Złodziej snów

Okładka książki Złodziej snów Andrzej Syska-Szafrański
Okładka książki Złodziej snów
Andrzej Syska-Szafrański Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2019-01-28
2019-01-28
thriller sny alkoholizm koszmar sen wrona tajemnica

Trudna...nie dla każdego. Budowanie napięcia , trauma wisząca w powietrzu, bohaterowie , klimat to wszystko złożyło się na jedną z lepszych książek jakie przeczytałam. Długo później po przeczytaniu jej myślałam nad własną interpretacją głównie zakończenia oraz tego co tak naprawdę było prawdą a co fikcją. Przejmująca , niewygodna, drażniąca momentami w swoim gatunku chyba thrillera psychologicznego - genialna.

Przeczytałam i...będę w mniejszości, ale nie podobało mi się. Fabuła zawiera tajemnicę i zbrodnię czyli klasyka gatunku, ale także drętwe dialogi postaci, których nie można polubić. Zbrodnia wisi w powietrzu, podobnie jak ludzie-ptaki. Koszmary, prorocze sny czy delirium tremens? Oprócz głównego bohatera, także te wyimaginowane ptaki piją alkohol. To może przyprawić pomysłodawców o Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi o zawał:) Może kiedyś zmienię zdanie, ale dzisiaj jestem na nie.

Przepraszam, ale dziś zrobię coś, czego nigdy nie ośmieliłabym się uczynić, ale trudno mi zebrać myśli i słowa po przeczytaniu tej nietuzinkowej i niesamowitej powieści. Andrzej Syska-Szafrański tak zamieszał mi swoim "Złodziejem snów" w głowie, że nie jestem w stanie sklecić samodzielnej opinii o tej książce. Postanowiłam więc wykorzystać fragment recenzji Karoliny Gozdalik z 25 stycznia 2019 roku zamieszczonej na stronie EPRAWDA, cytując go dosłownie, bowiem on oddaje chyba w pełni moje odczucia i emocje po przeczytaniu tej książki.

"Przyznam, że mam ogromny kłopot z zakwalifikowaniem tej książki do jakiegoś konkretnego gatunku literackiego. Nie jest to z pewnością fantastyka ani tym bardziej horror. Myślę, że najbliżej jej do thrillera. A jednak w tej powieści znajdziemy cechy każdego z tych gatunków. Totalny misz-masz, sprawia, że jest to historia wyjątkowa, obok której nie można przejść obojętnie.
Aura tajemniczości towarzyszy czytelnikowi aż do ostatnich stron. Andrzej Syska Szafrański stopniowo buduje napięcie, wprowadza nas w niezwykły, nieco mroczny i niezrozumiały świat. Fabuła książki jest oryginalna, jak do tej pory nie spotkałam się z utworem literackim o podobnym przebiegu zdarzeń. I to zakończenie… Mocne, aczkolwiek raczej łatwe do przewidzenia.
Autor zastosował narrację pierwszoosobową, dlatego losy Fryderyka śledzimy z jego punktu widzenia. Żywotność oraz obrazowość to cechy charakterystyczne dla stylu Andrzeja Syski Szafrańskiego. Potrafi przekazać uczucia, myśli oraz obrazy tak, by pobudzić wyobraźnię czytelnika.
Dawno nie recenzowałam książki, o której trudno mi cokolwiek napisać. „Złodziej snów” to intrygująca, zagadkowa powieść, która zrobiła na mnie oszałamiające wrażenie. Ta historia nie potrzebuje pochlebnych recenzji, ponieważ broni się sama. Ten thriller z drobnymi elementami fantastyki i horroru z pewnością znajdzie wielu zwolenników."

To tyle i chyba aż tyle. Zachęcam wszystkich do wgłębienia się w świat Fryderyka, w którym jawa miesza się ze snem, rzeczywistość z fikcją, prawda z kłamstwem.

Na wstępie mojej recenzji chciałabym podziękować Zaczytanej Ewelce i autorowi książki Panu Andrzejowi Syska- Szafrańskiemu za możliwość przeczytania tak wspaniałej historii. Po przeczytaniu tej książki, przyznam szczerze musiałam ochłonąć. Przechodziły przeze mnie różne skrajne emocje. Mimo tego książka pochłonęła mnie do reszty. Weszłam do świata Frycka i sama wraz z nim pogubiłam się co jest jawą, co wyimaginowaniem bohatera, a co snem. Uświadomiłam sobie również, że jedyne co po nas zostaje, to fotografie. To one ukrywają często wiele tajemnic, które nigdy nie ujrzą dziennego światła. Nie będą bodźcem do pisania kolejnych pięknych, a zarazem smutnych historii. W tym przypadku mamy szczęście, że autor nosił w sobie taką opowieść i postanowił się nią z nami podzielić. Polecam!

"Złodziej snów" jest moim pierwszym spotkaniem z Andrzej Syska Szafrański i już wiem, że nie ostatnim.
Poznajemy głównego bohatera Frycka w momencie kiedy dojrzał do decyzji żeby przestać pić. Natychmiast pojawiają się koszmary senne. Tylko czy aby na pewno to sny?! Frycek gubi się, nie wie czy to co przeżywa to majaki senne czy jednak mroczna i przerażająca jawa.
"Po co chlam? W zamroczeniu alkoholowym lepiej widzę. Tak, wszystko wydaje się prostsze i lepiej zrozumiałe."

Biorąc do ręki "Złodzieja snów" sięgamy po niesamowitą powieść psychologiczną. Autor nakreśla obraz matki i syna, których łączy niewyobrażalna więź ale co dziwne widzimy ich nieumiejętność porozumiewania się. Frycek jest wulgarny ale jednocześnie bardzo kocha swoją Duńcię. Ona zaś widzi co się z nim dzieje ale nigdy go nie strofuje.
„Przejebane życie ma ze mną ta moja stara”

Od jednej fotografii wszystko się zaczyna. Fotografii, która nigdy nie była wyciągana ze szkatułki, a nawet miała być zapomniana.

Czytając, doszło do mnie, że książka jest na "nie" - nieoczywista, niesamowita, nieprzewidywalna, nietuzinkowa, niecodzienna ...
Jedno zdanie z książki mogłoby uchodzić za recenzję - "Nie wiem, kiedy coś jest naprawdę, a kiedy nie".
Smaczku dodaje jedno zdanie na końcu książki ' Ta historia wydarzyła się naprawdę."
Brawo!!!

"Po co...

Jest to dla mnie powieść niezwykła nie tylko ze względu na miejsce rozgrywającej się akcji, ale również ze względu na tajemniczość i przeżycia głównych bohaterów. Bo według mnie w tej opowieści bohaterów jest wielu. To wszystkie postaci oplatające Fryderyka swoim życiem. To osoby, które naprowadzają go na rozwiązania mrocznych tajemnic, podpowiadają, kuszą, ale czy mówią prawdę? Czy dzięki nim Fryderyk rozpozna, co jest rzeczywistością, a co tylko tragicznym wytworem jego umysłu?
Absolutnie nie jest to powieść lekka i łatwa. Nie da się przeczytać i porzucić, nie pozwala zacząć innej książki bez przemyślenia, co też Złodziej snów ukrywa, co nam ujawni po przemyśleniu kolejnej sceny.
Czy sny to efekt naszych niezamkniętych przeżyć z dnia codziennego czy są zapowiedzią tego, co może nas czekać jutro. Fryderyk przywiązuje do nich ogromną wagę, może ze względu na to, że postaci pojawiające się w jego snach mają mu do przekazania coś, według niego, bardzo ważnego.
Polecam tę powieść wszystkim szukającym literatury niebanalnej i nieprostej, pełnej tajemnic i zagadek na jawie i we śnie.

No cudne, brawo panie autorze

No cudne, brawo panie autorze

To zaskakująca książka, opowiada o życiu Fryderyka i przeszłości matki, z którą mieszka. Czytając zastanawiałam się czy to mogło się wydarzyć ? A może to tylko urojenia ? Jednak zakończenie wbija czytelnika w fotel, tego się nie spodziewałam. Życie jest trudne, każdego może zaskoczyć, bo nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Czasami przeszłość wpływa na nas tak silnie, że pod "przykrywką" normalności ukrywamy swoje prawdziwe ja. Nikt nie spodziewa się zagrożenia ze strony najbliższych, najczęściej oczekujemy ich wsparcia. Chociaż ideały nie istnieją to do końca nie możemy uwierzyć w zło, które może być cały czas przy nas.

Pełna opinia na Czytam dla przyjemności
"Złodziej snów" porwał mnie od pierwszych stron w wir wydarzań. Absurdalność opisywanych sytuacji sprawiła, że sama zaczęłam gubić się co jest prawdą, a co tylko wytworem chorego umysłu głównego bohatera. Każdy sen Frycka odkrywał fragment historii z życia jego matki, która została wykreowana na postać oziębłą, nie wyrażającą żadnych uczuć, za to skrywającą wiele tajemnic. Czy to co dowiedział się Frycek, to tylko chora wyobraźnia czy też prawda. Trudno jest mi to stwierdzić, gdyż samo zakończenie nie wyjaśnia tego, a raczej sugeruje, że to jeszcze nie koniec tej historii.
Jeżeli macie ochotę na nieszablonową powieść, to "Złodziej snów" powinien spełnić wasze oczekiwania. Pogrążycie się w świecie absurdu i koszmarów sennych. Momentami znajdziecie przebłyski świadomości u Frycka, napięcie emocjonalne będzie w was poruszać się jak sinusoida. Pomimo że lektura mnie wciągnęła, to stwierdzam, że świat opisany w książce to nie moja bajka. Wolę powieści, które mają bardziej realną fabułę. Książkę czyta się szybko, co jest jej zaletą. Duża ilość dialogów nadaje dynamikę akcji.

Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w book tour Ewelinie Kwitkowskiej - Tabaczyńskiej oraz autorowi.

Pełna opinia na Czytam dla przyjemności

"Złodziej snów " to wciągająca od pierwszych stron opowieść,nie sposób przewidzieć co będzie dalej.Podczas czytania odczuwałam ciekawość,niepokój , niepewność co dzieje się faktycznie , a co jest tzw : alkoholowym zespołem abstynencyjnym.
Pomimo problemu , który dotyka Fryderyka polubiłam jego postać.Bardzo zaintrygowała Mnie Iv i Jej uwielbienie do much.
Ciekawe wątki ,szybko się czyta, wracałam myślami do książki po przeczytaniu , zadawałam sobie pytanie co czują ludzie w momencie zaprzestania zażywania alkoholu , jak sobie z tym radzą.
Było to Moje pierwsze spotkanie z twórczością autora , ale zapewne nie ostatnie.Książkę gorąco polecam.

Ciekawe...

• • Thriller | Sensacja | Kryminał ~Horror