Synowie światłości

Okładka książki Synowie światłości Tomasz Serzysko
Okładka książki Synowie światłości
Tomasz Serzysko Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Seria: Pogrzebane tajemnice kryminał, sensacja, thriller
Pogrzebane tajemnice
2019-07-25
2019-07-25

temat ciekawy, ale styl i dialogi gimnazjalisty.rozczarowanie

temat ciekawy, ale styl i dialogi gimnazjalisty.rozczarowanie

Kiedy zaczęłam przygodę z tą powieścią,niekoniecznie wiedziałam, czego tak naprawdę się spodziewać. Troszkę miałam nadzieję, że będzie to w klimatach Dana Browna i nie zawiodłam się. Co prawda poziom skonstruowania historii odbiega od poziomu choćby Kodu Da Vinci, jednak każdy, kto lubuje się w tego typu powieściach, na pewno nie będzie zawiedziony. Wartka akcja, dość przyjemni bohaterowie i oczywiście wyczekiwanie odkrycia tajemnicy, która zmieniłaby świat. Niby standard, a jednak zawsze ciekawość zwycięża. Może nie jest to arcydzieło, ale przyjemna powieść, która na pewno na chwilę oderwie nas od szarej rzeczywistości. Tak, czy siak, polecam :)

"Śmierć jest pośrednim odczuciem wybawienia od bólu..."

Tomasz Serzysko to debiutant, który wdarł się na rynek wydawniczy "Synami światłości" i zaskarbił sobie serca czytelników. Już sama okładka przyciąga i, aż chce się mieć tę książkę w swoich rekach. I jak się okazuje to, co skrywa w sobie piękna obwoluta również jest warte uwagi.

Tytułowi Synowie Światłości to tak na prawdę Esseńczycy. Lud który istniał w rzeczywistości. I już sam fakt, że mamy do czynienia z czymś prawdziwym tworzy z tej książki wyjątkową pozycję. Bowiem tam gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością tworzy mieszankę wybuchową od której ciężko się oderwać.

Główni bohaterowie Oliver Monroe i jego koleżanka Katy Evans zostają wplątani w intrygę, z której muszą się wydostać. Nie jest to jednak łatwe. Intryga goni intrygę, tajemnica goni tajemnicę i to wszystko sprawia, że ciężko odłożyć tę książkę na bok.

Autor w doskonały sposób prowadzi akcję nie pozwalając czytelnikowi na nudę w ani jednej chwili podczas lektury. Sama akcja bowiem dzieję się pomiędzy Jerozolimą a Francją. Wspaniałe opisy tych miejsc sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy podczas czytania patrzyli na nie własnymi oczami.
Osobiście uwielbiam książki w których mogę poznać nowe zakątki ziemi w których nigdy nie byłam i nie wiem, czy kiedykolwiek będę miała możliwość być.

Czytając mamy wrażenie jakbyśmy oglądali jakiś dobry film akcji. Wspaniałe i wciągające przygody bohaterów, mroczne tajemnice i próba rozwikłania zagadek. Otrzymałam od tej fabuły wszystko czego tylko potrzebowałam, żeby mnie wciągnęła.

Ta książka to gratka dla tych, którzy lubią książki pokroju Dan Browna. Gratulacje dla autora za tak wspaniały i wciągający debiut.
Jestem strasznie ciekawa kolejnych książek autora i z pewnością po nie sięgnę.

Polecam!

"Śmierć jest pośrednim odczuciem wybawienia od bólu..."

Tytułowi Synowie Światłości to tak...

Uwielbiam książki, które odnoszą się do autentycznych miejsc i osób. Dlatego, gdy dostałam propozycję, by objąć, powieść patronatem, bardzo się ucieszyłam.

Po pierwsze, dlatego że to kolejny niezwykle ciekawy debiut, a po drugie fabuła zapowiadała, że będzie się działo, i po trzecie zyskałam nową wiedzę, a to bardzo sobie cenię.

Słyszeliście kiedykolwiek o Esseńczykach ?

No właśnie ja też nie...

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Esseńczycy (aram., pobożni) – żydowskie ugrupowanie religijne, które istniało w Palestynie (obok saduceuszy i faryzeuszy) od połowy II w. p.n.e. do końca I w. n.e. Informacje o nich można odnaleźć w dziełach pisarzy starożytnych (Filona z Aleksandrii, Józefa Flawiusza i Pliniusza Starszego). Esseńczycy wyznawali światopogląd oparty na monoteizmie i mesjanizmie starotestamentalnym oraz dualizmie etycznym (odwieczna walka między duchem dobrym a złym, podział ludzi na synów światłości i synów ciemności). Esseńczycy rygorystycznie przestrzegali prawa Mojżeszowego, odrzucając jednak kult Świątyni Jerozolimskiej. Poszczególni członkowie byli podporządkowani przełożonym, kapłanom i razem tworzyli wspólnotę (hebr. jachad),która miała stosować się do licznych przepisów dyscyplinarnych. Regulowały one codzienną ablucję, modlitwy, czytanie ksiąg świętych, posiłki kultowe, a także pracę. We wspólnocie macierzystej wszystkie dobra materialne stanowiły wspólną własność, także część zarobków (przynajmniej z dwóch dni każdego miesiąca). Szczególne miejsce zajmował założyciel, przypuszczalnie arcykapłan, w pismach kumrańskich zwany Nauczycielem Sprawiedliwości. Był on w konflikcie z Jonatanem, od 152 r. p.n.e. uzurpatorsko pełniącym funkcję arcykapłana w Świątyni Jerozolimskiej. Wielu uczonych uważa, że odnalezione (1947) rękopisy z Kumran (skąd pochodzą informacje m.in. o organizacji esseńczyków) stanowią główny księgozbiór esseńczyków, a gminę kumrańską uznaje za macierzystą wspólnotę esseńską. Zarówno pisma esseńskie (np.: Reguła Zrzeszenia, Reguła całego Zgromadzenia, Dokument Damasceński),jak i starożytni autorzy ukazują, że wspólnota była zorganizowana według zwyczajów stowarzyszeń religijnych okresu hellenistycznego. W podobny sposób będą się później organizować wspólnoty zakonne.

Stanisław Mędala

To właśnie na podstawie historii tej specyficznej grupy (sekty, odłamu) autor oparł fabułę swej powieści i dla mnie osobiście jest to strzał w dziesiątkę, bo takiej książki na polskim rynku chyba nie ma.

Jest to historia, która porywa człowieka na kilka dobrych godzin. Nieprzewidywalność i nagłe zwroty akcji powodują szybsze bicie serca, a zagadki i tajemnice, które odkrywamy w trakcie, sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko, mimo że z początkiem możecie odnieść wrażenie, że się dłuży.

Jedyną rzeczą, która mnie strasznie drażniła przez całą książkę, było nadużywanie nazwisk. Według mnie lepiej by brzmiało „Kate podbiegła...” niż „Kate Evans podbiegła...”, ale jest moje subiektywne odczucie, i nie jest to absolutnie żaden minus.

Autor doskonale wykreował wszystkie postacie, każda z nich jest inna, ma swoje wady i zalety, przez co każdego można obdarzyć sympatią lub przeciwnie- stwierdzić, że nie chciałoby się z daną osobą cokolwiek wspólnego.

W trakcie lektury „podróżujemy” wraz z bohaterami po Jerozolimie, Francji i Ameryce- skrupulatne opisy tych wszystkich miejsc sprawiają, że wystarczy przymknąć oczy i widzimy je wszystkie pod powiekami.

„Synowie Światłości” jest to jeden z lepszych debiutów, jakie miałam okazje przeczytać w tym roku.

Jest to powieść idealna dla pasjonatów tajemnic, intryg i zagadek. Nie sposób się nudzić przy tej powieści.

Polecam Wam z całego serca.

Panu Tomaszowi serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za kolejne pasjonujące powieści.

Słyszeliście kiedykolwiek o Esseńczykach ?...

Z zamysłem wstawiłam tylko część opisu :) Pozornie nie porywająca historia, porwie nas w przygodę, którą naprawdę świetnie się czyta. Pozornie znudzony człowiek, okaże się bohaterem na medal. W pierwszym rzucie w ogóle na myśl przyszły mi pierwsze sceny z filmu animowanego „Zaginiona Atlantyda” i nie wiem czemu, ale jakoś tak głównego bohatera utożsamiałam z Milem =D Ale to oczywiście taka luźna aluzja, myśl – nie wiem czemu tak, ale właśnie tak było =D

Bohaterowie nie są szablonowi, są ciekawi, a wiadomo ciekawy bohater = dobra historia – i taka właśnie ona była! Ratowała mnie w chwilach dojazdowych do pracy, przenosiła mnie zupełnie do innego świata! Szczególnie, że fabuła została wzbogacona o prawdziwe fakty i właśnie to odkrycie, powaliło mnie na kolana. Zabieg łączenia teraźniejszości z przeszłością z imaginacją, w której nie koniecznie idzie się połapać to taka perełka, ze naprawdę przechodząc obojętnie obok tej pozycji traci się szansę na dobrą książkę.

Język jakim posługuje się autor jest przyjemny i przyswajalny expresowo, bo tak właśnie napisana została ta historia. Konkretnie, bez lania wody i opisów, które uśpiłyby najtwardszego zawodnika. Dodatkowym atutem, ogromnie ważnym dla mnie z racji bycia okularnikiem, było dołożenie starań wydawnictwa do sporej czcionki historii. To zupełna poezja nie męczyć się z małym drukiem, tylko z rozkoszą oddawać się lekturze. Zagadka, intryga, wartka akcja, teorie i wiele, wiele więcej na bank pozwoli Wam się zakochać w tej pozycji! Nie zdradzam więcej – sami się przekonajcie!

Zdecydowanie jest to jedna z tych lektur, na którą warto zwrócić uwagę.
Bez wątpienia największym atutem tejże pozycji jest fakt, iż fikcja przeplata się w niej z prawdziwą historią - z wydarzeniami,które niegdyś rzeczywiście miały miejsce. Lubię poznawać nowe miejsca i dowiadywać się o wielu ciekawych, często niestety mało poruszanych tematach, a tej pozycji na szczęście ich nie zabraknie.

Książkę polecam szczególnie wszystkim tym, którzy lubią wartką akcję i nieszablonowych bohaterów.

Zdecydowanie jest to jedna z tych lektur, na którą warto zwrócić uwagę.

„Synowie Światłości” to debiut literacki autora i moim zdaniem, po
przeczytaniu książki, bardzo udany.
Książka zaintryguje i zaciekawi każdego kto lubi rozwiązywać zagadki,
odkrywać tajemnice, tym bardziej, że zawiera szereg odniesień
historycznych, prawdziwych miejsc i teorii, które dotyczą tytułowych
Synów Światłości, czyli Esseńczyków - grupy, która istniała
naprawdę i która na nowo ma zamiar odkryć prawdę istnienia Boga i
powstania człowieka oraz świata.

Esseńczycy (aram., pobożni) – żydowskie ugrupowanie religijne, które
istniało w Palestynie (obok saduceuszy i faryzeuszy) od połowy II w.
p.n.e. do końca I w. n.e.

W książce poznamy wiele faktów, które dadzą nam możliwość odkrycia
pewnych prawd, które powinni poznać ludzie. Ale czy na pewno będzie to
dla nich dobre? Samo zakończenie, rozwikłanie zagadki i tajemnic, w
które zostają wplątani głowni bohaterowie było dla mnie trochę
szokiem. Wierzyć czy nie wierzyć? To pytanie i odpowiedź na nie
pozostawiam każdemu z osobna, gdy dobrniecie do końca książki i ...

Informacja na okładce na pewno Was zaintryguje i myślę, że z chęcią
poznacie bliżej losy Olivera, Kate i innych bohaterów i tak jak ja
będziecie im kibicować, gdy staną na rozstaju dróg i będzie grozić im
niebezpieczeństwo.
334 strony powiodą Was do świata intryg, odkryć, tajemnic, sekretów i
żądzy wiedzy, która nie zawsze może wyjść na dobre, szczególnie, gdy
zagraża to życiu.

Dodatkowym plusem książki są duże litery, które wraz z wartką akcją
szybko zawiodą nas na koniec historii.

Ja swoją książkę czytałam podczas jazdy pociągiem oraz potem na
plaży. Lektura nie męczyła, tylko z każdą kartką ciekawiła.
Momentami może napisana zbyt prostym językiem, ale całość zasługuje
na pochwałę.
Lubię takie książki, gdzie coś się dzieje, gdzie sami możemy
rozwiązać zagadki i potem na końcu się przekonać, czy nasza dedukcja
była prawidłowa.

Dzięki tej książce jest okazja poznania nowych wiadomości, które dają do myślenia.

„Synowie Światłości” to debiut literacki autora i moim zdaniem, po
przeczytaniu książki, bardzo udany.
Książka zaintryguje i zaciekawi każdego kto lubi rozwiązywać zagadki,

RECENZJA ‼️"Moja opinia"
"Synowie światłości" Tomasz Serzysko
Premiera 25 lipca 2019
❇️
Książka,która zachwyciła mnie swą okładką. I już wtedy wiedziałam ,że muszę ją mieć u siebie na półce i ją przeczytać! A czy wy ją już czytaliście ? A może macie zamiar po nią sięgnąć? ❇️
Oliver Monroe to młody wykładowca na znanym uniwersytecie. Niestety jego zapał do nauczania ludzi zmniejsza się z każdym dniem. Lecz,kiedy przed jego gabinetem pojawia się nieznany mężczyzna. Wszystko zmienia się diametralnie w życiu młodego profesora. Nieznajomy składa mu pewną tajemniczą propozycję. Nie zastanawiając się zbytnio zgadza się. Niestety nie kończy się to dla niego dobrze. Wplątuje się w intrygę i spisek pewnego zakonu. By wyplątać się z tego ,wraz z Kate Evans koleżanką , a zarazem młodą panią profesor z uniwersytetu próbują rozgryźć zagadkę za zagadką, która jest niebezpieczna i może narazić tym bliskie im osoby. ❇️
..." Śmierć jest pośrednim odczuciem wybawienia od bólu ,kiedy mamy nadzieję,że przechodzimy do innego,lepszego świata; tak naprawdę jednak znajdujemy się po prostu między dwoma miejscami,a w każdym z nich cierpienie jest na równie wysokim poziomie. Kiedy chciałby pozostać na tej granicy na zawsze,ale przeznaczeniem człowieka jest cierpieć ,nieważne czy w niebie,piekle,czy na ziemi"...
❇️
Książka jest niesamowicie wciągająca. Intryga goni intrygę. Każda kolejna strona wprowadza nas w świat ludzi ,którzy żyli dwa tysiące lat temu,a my wraz z naszym dzielnym bohaterem i jego koleżanką musimy rozgryźć co się wtedy stało i co chcą od niego potomkowie tych właśnie ludzi. Fabuła ciekawa ,intrygująca i zapierające dech w piersiach. Akcja rozgrywa się pomiędzy Jerozolimą ,a Francją. Nigdy nie byłam w żadnym zakątku opisanym w książce,ale wszystko jest tak dobrze opisane ,że ze spokojem można sobie wszystko wyobrazić. Piękne budowle i interesujący ludzie. To jest to co lubię w książce. Dobrze wykreowani bohaterowie. Czcionka w książce jest dosyć duża co świetnie wpływa na szybkie czytanie. Z każdą kolejną stroną byłam niezwykle związana z bohaterami i wraz z nimi przeżywałam każdą kolejną przygodę. Wszytko jest tam bardzo emocjonujące. W książce jest wszystko to co lubię intrygi, ucieczka przed niebezpieczeństwem, tajemnicze zagadki, przygoda. Widać ,że autor ma lekkie pióro i pasję ,a my czytelnicy to doceniamy dzięki temu w książce nie wieje nudą,a wręcz przeciwnie wciąga nas. Każdy znajdzie w książce coś dla siebie. A najlepsze ,że książka to nie jest tylko wyobraźnia naszego bohatera ,ale zawarte są w niej różnego rodzaju teorie, prawdziwe miejsca a także szereg odniesień historycznych. Więc kto wie może ten Zakon żył naprawdę...lub żyją do dnia dzisiejszego.... I czy ta tajemnica skrywana tak długo jest fikcją czy też nie.Kto lubi książki pełne tajemnic i na niesamowitej aukcji. To coś dla was! Skrywane tam sekrety mogą wami wstrząsnąć. Polecam😊

RECENZJA ‼️"Moja opinia"
"Synowie światłości" Tomasz Serzysko
Premiera 25 lipca 2019
❇️

Opis okładkowy jest dość mocno rozbudowany i zdradza te fragmenty fabuły, które nie zagrożą czytelnikowi w zbyt obszernym zapoznaniem się zawczasu z finałowymi częściami książki. Myślę, że co do skrótu fabuły nie ma tu już co dodawać - wydawnictwo stanęło na wysokości zadania.

Książka jeszcze nie trafiła do moich rąk, ale po wersji elektronicznej książki z jaką miałam przyjemność się zapoznać widzę już, że druk w niej będzie dość spory. Plusem tego faktu jest to, że zdecydowanie szybciej można pochłonąć całą książkę. Pozwala to też na dość wygodne przyswajanie samej treści fabuły.

Oliver Monroe to taki drugi profesor Langdon od Dana Browna. Odnoszę też wrażenie, że po części był on tą postacią na jakiej autor wzorował się kiedy kreował profesora Olivera. Inteligentny, trochę roztrzepany i nie do końca ogarnięty ale za to posiadający umysł jak żyletka. Nie do końca na swoje życzenie pakuje się w poważne kłopoty i staje przed wyzwaniem rozwiązania zagadki, od którego wiele zależy.

Kate Evans przypomina jedną z kobiet, jakie zwykle towarzyszą profesorowi Langdonowi w jego podróżach. Pała skrycie uczuciami do Olivera i co najlepsze - z wzajemnością. Nie jest dziwnym natomiast fakt, że oboje nie palą się do tego aby te uczucia ujawnić - światłe umysły są zajęte ważniejszymi sprawami... ;)

Książka jest napisana przystępnym językiem. Jest on bardzo łatwo przyswajalny, ilość dialogów jest odpowiednio wyważona do liczby opisów - czyta się bardzo przyjemnie. Koncepcja powieści przygodowej z lekkim dreszczykiem emocji i dużą dawką wiedzy historycznej faktycznie dość mocno przywodzi na myśl twórczość Dana Browna, ale nie jest jej kopią. Pan Serzysko nie zrobił plagiatu przy jednoczesnej zmianie nazwisk postaci. Wykreował bardzo udane własne dzieło, które najlepiej świadczy o tym, że Polak też potrafi.

• Do biblioteki
  • Brak Legimi A