Okładka książki Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA
Michelle McNamara Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer
Znak
2019-01-14
2019-01-14
Data 1. wydania:
2018-02-01
Jarosław Mikos
Jarosław Mikos zbrodnie USA kryminalistyka seryjny morderca dziennikarka Golden State Killer zbrodnia gwałciciel McNamara Michalewicz zbrodnia doskonała

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przekraczając granice

719 1 155

Wyjątkowa historia wyjątkowej autorki. Niestety otoczka powstania i fakt że autorka nie zdążyła dokończyć powieści i, z tego co wyczytałam, ukończył ją jej mąż, sprawiła, że liczyłam na efekt Wow! I niestety tego efektu nie było. Niemniej lektura jest ciekawa, chociaż momentami można się pogubić, a czasem najzwyczajniej się dłuży. Początek naprawdę dobrze się zapowiadał. Mimo wszystko polecam.

Miałam wielkie oczekiwania co do tej książki jednak zostałam z tak samo wielkim rozczarowaniem .
Już tłumaczę dlaczego.
Historia jest reportażem true crime gdzie autorka przez lata prowadzila śledztwo jednak nigdy go nie rozwiązała , ponieważ zmarła.
Więc cała książka jest zbiorem jej przemyśleń notatek ,fragmentów artykułów i rozmów.
Przyznam ,że okropnie mi się to czytało . I w sumie nie zaspokoiłam swojej ciekawości .
Chaos właśnie to słowo określa tę książkę .
Na szczęście sprawa została rozwiązana o czym warto byłoby poinformowac czytelnika

Już tłumaczę dlaczego.
Przyznam ,że okropnie mi się to czytało...

Książka jest reportażem, ale uwaga - jest to reportaż nieskończony, ponieważ autorka w trakcie pisania niestety zmarła. Przez to jest niedokończony, chaotyczny, poskładany z luźnych notatek, fragmentów artykułów, zapisu rozmów. Przez całą książkę czuć było, że Michelle posiada ogromna wiedzę na temat zbrodni i śledztwa w sprawie Goldent State Killera - jednak wiedza ta przekazana w książce jest chaotyczna i wymaga od czytelnika zgłębienia tematu dodatkowo.
Zabrakło mi także na zakończenie książki noty wydawniczej - autorka poświęciła śledztwu dużą część swojego życia, ale zmarła na 2 lata przed poznaniem rozwiązania. Warto byłoby na końcu podać skrótowe informacje o tym, że zagadka jest rozwiązana, tak, by czytelnicy resztę mogli wyszukać sobie na własną rękę.

Książki w tematyce true crime, które przeczytałam można liczyć pewnie już w setkach. Zabierając się za tą pozycję, liczyłam na ciekawą historię i intrygujące rozwinięcie jej opisu. Historia EAR choć wstrząsająca, z wielkim potencjałem na książkę. Zaciekawiło mnie pierwsze kilkanaście stron - i podobnie jak Stephen King - nie mogłam przestać czytać, ale później już wszystko było na siłę. Nudne opisy, zupełnie niepotrzebne wstawki i jeden wielki chaos (nawet we fragmentach, napisanych przez samą autorkę). Kilkukrotne, praktycznie tak samo ujęte wspominanie o tym samym również nie pomogło. Fascynują mnie seryjni mordercy i wszystko, co o nich wspomina, ale ta książka w ogóle nie powinna powstać. Skończyłam ją tylko dlatego, że nie potrafię odłożyć na półkę niedokończonej książki, choćby była najgorsza. A ta zdecydowanie była.

Trochę chaotyczna ta książka. Ciężko mi się ją czytało momentami, ale to w sumie noc dziwnego patrząc na to w jaki sposób została złożona. Największy żal pozostaje, że autorka nie doczekała się Happy Endu, który na całe szczęście nastąpił.

Tej książki nie należy oceniać jak każdej innej. Bo nie jest jednolitą całością, której autor napisał świadomie każde zawarte w niej słowo.
To zlepek ukończonych fragmentów książki, kompilacja wcześniej napisanych artykułów oraz części napisanej przez współpracowników Michelle na podstawie jej notatek i rozmów z nią.
To wszystko zostało wydane ku jej pamięci biorąc pod uwagę to, że dla znalezienia mordercy EAR i napisania tej książki Michelle McNamara w sensie dosłownym poświęciła życie.
Trzeba ją czytać mając z tyłu głowy serial dokumentalny "Obsesja Zbrodni" o Michelle, jej śledztwie oraz życiu/
Tak. książka ma wiele wad bo jest tylko nikłym cieniem tego czym w zamyśle autorki miała być - dopiero książka i serial dokumentalny "Obsesja zbrodni" daje nam prawdziwy i obraz tego o czym chciała napisać Michelle.
Obsesja poszukiwania mordercy i seryjnego gwałciciela, który w momencie śmierci autorki był uznawany za nieuchwytnego - była tak silna, że doprowadziła Michelle do uzależnienia od leków psychotropowych, które spowodowało jej śmierć (zmarła we śnie na niezdiagnozowaną chorobę serca która stała się śmiertelna w wyniku nadużywania leków).
Warto jednak nadmienić, że dzięki jej obsesyjnej pracy oraz przemyśleniom do jakich doszła w jej wyniku jej współpracownicy pomogli policji zidentyfikować EAR, który niedawno został osądzony i skazany na wielokrotne dożywocie.

To wszystko zostało wydane ku jej pamięci biorąc pod...

Książka jest hybrydowym skrzyżowaniem kryminalnej powieści z literaturą faktu. Jej autorka to Michelle McNamara-kobieta, dla której ujawnienie tożsamości seryjnego mordercy działającego w latach 1976-86 w Kalifornii, stało się życiową obsesją. Sama historia poczynań mordercy i gwałciciela wywołuje dreszcze, natomiast śledztwo w jego sprawie grzęzło latami w miejscu. To nieprawdopodobne, że sprawca tak wielu okrutnych gwałtów i zbrodni był nieuchwytny dla organów ścigania przez ponad 40 lat. ”Obsesja zbrodni” opowiada nie tylko o kulisach polowania na jednego z najgroźniejszych przestępców USA. To także próba wwiercenia się w psychikę szaleńca owładniętego manią, zrozumienia schematu jego chorych poczynań oraz sportretowania bólu, cierpienia i strachu jakie przyległy do ofiar napaści.

Opis książki bardzo zachęcił mnie do lektury, dodatkowo informacja o tym, że autorka książki o morderstwach zmarła przed jej wydaniem zaintrygowała mnie. Na początku książka mnie wciągnęła, historia za historią makabrycznych nocy i przeniesienie się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz, aby poznać historię seryjnych mordercy i gwałcicieli. Jednak im dalej tym miałam wrażenie, że książka mogłaby być krótsza, a niektóre historie są aż za bardzo szczegółowo opisane. Nie jest wykluczone, że książka mogłaby wyglądać inaczej, gdyby od początku do końca stałaby za nią autorka, jednak tego się już nigdy nie dowiemy. Nie dokończyłam czytać książki, zrezygnowałam jakieś 100 stron przed końcem. Nie chciałam jej czytać na siłę, a mam wrażenie, że końcówka nie wniosłaby nic nowego, co zmieniłoby moje zdanie o książce.

Liczyłem na więcej, zaczęło się ciekawie, a potem coraz dłużej i dłużej

Liczyłem na więcej, zaczęło się ciekawie, a potem coraz dłużej i dłużej

"Obsesja zbrodni" to książka, którą przeczytałam krótko po tym jak została wydana. Pamiętam, że zobaczyłam ją w sklepie, sprawdziłam w internecie kim był Golden State Killer i stwierdziłam, że muszę ją kupić. Wspomniany wyżej seryjny morderca działał w latach 1974-86 i był nieuchwytny przez 40 lat! Autorka reportażu, Michelle McNamara, obrała sobie za cel rozwikłanie zagadki dotyczącej ujawnienia osobowości Golden State Killer'a, który był ochrzczony przez policję również innymi imionami.
To co mnie przeraziło w trakcie czytania, to fakt, że powstało wiele portretów pamięciowych, morderca nie pozostawał niezauważony, a jednak policja nie potrafiła połączyć wszystkich kropek przez tyle lat. Jednak najgorsze jest to, że potworem okazała się być osoba, która powinna chronić ludzi.

Joseph James DeAngelo dopuścił się 13 morderstw, 50 gwałtów i ponad 100 włamań. Został schwytany w 2018 w wieku 73 lat i skazany na dożywocie w 2020.

Michelle McNamara Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA Zobacz więcej