Medytacja w życiu codziennym. Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym

Okładka książki Medytacja w życiu codziennym. Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym Maciej Wielobób
Maciej Wielobób Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2019-01-21
2019-01-21
medytacja rozwój osobisty

Okładka książki Medytacje uzdrawiające sufich. 33 lekcje na duchowej ścieżce Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Medytacje uzdr... Agnieszka Wielobób,...
Okładka książki Joga w ciąży i połogu Ola Uruszczak, Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób
Joga w ciąży i... Ola Uruszczak, Agni...

Któż z nas nie pragnie duchowej wolności, wolnej od podziałów i dogmatów?
Któż z nas nie poszukuje równowagi pomiędzy życiem wewnętrznym a zewnętrznym; pomiędzy życiem społecznym, rodzinnym i zawodowym?
Właśnie dla tych osób przeznaczona jest książka Macieja Wieloboba, to znaczy dla każdego.
Napisana jest w bardzo przyjaznym i przystępnym języku, co dla tematyki, podjętej przez autora jest bardzo ważne. Forma przekazu jest uporządkowana i podzielona w sposób, który pozwala Czytelnikowi na dobrą chwilę relaksu i przyjmowania informacji w sposób klarowny, bez koncentrowania się tylko i wyłącznie na jednym obranym światopoglądzie. Wręcz przeciwnie, dla osób, które interesują się lepszym światem, społeczeństwem, które niesie ze sobą poszanowanie dla otoczenia, świata przyrody i zwierząt rozszerza ona wizję jeszcze większej przynależności do jednego świata. Świata, który nie uznaje podziału ludzi na religie, przynależność rasową, zajmowaną w społeczeństwie pozycję, wierzących czy nie wierzących, czy też kolor skóry. Ten świat nie dzieli, on łączy. A to wielkie i bardzo skomplikowane zadanie.
Bo jak pisze autor: „ Jeśli chcesz Prawdy tak bardzo jak tonący chce powietrza, zrealizujesz ją w jedną sekundę.” Ale któż chce prawdy tak bardzo? „ – no właśnie.
Wielu z nas poszukuje idealnej recepty na zdrowe, szczęśliwe i harmonijne życie. Człowiek posiada w swojej psychice, w doświadczaniu własnego JA, naturalną gotowość do poszukiwania, do zgłębiania fundamentalnych pytań związanych z naszym pochodzeniem, genezą i funkcjonowaniem. I to jest proces zupełnie naturalny.
W tej książce znajdziemy kilka podpowiedzi, które może niektórym posłużą jako o d p o w i e d z i na zadawane od dawna pytania?
Autor zatroszczył się nie tylko o duchową stronę życia Czytelnika, ale w wydzielonej części zamieścił również praktyczne ćwiczenia, poprawiające naszą koncentrację i kondycję fizyczną. Ta część książki sprawia, że podczas czytania możemy zrobić kilka relaksujących ćwiczeń i na chwilę oderwać myśli od jakiegokolwiek napięcia. Po prostu być i czuć własne ciało. Dać mu odpocząć.
Każdemu, kto sięgnie po tę książkę, z takich czy innych powodów, polecam zapoznanie się z idealną przypowieścią z książki Bolesława Prusa „Faraon” na temat modlitwy. Naprawdę polecam i uważam, że każdy powinien ją przeczytać.
W dzisiejszych czasach zauważamy wszyscy tendencję aby unikać tych tematów, nie mówić o Bogu, bo to niemodne, nie na czasie, staroświeckie. A przecież nie można uciec od poszukiwania odpowiedzi na nurtujące każdego człowieka pytania. Nie poszukując nie odnajdziemy prawdy, każdy swojej własnej, a tym samym nie odnajdziemy samego siebie.
W przekazach różnych tradycji religijnych zauważyć można różnice formy przekazu, to fakt, ale przecież sam przekaz od wieków pozostaje niezmienny, bez względu na uwarunkowania kulturowe. Niezależnie od wyznania, w każdej religii poszukujemy objaśnienia zawiłości starożytnych tekstów; tak samo w każdej religii jest miejsce na zadawanie pytań, rozwiewania wątpliwości czy też dyskusję.
Książka mówi o tolerancji religijnej i wzajemnym poszanowaniu drugiego człowieka bez względu na jego różnorodność religijną. Podkreśla uniwersalność pewnych prawd i ideałów religijnych. Wskazuje na wagę odnalezienia wspólnych elementów w życiu ludzi a nie poszukiwania różnic.
Wielu z nas, w obecnych czasach nie rozumie dlaczego ludzie dzielą się zamiast łączyć? Dlaczego konkurują ze sobą zamiast współpracować? Obecny świat przepełniony jest rywalizacją, podziałami religijnymi, konfliktami, zamachami. W tym świecie, w którym dominują animozje na tle ekonomicznym i politycznym, powinniśmy dążyć do poszukiwania odpowiedzi na wszystkie pytania a przede wszystkim do poszukiwania jedności; jedności ludzi na całym świecie. Poszukiwania rozwiązań, które do tej jedności doprowadzą.

Mój ulubiony cytat z tej książki brzmi: „Jeśli cel stworzenia mógłby zostać osiągnięty przez Anioły, Bóg nie stwarzałby człowieka”.

Któż z nas nie pragnie duchowej wolności, wolnej od podziałów i dogmatów?

W głównej mierze książka opisuje historie i założenia sufizmu trochę za mało jak dla mnie o samej medytacji (tytuł nie bardzo oddaje jej treść),ale jak najbardziej ciekawa pozycja, rzetelnie i wyczerpująco napisana przez prawdziwego pasjonata co da się odczuć w każdym słowie.

Bardzo wartościowa pozycja, zawierająca wiele praktycznych ćwiczeń i wiele rozjaśniająca w głowie;)

„Jeszcze jedna książka na temat medytacji?!” – możesz spytać. Tymczasem kolejna pozycja wydawnictwa Helion jest naprawdę unikatowa. Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, „Medytacja w życiu codziennym” Macieja Wielobóba NIE jest przeznaczona dla przeciętnego śmiertelnika (tzn. czytelnika). Tym wyróżnia się na tle dziesiątek innych pozycji poświęconych temu zagadnieniu. I, niestety, do tytułu właśnie mam najwięcej zastrzeżeń. Moim zdaniem, zupełnie nie oddaje on sedna książki. Jeśli nie zauważysz umieszczonego na pierwszej stronie podtytułu, możesz się naprawdę rozczarować. Tak jak ja.

Biorąc do ręki tę książkę, spodziewałam się (zwiedziona tytułem) bardzo ogólnego ujęcia medytacji i przede wszystkim – ukazania jej praktycznej wartości w codziennym życiu. Dla przeciętnego, zestresowanego zjadacza zachodniego chleba w XXI wieku. Na dodatek książka napisana została przez Polaka, co wzięłam za kolejne potwierdzenie jej przydatności dla kogoś wychowanego i żyjącego w naszej (a nie amerykańskiej czy hinduskiej) rzeczywistości.
Książka okazała się w istocie poświęcona wyłącznie sufizmowi (a nie medytacji, chociaż oczywiście i o niej mowa),o czym informuje dopiero podtytuł: „Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym”. To oczywiście nie jest wadą, ale warto być świadomym, że biorąc do ręki książkę Macieja Wielobóba, wchodzimy właśnie w ten nowy i nieznany świat – sufizmu. Warto też wspomnieć, iż jej autor jest znanym i cenionym w Polsce nauczycielem jogi i medytacji, a drogą sufizmu podąża już od 20 lat. Napisał ponadto dwie książki poświęcone praktyce i psychologii jogi. Liczne odniesienia do jogi oraz buddyzmu obecne są także w jego najnowszej książce.

„Medytacja w życiu codziennym” liczy prawie 150 stron i podzielona jest na cztery części. Zdecydowana większość publikacji poświęcona została teorii sufizmu (założenia, historia, przedstawiciele, nurty itd.) oraz licznym opisom praktyk, jakie w mają miejsce w ramach tej uniwersalistycznej religii (filozofii). Część poświęcona zagadnieniom praktycznym liczy około 40 stron. Czytelnik znajdzie w niej ćwiczenia pracy z ciałem (inspirowane asanami jogi),teksty modlitw, pranajamy (czyli praktykę oddechu) oraz różnorodne techniki przygotowawcze do medytacji (nauka koncentracji, mantry). Ćwiczenia te (mnie osobiście) wydają się być przeznaczone dla osób mających już jakieś doświadczenie w praktyce pracy z umysłem. Ostatnia część zawiera sufickie teksty do rozważania (mądrości, przypowieści),aczkolwiek obszerne materiały źródłowe znajdują się niemal na każdej stronie książki. Nieocenioną zaletę tej pozycji stanowi prosty język autora. Dzięki temu nawet złożone zagadnienia filozoficzne czy religijne (i nie ukrywajmy – orientalne) przedstawione są w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla laika.

Lektura tej pozycji na pewno poszerzyła moje horyzonty, ponieważ na temat sufizmu nie wiedziałam (prawie) nic. Natomiast jeśli chodzi o jej wartość praktyczną, to dla mnie akurat okazała się niewielka. Gdyby tytuł wyraźnie sugerował, iż książka poświęcona jest sufizmowi, prawdopodobnie nie sięgnęłabym po nią w tym momencie. Szczerze powiedziawszy, potraktowałam ją jako intelektualną ciekawostkę, chociaż dostarczyła mi też sporo cennych inspiracji i materiału do przemyśleń.

Pełna recenzja na:

• Medytacja
  • Psychologia
  • KIndle
  • 52/2019

Dodaj cytat z książki Medytacja w życiu codziennym. Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym