy nigdy nie doświadczyli wojny. Niech się dowiedzą, jakie żniwo może zbierać."

Do niedawna mogłam powiedzieć, że nie doświadczyłam wojny na własnej skórze. Teraz, choć jesteśmy oddaleni od działań wojennych wiele kilometrów, to jednak czujemy jej oddech na plecach. Przynajmniej ja czuję. W tej sytuacji tym mocniej odbieram literaturę ukazującą bestialstwo oprawców w okresie II wojny światowej. Czytam i oczami wyobraźni widzę te wszystkie rozgrywające się sceny. Modlę się, bym sama nie musiała brać w nich udziału.

Moja ocena 9/10.

A było go tam dużo,...

O ile w "Zapachu Mazur" przyroda budzi się do życia, bo razem z bohaterami poznajemy uroki życia od wiosny do późnego lata w krainie jezior. To w "Barwach Mazur" mamy melancholijny nastrój z jesiennymi pluchami, piciem ciepłej herbaty z cytryną i miodem. Jest dużo więcej wspomnień długo żyjących kobiet. Poznajemy tragiczny los rodziny Elzy, szaloną ucieczkę Trudy ze swoim narzeczonym, ukrywanie się w bunkrach Anny i Wernera. Każda z tych historii niesie ogrom emocji od smutku, współczucia, strachu, złości, gniewu po szczęcie w odnalezieniu drugiej połówki na resztę życia. To było w 1945 roku na terenie Mazur.
A obecnie w Barwinach Julka z Krzysztofem przygotowują się do ślubu. Kobieta swoim ciepłem i serdecznością zjednuje sobie przychylność wielu mieszkańców. Dlatego ilość bohaterów zwiększa się a w związku z tym jest jeszcze ciekawiej.
Uwielbiam takie powieści z wątkiem wojny, ale i wielu tajemnic, których rozwiązania oczekuję w kolejnym tomie.

Barwy Mazur trafiły do mnie jaki wiele poprzednich książek dzięki BT. I szczerze mówiąc gdyby nie to chyba nie zdecydowałbym się na czytane tej książki teraz. Każda książka ma swój czas naprawdę trudno czyta się opisy ludzkich losów w czasie wojny ich strachu przed ruskimi w momencie kiedy Orkowie znowu atakują, kiedy mam świadomość że w moim domu śpi 4 latek który pół roku nie widział swoich rodziców bo oni bronią ojczyzny.
Książka mimo że pokazuje okrutne czasy jest bardzo ciepła ludzka widzimy że trudne chwile wyciągają z ludzi to co najlepsze i to co najgorsze. Że czasem trzeba podjąć bardzo trudne decyzje zacząć od nowa. Muszę się w tym miejscu przyznać, że nie czytałem pierwszego tomu serii a mimo to losy bohaterów bardzo mnie wciągnęły, choć ze względu na tematykę nie była to oczywiście miła lektura. Osobiście trochę mi przeszkadzało w odbiorze używanie dialektu czy innych języków ale fabuła tego wymagała przypisy oczywiście tłumaczyły dialogi tylko że ja nie lubię takich wtrąceń.
Wszystkie wątki prowadzone są spójnie logicznie chociaż teraźniejszość przeplata się z wspomnieniami bohaterów dzięki temu widzimy jak pojedyncze zdarzenia z przeszłości wpływają na teraźniejszość.
Polecam gorąco wszystkim który lubią emocje i delikatność jednocześnie.

Małgorzata Manelska Barwy Mazur Zobacz więcej
Małgorzata Manelska Barwy Mazur Zobacz więcej