Wojna balonowa

Okładka książki Wojna balonowa Romuald Pawlak
Okładka książki Wojna balonowa
Romuald Pawlak Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pogodnik trzeciej kategorii (tom 2) fantasy, science fiction
Pogodnik trzeciej kategorii (tom 2)
Fabryka Słów
2006-05-18
2006-05-18

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...
Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...

Nie da się ukryć, że Rosselin i jego smok potrafią nawywijać.
Co by tu przekąsić (to smok)
Jak uniknąć ślubu? (to Rosselin)
Jak nie wkurzyć cesarzowej, aby twoje jelita nie walałay się po całym mieście?
Bardzo fajna fantasy, z humorem. Dla uważnych - odniesienia do naszego świata
Polecam
PS Zasadzam się na 3 część. Czeka na czytniku

Nie da się ukryć, że Rosselin i jego smok potrafią nawywijać.
Co by tu przekąsić (to smok)
Jak uniknąć ślubu? (to Rosselin)
Jak nie wkurzyć cesarzowej, aby twoje jelita nie walałay się po całym mieście?
Bardzo fajna fantasy, z humorem. Dla uważnych - odniesienia do naszego świata
Polecam
PS Zasadzam się na 3 część. Czeka na czytniku

Przeczytałem... to chyba jedyne moje osiągnięcie związane z tą książką. Powtórzę się: to nie jest zła książka bo takie lekkie i zabawne czytadełka też są potrzebne. Może po prostu trzeba być w odpowiednim nastroju lub mieć ochotę na tego typu książkę. Przeczytałem ją w ramach czyszczenia półek (sprawdzam co zalega na nich od lat i czytam by ostatecznie zdecydować co z nimi zrobić). Więc przeczytałem. Czyta się lekko więc "zasada 100 stron" nie została striggerowana. Fabuła prosta i przyjemna, żarty zabawne... po prostu czyta się. Ale czy coś mi dała? Czy "hehłem" chociaż raz jak przy lekturze Pratchetta? No nie, nie heheałem. Może czasem kąciki ust lekko się uniosły, może pokiwałem głową nad udatną puentą albo zabawnym sformułowaniem... ale w tej części nie było niczego na miarę "sikundki" z poprzedniego tomu. Zatem uznaję lekturę za odfajkowaną, odbiłem kartę w czytelniczej fabryce i miejsce na półce się zwolniło. Mam jeszcze trzeci tom... oraz książki tegoż autora w klimacie retro (ponoć) sf. No to zobaczymy. Bo Romulad Pawlak ma zdecydowanie lekkie pióro i pisać potrafi. A przecież od czasów wydania przygód Rosselina minęło sporo czasu.

Myślę, że ta książka świetnie charakteryzuje (charakteryzowała? bo już nie jestem na bieżąco z ich ofertą) wczesną ofertę wydawnictwa Fabryki Słów. Ładnie wydane książki, z ilustracjami jednak lotów wysokich jak loty Filippona. Rzadko kiedy trafiła się perełka chociaż ich podejście do wydania książki było uwodząco odświeżające.

Jakoś nie po drodze mi z twórczością Pana Romualda Pawlaka. „Rycerz bezkonny” mnie nie przekonał, „Wojna balonowa” też nie okazała się przełomem. Miało być z humorem, a wyszło nijako. Cóż, nie można kochać wszystkich książek na świecie. Ta nie była przeznaczona na moją półkę na bezludnej wyspie…

Po dobrym pierwszym tomie dostaliśmy to... i tu powinien być koniec, bo po co się denerwować, po co tracisz czas i strzępić klawiaturę. Krótko i stanowczo: zdecydowane nie, bez zbędnego wdawania się w szczegóły.

O niebo lepsza niż tom pierwszy.Mamy tu, o wiele lepszą fabułę,bardziej zabawną i wciągającą.
Podobały mi się te przygody na wsi.Karły bardziej dają się we znaki,co jest najbardziej tu zabawne.Zmieszany,też pomysł zamienienia kilku kobiet w żaby.
Ogólnie jest lepiej niż w tomie numer jeden.
Ciekawe co mnie spotka w trzecim ?

Ogólnie jest lepiej niż w tomie numer jeden.
Ciekawe co mnie spotka w trzecim ?

Jak pamiętamy z Czarem i smokiem, Rosselin znalazł narzeczoną i pracę, z której go nie wylano, a jaszczur ciepły kąt w pałacu cesarzowej. Niestety ukochana naszego maga zbyt często zaczyna mówić o ślubie, zaś praca, choćby lekka, również wymaga poświęceń. W dodatku Filippon nie przestaje dręczyć pogodnika, bo smutno być samotnym smokiem bez smoczycy i gniazda pełnego jaj... Dlatego ani myśli wspierać przyjaciela w nieudolnych próbach uniknięcia małżeństwa, tylko szuka drogi do Smoczego Miasta. Jednak by ją odnaleźć, potrzebuje potężnej mocy ukrytej w lochach Akademii Magicznej...

Nie upłynęło zbyt wiele czasu, a ja już jestem po lekturze II tomu Pogodnika III kategorii. Jako, że kilka zmian wprowadza on do wiedzy o świecie w porównaniu do tomu pierwszego, to właśnie nimi się zajmiemy:

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/01/nie-upyneo-zbyt-wiele-czasu-ja-juz.html

Tak jak poprzednia część, miła, humorystyczna książka na jeden wieczór. Dobra na poprawę humoru. Muszę jednak przyznać, że gorsza od pierwszego tomu i po przeczytaniu jej jakoś nie naszła mnie ochota na kolejne dzieło tego autora.

Dalej jest zabawnie choć potencjał części pierwszej wydaje się niewykorzystany.

Dalej jest zabawnie choć potencjał części pierwszej wydaje się niewykorzystany.

Książka lekka, łatwa i przyjemna w czytaniu. Zdecydowanie lepsza niż pierwszy tom; więcej śmiechu i zabawnych intryg.

• Fabryka Słów
  • Fantastyka polska