Książka o Sycylii

Okładka książki Książka o Sycylii Jarosław Iwaszkiewicz
Okładka książki Książka o Sycylii
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
1956-01-01
1956-01-01
Sycylia Jarosław Iwaszkiewicz podróże

Ciekawa lektura, ale dla wszystkich miłośników Włoch to powinienem dodać, że nie można tej książki traktować jak przewodnik po Sycylii, a jest to raczej notatnik Iwaszkiewicza, który chciałby podzielić się swoimi przemyśleniami i odczuciami. Sam zresztą to tak określa. Może więc niektórych zdenerwować ile stron poświęca niektórym miastom tym niemniej warto sobie książkę przeczytać np. w samolocie żeby popisać się kilkoma ciekawostkami o których opowiada wybitny polski pisarz

Prawdziwie poetycki zapis z kilku podróży Iwaszkiewicza na Sycylię. Ze wszystkich stron książki wypływa miłość autora do tej niezwykłej wyspy. W tym mocno rozbudowanym erudycyjnym eseju odnaleźć można całą paletę gatunków i stylów literackich.

Dosyć przyjemnie się czytało, Iwaszkiewicz prowadzi czytelnika bardzo płynnym językiem, słowa same aż mknął do głowy.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie mogę wyjść z podziwu dla przepięknego języka tej książki. Jest to kunszt najwyższej miary. Oddaje rzeczywistość, a jednocześnie jest miękki i delikatny. Poezja pisana prozą.

Być może ocena trochę zawyżona , ale miłośnik Sycylii nie może dać niższej.

Być może ocena trochę zawyżona , ale miłośnik Sycylii nie może dać niższej.

Staroświecki, klasycystyczny 200-stronicowy esej o Sycylii, z kilku podróży Iwaszkiewicza tamże - od lat 30-tych do 50-tych któryś. Trochę nudny, zbyt rozwlekły czasami, niegdysiejszy. Nikt już tak nie pisze, ta Sycylia współczesna Iwaszkiewiczowi wygląda dzisiaj inaczej. Jednak te smaczki sycylijskie, historyjki z podróży od miasta do miasta, po miasteczkach, po wybrzeżu i wgłąb kraju, o spotkanych podróżnikach, o lokalsach, i wielkie historie Sycylii... Wciągnęło mnie. Zatęskniłam za Sycylią. Chcę tam jechać!

Owoc 25 lat estetycznych podrozy Iwaszkiewicza na Sycylie, do ktorej miloscia zarazil go Karol Szymanowski. Wysublimowanym opisom dziel sztuki towarzysza niezwyle plastyczne przedstawienia krajobrazu i ludzi tej wyspy. A kiedy bywal tam pisarz panowala bieda, ludzie byli zyczliwi, jedzenie proste i pyszne, a sycylijska mafia raczkowala. Zachwycal sie Iwaszkiewicz katedrami i kosciolami Palermo, Syrakuz i malutkich wiosek, ogladal dziela Piero della Francesci i marmury rzymskie (np.Venus Anadyomene).
Przepiekny poetycki jezyk. Pelna nostalgii i milosci ksiazka o kulturze sycylijskiej z elementami historii wyspy.

• Reportaż
  • Włochy