Medytacja dla początkujących. Technika świadomości, uważności i relaksacji

Okładka książki Medytacja dla początkujących. Technika świadomości, uważności i relaksacji Stephanie Clement
Stephanie Clement Wydawnictwo: Illuminatio poradniki
poradniki
Meditation for Beginners. Techniques for Awareness, Mindfulness & Relaxation
Illuminatio
2013-01-01
2013-01-01
Maciej Lorenc
medytacja podręcznik relaksacja

Moja pierwsza ksiazka w tym temacie. Moze stad tez moja subiektywna opinia.
Ksiazka dla absolutnie poczatkujacych, wyjasnia cele i podstawowe zalozenia medytacji. Pokazuje kilka cwiczen wraz z opisem.
Odnosze wrazenie, ze to tylko technika oddechu i skupienia, badz uwolnienia od natretnych mysli, ktorych nie mam.
Sprobuje, wroce i opisze wnioski. Na ten moment ocena i opinia jak powyzej.

Moja pierwsza ksiazka w tym temacie. Moze stad tez moja subiektywna opinia.
Sprobuje, wroce i opisze wnioski. Na ten moment ocena i...

Książka naprawdę dobra jeśli tylko ktoś zaczyna z podstawami medytacji. Przedstawia ona wiele różnorodnych ćwiczeń.

Ciągłe zabieganie, milion spraw na głowie, zadania, które przerastają. Wielu z nas po prostu wpada w wir wydarzeń i przejmuje zawrotne tempo, jakie narzuca nam świat. Czujemy się zmęczeni, wyprani, brak nam czasu dla siebie. Mamy coraz mniejszy wgląd w nasze emocje, nie rozumiemy własnych odczuć. Żyjemy ze zszarganymi nerwami. Ten krajobraz jest najpewniej apokaliptyczny i przejaskrawiony, jednak staje się udziałem wielu z nas, także mnie. W ostatnim czasie wokół mnie dokonało się tyle zmian, a na głowę spadło mi tak wiele nowych przeżyć, że w końcu poczułam się wykończona; prezentowana książka pomogła mi coś z tym zrobić.

Nigdy nie medytowałam i choć intuicyjnie czułam, że to stan raczej naturalny i prosty do osiągnięcia, bałam się początków. Nie wiedziałam, jak zacząć i co mogę w ten sposób osiągnąć. Na szczęście kontakt z tekstem Stephanie Clement jest jak dobra konsultacja u specjalisty połączona z praktycznym kursem - na początku otrzymujemy porządne wprowadzenie teoretyczne pozwalające nie tylko zrozumieć ideę samej medytacji, ale też skłania do refleksji, dlaczego w ogóle to robimy. Dalej, idąc tropem odkrytej właśnie motywacji, mamy okazję dobrać dla siebie jak najlepsze metody. Gdy mamy za sobą ten etap, możemy przejść do działania. Autorka prowadzi nas przez różne techniki pokazując ich zalety, dzięki czemu możemy wybrać najodpowiedniejszą dla nas.

Podoba mi się podejście autorki, która nie oszukuje czytelnika i nie próbuje wmówić mu niemożliwego - niejednokrotnie zostajemy ostrzeżeni, że podejmowane aktywności mogą sprawić nam trudność, wymagają skupienia i samozaparcia, mogą też nie dać natychmiastowych efektów. Wszelkie metody są jednak opisane na tyle dokładnie i szczegółowo, że ich wykonanie nie stanowi większych problemów.

Jeśli mieliście już styczność z medytacją, niech nie zrazi Was dopisek "dla początkujących" znajdujący się na okładce - tak naprawdę osoby na różnym poziomie zaawansowania znajdą w tej książce coś dla siebie. Stephanie Clement jest przede wszystkim praktykiem i ów drobny szczegół jest w jej książce bardzo wyraźnie widoczny. Oprócz schematycznych wskazówek znajdziemy tu wiele typowo poradnikowych przykładów z życia, dzięki którym książkę czyta się naprawdę lekko i z wielką przyjemnością. Poza tym poziom przekazywanej przez nią wiedzy jest naprawdę zróżnicowany, a postępowanie według wskazówek może doprowadzić czytelnika do rozwoju, nawet jeśli już coś wie.

Jak wspomniałam, spodziewałam się, że rozpoczęcie tej przygody będzie dużo trudniejsze. Fakt, póki co nie mogę się wypowiedzieć co do dokładnych skutków długotrwałej medytacji, jednak już te kilka podjętych prób pozwoliło mi poczuć się lepiej. Znalazłam czas dla siebie, wyciszyłam się i udało mi się na kilka chwil oczyścić umysł. W połączeniu z jogą medytacja wspaniale oddziałuje na moje zmysły i z pewnością będę jeszcze wiele razy korzystała z jej dobroczynnego działania.

------------------------------------------

"Medytacja dla początkujących", to jak sama nazwa wskazuje poradnik dla osób, które chcą się nauczyć tej trudnej sztuki. Większości osób wydaje się, że medytowanie to łatwe czynności, rytmiczne oddychanie, cisza, spędzenie kilkudziesięciu minut nicnierobienia i relaksu. Tymczasem choć rzeczywiście do medytacji niezbędny jest prawidłowy oddech, skupienie i koncentracja w ciszy, to jednak jest to zaledwie połowa sukcesu. By móc w pełni cieszyć się z rezultatów tej sztuki, trzeba mieć przede wszystkim wyraźnie naznaczony cel, motywację i samozaparcie. To czynniki wręcz niezbędne, bez których nie da się osiągnąć wyższego poziomu. Dla każdego motywacją może być coś innego, od chęci odstresowania się, wyciszenia emocji, po osiągnięcie stabilizacji emocjonalnej. Jednak medytacja pozwala nie tylko zająć się zszarganymi nerwami, ale i wspomaga leczenie wielu chorób nie tylko tych o podłożu psychologicznym czy emocjonalnym. Natomiast osoby w pełni zdrowe, spokojne i szczęśliwe, mogą utrzymywać swój stan, wspomagać organy wewnętrzne, serce, krew czy nawet kondycję skóry, włosów i paznokci właśnie poprzez codzienny rytuał.
Choć wiele osób sceptycznie podchodzi do takich praktyk, naukowo udowodniono, że codzienne przynajmniej półgodzinne medytacje wspomagają organizm i mają zbawienny wpływ na emocje. Dlatego też lekarze coraz częściej zalecają chorym choćby krótkie spacery, odpoczynek w ciszy, drzemki czy po prostu słodkie nicnierobienie od czasu do czasu, a wszystko to jest przecież jedną z wielu form medytacji. Każdy człowiek choć raz dziennie doświadcza wyższego stanu, podczas którego nie myśli przez chwilę lecz tylko swobodnie odpływa. Dzieje się tak, kiedy zapatrzymy się na coś lub zamyślimy i po chwili zdajemy sobie sprawę, że na chwilkę "straciliśmy kontakt" z rzeczywistością. Czujemy się wtedy lekko i spokojnie i właśnie taki stan na co dzień, w każdej nawet bardzo stresującej i ciężkiej sytuacji, możemy odczuwać jeśli zaczniemy praktykować medytację. Pozwala ona widzieć świat, każdą sytuację przez przyjemną "firankę".
W książce Dr Stephanie Clement wyraźnie opisano na czym polega medytacja, jakie techniki można stosować, jak zacząć i wprawiać się w tej sztuce, a także ukazano wiele ciekawostek i historii z prawdziwego życia. To wystarczające źródło nauki, które pomoże wszystkim zainteresowanym nauczyć się medytowania. Jak napisałam wcześniej, na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcemy medytować. Czy pragniemy wyeliminować konkretna przypadłość, uzyskać korzyści emocjonalne, pozbyć się czegoś czy po prostu zadbać o siebie? Kiedy już nakreślimy dobrą odpowiedź, możemy znaleźć technikę dla nas. Każda odpowiada bowiem innemu celowi. Ja postanowiłam wypróbować metodę relaksacyjną, czyli ogólny sposób na zdrowie i osiągnięcie spokoju. Następnie krok po kroku stosujemy się do wskazówek i cierpliwie praktykujemy. Trzeba być naprawdę regularnym i codziennie poświęcać przynajmniej 30 minut, lub choćby 15 jeśli chcemy zauważyć efekty, a te z kolei przychodzą po około miesiącu. Nie można się też zniechęcać, bo medytacja może być na początek naprawdę trudna. Trzeba nie myśleć o niczym, tylko wczuwać się w siebie i swoje ciało. Tu zaczyna się trudność, bo starając się nie myśleć, myślimy o tym, by przestać i tak w kółko, a chodzi o to, by wyłączyć rozum całkowicie i skupić się na uczuciach i odczuciach wewnątrz. Z kolei frustrowanie się i niecierpliwienie, także są niewskazane.
Choć wszystko wydaje się bardzo trudne, tak naprawdę szybko łapie się o co chodzi i już po tygodniu można spokojnie i w pełni medytować przez kwadrans. Tym bardziej, że książka jest naprawdę ogromną podporą. Wszystkie techniki są rozpisane punkt po punkcie, oprócz tego można poczytać o tym co nam da konkretna metoda, a także w chwilach zwątpienia i zniechęcenia zanurzyć się w "pobocznej" treści, która jest naprawdę ciekawa. Chociaż już kiedyś próbowałam medytacji i rzeczywiście widziałam różnicę przede wszystkim w tym, że nie musiałam już drzemać w ciągu dnia, bo po medytacji przez kwadrans czułam się jak po co najmniej godzinnym medytowaniu, to jednak do tego typu praktyk stanowczo brakuje mi samozaparcia i regularności. Myślę, że właśnie to codzienne poświęcenie kwadransa jest najtrudniejsze, a żeby widzieć rezultaty jest to niezbędne. Jednak dla osób bardziej ambitnych i sumiennych jest to idealny podręcznik, który nauczy wszystkiego i wprowadzi spokój i harmonię do życia. Jednak nie mogę nie zwrócić uwagi także na sposób wydania książki. Jak wszystkie z tej serii, ta również ma niezwykle optymistyczną i relaksującą okładkę i przejrzystość treści. Cykl "dla początkujących" jest chyba jednym z najładniej wydanych ze wszystkich jakie znam i już choćby z tego powodu, pomijając wspaniałą treść, warto mieć ją na półce.

Dr Stephanie Clement jest zawodową astrolożką i członkinią zarządu Amerykańskiej Federacji Astrologów. Jest też hipnoterapeutką. W 2013 roku ukazała się w Polsce jej książka „Medytacja”. Należy ona do serii „Dla początkujących”. Wydało ją wydawnictwo Illuminatio.
Medytacja ma na celu zrelaksować umysł i skupienie się na konkretnym temacie. Należy rozluźnić ciało i umysł, skupić całą uwagę na wybranym celu. Medytacja może być stosowana jako rozluźnienie się podczas stresu. Medytować możemy wszędzie i zawsze. Są jednak sytuacje, które wymagają skupienia i nie należy medytować w ich czasie np. podczas jazdy samochodem. Trzeba usiąść wygodnie, rozluźnić się. Wybrać miejsce, które pomaga w wyciszeniu. Mimo że możemy medytować równolegle do wykonywania innych czynności, najlepiej poświęcić temu osobny czas, który pozwoli nam skupić się tylko na tej jednej aktywności. Należy mieć na siebie luźnie, wygodne ubranie, można zdjąć buty. Wiele osób wybiera pozycję kwiatu lotosu, lecz nie jest to koniecznie, możliwe są różne pozycje do medytacji. Są jednak przeszkody, które utrudniają medytację. Dzięki medytacji możemy osiągnąć odmienne stany świadomości, ułatwia skoncentrowanie, pozwala sprecyzować swoje myśli i aspiracje.
Książka opisuje różne techniki, które ułatwią nam medytowanie. Ćwiczenia te opisane są w różnych miejscach książki, odpowiednio dopasowano je do reszty rozdziału. W dodatkowym spisie treści możemy odszukać je wszystkie i ćwiczyć między czytaniem poradnika.
Jak zawsze w pozycji z serii „Dla początkujących” wydawnictwa Illuminatio dostajemy rysunki, tabelki i schematy, który ułatwiają czytanie. Estetycznie i schematycznie wykonane, podpisane i wytłumaczone – idealne dopełnienie tekstu.
Język jest jak zwykle prosty i dostosowany do czytelnika, do którego kierowana jest ta pozycja. Dodatkowo autorka nie ukrywa swojej obecności – opowiada o doświadczeniach własnych i innych osób, stara się przekonać czytelnika do medytacji.
Sama medytacja została tu potraktowana kompleksowo. Nie jest to tylko odpowiedni sposób siedzenia, oddychania i skupienia. Opisano tu techniki, które pomagają w jej praktykowaniu, ale też cele jakie dzięki niej można osiągnąć.
Dużym plusem są przypisy, które znajdziemy w książce. Na końcu znajdziemy słowniczek z trudniejszymi pozycjami z lektury. Obecna jest także bibliografia. To drobiazgi, które znajdziemy w lekturach z serii „Dla początkujących”.
Moim zdaniem książka jest interesująca. Daje ona ogląd tego, co zwiemy medytacją. Wielkim plusem jest masa ćwiczeń, które zaprezentowano w poradniku. Poza tym to pozycja wydana w schludny sposób, tak jak cała seria.
Komu polecam? Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym jest medytacja, co robić, by ją usprawnić, co może nam dać to lektura dla was. Ja znalazłam tu kilka cennych rad, które na pewno wykorzystam. Poza tym wiele informacji było dla mnie zaskoczeniem, nie sądziłam, że tak wiele możemy zyskać medytując.

• Medytacja
  • KNDL