Anioły do wynajęcia

Filia
2019-01-16
2019-01-16
literatura polska

Czy aby być rodziną potrzeba więzów krwi? A może, czasami przez przypadek, w naszym życiu pojawiają się osoby, które stają nam niezwykle bliskie?

Elena niezmiernie kocha swojego męża, Romeczka Słowackiego, który wciąż powtarza, że nazwisko zobowiązuje. Mężczyzna stara się więc dorównać słynnemu poprzednikowi i tworzy. Tomiki wierszy powstają i są wydawane własnym sumptem, co, niestety, wpływa niekorzystnie na budżet domowy. I jakoś nie powoduje napływu gotówki ze sprzedaży. Powieści natomiast nigdy nie zostają dokończone i zalegają w szufladach biurka.

Żona Romeczka nie narzeka, skąd, kocha swojego pisarza i jest skłonna nieba mu przychylić. Ale należy mieć z czego opłacić rachunki, no i jeść też trzeba. Dlatego Elena postanawia zadziałać na polu obsługi różnego rodzaju wydarzeń i imprez. Rzuca się na głęboką wodę, zaczyna coś od zera, ale przecież nie pierwszy raz tak robi. Wszak gdy się zakochała, porzuciła swoje dotychczasowe życie i pojechała za ukochanym do jego kraju. Teraz znajdzie współpracowników, założy agencję i zacznie działać. A Romuś będzie musiał chwilowo porzucić swoje pisarstwo i zacząć pracować na chleb.

Casting na pracowników agencji przynosi rezultaty w postaci dziwnej mieszanki osób. Barbara, pani na emeryturze, która właśnie owdowiała, Marta, młoda kobieta, która wciąż próbuje dostać się na studia aktorskie, Dorota, porzucona przez ukochanego, w bardzo złym momencie jej życia. Cztery kobiety i on, Romuś. Ludzie pełni pasji i pomysłów, choć bez odpowiedniego przygotowania. Czy im się powiedzie?

"Anioły do wynajęcia" to ciepła opowieść, która pokazuje, że ważne jest z kim się pracuje. Że warto dawać szansę ludziom i mieć pozytywne podejście do życia. Mimo różnych problemów jest miło, przytulnie, czasami zabawnie. Niech was nie zwiedzie okładka - to nie jest opowieść świąteczna. Jednak znakomicie się ją czyta w jesienno-zimowy czas.

To jest jedna z tych ciepłych, podnoszących na duchu książek, w której bohaterowie mają duże problemy życiowe, ale dzięki przyjaźni, współpracy i nadziei pokonują je i wszystko dobrze się kończy, a czarny charakter zostaje ukarany. Oczywiście każdy także znajduje miłość.

Tematycznie zupełnie nie moje klimaty, choć sam styl pisarki mi odpowiadał. Lepiej napisana niż książki Magdaleny Witkiewicz.

Okładka nie pasuje do treści - myślałam, że to jakaś bożonarodzeniowa opowieść.

Książka napisana dość lekkim piórem, choć ten styl do mnie nie trafił. Miałam nadzieję na lekką opowieść z humorem ale tu mi coś nie zagrało. Nie moja bajka :(

Ciekawa, trochę zakręcona powieść, dużo Wrocławia w tle jak ktoś lubi :)

Ciekawa, trochę zakręcona powieść, dużo Wrocławia w tle jak ktoś lubi :)

Przeczytałam tylko dlatego, że kiedy już się za jakąś pozycję książkową zabieram, to od początku do końca. Nie zaciekawił mnie żaden wątek, co więcej strasznie irytowało mnie radzenie sobie postaci z problemami, czy też ich " podejście do życia". Dorośli, a nawet dojrzali ludzie, a jak bezradne, zagubione dzieci. Może ktoś ze starszego pokolenia mógłby się odnaleźć w tej fabule, ja mam 26lat i zmęczyłam się. Plus za czcionkę, bardzo szybko się czytało.

SILNA GRUPA POD WEZWANIEM

Sięgając po powieść Malwiny Ferenz "Anioły do wynajęcia" oczekiwałam nieskomplikowanej historii z dużą dawką humoru podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniej czytanej książki "Na miłość boską!". I rzeczywiście... Opowieść o grupce przypadkowych osób, które połączyła agencja artystyczna pod nazwą "Anioły do wynajęcia" spełniła dokładnie taką rolę i dostarczyła mi mnóstwa pozytywnych wrażeń.

Romeczek Słowacki - poeta i pisarz, którego dzieł nie chce docenić, ani opublikować żadne wydawnictwo poznaje swoją ukochaną Elwirę podczas pobytu na Ukrainie. Jednak to Polska staje się ich domem i tutaj wpadają na pomysł rozkręcenia własnego biznesu. Chcą spróbować szczęścia przy organizacji przeróżnych eventów. W tym celu zakładają agencję artystyczną, gdzie zatrudniają trzy kobiety - Basię, Martę i Dorotę. Każda z nich dźwiga własny bagaż doświadczeń, każda znajduje się na życiowym zakręcie i każda wiąże z nowym zajęciem własne nadzieje. A tymczasem okazuje się, że organizacja imprez nie tylko daje ogromną radość, ale jest też sporym wyzwaniem i ma szansę odmienić całkowicie życie bohaterów.

Malwina Ferenz po raz kolejny zabiera nas do Wrocławia, miasta, gdzie miłość może spaść na człowieka niczym grom z nieba. Autorka tak ciekawie opisuje przeróżne zakątki, osiedla, czy skwery, że mamy ochotę wskoczyć w pociąg lub samochód by jak najszybciej przespacerować się uliczkami miasta. Poplątane, zabawne sytuacje, które są udziałem bohaterów dodatkowo tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę stolicy Dolnego Śląska.

Uwielbiam dowcipny język i lekki styl autorki, która z dystansem i humorem stara się pokazać, że dobro zawsze zwycięża, a otwartość, ciepło i życzliwość wobec drugiego człowieka może dać tylko pozytywne efekty. Opowieść dodaje otuchy i pozwala uwierzyć w ludzi, w ich bezinteresowność, empatię i dobre serce. Bohaterowie to prawdziwe oryginały, z którymi można przysłowiowe konie kraść. To niesamowite osoby, wśród których czujemy się niczym wśród najlepszych przyjaciół.

W żaden sposób nie przeszkadzała mi schematyczność i przewidywalność tej historii. Momentami wydawała się może nieco naciągana, jednak aspekt komediowy przeważa w ogólnym odbiorze, a my mamy po prostu spędzić miłe chwile przy lekturze i się dobrze bawić!

Książkę czyta się błyskawicznie, uśmiech nie schodzi z twarzy, a po zakończonej lekturze odczuwamy żal, że to już koniec tych jakże zabawnych perypetii. Lektura tej powieści rozbawiła mnie niemal do łez, myślę, że nawet bardziej, niż "Na miłość boską!". Nie możemy tu jednak zapominać, że opowieść o ludzkich losach to nie kabaret, ale, jak pisze autorka: "Życie to premiera bez próby generalnej i na dodatek bez przewidzianych powtórek."

Na półce mojej biblioteczki mam jeszcze dwie nieprzeczytane dotąd książki Malwiny Ferenz i nabrałam ogromnej ochoty by dosłownie zaraz sięgnąć po jedną z nich i po raz kolejny wybrać się do pięknego Wrocławia na jeden, może dwa wieczory aby z uśmiechem śledzić następne emocjonujące zdarzenia. A zdążyłam się już przekonać, że ciekawych pomysłów autorce nie brakuje.

SILNA GRUPA POD WEZWANIEM

Romeczek Słowacki w trakcie pobytu w Ukrainie poznaje Elenę, która okazuje się miłością jego życia. Romeczek wiadomo, nazwisko zobowiązuje, pisze sobie poezję, ale coś mu to pisanie nie wychodzi jak TEMU Słowackiemu. Jednak chłopak ma fantazję w pisaniu spotów reklamowych. Elena, patrząc na potencjał Romeczka, postanawia to sprytnie wykorzystać. Zakładają agencję artystyczną „Anioły do wynajęcia”. Zatrudnione mają być same kobiety w liczbie trzy!
Po castingu decydują zatrudnić 70- letnią Barbarę, która chwilę temu pochowała męża, Dorotę którą zostawił boski Barti i okazuje się, że jest z nim w ciąży oraz Martę, która w tej agencji widzi szansę na swój rozwój artystyczny, bo już kolejny raz komisja egzaminacyjna uważa, że marna z niej będzie aktorka.
Czy z takiego składu można stworzyć poważną agencję, która będzie organizowała eventy, urodziny czy imprezy szkolne?

Jak to mawiają, jeżeli płakać, to ze śmiechu. Uwierzcie mi, że Ci ludzie pełni pasji, chęci, gotowi do działania stworzą takie imprezy, że śmiech sam pojawia się na twarzy. Proponuję dziewczynom nie malować oczu przed czytaniem tej książki, bo łzy ze śmiechu rozmażą makijaż! 🤣
W książce oprócz przygód z agencją poznajemy życie prywatne bohaterów. Śledzimy ich zmagania z codziennością. Różnorodność charakterów dodaje uroku.
Nie są płascy i przewidywalni. To lektura ciepła, napisana tak, aby spędzić z nią czas na relaksie.

Świetne dialogi wciągają i powodują lekkość w czytaniu. Ta książka wysyła same pozytywne wibracje i przekaz. Do tego ulice Wrocławia, osiedle Szczepin i Sky Tower w tle.
Malwina Ferenz ma takie poczucie humoru, które lubię. Chętnie obejrzałabym występ tej grupy artystycznej, a potem poszła z nimi na małego browarka… 🍻🍺

Lekka, łatwa i przyjemna, w sam raz na niedzielę

Lekka, łatwa i przyjemna, w sam raz na niedzielę

Niewymagająca historia na poprawę humoru. Duży plus za Wrocław i bardzo fajne opisy. Język lekki, inteligentny, dowcipny. Styl taki, jaki jest teraz w modzie.

Trudno się oderwać 😁

Trudno się oderwać 😁

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Anioły do wynajęcia