Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka

Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak historia
The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America
Bartłomiej Pietrzyk
Znak
Bartłomiej Pietrzyk historia świata wolność zwycięstwo demokracja świat Rosja Europa Ameryka
The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America
historia
Bartłomiej Pietrzyk

Oficjalne recenzje i

Między nieuchronnością a wiecznością

[ 5 ] Link do recenzji

8 za Rosję (poza tezą wszechmocy Putina i jego służb), 3 za USA (faszysta Trump i biedna, oszukana Hilaria - popularny banał, 0 za Polskę, skrzywienie ideologiczne Autora).

Najogólniej jest to opowieść o putinowskiej Rosji i o tym, jak Rosja "rozgrywa" Unię Europejską. Druga dekada XXI wieku przyniosła wiele nieciekawych niespodzianek. Era antydemokratycznej polityki obfituje w niepożądane wydarzenia: Rosja (ok. 2012 r.) zwróciła się przeciw UE i zaatakowała Ukrainę, destabilizując ten kraj i skutecznie podkopując jego demokratyczne aspiracje....

Bardzo madra ksiazka, choc lektura nielatwa. Zaciekawil mnie sposob, w jaki autor definiuje myslenie w kategoriach nieuchronnosci oraz myslenie w kategoriach wiecznosci - trudno sie z tym nie zgodzic. Interesujacym jest rowniez, jak Rosja wplywa na swiat zachdoni, w tym nawet na USA.

Czy to historia, czy publicystyka? Bez względu na odpowiedż na to pytanie. książka dość dobra. Daje czytelny opis świata, który być może odchodzi w przeszłość. Taka jest przynajmniej moja nadzieja.

Autor skupia się na USA i Trumpie. Piszę o Europie i Rosji w odniesieniu do tego, co dzieje się w USA.

Bardzo trafna diagnoza ideologicznego podłoża postępowania Putina i stosowanych przez niego metod, natomiast całkiem jednostronna i uproszczona reszta wywodu. Co gorsza, autor wyraźnie wyolbrzymia moc rosyjskiego przywódcy- w jego oczach Władimir Władimirowicz to wszechwładny demiurg niemal dorównujący mocą Thanosowi, potrafiący obalać i kreować prezydentów, sterować...

Najbardziej intrygujący jest w ogóle opisany w książce całokształt rosyjskiego wpływania na świat przy pomocy przyjaznych grup skrajnie prawicowych. Autor zwrócił słusznie uwagę na to, że do sytuacji w jakiej my jesteśmy, doprowadził
kryzys roku 2008. Interesująca pozycja.

To była niezwykle ciekawa i pouczająca lektura dla osób o mocnych nerwach… Niektóre z tematów poruszanych przez autora były mi znane, po ich poznaniu ogarniał mnie pusty śmiech przemieszany ze zwykłym gniewem i niedowierzaniem. Niestety, to o czym wiedziałam to tylko wierzchołek góry lodowej a główny wniosek z tej poruszającej lektury jest prosty - dobrze jest po prostu...

To była trudna przeprawa, ale warto było się jej podjąć. Widać dzięki niej komu Polacy sprzedali kraj. Widać czyj scenariusz realizuje PiS. Widać w jak niebezpieczne ręce oddaliśmy państwo za kilka srebrników. Gorzka refleksja nad tym, że nic nie trwa wiecznie i że każda potworność może się powtórzyć. Co najbardziej tragiczne, sami założyliśmy sobie pętlę na szyję. Nie...

Dyskusje

• Historia