Cymanowski Młyn

Okładka książki Cymanowski Młyn Stefan Darda, Magdalena Witkiewicz
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Cymanowski Młyn
Stefan DardaMagdalena Witkiewicz Wydawnictwo: Filia Cykl: Cymanowski młyn (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Cymanowski młyn (tom 1)
Filia
2019-02-13
2019-02-13
literatura polska

Okładka książki Zakochane Zakopane Agnieszka Krawczyk, Krystyna Mirek, Anna H. Niemczynow, Magda Stachula, Anna Szczypczyńska, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz
Zakochane Zako... Agnieszka Krawczyk,...
Okładka książki Zostań ze mną Robert Kornacki, Lidia Liszewska
Zostań ze mną Robert Kornacki, Li...
Okładka książki Lato w Pensjonacie pod Bukami Dorota Gąsiorowska, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lis, Magdalena Majcher, Dorota Milli, Anna H. Niemczynow, Marzena Rogalska, Joanna Szarańska, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz
Lato w Pensjon... Dorota Gąsiorowska,...

Stanąć twarzą w twarz z własnymi demonami

Najgorsze co można książce zrobić to kiedy drobnostki się nie zgadzają.
Z początku książki główna bohaterka myśli, że nigdy nie jada śniadań w domu, bo nie ma czasu a pod koniec, że bez śniadania nigdy z domu się nie rusza. Jak się postać kupy nie trzyma to mam drgawki.
Do końca powieści trzymał mnie fakt, że chciałam poznać zakończenie (chyba taki czytelniczy upór). Czyta się lekko, strony lecą. Ogólnie zagadka - fajny pomysł.
Wykonanie tragiczne. Aż szkoda pomysłu.
Postacie mało rozbudowane. Maciej gbur a zaraz kochany mąż. Jeszcze sytuacyjnie rozumiem, ale to jego żona opisuje go jako fatalnego męża i jakieś biznesmena. Zmienia mu się w jedną noc. Nie klei się.
Sztucznie przedłużony epilog, po co i dlaczego. Mam wrażenie, że chciano zakończyć powieść obyczajową i zakończyć thriller. Obie klapy.
Wspominanie Piotra przez Monikę jest istotne ze względu na dalszą fabułę, ale jest źle wkrojone w powieść. Bohaterka nas irytuje swoimi przemyśleniami.
Daje 5 za pomysł. Szkoda, że słabe wykonanie. Darda ciągnie w górę, Witkiewicz ciągnie w dół.

Najgorsze co można książce zrobić to kiedy drobnostki się nie zgadzają.

Niezwykłe połączenie powieści obyczajowej z thrillerem i horrorem. Nie myślałam, że Stefan Darda z Magdaleną Witkiewicz mogą stworzyć tak ciekawą opowieść. Cymanowski Młyn - pensjonat w samym sercu Kaszub, nad pięknym jeziorem i tajemniczymi bagnami Pomarliskiego Błeta. Czy urlop Moniki i Macieja Kaczmarków skończy się sielskim wypoczynkiem? Kim naprawdę jest i co skrywa właściciel pensjonatu Jerzy Zawiślak i jego syn Łukasz? Tajemnicza, mroczna opowieść z niezwykłymi zwrotami akcji.

Nie wiem co było gorsze w tej powieści - infantylny język, fabuła ciągnąca się jak flaki z olejem czy tragicznie skonstruowane postacie, których nijak nie da się polubić.

Niestety książka nie stała obok thrilleru, właściwie nie umiałabym nawet jej do końca sklasyfikować co do gatunku, bo dla mnie po prostu była nijaka.

Niestety totalny zawód.

Niestety totalny zawód.

Długo wzbraniałem się przed lekturą tej książki. Niestety "Cymanowski młyn", za sprawą współautorstwa Magdeleny Witkiewicz, mocno skręcił bardziej w stronę romansu, aniżeli typowej dla Dardy powieści grozy. Swoich uczuć względem Moniki - kretynki nawet nie będę opisywał, dodam tylko, że (choć to raczej tylko moje zdanie) dokonała ostatecznie złego wyboru. Mimo wszystko do końca nie lubiłem jej męża. Wkurza też ponad 50-cio stronicowy epilog z happy-endem i natrętnie zapowiadanym dalszym ciągiem, sztucznie wydłużany. Mimo wszystko przeczytam kontynuację, ale tylko ze względu na Dardę.

"Cymanowski Młyn"
Magdalena Witkiewicz
Stefan Darda

Powieść, która wciągnęła mnie już od pierwszej przeczytanej strony.
Połączenie tego co w książkach lubię najbardziej. Histori ludzi przeplatanej tajemnicą, a wręcz nadprzyrodzonymi siłami.
Monika i Maciej małżeństwo, które zapomniało tak naprawdę jak wygląda życie we dwoje. Ciągły pośpiech, praca, dokształcanie się. To wszystko sprawiło, że zapomnieli już o tym co ich połączyło.
Pewnego dnia znajdują voucher na pobyt na Kaszubach. Niechętnie decydują się na ten wspólny urlop.
Jednak żadne z nich nie spodziewa się tego co może ich spotkać w miejscu gdzie można odkryć najciemniejszą stronę własnych myśli. Często słyszałam nie bój się zmarłych tylko żywych... W tym przypadku powiedziałabym, od żywych wiesz czego możesz się spodziewać i jesteś na to przygotowany. Jednak mało kto wierzy, że zmarli mogą mieć ogromny wpływ na życie żyjących.
Jedna z tajemnic jest taka, że trzeba zamknąć przeszłość bo ciągle wracanie do niej może przywołać osoby, które niby są takie same, a jednak inne.
Czasami trzeba zamknąć przeszłość by móc otworzyć się na przyszłość.
Dbać o dusze zmarłych bo mogą się upomnieć o uwagę.

"Cymanowski Młyn"
Magdalena Witkiewicz
Stefan Darda

Powieść, która wciągnęła mnie już od pierwszej przeczytanej strony.

Generalnie początek książki jest całkiem obiecujący, ale już po kilkudziesięciu stronach robi się troszkę nudnawo. Akcja rozkręca się powoli i w pewnym momencie nie do końca wiadomo, dokąd zmierza. Kluczowe dla akcji wydarzenia zaczynają się dziać dopiero gdzieś po połowie i wtedy faktycznie robi się tajemniczo, ciekawie.

Na plus to, że autorzy nie odkrywają od razu wszystkich kart przed czytelnikiem, a bohaterowie okazują się nie być tacy kryształowi, jak z początku się wydaje. Zakończenie jest dosyć zaskakujące, ja go nie przewidziałam, co również jest dużym plusem.

Minusem jest to, że właśnie z początku brakuje trochę akcji, za dużo wkrada się tej obyczajówki, przez którą trzeba przebrnąć.

Generalnie książka w sam raz na leniwy wieczór, można sobie przeczytać dla rozluźnienia.

Na plus to, że autorzy nie odkrywają od razu...

Bardzo dobrze się czyta. Wciąga i zaskakuje. Plusem jest tematyka odmienna od tej, z której znamy M. Witkiewicz.

Pełna mistycyzmu opowieść o namiętności, zbrodni, zdradzie i miłości.
Wątki realne przeplatają się z okultystycznymi.
Chętnie sięgnę po kolejny tom.

Słuchałam w formie audiobooka, wartością dodaną są tu głosy Marty Żmudy-Trzebiatowskiej i Filipa Kosiora.
Polecam 💙

Pełna mistycyzmu opowieść o namiętności, zbrodni, zdradzie i miłości.
Wątki realne przeplatają się z okultystycznymi.
Chętnie sięgnę po kolejny tom.

Polecam 💙

Książka obyczajowa z elementami Thrillera. Upadające małżeństwo, skarby rodzinne, paranormalne zjawiska, duchy, bagna i zbrodnie. Maciej i Monika, osoby dla których kariera i pieniądz jest najważniejszy a urlopy spędzają osobno. Otrzymują anonimowe zaproszenie do pensjonatu na Kaszubach. Monika ma nadzieję ,że ten wyjazd poprawi ich relacje. Ich związek zaczyna pomału przypominać okres z początku małżeństwa. Sielanka. Do czasu gdy Maciej otrzymuje wiadomość od przyjaciela...
Monika jest zła, że zostawia ją samą z dwoma obcymi mężczyznami (właścicielami pensjonatu Łukasz i Jerzy). Tu zaczynają się nadprzyrodzone zjawiska. Kobieta często wraca myślami do swojej pierwszej miłości. Tak bardzo się w tym zatraca ,że we właścicielu widzi dawną miłość. On sam zaczyna zauważać w sobie zmiany. Nikt tam nie jest tym za kogo się uważa. Im bardziej w głąb powieści tym mroczne i ciemne sprawy wychodzą na jaw. Kim oni naprawdę są ? Co skrywają w swoich duszach ? W trakcie czytania tej książki miałam dziwne sny i zrezygnowałam z czytania wieczorami. Opisy tego mrocznego miejsca były bardzo realne. Jeżeli chcecie mocnego thrillera to możecie się rozczarować. Jest tu dużo obyczajówki, wątki kryminalne doskonale ją uzupełniają. Bije z niej jakaś zła aura, niepokój. Nie zamknięta przeszłość i niewyjaśnione sprawy, sprawiaja że duchy przodków krążą po Cymanowskim młynie i burzą pozorny spokój.

Nie jest to bardzo dobra pozycja ale w audiobooku jest czytana przez MarteZmude-Trzebiatowska i to jeden z najwiekszych plusow.
Latwo jest sobie wyobrazic Cymanowski Mlyn i ciezka atmosfere ale cala historia niestety nie powala.

• Przeczytane 2019