Skogluft. Mieszkaj zdrowo. Norweski sekret pięknego i naturalnego mieszkania

Okładka książki Skogluft. Mieszkaj zdrowo. Norweski sekret pięknego i naturalnego mieszkania
Jorn Viumdal Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Skogluft effekten
Znak
2019-02-13
2019-02-13
Małgorzata Rost
Norwegia styl życia natura dom ogród środowisko

Cieszę się sukcesem autora, który wprowadził tytułowy system do wielu znanych firm i licznych gospodarstw domowych. Napisanie o tym książki było moim zdaniem słabym pomysłem. To, co chciał przekazać autor zmieściłoby się w konkretnej, grubszej broszurze. W książce znajdziemy wiele, wiele powtórzeń. Momentami czułam się jak dziecko, jakby autor nie wierzył, że umiem czytać ze zrozumieniem i jakieś zdanie trzeba powtórzyć kilka razy. Ogółem idea jest ciekawa i może w przyszłości zdecyduje się na wprowadzenie takiej ścianki roślinnej do domu, chociaż sama książka była męcząca i nie zachęciła przez to do praktykowania. Dużym plusem książki jest jej układ graficzny, ładne zdjęcia, różne czcionki.

Książka ma o 230 stron za dużo. Lanie wody + styl szkolnego wypracowania = katastrofa. Albo oryginał był aż tak zły, albo tłumacz pisał w nocy na kolanie, albo zlecenie dostał redaktor bez doświadczenia. Pewnie wszystkie trzy opcje.

Nie wszyscy powinni próbować pisać książki. To jest idealny przykład. Rozwleczona rozprawka. Jedna roślina, wybrana nie dlatego, że była najwydajniejsza, a dlatego, że autor uparł się na pnącza. Dużo banałów i dużo powtórzeń.

Sama idea o której traktuje książka - świetna! Roślinność w domu wpływa kojąco i wiem to od dawna :) Jednak opis norweskiej ścianki i jej wpływ na zdrowie mógł zostać wyczerpująco opisany w zaledwie 10 - 20 stronach....A tutaj po prostu wszystko się dłużyło i miałam wrażenie, że nieustannie czytam to samo... Lektura co nie co męcząca....

Ta książka to jedno wielkie lanie wody! W książce są przytoczone może że trzy badania naukowe w formie opowiastek bez żadnych konkretów, bez bibliografii. Książka ma ok 280 stron, spokojnie można zacząć czytać od strony 211. Wcześniej można się dowiedzieć że rośliny łagodzą stres i dobrze wpływają na samopoczucie. Serio? Nigdy bym na to nie wpadła, gdyby nie ta książka... A tak na poważnie to wielka strata czasu, żeby się dowiedzieć o (uwaga!) jednej roślinie, którą autor miał na myśli!!! Wartościową wiedzę z tej książki można zmieścić na kartce A4. Zainteresowani znajdą o wiele więcej informacji w internecie na ten temat. Czytanie tej książki urąga inteligencji, totalna strata czasu i pieniędzy.

Pozostałe negatywne opinie doskonale oddają moje wrażenia. Treść poradnika rzeczywiście jest na okładce, a jego zawartość merytoryczna zmieściłaby się na kilku stronach. Dodam od siebie jednak co nieco na temat języka książki.

Od początku irytował mnie jego perswazyjny charakter. Czułam się jak dwulatek, któremu dorosły próbuje wytłumaczyć, dlaczego trzymanie roślinek w domu jest dobre, a nie "fe". Jako filolog języka angielskiego i językoznawca ze szczególnym zamiłowaniem do historii języków germańskich zauważałam też niezręczne kalki językowe i zdania, które nie niosły zbyt wiele treści i które zapewne były wynikiem tłumaczenia "robionego na kolanie" oraz nierzetelnie przeprowadzonej redakcji. Do niektórych zdań musiałam wracać, bo z pewnością pozostawiono w nich oryginalny szyk, który w zestawieniu z polskim nie brzmiał naturalnie. Brak lekkości języka odbił się na jakości czytania i całkowicie pogrążył tę książkę.

Plus za piękne wydanie.

Więcej recenzji książek na blogu hopeandfaaith.blogspot.com

W poprzednim roku pisałam o wpływie roślin na nasze życie, recenzując książkę "Shinrin yoku, czyli japońska sztuka czerpania mocy z przyrody". Chcąc dowiedzieć się o tym jak wprowadzić więcej roślin i naturalnych elementów do sypialni i mieszkania, zdecydowałam się na przeczytanie książki o norweskiej metodzie Skogluft.

Cała książka jest poświęcona zaletom i sposobom na wdrożenie metody Skogluft. Czyli czego? Zbudowania ścianki na kwiaty. Żadnych innego wzoru tylko kwadrat, ewentualnie prostokąt kwiatków posadzonych w donicach i przypiętych do ściany. Przez całą książkę non stop pojawia się kilka tematów, przedstawianych co raz w nowej odsłonie słów, typu - ważna jest natura, spędzamy większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach, jak duży wpływ ma ta ścianka kwiatów na autora. Tak naprawdę to pod koniec książki byłam już lekko znudzona, bo ile można czytać o tym samym. Spokojnie można było z tego napisać artykuł, ewentualnie rozdział jakiejś książki. Może jedyną zaletą tej książki to przykłady zastosowań tej metody w biurach Google czy Timberland. Zostały także przedstawione totalne jak dla mnie absurdy przy użytkowaniu tej metody - podlewanie raz na 3 tygodnie czy doświetlanie ścianki. Po samym tytule możemy się spodziewać zrobienia planów na wielkie zmiany, jednak dostajemy tylko jedną metodę wertowaną przez prawie 300 stron. Lekko zawiodłam się na tej książce. Przez język odczuwałam, że autor próbuje nam wmusić, trochę jak w telezakupach, że to jedyna słuszna metoda. Tak jakby od tego zależało nasze życie.

Jedyne co mi się spodobało w tej książce to jej szata graficzna. Wydana w moich ulubionych odcieniach szarości i przełamana miedzianym różem. W środku przełamane jest to jeszcze różnymi odcieniami zieleni. Dużo stron pojawia się z samymi cytatami lub zdjęciami. Jest tego o wiele więcej w niż innych poradnikach. Cały tekst z kilkoma obrazkami można było zamknąć na około 200 stronach, a nie 280.

Pozycję polecę dla osób uwielbiających metodę Shinrin yoku i mających ochotę na wprowadzenie zielonego i naturalnego elementu do swojego mieszkania.

Więcej recenzji książek na blogu hopeandfaaith.blogspot.com

"Skogluft. Mieszkaj zdrowo" autorstwa Jorn Viumdal to przepięknie wydana książka. Viumdal zachęca nas do wprowadzenia do swojego mieszkania roślin. Uświadamia nam, że odejście od natury niekoniecznie ma na nas pozytywny wpływ. Jednocześnie pokazuje, że żyjemy w najlepszych czasach. W czasach kiedy długość życia znacznie się wydłużyła, w czasach kiedy potrafimy znaleźć antidotum niemal na każdą chorobę, a nie tak jak to było setki lat temu. Czytając tę książkę miałam wrażenie jakby autor był moim bliskim znajomym i na jednej z domówek opowiadał mi krok po kroku jak wprowadzić do swojego domu rośliny, jak o nie dbać, gdzie kupić potrzebne przedmioty, jak wiele korzyści dzięki temu osiągnę. Bo tu nie chodzi tylko o bliskość natury, chodzi przede wszystkim o pozytywny wpływ roślin na nasze samopoczucie oraz na nasze zdrowie. Na końcu książki Viumdal odpowiada na najczęstsze pytania dotyczące metody Skogluft. Jeżeli Wy również chcecie poznać norweski sekret pięknego i naturalnego mieszkania to zachęcam Was do sięgnięcia po tę lekturę!

Mój instagram: my.books.shelf

Zawartość merytoryczną książki można było zawrzeć w jednym artykule. Kocham rośliny, mam ich sporo w domu,czytam na ich temat sporo. Ta książka to w zasadzie instrukcja JAK ZROBIĆ ŚCIANKĘ ROŚLINNĄ U SIEBIE W DOMU. Autor moim zdaniem niepotrzebnie przez 89% książki dowodzi zbawiennego wypływu roślin na ludzi, niektóre jego twierdzenia do mnie nie przemawiają. Powołuje się na wieloletnie badania,ale nie podaje autorów i źródeł,więc trudno zweryfikować czy to co pisze jest prawdą. Irytowały mnie też ciągłe powtórzenia. Na jednej stronie autor 3 razy pisał że jego ścianka powoduje zmniejszenie częstotliwości bólów głowy,kataru, zmniejszenie częstotliwości bólów głowy,kataru, zmniejszenie częstotliwości bólów głowy,kataru - wkurzające, co? ;)

Nie czytam poradników, mam wrażenie, iż nie wniosą one niczego ciekawego w moje życie. Tym razem, skuszona ciekawym opisem, postanowiłam jednak sięgnąć po „Skogluft. Mieszkaj zdrowo”. Nie miałam pojęcia, czym jest tytułowa metoda, ale bardzo chciałam zredukować stres, zwiększyć koncentrację, mieć spokojniejszy sen oraz oczyścić drogi oddechowe, a wszystko za sprawą roślinności i odpowiedniego oświetlenia w mieszkaniu. Drugim powodem jest to, że w tym roku ruszamy z budową domu, więc miałam nadzieję, że owa pozycja mnie zainspiruje. Niestety nieco się rozczarowałam.

Książka została przepięknie wydana: minimalistyczna okładka ze złotymi akcentami, ładne fotografie w środku, wyeksponowane cytaty, wyróżnione najważniejsze informacje – wszystko to sprawia, że moja wewnętrzna sroka aż krzyczała, by wziąć ją do ręki. Niestety, gdy w końcu zaczęłam ją czytać, czułam się zawiedziona. Miałam wrażenie, że w kółko czytam to samo. Autor bez przerwy powtarza, jak ważna w życiu człowieka jest natura. Oczywiście zgadzam się z tym w stu procentach, ale lanie wody przez dwieście osiemdziesiąt stron to trochę przesada.

Z pozycji tej dowiadujemy się, że człowiek dziewięćdziesiąt procent czasu spędza w pomieszczeniu, a lepiej by było, gdyby znajdował się w środku lasu, albo o tym, że nasi przodkowie bali się gepardów, ale bardziej obcowali z przyrodą, że człowiek jest bardziej szczęśliwy w pomieszczeniu z rośliną niż bez oraz jak ważne jest naturalne oświetlenie. To wszystko wiedziałam już, zanim sięgnęłam po ten poradnik. Myślałam raczej, że dowiem się jakie rośliny wybierać, by czuć się lepiej, tak jak to zapowiadał blurb oraz jak dobierać i rozmieszczać oświetlenie w domu. Tymczasem okazało się, że „skogluft”, to ścianka z roślin, które wyglądają jak bluszcz i mają formę kwadratu. Szczerze powiedziawszy. niezbyt mi się to podoba. Chciałabym, by w moim przyszłym domu zadomowiły się kwiaty, ale raczej nie w tej formie. Do tego w książce mowa jest o oświetleniu skierowanym na rośliny, chyba bym zbankrutowała, gdybym miała je oświetlać jak najwięcej czasu w ciągu doby. Ta kwestia jest kolejną rzeczą, która według mnie mija się z tym, o czym mowa w opisie na okładce. Być może kieruje mną sceptycyzm, ale nie wierzę w przedstawione w książce rzeczy.

W poradniku przeszkadzało mi to, że zdecydowanie za dużo jest w nim teorii, w stosunku do praktyki, do tego treść nie okazała się dla mnie ciekawa, a wręcz przeciwnie przeraźliwie nudna. Czytanie w kółko o badaniach na temat tego, jak natura jest ważna w życiu człowieka, nie wnosi niczego nowego. Od dawien dawna wiemy o tym, że ludzie uciekają do miasta za pracą, czy też wygodniejszym życiem, że choćby pół godzinne spacery, mogą wpłynąć pozytywnie na nasz organizm, a nieodpowiednie oświetlenie męczy oczy. Odniosłam wrażenie, że pozycja ta powstała dlatego, że ostatnio jest moda na wszelkiego rodzaju poradniki. Zastanawiam się, czy kiedyś trafię na taki, który mnie zainteresuje (nie licząc tych dotyczących fotografii, bo akurat te mogę czytać bez końca), ale tym razem niestety tak się nie stało.

Uwaga spoiler: musiałam przeczytać dwieście cztery strony, aby dowiedzieć się, że wychwalanymi przez autora roślinami są Epipremnum Złociste, a cały sens ich uprawy polega na zapewnieniu im odpowiedniej ziemi, podlewaniu co trzy tygodnie i doborze idealnego dla nich oświetlenia. Jeśli nie chce Wam się czytać tej książki, to tych parę linijek Wam ją streści. Komu może się podobać? Miłośnikom poradników, entuzjastom natury oraz osobom, które zaciekawiła roślinna ścianka.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodaj cytat z książki Skogluft. Mieszkaj zdrowo. Norweski sekret pięknego i naturalnego mieszkania