Pewnej zimy nad morzem

Okładka książki Pewnej zimy nad morzem Iwona Banach
Okładka książki Pewnej zimy nad morzem
Iwona Banach Wydawnictwo: Lucky kryminał, sensacja, thriller
Lucky
2019-05-15
2019-05-15
9788365351920

Lekka, zabawna, przyjemna. Szybko się czyta, idealna na relaksujący wieczór z książką. A i sama intryga kryminalna całkiem przyzwoita.

Kryminał fajnie napisany , lekki z humorem . Polecam

Kryminał fajnie napisany , lekki z humorem . Polecam

Kryminało-horroro-komedia, trochę w stylu Olgi Rudnickiej. Nie jest to może lektura bardzo wartościowa, ale jakże przyjemnie się czyta.

Święta to szczególny czas w roku. To okres, który kojarzy nam się z odpoczynkiem, miłością, rodzinną i ciepłą atmosferą. Jednak Iwona Banach w powieści "Pewnej zimy nad morzem" przedstawia nam inne oblicze Świąt.
Skarbowo, to mała nadmorska mieścina pełna turystów latem, a niemal wymarła zimą. Jednak tej zimy wszystko się zmienia. Do pensjonatu "Magiczna Latarnia" przyjeżdża na promocję książki grupa dziewczyn zafascynowana demonami, ale znająca się do tej pory tylko w wirtualnym świecie. W tym samym czasie do pensjonatu przyjeżdża Julita - bratanica pani Dziubowej dybiąca na spadek starszej pani. Mamy jeszcze grupę pań w średnim wieku, które przez przypadek wywołały demona. W Wigilię Bożego Narodzenia miasteczkiem wstrząsają wieści o dwóch morderstwach, a wiadomości są tym dziwniejsze, że ofiarą jest jedna osoba. Śledztwo prowadzi młody policjant Marek, a pomaga mu córka właścicielki pensjonatu Majka.
Opis z tyłu książki sugeruje, że głównymi bohaterami są Marek i Majka. Jednak autorka stworzyła dużo bardzo wyrazistych i charakterystycznych postaci. Kazi, Baśce, Helence, Sabci, panu Stasiowi, pani Dziubowej czy demonicznym panienkom zostało również poświęcone dużo miejsca w tej powieści i wszystkie odgrywały w niej znaczące role. Wydawać by się mogło, że taka liczba bohaterów spowoduje zamieszanie i wprowadzi ryzyko zgubienia się w tej gęstwinie postaci, jednak są one na tyle charakterystyczne, że nie ma mowy o żadnej pomyłce.
"Pewnej zimy nad morzem" jest powieścią kryminalną, a nawet bardziej komedią kryminalną. Znajdziemy w niej wszystko co powiniem mieć ten gatunek: trupa (a nawet dwa),toczące się śledztwo, barwnych bohaterów i zabawne sytuacje. Ta powieść miała w sobie duży potencjał, który niestety nie do końca został wykożystany. Chyba troszkę zabrakło jej lekkości.
Głównym tematem książki są morderstwa i poszukiwanie sprawcy. Spójnie z wątkiem kryminalnym rozwija się wątek miłosny, jednak próżno tu szukać romantycznych opisów uniesień serca. Autorka przedstawiła bardzo pragmatyczne podejście do miłości. Iwona Banach sprytnie wpletła w powieść pogląd na różne życiowe kwestie. Mamy tu poruszony temat różnych ludzkich wad i przywar jak zazdrość, zawiść, egoizm, niewierność, plotkarstwo, alkoholizm. Poruszone zostały również kwestie wiary w teorie spiskowe, poglądów antyszczepionkowych, wiary w zjawiska paranormalne czy wirtualnych znajomości i przyjaźni. Autorka opisuje i komentuje te tematy w sposób humorystyczny, ale jednocześnie dosadny.
Akcja nie jest równomierna w całej powieści. Początkowo toczy się spokojnym torem. Autorka bardziej niż na akcji skupiła się na charakterystyce Skarbowa i jego mieszkańców, przez to książka może się trochę dłużyć i zniechęcać. Później, gdy przebrniemy przez tą początkową monotonię akcja nabiera tempa i nie ma już miejsca na nudę.
W tej powieści występuje narrator trzecioosobowy, co jest dobrym posunięciem, bo dzięki temu mamy szerszy pogląd całej akcji. Powieść nie jest długa, ale czytanie może utrudniać jej budowa - nie ma podziału na rozdziały, a tekst przy zmianie tematu oddzielony jest tylko gwiazdkami. Autorka pisze w dość specyficzny sposób, który nie kożdemu przypadnie do gustu. Język pisarki jest ostry niczym ten nóż na okładce książki. Komunikuje się z odbiorcą bardzo bezpośrednio bez żadnych aluzji i owijania w bawełnę.
"Pewnej zimy nad morzem" to ciekawa pozycja na zimowe wieczory, szczególnie te przed okresem świątecznym. To książka dla tych, którzy lubią bezpośredni język, wyrazistych i charakterystycznych bohaterów oraz ciekawą kryminalną historię ze zjawiskami paranormalnymi w tle.

Choć uwielbiam styl i poczucie humoru pani Iwony Banach, ta książka podobała mi się najmniej - chyba ze względu na jej „okultystyczny” charakter. To zdecydowanie nie moje klimaty.

To moje drugie spotkanie z Panią Banach.
Spodziewałam się lepszej komedii, i nieco się zawiodłam. Szkoda, bo potencjał był. Fajny pomysł z naściennym demonem.
Ogólnie polecam, jeśli ktoś gustuje w komedii pomyłek, jest kilka zabawnych sytuacji.

To moje drugie spotkanie z Panią Banach.

2090

Skarbowo niewielka mieścinka nad morzem,właśnie zbliżają się święta Bożego Narodzenia.Do małego pensjonatu Magiczna Latarnia przyjeżdża grupa dziewcząt,które do tej pory znały się tylko wirtualnie,a celem wizyty jest promocja książki jednej z nich Satani.Ich pobyt wywołuje lawinę wydarzeń z morderstwem na czele.
Absurd goni absurd,jeśli dołożyć do tego grupę zakręconych starszych pań,które bawią się w wywoływanie duchów,pana Stasia,który wszędzie wietrzy spisek,to otrzymamy całkiem niezłą komedię omyłek.Jak dla mnie może być!

Absurd goni absurd,jeśli dołożyć do tego grupę zakręconych...

Kiedy zaczęłam czytać książkę pierwsza myślą było "ale się pośmieję" i niestety na myśli się skończyło. Liczyłam na komediowy kryminał pokroju Joanny Chmielewskiej, a zastałam dość dziwną książkę, której czytanie mnie męczyło. Odniosłam wrażenie, że pomysł był dobry ale napisanie już gorsze. Dziwne postacie, dość słaby wątek kryminalny. Dobrnęłam do końca ale ledwo... Niestety nie mój klimat. A szkoda, bo impreza nad morzem zimą i morderstwo miało potencjał.

Zwariowana nikt nic nie wie do samego końca a jak się kończy to tak nie bardzo wiadomo o co chodziło.

Niedawno książkę Iwony Banach poleciła mi koleżanka. W związku z tym, gdy tylko zobaczyłam pozycję tej autorki w bibliotece od razu skusiłam się.

Akcja dzieje się w nadmorskim miasteczku Skarbowo tuż przed Bożym Narodzeniem. Mamy grupę koleżanek szukających rozrywki i wywołujących dla zabawy duchy. Później mamy zbrodnię i przystojnego policjanta, który wspierany przez naszą bohaterkę Majkę rozpoczyna śledztwo.

Niby wszystko jest a mi czegoś zabrakło. Chciałam, a nawet bardzo chciałam ale i tak doczytałam do setnej strony i poddałam się. Szanuję czytelników, którym ta pozycja przypadła do gustu. Może to nie był ten czas na czytanie książki w każdym bądź razie u mnie nie zagrało.
Ponieważ nie doczytałam tej książki dlatego też nie daję jej oceny. Jednakże, na mojej półeczce znajduje się jeszcze jedna pozycja tej autorki, więc będę miała drugie podejście.

• Kryminał
  • Do recenzji 2019 r.